Miles Morales sa vracia s ďalšou kapitolou oskarovej pavúčej ságy, Spider-Man: Cez paralelné svety. Po opätovnom stretnutí s Gwen Stacy je Spider-Man z priateľskej brooklynskej štvrte katapultovaný cez Multiverzum, kde sa stretáva s tímom Spider-ľudí, ktorých úlohou je ochrániť jeho existenciu. Keď sa však hrdinovia sporia, ako si poradiť s novou hrozbou, Miles sa ocitne v súboji s ostatnými Pavúkmi a musí prehodnotiť, čo znamená byť hrdinom, aby mohol zachrániť ľudí, ktorých miluje najviac. (Itafilm)

Lukas__

Bylo by to možná i na 5 hvězdiček, ale tohle je jen polovina filmu, vždyť to nemá konec!!! A kdyby to někdo chtěl srovnávat, jako že Infinity war taky nemělo konec a muselo se čekat na Endgame, tak Infinity war byl ukončený film, sice končil tragicky Thanosovou výhrou, ale příběh byl "jakš takš" ukončen, zatímco tady je to jakoby prostě najednou někdo ten film uprostřed ukončil. Na příkladu Infinity war by to nebylo potom co Thanos luskl a vyhrál, ale potom co vyhrál na Titanu a to, že se měl objevit ve Wakandě by bylo až součástí pokračování. Jinak je ten film úžasný ať už animace, příběh, hudba (k tónu filmu sedí jen mě osobně tenhle styl neoslovuje) a záporáka Spot přeložili do cz jako Flek (což mohlo dopadnout i hůř), takže i dabing se povedl. Jen prostě půlce filmu můžu dát jen půlku bodů v hodnocení. ()

CheeseFigure

Prečo je tento film skvelý? Povieme si v bodoch. Audiovizuálna stránka. Vizuál tohto filmu je nádherný. A to, že každý Spider-Man má odlišný, len pridáva na dokonalosti. Rovnako je to tak s audiom (milujem Spider-Gwenine tóny). Príbeh. Rovnako dobre spravený. Prvá polovica má pár skvelých momentov medzi Milesom a rodičmi, ale je viac-menej komediálna. A potom príde druhá polovica, ktorá je omnoho vážnejšia, serióznejšia, temnejšia. Spot. Tlieskam, že sa tvorcovia nezľakli a siahli po tomto ,,trápnom" zlosynovi a pretavili ho do úctyhodného protivníka. Ďalší noví Spider-Mani. Tak ako v jednotke, aj tu sa nám predstavia nové iné verzie Spider-Mana. A všetky (alebo aspoň tie, ktoré majú väčšiu rolu ako len cameo) si človek musí zamilovať. A na záver...ak ste fanúšikom Spider-Mana ako ja a poznáte aj jeho komiksy, či staršie animáky, tak budete nadšený tou kopou odkazov, ktorými tento film preteká. Skoro mi z toho v kine explodovala hlava. Across the Spider-Verse nesklamal a je rovnocenným pokračovaním Into the Spider-verse. ()

DanGreyman06

Spider-Man Across the Spider-Verse je vynikající pokračování a geniální film ukazují sílu charakteru Spider-Mana a jeho nutnost utrpení a ztráty. Film s luxusní animací a silným příběhem. Dokonalý návrat a pokračování příběhu Milese Moralese a dalších Spider-Manů z jiných realit. Skvělé odkazy a návrat starých a legendárních Spider-Manů. Super hudba. Revoluce na trhu Spider-Man filmů a animace. Jeden mínus je že filmu skončí jakoby v půlce, protože pokračování bude v Beyond the Spider-Verse. Jinak jde celkově o hezky vypadající film s hustým, epickým, ale zároveň smutným příběhem a pár zvraty. Filmu dávám 10/10. ()

boss123

Spiderman: Cez paralelné svety je viac než len nástupcom svojho predchodcu. Vo svete animovaného filmu majú obe snímky len málo súperov rovnakých kvalít. Po prvej časti, ktorá bola pre mňa extrémne príjemné prekvapenie tvorcovia rozhodne nepoľavili a aj v druhej časti priniesli fantastický animovaný film. Už tak originálnu a po umeleckej stránke do detailu vyšperkovanú animáciu posunuli ešte o niekoľko levelov vyššie. A to je z môjho pohľadu takmer neskutočný výkon. Príbeh pokračuje tam, kde skončil úvodný diel. Nesie sa v podobnom duchu aj keď tentoraz mi prišlo, že sa tvorcovia odhodlali ísť viac do hĺbky a myslím, že sa im to podarilo. Miles je výborne vytvorenou postavou a som rád, že pomerne veľký priestor dostala aj Gwen. Tá už v minulej časti ukázala svoj potenciál. Jej dejová línia je minimálne na úrovni tej Milesovej. O originálne nápady a situácie nie je núdza. Autori ich majú v rukáve ešte plno a určite sa nevyčerpali. Navyše dôjde aj na pár nečakaných zvratov a prekvapení. Hudba obraz pekne dopĺňa. Nie je nijak zvlášť výrazná, ale zas ani neprekáža. Paralelné svety sú využívané ešte viac ako v prípade minulej časti. A aj napriek tomu si myslím, že v ďalšej časti sa dočkáme ešte veľkého množstva prekvapení. Multiverzum  určite nie je  vyčerpané a stále v sebe ukrýva neobjavený potenciál. A ja sa osobne teším, čo nové nám režiséri aj ostatný filmový štáb predvedú v pokračovaní. Určite nás ešte čakajú veľké veci. Jedinú vadu, ktorú by som na tomto perfektnom animovanom filme našiel je práve už spomínané rozdelenie tejto snímky na dve časti. Záver je tak vlastne v najlepšom preseknutý. Čo by v prípade seriálového formátu nebolo nič nečakané. Vo filmovom formáte to považujem za nie príliš šťastné rozhodnutie. Výsledné hodnotenie je pomerne jednoznačné. Dávam päť hviezd z piatich. Percentuálne 90 percent. ()

rashnomon

11.7.2023 Ze začátku musím zmínit, že nejsem žádný znalec v okruhu těchto superhrdinských filmů, Marvelovek apod. Nikdy mne to nefascinovalo a nikdy jsem to neměla v oblibě, ale i bez toho, abych dopodrobna věděla celý „lore” za těmito filmy, jsem si snímek naprosto užila! Celkový film nám ze začátku velmi krajně zopakoval dění v předešlém, prvním animovaném Spidermanovi, a následně nás ještě více uvítal do děje a celých paralelních světů, že vůbec nevadilo, když nějaký jedinec první díl neměl shlédnutý. Je známo, že jádrem filmu je animace a tak to i bylo! Přesně u takovýchto filmů se dokáže vymasterovat pouze jedna věc a to tu bylo zrovna ta kouzelná animace, ke které se míním ještě vrátit. Naopak příběh byl slabou částí, ale v tomto případě to skoro vůbec neubírá na kvalitě snímku, jelikož nebyl tak slabý, aby to bylo nudné. Jen kvalita animace definitivně přesahovala kvalitu příběhu. Každý paralelní svět = jiná animace. Každý Spiderman z jiného paralelního světa měl svůj jiný vizuál a princip animace a to i antagonisti, vystupující v příběhu, jako npř. Flek či ten opeřený oponent, pocházející z takové stylisticky „alchymistické středověké” doby. Též se tu objevovaly komiksové prvky či typografie, vizuálně zajímavá. Nejen, že se na snímku podílelo dost animátorů za účelem, aby vytvořili různé animace k odlišným paralelním vesmírům a postavám, ale i za účelem, aby vytvořili odlišné animace k různým emocím a situacím, které tu byly promítány. Barvy i styly animace se lehce kontinuálně proměňovaly, kdykoliv tu byla emočně silnější scéna, často týkající se otcovství. To mě vede k tomu, že tu často bylo nenásilně probíráno téma otcovství, které se tu vyskytovalo nejen pomocí otců superhrdinů, ale i pomocí superhrdiny, který je otcem. Obě strany, jak otcové, kteří tu jsou vykresleni striktně pomocí role policajta, tak i jejich děti, kteří tu jsou vykresleni naopak pomocí punkovějších rolí, jsou tu explorováni jak samostatně, tak i spolu. Přichází samostatně na jejich chyby a na to, na čem jim záleží a uvědomují si jejich role jak v rodině, tak i v tom otcovství. Naopak role Petera, který má čerstvě dítě, je spíše takovým „punkovějším” otcem, který ani do jedné kategorie nezapadá. On sám je vlastně postavou sama o sobě, která by se dle mého mohla ještě více rozvinout pomocí jeho komičnosti, kterou snímku dodává. Toto není jediné téma, které se v samotném filmu vyskytuje. Je jich tu spousta, ale některá jsou méně násilná, než ta druhá, jako npř. queerness, která je tam dosti otevřená, co se týče punkovějších postav. Ale zase naopak tam je velmi narušována mužskými postavami a pak následně, něco, co mělo být queer je pouze heterosexuálním stereotypem filmů. V pokoji Gwen je transgender vlajka a dokonce její otec nosí malou vlajku na jeho uniformě. Gwen vlajka doslova říká „protect trans kids”, což ukazuje její podporu pro transgender publikum a celkově queer komunitu. Její queerness a celková otázka na to, jestli není trans sama o sobě má ale pořád neznámou odpověď. Dalším prvkem, který byl dosti viditelným, byly Nike Air boty, což byla zřejmě reklama, ale zase u tohoto snímku musím uznat, že se velmi hezky kombinovala s populární hudbou a „punkovým” stylem filmu. Takže není reklama jako reklama. Co už, film rozhodně měl nehorázně moc nákladů a byl uspěchaný, takže je to zasloužené, jakási ta komerčnost. Jako poslední sekci bych chtěla zmínit, jak mi to nehorázně připomínalo Oscarový snímek Všechno, všude, najednou a jak to doopravdy, i přes to, že to je superhrdinský film, mělo jakousi paralelu mezi sebou. Hlavně kvůli tomuto queer podporování, které v obou snímcích bylo jasně znázorněno. Též ale i kvůli rodinnému chápání a trablím, které jsem už zmiňovala a odlišnosti postav, které v obou snímcích byly naprosto jiné. Každá postava ve filmu měla jinou personalitu, jiný vizuál, jiné přemýšlení a byla úplně jinou a odlišnou postavou od těch druhých. A samozřejmě to mělo společný šílený vizuál, který se v obou snímcích povedl vykreslit jako jakási paralela mezi světy a vesmíry. Když přejdeme ale k samotnému konci, je to jasné, že chtějí nalákat diváky na další pokračování, ale pokračování bývají už otravná a snímek mohl být během dalších 25 minut dokončen, takže je to zbytečné…ale snad se v pokračování dozvíme něco více o samostatných postavách a snad to nebude jen komerčním lákadlem pro diváky. Cliffhangery nesnáším a opravdu mě to naštvalo. () (menej) (viac)

lucij68ee14

Upřímně jsem vůbec nevěděla, co od tohoto filmu čekat a jaká bude moje reakce na něj. Informace o tomto filmu jsem oproti jiným od Marvelu příliš nesledovala, takže pro mě bylo vše, co se zde objevilo velkým překvapením. Úplnou fanynkou této animované verze nejsem, oba dosavadní snímky však hodnotím pozitivně. Co se týče kvality obou filmů, beru je asi úplně na stejné úrovni. V tomto filmu bych však vyzdvihla především velmi akční a napínavý děj, který v průběhu postupně nabíral na obrátkách. Pokračování vnímám oproti předchozímu filmu více jako animák pro dospěláky, což je ale za mě plus. Téma multivesmíru mě baví a jsem ráda, že má Marvel pořád snímky, za které se nemusí stydět. Toto téma má pořád velký potenciál a je skvělé, že bylo v tomto filmu kvalitně zpracováno. Líbí se mi také propojení ostatních filmů o Spidermanovi a mnoho variant Spidermanů, které se ve filmu objevují. Jsou opravdu pastvou pro oči. Každé město, každá postava, každá detail je skvělý. Jsem zvědavá, co nám nabídne pokračování. Dávám 4 hvězdičky a uvidíme, jak dopadne další snímek. ()

66pepo66

Toto je úplne Pure Art. Tá netypická vizuálna stránka ma veľmi baví, ale má svoje muchy. Akcia býva dosť často neprehliadná, keďže sa tam súčasne deje strašne veľa vecí. Predovšetkým v situáciách, kde sa nachádza viac variantov Spidermana. V tej rýchlosti nie je možné sledovať všetko a trúfam si predať, že v mnohých prípadoch je to film, ktorý si doslova musíte pustiť doma a niektoré scény pretáčať tam a späť, kým nezachytíte všetko. Odhliadnuc od toho však anglický dabing veľmi dobrý. Vizuál nadherný. Hudba skvelá a scenár tiež. Niektoré nápady prekvapia  potešia a často som si hovoril, že práve toto a tamto by som videl rád sfilmované vo filmoch s Tomom. Potešili teda aj cameo vsuvky, ktoré som samozrejme neprehliadol. :) Ako som pred zhliadnutím predčasne odsúdil výber zápornej postavy, tak musím povedať, že vôl naozaj dobrý. Nehovoriac o tom, že tu máme aj niečo ako antihrdinu, ktorý bol tiež veľmi dobrý. Cliffhanger na konci trochu zaskočil a nepotešil,  ale rozhodne navnadil na treťiu časť. Milesa som nikdy nemal veľmi rád, prišlo mi, že je Marvel v koncoch s už nevie ako na komiksovej scéne so Spidermanom zaujať. Lenže vďaka prvej časti a Spidermanom na ps4/5 som ai túto postavu veľmi obľúbil. O to viac dúfam, že sa Marvelu podarí kasting, keď sa nak raz rozhodnú predstaviť Milesa aj po boku Hollandom vo filmoch. ()

Polux

9/10 | Jasně, přesčasy jsou zlo, ale občas přináší výsledky. Jasně, cliffhangery jsou zlo, ale občas je předcházející děj bohatě vynahrazuje. Jasně, komiksové multivesmíry jsou zlo, ale občas je jejich potenciál naplněn. Jako třeba tady. Pokud si někdo myslel, že dvojka jej po jedničce už nemá moc čím novým překvapit (jako mě), tak jej tvůrci hodně rychle vyvedou z omylu (jako mě). Dvojka totiž už tak výbornou jedničku svými kvalitami ještě překonává. | Kde začít a při tom nejásat nadšením:-)? Příběh s naprosto přirozeně zakomponovanými "povinnými" tématy typu coming of age starostmi hlavní postavy, dojemnou romantickou linkou a nepostradatelnými hrátkami s multivesmíry, neokoukaný a zábavný záporák, uvěřitelné a na animák překvapivě dospělé emoce, skvěle vypointované dialogy, geniální casting (respektive dabing) a k tomu neuvěřitelně frenetická akce a energický OST a to vše v doprovodu oslnivé grafické show z ranku state of the art, ve které se toho v prvním a druhém plánu odehrává tolik najednou, že bez opakovaného zhlédnutí nemá divák velkou šanci pochytit úplně vše. | Nápad střídá nápad, ať už jde o audiovizuální parádičky téměř v každé scéně, vtipné easter eggy (legendární meme samozřejmě ftw:-)), popkulturní odkazy jak na SSU, tak i značku jako takovou, meta komentář tvůrců ke komiksovému žánru, nebo obecně tuny fan service obsahu, přičemž tenhle eklektický přístup tvůrci aplikují i na řemeslnou stránku věci. Je tady prostě všechno - různé styly animace (častokrát zkombinované v téže scéně), komiksové bubliny, komiksové sešity, střípky live action sekvencí, textové "encyklopedické" vysvětlivky, rozdělení obrazu pro souběžně probíhající děj, atd. Zkrátka absolutní hitparáda tvůrčí invence v rámci technického zpracování, pestrosti postav i prostředí, dějové dramaturgie a sladění obrazu a hudby, která by u konkurence nejen na poli komiksovek vystačila na celou trilogii. | Vlastní zápletka se sice rozjede v podstatě až po hodině děje a jednotlivé figurky jsou na šachovnici (aneb o co komu jde, co je v sázce a kdo je s kým proti komu) definitivně rozestavěny ještě o něco později, ale jestli to někde stran dodávané kvality, zábavy, tempa a celkového diváckého zážitku vůbec nevadí, tak právě zde, protože je stále na co se dívat, co obdivovat a nad čím uznale pokyvovat hlavou. Škoda jen, že stará dobrá pavoučí parta z předchozího filmu v ději nedostane příliš prostoru a slouží prakticky jen jako lákadlo na velkolepé finále. | Celkově zdaleka nejlepší komiksovka široko daleko a to nejen v rámci letošního roku a zase v tom má prsty někdo úplně jiný než Marvel nebo DC. Sony sice stran své komiksové produkce taktéž sem tam zaklopýtá, ale v případě Spideyho po NWH opět ukazuje konkurenci záda a obě zavedené komiksové stáje mohou jen tiše závidět, jak se to má dělat a jak to má vypadat. Je to sice jen (extrémně dlouhá:-)) předehra před velkým finále, ale kéž by všechny podobné předehry (a letos jich nebylo zrovna málo) dopadly právě takto:-). | PeZet ()

Jardys88

Luxusní animak, který se může směle téměř rovnat Arcane. Ale sledoval jsem to na mobilu a asi to nebylo nejrozumnější protože jsem si musel dávat pauzy z toho blikání a rychlosti atd atd. Na TV či podobně to snad taková zabiracka není ale škoda no. Hodně informací,.akce, atd atd. Hodně zajímavé ()

Verody91053

Videla som 1tku a bola dobrá, ale až tak som z nej nebola neviem ako nadšená – cítila som, že majú na viac. No potom som bola v kine na 2jku a bolo to vizuálne zrejme najlepšie čo som kedy videla. Toľko farieb, nápadov, pestrosti, silný príbeh, nemám čo vytknúť. Iba možno jednu vec, že na mňa to bol až príliš otvorený koniec. Chápem, že je to kvôli pokračovaniu, no zdalo sa mi, že až príliš veľa vecí začali a skoro nič neukončili v tomto filme. Čo by nevadilo kebyže je to seriál alebo sága, no mne osobne to tu nejako chýbalo nejaké to ukončenie aspoň niečoho. Každopádne sa teším na ďalšieho Spidermana a na to ako to všetko dopadne :) ()

michalkop odpad!

Za mě naprostá trapárna a přes dvě hodiny ztráta času. První dva tři filmy se Spidermanem jsem měl jakž takž rád, ale nyní po x-tém rebootu je snad otravnější jak samotný Kapitán Amerika. A tenhleten film je plný latentně trapných pavoukáčů v elesťácích. A jsou jich desítky. A proč? Protože Marvel zase šermuje s tím příšerným multiversem. Když už došly nápady, tak se tam nacpe multiversum. Přitom fyzikálně je problém už se samotným paralelním vesmírem. S každým rozhodnutím / kvantovým stavem částice vzniká nový? A co zákon o zachování energie? Nebo dokonce filozofický rozměr - když se s každým rozhodnutím větví, tak co svoboda volby? A co určí, do kterého multiversa budu patřit? Ne, začínám nesnášet Marvel, a to jsem před pár lety byl na Avengers v kině. ()

Thalin

Po trošku vlažném rozjezdu se divákovi naskytne opravdu pecková barevná jízda. Animace je skvělá, hlavně ve spiderversu se to předvede na plno, když se tam sejde tolik grafických stylů a různých pavoučích postav z různých dimenzí. Koho by taky napadlo, že někde běhá T-rex houpající se na síti? A to, že se u nich i mění styl animace nebo barevnost je tu suprově vymyšlené a vypadá to jako celek dobře. Jen na můj vkus to místy blikalo trošku moc, ale zase jsem v tomhle ohledu citlivější, takže rozhodně není na vině film. Ta myšlenka, že je někde centrála plná Spidermanů je rozhodně zajímavá a tady i skvěle vyvedená. Spousta fórů, easter egů a akce. I to propojení všech linek tu dává smysl. Celý ten animovaný svět to poslalo na vyšší úroveň a jsem zvědavá, jestli vymyslí ještě něco šílenějšího. ()

KraLuban

Absolutně úžasný vizuál...ale čím dál těžší chápat různé dimenze, aspoň pro mě. Víceméně animák, ale mnohem dospělejší, než "dospělé" verze Spidermana. Jinak fakt vopruz, že to byl jen mezidíl. ()

Milo384

Opět krásná audiovizuální podívaná. Celý film jsem byl úplně přibitý před televizí. Hodně se to líbilo mně i dětem. Už už jsme čekali na finální boj a rozuzlení a ono to skončilo. Já vůbec netušil, že je to první část celku. Docela jsem byl překvapený a naštvaný, ale aspoň se budu těšit na pokračování. ()

naytsirk

Teda….klobouk dolů….ještě víc propracovaný než jednička, naprosto úchvatný animace, celkem solidní scénář, opět uspokojivá hudba…Nečekal jsem, že si to udrží laťku a ono ji to posunulo ještě o level vejš…Fakt pecka…Jedna z mála sérií, kde mi nevadí natahování děje a v klidu budu čekat na snad opět perfektně propracovaný třetí díl… ()

TurboTryhard

No... kde začít? Tak si to všechno sjedem od začátku. Film jsem viděl poprvé v kině když vyšel, měl jsem opravdu velká očekávání. Popravdě se na filmy se Spidermanem nekoukám já, ale ten 10ti letý kluk se Spidermanským kostýmem ve mně... a prostě je miluju (velice zřídka mě zklamou). No takže když přičteme ten neuvěřitelný hajp který kolem filmu byl, tak jsem se do kina těšil jako dítě na vánoce. No, a nevím jak to říct, ale nemohl jsem upřít určitý pocit zklamání- asi jsem čekal víc? opravdu nevím. Tak jsem si dal od toho filmu pauzu a nějak jsem nehnal znovu shlédnutí. Dostal jsem se k tomu vlastně víc než půl roku od "premiéry". NO A TEDA JE TO SILENOST...ježiš mně se to tak líbilo. Film pokračuje v tom co bylo skvělé v jedničce, a to hlavně animací. Střídají se nám tu různé motivy a styly animace. Takže z kašírovaných postaviček se dostaneme na postavičky kreslené a z těch zase na animované a z těch i na legové. Z 3D pozadí se dostaneme na pozadí z vodovek, pak na komixové pak na kreslené a tak dál (nehledě na to jak moc barevných motivů se nám v jednotlivých pozadích střídají). Dál úplně exceluje se samotnou zápletkou (zase), nechápu kde na to ti scénáristi furt chodí. Další velice silná stránka je fan servis a ten je třeba o osm levelů větší než v jedničce, je v něm vidět šílená práce. Ale všechno dobré má i něco zlého. Záporák je zatím nemastný, neslaný i když je poznat že se tady jenom buduje. Jeho samotný přechod z "vtipálka" na čistě "zlého" se tak jakože stane no. Ale má velký potenciál. Soudtrack neni tak zapamatovatelný jako byl v jedničce, na druhou stranu to se těžko překonává. Film má 2 hodiny a půl a teda první půlka zmizí hned, ta druhá se už trochu táhne a celé to skončí hodně otevřeně, a to mě štve (musím teď čekat na další díl...achjo). Celkově to je opět velice dobře udělaný a originální Spiderman příběh, který jsme ještě neviděli. 9/10 ()

Raziel811

První díl byl komornější a zdál se mi lepší. Jediné, co tady občas vyčnívá nad průměr je temnější atmosféra a tu a tam nějaká slušná akce. Ale příběhově jsem nadšenej moc nebyl. Vizuál zůstal stejný a to je jedině dobře. Na styl animaci si člověk musí chvilku zvykat, ale ta nevšednost je to nejlepší na celém filmu. ()

Bogrant

Ešte viac predimenzovanejšie, pestrejšie, štruktúrovanejšie a zvnútra rozpitvanejšie než už i tak výborná paralelnosť svetov. A ďalší posun možností kam až sa dá vo svete komiksu a animácie dostať. Tvorcovia tentokrát všetko doublujú, hrotia na maximum a vytvárajú jedinečný animovaný zážitok, pri ktorom však občas nastane pocit prílišnej prekombinovanosti a zbytočného kontúrovania, čo pri danej dĺžke nedokáže stále udržať dostatočnú koncentráciu. Inak bravúrnosť. ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

29. Critics' Choice Awards - výsledky

29. Critics' Choice Awards - výsledky

14.01.2024

V neděli 14. ledna byly v kalifornské Santa Monice uděleny ceny Critics' Choice Awards tradičně vyzdvihující výjimečné tvůrčí výkony a filmové počiny uplynulého roku. Toto ocenění je zároveň po… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD