Amleth (Alexander Skarsgård) bol kedysi dávno synom mocného vikingského kráľa (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), pokiaľ ho zrada a zákerná vražda pripravila nielen o otca, ale aj o strechu nad hlavou. O pár rokov neskôr sa svetom pretĺka ako bezmenný bojovník a má jediný cieľ. Vlastnoručne zabiť tých, ktorí ho pripravili o rodinu a šťastnú budúcnosť. (Cinemart SK)

orangee

Musela jsem si to od včerejšího shlédnutí v kině nechat trochu uležet, ale i tak mám z filmu značně rozporuplné pocity. Zdlouhavý táhnoucí se surový děj s velkým množstvím násilí, rituálů, obětování, krve a vlastně i sexu. V první hodině se v podstatě nic moc neděje, akčnější to začne být až u čarodějnice. Směšné až neuvěřitelné scény, od nedotaženého úvodního vlčího rituálu, přes nenápadný útěk v zářivě červeném plášti, po převlek za otroka až po nahatý závěrečný souboj. Navíc mi osobně dost vadila ta tvrdá "severská" až "ruská" angličtina, především u Nicole Kidman, okej asi to byl účel sjednotit a vzhledem k ději, ale i tak. Na druhou stranu se mi líbila kamera a hudba. Znovu asi vidět netřeba. Hodnotím jako horší průměr. ()

RadaRAW

Více vikinský film jsem nikdy neviděl a nevím jestli ještě uvidím, ale chci vidět. Je tam vše od surovosti raného středověku, ke víře tehdějších lidí, ať to jsou Vikingové nebo Slované. Film je krásné spojení prvků tradiční ságy (ze které vychází, konkrétně Amleth ) a realismu. Herecké výkony jsou neskutečné, kamera a režie jak z jiného světa. dlouho jsem neviděl film který mě takto oslovil. ()

Carlito1

Robert Eggers se opět předvedl! Kinematografie fantastická, Alexandr se do role vikinga přímo narodil a Anya jako ruská otrokyně neskutečně překvapila. Artovka jak svině a jeden z nejlepších vikingských počinů, co vznikl. ()

RavenSpector

Zádumčivý, drsný, hezkých krajinek a parádní hudby plný film. Spíš stylovka s jednoznačnou inspirací z Connana. Žádní Vikingové pro děcka. Spokojenost, i když to malé plátno v malém sále je fakt malé, sakra ()

jauahaoas

Skvělý zvuk a to hudba i ve zvukových efektech a podbarvení. Propracované efekty. Lehce předvídatelný příběh, až na závěr. Bohužel šlo do distribuce společně s Vyšehrad-Fylm, a tak nemělo dostatek prostoru pro větší návštěvnost. ()

Jaroslaw

9/10 Wow! Filmy Roberta Eggerse nemám vůbec nakoukané,tudíž jsem šel na film s čistou hlavou a podle traileru jsem tušil do čeho jdu,ale sakra,že tento film na mě tak moc zapůsobí,to jsem nečekal.Ano je to možná přímočařejší snímek o pomstě avšak s jasnou vizí.Vikingské řežby tu fungují parádně,akční scény jsou skvěle nasnímané a krásně přehledné.Co se týče vikinské mytologie,ritůálů a vizí hl.hrdiny fungují tu a nejsou zde nacpány násilně a opravdu zde krásně sedí.Hercům také není co vytknout a bezpochyby nejlepší role Alexandra Skarskarda,Nicole Kidman a její scéna s navrátivším synem byla fakt parádní a fakt jsem jí to zbaštil.Ach bože a ten krásný audiovizál,prostě nádhera sledovat,film příjemně utekl a po skončení musím konstatovat že nic lepšího jsem v kině zatím neviděl,tedy kromě Batmana,opravdu parádní snímek a vřele doporučuji,no ted jen zkouknout zbylé Eggersovy filmy,pač fakt umí a těším se na další jeho projekty. ()

bigmatko

rýdzo naturálne klubové divadlo o vikingskom Conanovi s príchuťou surového eposu preloženom alegorickými výjavmi severskej mytológie s výrazným animizmom. Drsné a odhalené je vo filme všetko od počiatku až do konca. Nepripraveného diváka môže spracovanie zaskočiť pretože nejde o klasicku kinematografiu z oblasti dobrodružných filmov. Je to ozaj skôr taká klubovka, ktorú budete chvíľu vstrebávať. ()

pesbara odpad!

odešel jsem po půl hodině...přehlídka nesympatických, nesmyslně se chovajících postav neustále ve tmě…tohle mi fakt nesedlo ()

Holly_Molly

Hodně poutavá a surová revenge story plná skvělých herců, s nádhernym vizuálem, podmanivou hudbou a to všechno zabalený do typicky seversky melancholický patiny! Win pro Eggerse, že se mu povedlo přiblížit Artový filmy širšímu publiku.. Tam kde byl Maják divácky dost nekompromisní, dělá Seveřan ten pomyslnej krůček blíž k mainstreamu tim, že vypráví nenáročnej příběh..nenáročně...hodně nepatrnej krůček, ale přece jenom dost zásadní. <3 ()

Royaldell

Hudbou a lehce i příběhem to připomínalo Dunu (and I’m not mad about it), hlavní herci skvělí a atmosféra super, ale místy trošku zdlouhavé plus některý scény přetažený za vlasy, ale jinak moc příjemný filmový zážitek. ()

vladi3

Pomsta a lahky naznak incestu? No kto by to nemiloval? A Alex... Nie ze z neho oci bolia, ale srdce! On je dokonale "dielo Bozie"... ()

Pekyno

Tak toto bola silná káva. Severskú mytológiu vnímam skôr pop kultúrne, ako povrchný nezaujatý nevzdelaný divák. Severan u mňa naráža na niekoľko problémov a s hodnotením sa nachádzam niekde v strede. Približne v trištvrte filmu som začal nechápať zbytočnú „mäsiarinu a rezačiny“. Áno, istým spôsobom to sem pasovalo a pochopil som režisérov zámer ukázať ich krutosť, no na mňa osobne toho bolo až moc, a mal som pocit, že by sa dej radšej mohol rozvíjať iným smerom, ako opäť ukázať niekoho črevá.  Nehovoriac o tom, že niektoré bojové scény boli zvláštne natočené. A moc toho bolo aj na celú posádku v podobe mojej rodiny, na ktorú som pri odchádzaní z kina iba mykol plecami, že história je reku krutá. Prvá polka ma naozaj bavila, nadchýnal som sa hudbou, atmosférou, scénami, Willemom a v neposlednom rade Björk ktorá mi nasadila husiu kožu. Ešte s príchodom deju na Island to bolo skvelé ale podľa mňa potom filmu dochádzal dych. A ja vlastne neviem čia to bola chyba, možno som sa dostatočne nezapálil a nenadchol no naozaj sa mi hľadali slova chvály ťažšie ako som možno čakal. Hubičky, desivé obrady, proroctvá, islandské líšky, impozantné scenérie, sopka, symboliky. Z kamery a obrazov som takmer nonstop hýkal. Ale to nestačí. Príbeh u mňa pokulhával, herci nijak špeciálne nenadchli. V závere som čakal, že ma finálna pomsta vynesie hore ako Amletha k Vallhale ale nestalo sa. Možno som zle prosil Odina. Nič to ale nemení na tom, že som hrozne rad za takéto " nemainstreamové" filmy ktoré ma privedú do kina. Nepovažujem sa za náročného diváka, no štyri ukážky pred projekciou mi opäť ukázali aký bordel sa točí a na čo sa asi chodí. O to viac mrzí prípadný finančný neúspech Severana. Väčšine proste tento film nevyhovie. ()

vaclav.g.kar

První film od pana Eggerse kterým jsem byl poctěn. A zaplať pánbůh za to co stvořil. V podstatě jednoduchý příběh vyzdvihá neuvěřitelné zpracování. Skvělí herci, kamera, hudba, Gore prostě láska na první zkouknuti. Ano, chápu že bude spoustu lidí nadávat a různé srovnávat se seriálem atd. Čekal jsem letošního Green Knighta, ale je to srovnatelné a nebojím se říct že i lepší. Další úžasný kinozážitek a letos zatím nejlepší zážitek. Doufám že tyhle filmy budou vznikat dál začínám ale mít strach. A doufám že Seveřan nezapadne jako výborný Last Duel. Úžasný zážitek, a chci hned vidět zbytek od Eggerse a i Upíra. 90% ()

chamonix odpad!

Je dost dobrých filmů o vikinzích a je i hodně dobrých "má je pomsta" thrillerů. Toto není ani jedno. Jde jen o jednoduchoučké promo na posilku XY přecpané "filmařskou" vatou - jenže ne tou dobrou, jako by byla třeba vata cukrová, ale vatou podobnou skelné, jež vás časem ubíjí. A tohle vás bude ubíjet víc než dvě hodiny!! ()

jizvoun

Lepší 3 hvězdy. Od začátku super akce, vizuál, nic mi tam nechybělo. Ale od chvíle, kdy se rozhodl hlavní protagonista odplout na Island, to pro mě úplně ztratilo dech, vizuelně to bylo strhující, ale druhá polovina filmu ten příběh prostě položila. ()

magero

No nechapem ten hype, ale je to dost slabe, osadenstvo recituje frazy a celkovo je to dost otravny film, nevedel som sa konca dockat. De facto 3/4 filmu boli zvuky ako agggh, uahhh, wrrrr ()

Sopholojong

Tazka dilema medzi tromi az styrmi hviezdicami. Styri za akysi predpotopny rugby-pozemny hokej (asi najdrsnejsia scena roka), ze fyzicke herectvo Skarsgarda (kurna ta muskulatura!), za uvodne prepadnutie dediny na Rusi (podpalenie zrubu plneho deti a starych), za akekolvek rubacky v islandskej dedine (gore jako svina) a za moje nove zlaticko Anyu (lezanie tych dvoch nahych po "mrdacke" pod mesacnym svetlom je zaberom roka, i ked mohla ukazat tie jej chutne prsicka)... ale i tri (v niektorych momentoch dokonca dve) za vsetky tie samoucelne artove vsuvky, ktore si samoluby exhibicionista Eggers nedokaze odpustit - prechody na "rodokmen", vo vzduchu cvalajuca kralovna, fantazmagoricke sny, uvodny zostup do podzemia s otcom a nasledny, sialeny trip akoby na houbickach.... A na konci to nastastie zachranil ten coolovy "meciarsky" suboj nahych bojovnikov na upati sopky medzi zeravou lavou. Ak by to Robert ponechal v tej mainstreamovejsej podobe po celu stopaz mohlo sa jednat o "koket" medzi 4 a 5 *. Plus dal by som mu natocit dalsiu seriu Vikings Valhalla samozrejme bez tych samoucelnych fantazmagorii, to by bol "seros". PS: Nicole Kidman si zahrala poriadnu mrchu, ale mohla sa tiez trochu vyzliect. Malo sexu je celkovo dalsou vyhradou, vsetci dobre vieme, ze v tych dobach sa znasilnovalo kade tade a tu sa na to akosi pozabudlo. 7/10 ()

Polux

7/10 | Uff, tak naštěstí trailer pro jednou tělem neklamal a další těžkotonážní artovka se tentokrát u Eggerse nekoná (jak jsem se původně obával). Fanoušci jeho předchozích filmů pravděpodobně pocítí určité zklamání, z mého pohledu (správně, fanoušek jeho předchozích filmů úplně nejsem:-)) to ovšem bylo ku prospěchu věci. | Předpokládám, že nebýt pandemie a souvisejícího nabobtnání budgetu, vydal by se Eggers svou tradiční cestou a výsledkem by byl "The Green Knight s Vikingy", což by na jednu stranu jistě také stálo za pozornost (EggersCut se asi konat nebude, když film brutálně propadl), ale vynucený ústupek studiu a doposud největší Eggersův příklon k mainstreamu sobecky kvituji s povděkem, protože díky němu si film užila i moje maličkost:-). | Herci v čele s Skarsgårdem hrají parádně (škoda, že Hawke a zejména Dafoe nemají více prostoru:-)), kamera je skvělá, lokace Severního Irska opravdu úchvatné (na Islandu jsem nikdy nebyl, ale přísahal bych, že přesně takto to tam vypadá:-)), výprava je velice slušná (nicméně prozrazuje, že prachy, které se ve filmu utopily, šly v nemalé míře na vrub produkčním problémům a nikoliv měřítku filmu, které - až na pár scén - není nikterak rozmáchlé) a tematický OST je přímo perfektní. | Na druhou stanu dějově to po slibném Barbaro-Conanovském začátku uhne poněkud jiným (a mnohem komornějším) směrem, než jsem doufal (a namísto přímočaré řežby zástupů protivníků, čekajících na hrdinu před hlavním bossem, se přepne na "undercover" historku, která nedává moc smysl a nikam, bohužel, nevede, protože kdyby k finálnímu souboji došlo okamžitě po přesunu děje na Island a nikoliv po 2h filmu, příběhově by to vyšlo úplně na stejno), našlapané tempo v druhé polovině filmu i díky tomu zvolní, kamera milosrdně uhýbá častěji, než bych si přál (podle traileru jsem očekával podstatně větší míru fatalit/brutalit), romance mezi Skarsgårdem a Taylor-Joy příliš nefunguje, protože nemá ve filmu dostatečný prostor a stopáž je, na tak jednoduchou vyprávěnku, poněkud přestřelená. | Celkově vzato ovšem velice povedená (pseudo)historická žánrovka s příměsí artu a prozatím imho nejlepší Eggersův film:-). Škoda, že se jeho progres od low budget hardcore artovek k big budget (artovým) žánrovkám - nezaslouženým - finančním výbuchem filmu asi odložil na neurčito, nebo dokonce přímo zastavil. | PeZet ()

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

31.05.2022

Přestože jeho poslední film kritici vychválili, Eggersova (Čarodějnice, Maják) novinka Seveřan v kinech krutě propadla. Vikingský epos navíc vznikal nikoli coby produkt nezávislé scény, ale naopak… (viac)

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze