Babylon

Scenár:

Damien Chazelle

Kamera:

Linus Sandgren

Diego Calva, Margot Robbie, Brad Pitt, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, Lukas Haas, Max Minghella, Tobey Maguire, Olivia Hamilton, P.J. Byrne, Rory Scovel (viac)

Damien Chazelle nakrútil film Babylon o vzostupoch aj pádoch hrdinov filmárskeho šialenstva v dekadentnom Hollywoode dvadsiatych rokov minulého storočia. Nemé filmy ustupujú zvukovým a ich herci aj tvorcovia sa tomu snažia prispôsobiť. Nie všetkým táto zmena vyhovuje.. (Cinemart SK)

AffectedFace

Po první projekci v kině jsem si říkal "co jsem to sakra viděl?": po druhé projekci opět v kině jsem si sám sobě přiznal "ty si ale debil, viď?" a až potom mi došlo, že jsem byl svědkem absolutního masterpiece filmu. Proto jsem šel i na třetí projekci, abych si tím byl naprosto jistý. Čtvrtá doma mi totálně rozesrala ego a čest - málem i pud sebezáchovy. Damien Chazelle je opravdový milovník kinematografie (podobně jako Tarantino) moc dobře ví, co dělá a točí s láskou a úctou ke všemu, co film dělá filmem. Každej, kdo měl možnost tenhle nad-snímek vidět na velkém plátně, je ve své podstatě obrovské chodící štěstí (vzhledem k hroznému marketingu) a také, že se jedná o nehorázný flop, co se týče box-officu. Všechny herecké výkony naprosto dokonalé (taktéž zasazení do 20-30s minulého století) a hlavně jak je to neskutečně přehlcený i těma nejmenšíma detailama (jednoduše řečeno "WOW"). Já nemám co jiného dodat! Pro mě už je Babylon kultovní klasika, která nikdy nezestárne, vždycky dojme a svým magickým způsobem nehorázně pobaví i absolutního hatera komedií. ()

Trevor

V časoch, keď kiná zvádzajú boj o prežitie so streamovacími službami prichádza do kín film ktorý tak trochu parafrázuje obdobie pred 100 rokmi, aj keď iba veľmi pozvoľna. Jednu zlatú éru strieda iná, ktorá zrejme už tiež dosiahla svoj vrchol. Odhliadnuc od sebavedomých žien, ktoré mali gule (bohužiaľ na úkor mozgových závitov), supertémy rasizmus, drog a obscénnosti (ktorá má šokovať už hneď v úvode) možno film hodnotiť ako veľmi vydarenú sondu do srdca Hollywoodu. Samozrejme sa film so Sunset Boulevard porovnávať nemôže, avšak režisér to pojal iným spôsobom. 3 hodiny v kine sa mi zdalo priveľa (a aby som nebol v kine už 2 mesiace a nezúria pandémia, to sa mi už dlho nestalo) avšak trochu aj ľutujem, lebo toto by stálo zato. Najmä za skvelý záver s prestrihom na to najlepšie z kinematografie, kde sa zábleskom mihol aj Andalúzsky pes, aj toto bol moment prečo som nakoniec Babylonu udelil plný počet 5*, nevadilo ani 16.000 fuckov v najrôznejšom tvare. Film ma navnadil na návštevu kina, uvidíme na ako dlho. Pretože ponuka je čoraz slabšia. ()

Robko

Do detailu promyšlená  odysea, jež průběžně mění nálady, polohy, emoce i tempo, ale na poli tří hodin zůstává koherentní. Chazelle jasně ví, co chce sdělit, a přenáší změnu nálady z přesunu němého filmu na zvukový do samotných stylistických i vyprávěcích voleb Babylonu, a tedy i do divácké percepce. Chazelle je perfektní vypravěč a dovolím si říct, že lepšího filmaře jsme tu od skonu pana Kubricka neměli.  Jediná drobná vada na kráse je paradoxně závěrečná montáž a úplný závěr, který... podivně variuje konec Whiplash? I přesto je Babylon jedno z nejlepších a nejpozoruhodnějších děl, co se v tomhle století natočily. ()

kajas

Film monumentální nejen díky své tříhodinové délce, ale hlavně díky kostýmům a výpravě připomínající filmy Baze Luhrmanna. A dlouho se mi nestalo, že bych nějaké dílo s touhle stopáží hltala od začátku do konce. Děj je totiž nabušený od první do poslední chvíle (možná bych si odpustila posledních cca 20 minut). U některých scén jsem slzela smíchy, někdy jsem byla upřímně smutná a dojatá. Samozřejmě musíte počítat s tím, že Hollywood 20. let takhle nevypadal. Všechny ty fekální i násilné scény jsou záměrně přestřelené a stylizované, ústřední úvaha o pomíjivosti slávy a problematika přechodu z němého na zvukový film je tu ale zachycena dokonale. Za mě tedy výborný balanc mezi komedií a dramatem, dobrá hudba, skvělí herci. Neseděl mi akorát Tobey Maguire, ve kterém už vždycky uvidím jenom Spider-Mana, záporáci mu moc nejdou. Mrzelo mě, že téhle partičce nevyšly Oscary, biják to je totiž super. Musíte na něj mít ale náladu a čas. ()

Mikarda

První dvě hodiny absolutní jízda. W O W! Co se to tam dělo?! Neskutečná palba. Poté se mi již lehce chtělo na dámy a tempo se zpomalilo. Ale závěr to zachránil. Chazelle je (pro mě) génius. Jedinečný film a ta hudba! H U R W I T Z I! Dnes nebudu mít klidné spaní, jak mi ještě teď buší zběsilé tóny v hlavě. A samozřejmě koncert herců, především Margot. Ta ten film ovládla, to byla radost pohledět. Začít bombou, skončit bombou. Díky pane. ()

applause

Tak tohle byla experience, která útočila na smysly diváka. Snímek ukazuje povrchnost společnosti, jak se lidi snaží mermomoci zapadnout, přitom mluví každý jiným jazykem. Zároveň ukazuje význam filmu a jeho odkaz společnosti. Dlouho mě tak žádnej film  nerozsekal, tohle bylo všechno. Fakt Babylon! ()

William_

10/10. Nespoutaná tříhodinová jízda plná drog, nezávazného sexu, alkoholu, natáčení filmů a nekonečné party. Tak by někteří shrnuli tento film, avšak ve své hloubce ukrývá daleko obsáhlejší témata. Je to vlastně oslava kinematografie ve všech jeho podobách, ale tak trochu jinak než ukázali  Spielbergovi Fabelmanovi, tady je to více svéráznější a ve scéně, kde se štábu nedaří asi po 17x natočit jednu jedinou scénku, se budete řezat smíchy. Herecké výkony ať už Pitta, překrásné Robbie, nebo nováčka Diega Calvy jsou absolutně skvělé. Osobně jsem celou dobu čekal až se ukáže můj oblíbenec Tobey Maguire a nezklamal, když se poprvé objevil ve filmu, polovina kinosálu zbystřela a Tobey filmu dodal další přidanou hodnotu (čti humornou složku) do už tak našlapaného závěru, který byl absolutní peak tohohle spektáklu. Poslední čtvrthodinka vzdává naplno hold filmovému průmyslu, avšak pro některé diváky může přivodit epileptický záchvat. Závěrem snad jen škoda, že se film dostal do českých kin až v lednu, kdežto premiéru si film odbyl už v prosinci roku 2022. Pro mě jednoznačně jeden z kandidátu na film roku 2022. PS: Margot Robbie je na tyhle role úplně dokonalá. ()

Lexonka97

Po příjezdu z kina jsem se potřeboval trochu uklidnit, vydechnout a nechat upokojit emoce. Nyní, po dvou týdnech už jsem schopen popsat, jak na mě film zapůsobil a co ve mne zanechal. Babylon je FANTASTICKÝ tříhodinový film o té dobré, ale i špatné stránce počátků Hollywoodu. Babylon je plný barev, zábavy a vtipných scén. Je také ale plný špíny, prohnilosti a zkaženosti. I když jsem od filmu zas tolik nečekal, to co jsem viděl a dostal je NEUVĚŘITELNÝ a ÚŽASNÝ!!! Damien Chazelle se překonává a tohle je dost  možná jeho nejlepší film. Je tu skvělá práce s kamerou, střihem a hudbou. Tomuhle filmu prostě není co vytknout. Naprosto skvělá emoční podívaná. Babylon je už teď jasným filmem v TOPkách tohoto roku a dost možná bude bojovat o první místo. ()

M.i.k.e

Hollywood přelomu dvacátých a třicátých let. Hvězdy němého filmu točí jeden film za druhým a ve volném čase si užívají mejdany na kterých by se Gatsby styděl. Jenže přichází zlom a nastupuje zvukový film, což pro mnohé z tehdejších hvězd znamená dost velký problém, který pro některé nebude mít řešení. Damien Chazelle se vrátil po čtyřech letech a hned servíruje svůj největší a nejopulentnější kousek, který je vtipný, napínavý, nostalgický a dojemný a ve velikosti se mu může rovnat snad jen Baz Luhrmann. První cca hodina je neuěřitelně našláplá jízda od které prostě nejde odtrhnout oči a podobné pocity sem naposledy měl před lety právě u Luhrmannova Gatsbyho. Pak sice Babylon dost zpomalí a relativně se smrkskne na komorní příběh tří hlavních postav (Calva, Robbie, Pitt), ovšem kvalita se nezmění a já si celé ty tři hodiny užival jako už dlouho u filmu ne. Nesmím zapomenout na  famózní Hurwitzův soundtrack, který opět pracuje s Chazellovým oblíbeným jazzem (jak jinak) a přes jednotlivé motivy propojuje Babylon s jiným Chazellovým majstrštykem - LaLa Landem. Tohle uvidím a uslyším ještě mockrát. Čiré nadšení...100% ()

vydumnica

BABYLON je FILMOVÝ ZÁŽITOK! Mám chuť pozrieť si to celé ešte raz a na veľkom plátne. Popri nomináciach na Oscara za výpravu, kostýmy a hudbu sa na niečo dôležité zabudlo. A čo herecké výkony? Margot Robbie a Diego Calva by si ich podľa mňa právom zaslúžili. BABYLON je pre mňa v TOP 3 za rok 2022😉🧡!!! (Hneď po filmoch Top Gun: Maverick a Elvis). ()

Aljak

Tento 3-hodinový "kasový trhák" som dlhšie odkladal, ale napokon som si našiel čas a dúfal som, že to bude stáť za to (vzhľadom na tie nadpriemerné hodnotenia). Hviezdne herecké obsadenie, zaujímavý popis k filmu a celkovo prostredie zrodu nablýskaného sveta Hollywoodu - to všetko dávalo predpoklad, že to bude skvelé. Napriek sľubnému začiatku som bol z tohto filmu postupne viac a viac sklamaný. Mám rád iróniu, sarkazmus, dokonca v primeranom množstve aj bizarnosti, ale Babylon bol pre mňa totálne prepálený film, ktorý by som nazval skôr "stoka", to by bolo trefné. Dejovo mi to vôbec nesadlo, bolo tu kopu trápnych scénok, a mnoho totálnych nonsensov... Jedna hviezdička za vizuál, ale inak nič viac. ()

Lenka.Vilka

Jak to pojmout...no, to bude asi oříšek. Babylon je hodně povedený film, který se přes mě převalil jako vlna. Taková trochu zvrácená vlna ale. Dívat se na tenhle film je jako stát na pláži a dívat se na vlny. Jak si tam v tom oceánu postupují a zdálky vypadají bezpečně. Co by se taky mohlo stát, že? Vždyť končí na pláži! Tak se do vlny ponoříte a stane se ta divná věc. Zapomenete plavat, protože je tam tak krásně. Jenže občas vás proudy stáhnou dolů a vy si musíte vzpomenout, jak se plave. Protože střídavě vidíte břeh a střídavě tu temnou hlubinu. Někdo se na břeh dostane a někdo ne. Někdo zůstane ve vodě. A otázkou je, jestli toho potom budete litovat. Přežil jsem, jsem na břehu a mám vzpomínky na ty hezký okamžiky, nejenom na ty špatný. Nebo jsem se utopil s myšlenkou, že tohle už nic nepřebije. A o tomhle je vlastně tenhle film. Tenhle film ukazuje všechno. A tím nemám na mysli jenom úvodní pasáž na večírku. Ne, tenhle film ukazuje mnohem víc než tohle. Na rozsahu tří hodin jsem viděla nejem to hezký, ale i to hnusný a falešný. Dost scén, kdy jsem nevěděla, jak mám jako divák reagovat, protože se mě mlátilo hned několik emocí. A to ještě k tomu umocnil konec (jak dějově, tak zpracováním). Příběh čtyř známých, kteří každý skončí jinak. A otázka za všechny prachy: Přála bych jim to jinak? Asi ne. Sice je zde snadné říct dopředu, jak postavy skončí, což neberu jako mínus scénáře. K čemu by jinak byly ty předchozí minuty sledování, kdy se najendou stalo něco jiného? A to už jsem jenom koukala a nechápala, jak je možné, aby to fungovalo. Úplně snadno vlastně. Protože to je film, který to umožňuje. ***** Babylon je film o tom co chceme a za jakou cenu to chceme. A zda se toho umíme vzdát, pokud to znamená, že se na sebe nezvládneme podívat do zrcadla. A taky o lásce k filmům. O změnách, lžích, lásce, nenávisti a zradě. Jenom škoda blbého načasování. Ale asi to už dál posouvat nešlo. Babylon nebude film pro každého. Ale jsem moc ráda, že byl pro mě  :) na dálku pozdravuju toho jediného pána, který byl s námi ještě v kině. Což je i tak pekelně málo  :( ()

BarryLyndon

Jistý Federico zamačkává slzu dojetí při závěrečných titulcích Babylonu od Chazella.  - Stanley, pojď se podívat, to je skvělý.  - Jo jo, o tom už mi říkal Miloš, myslím že je film v dobrých rukách až to zabalí Steven s Jimem. Popravdě už je návratů a poct starému Hollywoodu nějak moc , ale tohle mne naprosto rozsekalo a přikovalo k sedačce od prvních minut. Doufám že už se k takovým poctam dlouho nikdo vracet nebude. Chazelle prostě pochopil film. Byl jsem dojatý a několikrát jsem tlesknul a málem vstal. Vedle mne seděl komik Pavlásek a párkrát se na mne při tom podíval s pobavením. :)))) Hlavně ten film, který tam tematicky je, miluju a je geniální. Snad jsem to ale pochopil správně... Pevně doufám, že čas nápravy ktetenismus diváků a některých recenzentů a tohle bude stejná klasika jako Sunset Blvd.  Pitt byl hrozný borec. Probuh at s podobnými rolemi nepřestává. Calva solidní objev, vůbec by mi nevadil jako nový Superman, Batman nebo někdo takový.  Jedinou výtku mám ke score a Hurwitzovi. Strašně moc a okatě vykrádá svůj LaLa Land, to už bylo někdy moc.  10/10 Kdo na to nejde do kina je korunovaný idiot. ()

Streeper

Damien Chazelle natočil svoji ódu na Hollywood a filmy plnou drog, alkoholu, sexu, krve ale hlavně naprosto božské hudby, která nemá konkurenci! Justin Hurwitz je budoucí Williams nebo Zimmer. Vizuálně je to hodně povedneý film, i když úvodní scénu se slonem si mohl režisér nechat ujít. Každopádně jinak jsem se bavila. Byla to jízda, byla to fakt neuvěřitelná párty, která nám trochu přiblížila život ve starém Hollywoodu. Jediné, co mě mrzí je to, že postavy se nijak nevyvíjeli, všechny zůstali přimrzlé na jednom bodě a nebyla tam žádná gradace, která by zároveň posunula i příběh. Postavy tam fungovali pouze jako výplň a žádná z nich mi vyloženě nezůstala v hlavě. ()

bourec

Nakonec sem to spolknul celý. Prostě mi zvědavost nedala klidu. Je to teda neskutečně dlouhý. Ale to je výsada umělecky založenejch režisérů. Taky je občas vidět, jak jim ta filmařina přerůstá přes hlavu. Film má samozřejmě něco do sebe. Ale je tam spousta zbytečně šponovanejch scén, je to až nepříjemně hysterický. A co si budem povídat, pro diváka mýho ražení je to těžko stravitelný, a dokonce snad zbytečný. Abych ale jenom nehanil, těch pár vtipnejch scén se tam najde. I přes to rozumím tomu, že film propadl. Slabý. 40%. ()

Rocky88

Ještě že jsem si nevsadil na úspěch filmu, protože trio Chazelle, Pitt a Robbie si tady vylámalo všechny zuby. Plus za načančanou výpravu, občasnou vtipnost, natáčení první zvukové scény a závěrečné 3 minuty. Zbytek je totálně o ničem, pokud tedy nebylo cílem diváka umučit nudou. Museli jsme to dokoukat na tři pokusy. Ruce pryč. ()

Fleinka

F*ck! byl natočený snímek, který mě naprosto rozesmál, dojal, odrovnal? A to i přes svou nebezpečnou délku se mi z kina nechtělo odejít? Hudba, kamera, herci, bizarnost, humor, Andaluský pes, hudba.  Film natočený jako pocta všem hercům od dob němého filmu. Všem tvůrcům vzniku prvního filmového políčka z celuloidu. Talenty, co si přes dekadentní večírky došli k slávě a k "zapomnění ". Vizuální vyprávění s příchodem zvukového filmu se vytrácí...a s ním i pompéznost představitelů. ()

Topco

Za presah so Spievaním v daždi a ten záverečný zostrih zvyšujem na 4*. Je to rozvláčne (štruktúra by sedela skôr krátkej mini-sérii), satirická rovina z filmového pľacu za mňa nie vždy funguje a dekadencia je neraz priveľmi prvoplánová. Celé pokope to však držia jednozáberovky, špičkový strih, skvelá hudba (Hurwitz vykráda sám seba z La La Landu) a parádni herci. Každopádne, jeden z naj kúskov o prechode nemého filmu do toho zvukového. ()

C0r0ner

Skepsi před projekcí (očekával jsem sračku, jako je Gatsby) vystřídalo nadšení z přívalu fucků, fórů, obscénnosti a úžasně propracovaného scénáře, který má co říct, je multižánrový a navíc podaný v perfektním audiovizuálním hávu. Jo, mohlo to být kratší, ale celkový dojem je nakonec vynikající. 90% ()

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů