Babylon

Scenár:

Damien Chazelle

Kamera:

Linus Sandgren

Diego Calva, Margot Robbie, Brad Pitt, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, Lukas Haas, Max Minghella, Tobey Maguire, Olivia Hamilton, P.J. Byrne, Rory Scovel (viac)

Damien Chazelle nakrútil film Babylon o vzostupoch aj pádoch hrdinov filmárskeho šialenstva v dekadentnom Hollywoode dvadsiatych rokov minulého storočia. Nemé filmy ustupujú zvukovým a ich herci aj tvorcovia sa tomu snažia prispôsobiť. Nie všetkým táto zmena vyhovuje.. (Cinemart SK)

salisbury

Damien Chazelle patří k mým oblíbeným režisérům, který toho netočí mnoho, ale co film tak lahůdka. Nutno podotknout, že u většiny svých filmů se chopí i scénáristického kopí. První jazzovou vlaštovkou, kterou zaujal mé vnímání, byl fenomenální Whiplash s J.K.Simmonsem a M.Tellerem. Následoval výtečný La La Land s R.Goslingem a E.Stone, jehož hlavní hudební motiv mi občasně prolétává hlavou. Absenci mám u filmu První člověk s R.Goslingem, který mám již delší dobu připraven k zhlédnutí a tak nějak vím, že nebudu litovat. Nyní se do kin dere Babylon, který je naprosto skvělí a to i přesto, že stopáž je přes tři hodiny a to může někoho v počátcích odradit. Čas při sledování filmu utíká víc než jsme schopni vnímat, neb je to výtečné po všech stránkách. Babylon vzdává, za zvuku jazzového doprovodu, hold filmografii a obsazení Diego Calva, Brad Pitt či Margot Robbie nenechá nikoho na pochybách. Damienův dvorní skladatel Justin Hurwitz zahudebnil opět parádně, pár not vzduchem poletujících občasně připomnělo k mé radosti i La La Land. Babylon je neskutečným zážitkem, který rozhodně za zhlédnutí stojí, neb po filmařské stránce se mu nedá vytknout ani ta tříhodinová stopáž. ()

monsieurR

Vizuálně podmanivé, film nabízí silné emoce i náhled do myslí lidí v průběhu času. Nicméně stopáž za mě byla o možná půl hodiny natažená a už jsem v tom kině nevěděl, jak si sednout. ()

bloom

Babylon se dá považovat za novodobý remake Zpívání v dešti, který ale osudy filmařů ovlivněné příchodem zvukového filmu nezlehčuje, právě naopak. Ostatně na slavný muzikál jeho fanoušek, režirér Damien Chazelle, v Babylonu několikrát přímo odkáže. Chazelle se snažil vzdát poctu velkým filmovým dílům s evidentní touhou zařadit Babylon mezi ně, ale nevyšlo mu to. Trojice hlavních postav a jejich příběh jsou sice inspirované skutečnými osobami, ale zároveň natolik šablonovité, že si divákovo srdce během přepálené stopáže nezískají. U poslední "gangsterské" hodiny filmu jsem měl pocit, že je ve filmu jaksi navíc a že by se mi více líbilo, kdyby si místo pokusů o šokování scénář vybral vyprávění o hořkém smiřování hereckých hvězd s pádem z filmového nebe. Vyzdvihnout si ale zaslouží hudba Justina Hurwitze s krásným klavírním motivem a výkon začínajícího Diega Calvy (stejně jako spolehlivé Jean Smart). Z jednotlivých kapitol filmu mě oproti ostatním uživatelům nechytnul tolik úvodní večírkový cirkus (který chce asi za každou cenu pohoršit), jako spíš bezchybná část z natáčecího placu němých filmů na planině za studiem, která je tématicky nejzajimavější a díky skvělému střihu má skvělé tempo. Škoda, že podobně nešlape celý Babylon. ()

maddy

Dekadentný film o dekadentnej ére Hollywoodu. Dráma, groteska, komédia, thriller, romanca, horor, muzikál. Damien Chazelle tu v jednotlivýcz scénach mieša a kombinuje snáď všetky neskombinovateľné žánre až z toho vznikla jedna obrovská pompézna show ala Baz Luhrmann. Vyše trojhodinová stopáž, ktorá diváka zomelie, umorí a v závere bezcitne vypľuje. Po vynikajúcom Whiplash, La La Land a First Man síce o niečo slabší Chazzelov film, ale stále úplne inde než väčšina súčasnej hollywoodskej tvorby. Kto na natočenie tohto, divácky absolútne neprívetivého, marketingovo nepredajného a morálne zvrhlého filmu dal sto miliónov dolárov nepochopím. Ale vďaka za to! CELKOVO: 7/10 ()

Krt.Ek

Video killed the radio star (nebo něco na ten způsob), aby pak na jejich hrobech Gene Kelly se Stanley Donenem vystavěli Zpívání v dešti, a možná pro to, aby zůstal zachován koloběh (cenu kruhů znal již Archimédés), (pro)četl Damien Chazelle zmíněný film proti srsti, a ukázal nám, že než film promluvil, tak rozhodně neplatilo, že a little party never killed nobody. Pak se bohužel začalo hledět na morálku, a tak šlo všechno do prdele, totiž svět přišel o veškerou barvu a hudbu. ___ Film, který mi pomohl uvědomit si, že jsem si vždycky přál vidět zápasit Margot Robbie s hadem (nehledejte v tom žádné dvojsmysly, prasata)! Obecně ho ostatně beru hlavně jako (video)návod jak zapařit! 80 % ()

Davered

Nez se objevi Tobey Maguire velka spokojenost, pak uz jen strmy pad uplne na dno a naproste rozcarovani. Je jen otazka casu, nez cloveku s touhle mozaikou absurdnich situaci dojde trpelivost. Ceho je moc, toho je prilis. ()

ArsenalEagle

Okamžitě se nabízí srovnání s Tenkrát v Hollywoodu, oba filmy mají jak Brada tak Margotku, oba se odehrávají kolem (částečně smyšleného, částečně reálného) filmování v LA a oba se motají kolem tří hodin. A řekl bych, že Tarantino vyšel jako vítěz. Babylon je zajímavý a hlavně velmi zajímavě zpracovaný příběh, když chce, umí být velmi vtipný i drsný a přináší nejednu silnou a skvěle zpracovanou scénu. Jako celek, nejspíše právě protože to nemá jasně danou hlavní postavu, ale motá se kolem hlavních 3 charakterů a ještě mapuje docela velké časové okno, prostě v tomhle trochu ztrácí. Babylon je velkofilm, ale v roce 2022 vyšly lepší filmy. ()

slord

Pompézna, divoká a skvostná podívaná, ktorá mi vyrazila dych a celé tri hodiny ma napĺňala pocitom blaženosti. Už otváracou scénou bolo jasné, že si film nebude brať žiadne servítky a ukáže všetko bez príkras, Damien Chazelle sa utrhol z reťaze, ale správnym spôsobom, ponúka nám mnoho bizarností, nechutností a šialeností, ale nezabúda pri tom na kvalitnú a poctivú filmárčinu, vie čo chce svojim filmom povedať a funguje to ako dobre premazaný stroj. Či už kamera, ktorá je hravá a diváka úplne vtiahne do deja alebo hudba, ktorá je famózna a tento skvost už len posúva k dokonalosti, tak je to aj silná herecká zostava na čele so skvelým Bradom Pittom, úchvatnou Margot Robbie, ktorá snáď podáva životný výkon a pre mňa neznámym Diegom Calvom, ktorý ma však veľmi milo prekvapil a ťahal to celé bez nejakého zaváhania. Hollywood spred takmer sto rokov je tu vyobrazený ako magické miesto, ktoré ma však temné stránky a nie každý týmto priemyslom prejde bez poškvrny. Bolo tu mnoho scén, ktoré so mnou silno rezonovali, pri niektorých ako nahrávanie so zvukom som sa smial nahlas, pri rozhovore Conrada s kritičkou som mal husiu kožu a pri záverečnej pasáži v kine som mal slzy v očiach. Proste rýdza filmová radosť, ktorá ma očarila a ja sa neviem dočkať kedy to znovu uvidím, krása. Ako by povedal klasik: This is cinema. 10/10 ()

Remedy

Dovedu pochopit, že se to někomu nemusí líbit kvůli absenci hutnějšího narativu, protože pokud v něčem Babylon vyniká, tak to rozhodně není sofistikovanost způsobu vyprávění. Je to manýristický megaúlet, který Chazellovi lehce přerostl přes hlavu, jenže na mě to z nějakého důvodu prostě fungovalo. Nejlepší jsou jednoznačně první dvě části, kdy dekadentní párty orgie vystřídá dlouhá natáčecí štace, ve které jsou vedle naprosto fantastických momentů (Margotka jako přehlížená "vidlačka" jdoucí a tančící za svým snem) demonstrovány i stinné stránky toho, co všechno se může v tvůrčím procesu posrat. Po živelných prvních dvou částech pak sledujeme postupně uvadající kariéry tří hlavních charakterů, které svým schématem nápadně připomínají Boogie Nights. Finále vidím spíš jako takovou hezkou a citlivou Chazellovu poklonu tomu, co miluje. Víc bych v tom nehledal :) [90%] ()

Vidly10

Ach Babylon… těšil jsem se na něj od prvních záběrů a do kina pak málem přišel pozdě. Tříhodinová jízda, která je naprosto dokonale zpracovaná odrazuje diváky svou délkou, ale potěší je veškerým svým obsahem. Sympatické tváře Brada Pitta a Margot Robbie vás provedou prapočátky filmového průmyslu v Hollywoodu, oběma tvářemi života slavných herců a důležitostí i problematikou revolučních objevů. Damien Chazelle ve svém věku vyniká nade všemi v tom, jak umí pracovat s hudbou a zvuky (nejlépe to ukazuje scéna z prvního natáčení se zvukem) a tady se jen překonává a překonává. Tomuhle filmu prostě není co vytknout. Je to naprosto úžasná podívaná, která mě dokázala bavit celou dobu a taky se zamyslet nad emočně vypjatými momenty (hlavně v druhé části filmu). Prostě je to boží… co víc říct. 11/10 ()

Philcze

Chazellovo ďábelské crescendo, kdy se s každým zatroubením na trubku propadáte hlouběji do přehlídky dekadence a zvrhlosti průmyslu, který staví sny na zbídačených životech. Velmi podivný pastiš, který odsuzuje a glorifikuje zároveň, ale chce být fekálně nechutný stejně jako dojímavě romantizující. Filmový ekvivalent záseku ve výtahu s překoksovaným chlápkem, co vám tři hodiny maniakálně vykládá svoje byznys nápady, a vy přemýšlíte, jestli mu zakroutit krkem nebo ho poplácat po zádech. Ať už si zaslouží cokoliv, stejně jsem netrpělivě čekal, až mě z toho pekla vytáhnou, přestože jsem z něj mnohdy nedokázal spustit oči. 50 % ()

PogoJoe

Byl to zážitek! A v kině obzvlášť. Na konci jsem se už sice cítil z délky filmu trošku znaven, ale ten nářez, kterého jsem byl svědkem, ve mně rezonoval ještě dlouho. Neskutečná audiovizuální palba vjemů, vtipu, a hereckého umění, tuna materiálu ke vstřebání a zamyšlení. Už teď vím, že si to budu muset někdy ještě zopakovat a těším se na to. Díky Damiene Chazelle, vytvořil jste se svým týmem něco mimořádného. PS: Většina herců skvělá, ale Tobey Maguire: obrovský smajlík :-) ()

Steven47

Babylon je esencí živelnosti a lásky ke kinematografii. Těch 189 minut uteče až překvapivě rychle, a především první polovina je nehorázná jízda, která zvládá představovat zajímavé postavy, skvěle vykreslovat prostředí tehdejší doby a hlavně bavit. Nečekal jsem, že se budu smát tak moc, každopádně vyloženě skvostných scén tam je opravdu hodně. Do určité míry fekální humor ale není pro všechny, a i mně pár momentů přišlo až zbytečně hnaných do extrému. Snímek bravurně zvládá reflektovat změny ve filmovém průmyslu, které se následně promítají do osudů jednotlivých aktérů. To se naplno projeví v závěrečné třetině, jež z barvité zábavy přejde do podstatně depresivnějšího tónu. Změna tempa a celkově balancování mezi dramatem a komedií nicméně funguje a všechny hlavní postavy se dočkají rozuzlení svých minipříběhů. A i když vám možná nepřirostou všichni k srdci, můžete si vychutnat minimálně výborné herecké výkony všech zúčastněných. Jeden lepší než druhý v čele s Margot Robbie a Diegem Calvou. Z pohledu emocí na mě však zdaleka nejvíce zapůsobil Brad Pitt a jeho Jack Conrad. No a samotná finální scéna je potom perfektní. Poslední zhruba hodina působí místy trochu nataženě, což však dávám za vinu především kontrastu s předchozí částí. Mohl bych tu ještě chválit parádní kameru a geniální práci s hudbou, ale to u Damiena Chazella asi nikoho nepřekvapí. Každopádně soundtrack je přímo božský. Na závěr dodám, že Babylon na mě fakt silně zapůsobil, a i přes pár výhrad ho naprosto zbožňuju. 9/10 ()

PAGE

Nic moc jsem od toho nečekal, není to zrovna můj žánr, ale je to fakt pecka. Tři hodiny mi utekly jako voda a po dlouhé době se mnou zacloumaly všechny myslitelné emoce. ()

salalala

Na Babylonu jsou vidět dvě věci - obrovský rozpočet a Chazellova láska k filmu a filmařině. O to větší škoda je, jak se mu to celé rozpadlo pod rukama. Je to film mnoha dokonale zrežírovaných a fantastických scén (úvodní mejdan, scéna na snobském večírku, pasáž s vracením dluhu gangsterovi), které ale jako celek nedrží pohromadě. K dobru se rozhodně musí přiznat naprosto fenomenální dekadentní atmosféra, která funguje báječně a v kombinaci s opulentní výpravou a celkovou barevností je fascinující a strhující a je moc dobře, že Chazelle se v ní ničeho nebojí a ukazuje i krátké erotické momenty, které k tomu všemu patří. Svým způsobem i tempo je poměrně svižné a najde se velmi málo momentů, které by vysloveně nudily. Ani proti obsazení nelze mít větších námitek, protože Brad Pitt je výborný, Margot Robbie taktéž, navíc tu naplno využívá svůj přirozený sexappeal, objevem je ale velmi dobrý Diego Calva, který se všemi drží krok a nijak nezaostává, zmínit se musí i větší cameo Tobeyho Maguirea, který si roli gangstera vysloveně vychutnává, i když záměrně úděsně přehrává. Příběh jako takový ale leckdy zoufale drhne a některé epizody jsou v monstrózní stopáží zhola zbytečné a je poměrně těžké je usledovat, navíc se tu objevuje plno motivů, z nichž vůbec nic nevyplyne (nejzářnějším příkladem budiž vtípek s kamerami) a poměrně dost scén je tak trochu rozpačitých. Výsledku jako by chyběla dramaturgie, protože místy to vypadá, že Chazelle do něj zařadil všechno, co ho napadlo, aniž by to mělo nějaké opodstatnění. A je to škoda, protože osudy jednotlivých postav jsou relativně zajímavé a jejich tragičnost by byla působivější, kdyby divácké smysly nebyly neustále odváděny někam jinam a autor neřešil až moc témat. Babylon tak je docela rozpačitý film a producentský risk, který dle tržeb evidentně nevyšel, i když měl obří potenciál, v němž se ale bohužel Damien Chazelle ztratil a své nadšení pro tematiku nedokázal úplně krotit. 60 % ()

Blackhand47

Tenhle film se fakt špatně hodnotí. Nevím, zda mu chci dát tři hvězdy, čtyři nebo pět, tak to nechám asi na průměru z této trojice. Jak to popsat? Je to Vlk z Wall Street potkal Tenkrát v Hollywoodu, je to obří, pompézní, přepálené. Chvíli se to tváří jako kritika onoho zkaženého světa filmu, který je zde teprve v plenkách, chvíli mu skládá obří poctu. Je to taková všehochuť. Jiné slovo než "epos" mě asi nenapadá. Stopáž tomu taky odpovídá. Damien Chazelle je jinak dokonalý příklad režiséra pohybu, protože tenhle film statický fakt není. Každou chvíli se něco děje a celé tři hodiny vás nenechá si odpočinout. Chvíle naprostého zhnusení nahradí smích, pak naprostý wtf moment nebo hrůza. Některé momenty čekáte a jinými vás totálně překvapí. Upřímně nevím, jestli chci Babylon ještě někdy vidět. Ten film toho nabízí tolik, že k dalšímu shlédnutí i vybízí, ale jsou tu scény, které znovu vidět nemusím. Ty byly kolikrát opravdu odporné nebo znepokojující, zejména tedy v počátku a závěru. Úplný konec je navíc takový zvláštní. Chápu, co jím chtěl Chazelle říct, ale taky nevím, zda se mu to povedlo. Ale upřímně? Pokud nepromění snímek alespoň v jednoho Oscara, tak těch sráčům z komise asi pojedu nakopat prdel. Hodnocení 80 %  ()

Colby Sawyer

Audiovizuálně opulentní freska s přepálenou stopáží. Po režijní, výtvarné a produkční stránce se jedná o film té nejvyšší jakosti. Chazelle už několikrát ukázal, že na režisérské sesli patří k naprostým špičkám svého řemesla a v Babylonu to opět dokazuje. Tři hodiny pere do diváka jednu nabušenou scénu za druhou, přičemž je má vždycky do detailu vypiplané. Herce si taky vybral parádní. Pitt exceluje jak v komediálních, stejně tak i v dramatických polohách. Diego Calva je příjemný objev a Margot Robbie není jen hezká tvářička. Stopáž je přestřelená, ke konci už se přeci jen mele z posledního a někde to holt chtělo ubrat. Jednotlivé osudy "zaměstnanců" továrny na sny jsou poutavé a jako celek fungují náramně, bohužel v dílčích aspektech jsou leckdy velmi předvídatelné, někdy dokonce postavená na ohraných cliché. Hlavní romantická linie, která provází celým dějem napříč několika lety, bohužel nefunguje, protože postava Margot Robbie je tak protivná a nesympatická, že ji člověk za celou dobu nedokáže fandit, a tak není ani zainteresovaný v celé romanci. Zároveň musím podotknout, že se zde bravůrně balancuje mezi komedií a dramatem. Scény jsou vtipné, když mají být. Naopak ty dramatické fungují stejně, jako by v celém filmu nebyl jediný vtip, nikdy se to netluče, což také není zrovna běžný úspěch. Masy Babylon úplně neosloví, polarizované reakce jsou pochopitelné, ale mezi nejpůsobivější filmy novodobé kinematografie to rozhodně patří, což mi dělá velkou radost! ()

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů