Babylon

Scenár:

Damien Chazelle

Kamera:

Linus Sandgren

Diego Calva, Margot Robbie, Brad Pitt, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, Lukas Haas, Max Minghella, Tobey Maguire, Olivia Hamilton, P.J. Byrne, Rory Scovel (viac)

Damien Chazelle nakrútil film Babylon o vzostupoch aj pádoch hrdinov filmárskeho šialenstva v dekadentnom Hollywoode dvadsiatych rokov minulého storočia. Nemé filmy ustupujú zvukovým a ich herci aj tvorcovia sa tomu snažia prispôsobiť. Nie všetkým táto zmena vyhovuje.. (Cinemart SK)

mclenin

Vtedy v Hollywoode meets Veľký Gatsby meets La La Land. Láska k filmu pretavená do podoby monumentálneho obrazu filmového sveta zlatého hollywoodskeho obdobia očami štyroch hlavných protagonistov, kde však forma predčila obsah a skôr než jednoliaty celok ide o sekvenciu kapitol či menších príbehov či dokonca scén, ktoré však vo výsledku nepôsobia veľmi konzistentne. Rukopis Damiena Chazella je tu markantný a cítiť tu odkazy na jeho predošlé filmy, predovšetkým potom vyššie menovaný La La Land, s ktorým má spoločné motívy a štruktúru, pričom za zmienku stojí predovšetkým zvuk / hudba (soundtrack), ktorý v podaní Justina Hurwitza predstavuje už tradične samostatnú až autonómnu zložku. Babylon je doposiaľ asi najdivokejší a najambicióznejší snímok Damiena Chazella, no zároveň aj najmenej emočne vťahujúci a trúfam si tvrdiť, že z jeho vlastnej filmografie ide skôr o priemer, čo však neznamená, že film je zlý. Práve naopak, je to kvalitná filmárčina, ktorá si zaslúži pozornosť diváka, no upodozrievam režiséra, že si tento snímok natočil skôr ako svoj vlastný guilty pleasure. Chcel som dať 3*, no intuitívne a bez premýšľania som klikol na 4*, takže asi to tak má byť. ()

Paldiny

Tvorcovia chceli vzdať hold tomu, čo spoločnosť ovplyvňuje a spája už dobrú storočnicu. A nie je ťažké sa s nimi stotožniť. Veď koľkí z vás tridsiatnikov vytiahnú rovnakú spomienku z detstva, keď v novom byte nebol ešte ani nábytok, ale tá ťažká krabica s pohyblivými obrázkami už musela vysielať vlny. Režisér to mal možno rovnako. Zostáva potom už len vysvetliť nízke hodnotenie jeho Babylonu. Táto trojhodinová šou na mňa nezafungovala pre svoje multižánrové spracovanie. Chazelle na jednu tenkú príbehovú linku navliekol s výnimkou animáča snáď všetko. Skratovito a neopodstatnene tak v jednu chvíľu tromácky humor strieda živelnosť muzikálov, na aký nadviaže komorný dramatický part, ten sa prvoplánovo zmení v gangsterku, aká vyvrcholí v tom najprízemnejšom undergrounde. Film prakticky nemá vedľajšie postavy iba obrovský komparz a tie hlavné sú len sprievodcami jedného bláznivého scenára, ktorý skrátka nedrží pohromade. A je to škoda, pretože menoslov zúčastnených, tučný šek a vďačný námet sľubovali, že tak ako všetci zbožňujeme film, tak si každý užije aj poctu na jeho adresu. Tu to žiaľ nevyšlo. ()

Sochorisko

A to bylo co? To teda nevím. To máte těžký, životní cyklus top Hollywoodské hvězdy v kostce. Nejdřív jsem nikdo, pak se ožeru a pak jsem všechno a pak dokonce nic. První hodinka filmu mě nepřestávala překvapovat, to na to člověk vejrá s otevřenou papulí a vůbec neví co se to sakra děje. A že se toho děje hodně. Když se k nám konečně po hodince dostanou nějaké informace, tak začínáme zjišťovat, že ne vše je tak dokonalé jak se zprvu zdálo a že všechno má dvě stránky. A závěr? Trochu nečekaně nedobarvené ale na druhou stranu pěkné vyobrazení různorodosti toho, co vše se může stát. Musím řict, že dlouho mě film nenechal tak na rozpakách jako zde, bylo to famózní a zároveň podivný, zárovén, když se nad tím zamyslím, celá myšlenka je ukryta úplně mimo děj filmu, tedy pokud jsem to pochopil, čímž si vlastně vůbec nejsem jistý. Za mě všechno super, jen to prostě musím nechat odležet. Jo! A mimochodem! Margot Robbie, co a jak ta zahraje, velká pochvala teda za mě top z celého filmu.! ()

Klajnik

Babylon po stránce obsahu nejvíc vychází ze slavného muzikálu Singin' in the Rain z roku 1952. Vlka z Wall Street je to frenetické a "zkažené". Po Velkém Gatsbym to má podobné zasazení a pamětihodné scény s opulentními večírky a stejně jako Sebevražený Oddíl to má Margot Robie, která zde hraje, stejně jako v případě Harley Quinn, archetyp, kterému se říká "manic pixie dream girl" - jedná se o takovou švihlou entuziastickou typku, do níž se většinou zamiluje nějaký muž, protože mu svým půvabem jaksi "rozzáří život". Nedojde mu ale, že jeho MPDG je ale taky rozbitá, že není vhodnou partnerkou, že má třeba sebedestruktivní sklony... Přesně takovou postavu tady Margot hraje a hraje ji dokonale. Taky jsem se skoro zamiloval. Ve druhé půlce více Chazelle rozjímá nad filmařinou, jejím kouzlem, hodnotou... Na mě trochu moc patetický (ale hádám, že furt lepší než Spielbergovi Fabelmanovi), ale racionálně nemohu nic v  tomto ohledu vyčíst. Jen mám cynickou náturu, která se ozve, když je mi něco prezentováno s přemírou pozitivity. Kinematografii to má nádhernou. Chazelle prostě ví a na film je vyloženě radost koukat. Celé to má naprosto strhující drive, takže stejné momenty, které by divák v jiném filmu vypustil z hlavy, si zde bude pamatovat. To tempo se mi však vždy nezdálo zcela organické. Nepřekvapilo by mě, kdybych se dozvěděl, že Chazelle chtěl ten film vtěsnat do těch tří hodin. Výsledkem je, že se občas moc spěchá, což nepůsobí nejlíp. Neříkám tím, že by na filmu bylo něco zanedbaného. Naopak. Všechno vypadalo dokonale a dát to dohromady muselo dát šílenou práci. Problém je v tom, že všechen ten obsah musel být stlačen, což kvalitě tolik neprospívá. Podle mě by tomu hodně pomohlo nějakých 10 min stopáže navíc. Mnohé kvalitní scény napříč historií sjednocuje to, že jim tvůrce dal prostor dýchat. Takové scény zde také nepochybně jsou, ale prospělo by to i jiným. 180 minut je pro mnoho lidí (zblblých TikTokem) už příliš. Jistě by se tito lidé zhrozili, kdyby mě slyšeli volat po delší stopáži. Já jsem ale názoru, že příliš velká kadence informací vede rovněž k únavě a celková z filmu čerpaná zábavnost může být právě navyšována těmi kvalitními scénami, které jaksi dýchají. Furt to má ale takový drive, že jsem se bavil od začátku do konce. Pitt i Margot Robbie hrají postavy, které se jim krásně budou vyjímat v životopisech. Snad jen ten protagonista (Diego Calva) moc nebavil. Trošku "nemasnej, neslanej". Zpočátku se profiluje jako někdo, kdo všechny problémy vyřeší a rychle se učí, což bylo slibné a pak té postavě film už nevěnuje tolik prostoru k psychologickému vykreslení, načež to nedovede být tak dějově strhující a dojímavé. Přesto mě udivuje, že na to v Americe nikdo nešel. Není to žádný do sebe zahleděný počin ani žádná irelevantní exkurze do toho, jak se natáčely filmy v první polovině 20. století. Já sice mám rád filmy o filmech a filmy o zákulisí byznysu (viz. Mank), ale chápu, že tohle prostě davy zajímat nemusí. Člověk by se vlastně ani nedivil, kdyby se Babylon časem stal v USA kultovním snímkem. Popis děje: "V jádru je tohle epicky působící drama, ač ve skutečnosti dosti komorním příběhem lidí, kteří u toho všeho chvíli byli, měli šanci tvořit sny a nevšimli si, že jejich vlastní životy se mění v noční můru." () (menej) (viac)

Oralfabet

Megalomanský, dekadentní love letter filmům, ale zároveň i zcela nemilosrdný portrét Hollywoodu. Absolutně dechberoucí filmařina, prvotřídní herecká sestava, několik nezapomenutelných scén, nejlepší soundtrack roku. A za mě asi taky film roku. Jsou tam rozhodně věci, co se dají kritizovat, a některý jsou možná i důležitý, ale v porovnání se vším co mi vyrazilo dech, to všechno působí jako totální maličkosti. Bože, to bylo fantastický. 10/10 ()

Matt Raider

Chazelle a jeho vnitřní radost rozplývající se na plátně rozverně a s hlavou vztyčenou. Pocta všemu v oboru, zejména kameře, doplněna smyslnou hudbou. “It's written in the stars. I am a star.” (95%) ()

Yoss

Prvé 2 hodiny su brutálna hollywoodska jazda, správne provokatívna, aj skvelo úchylná a v mnohých momentoch vtipná. Margot a Brad si túto jazdu od začiatku do konca užívajú, na plátne to je vidieť. Záver sa mi už zdal trochu zbytočne natiahnutý, ale nevadí, ten úvod to vyžehlí. Kedykoľvek si dám repete tohto kúsku, ktorý je poctou Hollywoodu. Aj preto, že inšpiráciou mal byť čiastočne aj môj veľmi obľúbený seriál Babylon Berlin. ()

Marius_ss

Tak toto bol zážitok. Piatu hviezdu zatiaľ nedávam, nakoľko podobné "artovejšie" drámy, nie sú diela, ktoré by som vyhľadával. No už len myšlienka, že mám chuť to vidieť znova, vypovedá o mnohom. Úžasní herci, ešte úžasnejšie kulisy, dlhé a komplikované zábery, neskutočné finále a k tomu zakomponovanie jediného muzikálu (nie som fanúšik tohto žánru), ktorý mám rád - Spievanie v daždi. Piata hviezda je na spadnutie. P.S. - Ostal som v šoku, keď som zistil, že tento film nie je ani len nominovaný na Oscara v žiadnej z hlavných kategórií. Film, ktorý bol priam zrodený na to, aby vyhral sošku za najlepším film, réžiu, scenár, aj herecké výkony... nechápem ()

filipvrbik

Margot Robbie a Brad Pitt drží tuto divnou a sprostou komedii nad vodou. Uznávám vtipné momenty, je jich celkem dost, taky aby ne, když to má 189 minut... Ale jinak je to trochu za hranou a sprosté, až to praští, nechutné až zvrácené - takže to není můj šálek čaje...40% ()

Renfield

Poct filmovému řemeslu vzniklo za několik posledních let vcelku dost, Damien Chazelle však nedává na obdiv pouze jeho krásu, ale prostřednictvím třech postav také hnus. Když pominu celkové originální, těžce velkolepé a velmi odvážné pojetí, vidím hlavní rozdíl právě v tom, právě v té poslední hodině, kdy se to z "komedie" překlopí do dlouhé deprese, v niž některým zvuk (a nová pravidla) v podstatě zničí dosavadní život, aby mohli přijít jiní, ti, co s ním uměli lépe pracovat. Je tam tedy příchod zvuku, je tam těžký život štábu a (smrt) komparsistů, řekněme dobové problémy, jenž nemají daleko k těm dnešním, byla by toho zkrátka spousta, ale základem všeho jsou tři postavy, jež se potkají na párty? - něco takového. První půlhodina spolehlivě vtáhne do těch let, do toho večera, jenž zase nadchne, aby dokázal i znechutit. Je to přehlídka fantastických kostýmů a dokonale sehraných komparsistů (ta práce s davem! a to nejen zde), kterými proplouvá výborná kamera, za zvuku nejspíš nejlepšího soundtracku Justina Hurwitze. Tady se objeví Jack Conrad, jenž se příliš nemusí o nic starat a všechno mu vychází dle jeho představ, snad až na veškerá manželství. Toho zaujme pracovitý a velmi schopný Manny Torres, který má jasný cíl, k němuž mu může Jack na začátku cesty pomoct. Ale je tu i Mannyho femme fatale Nellie LaRoy, ta, které on vždy pomůže, aby ho ona i přes několik velmi osobních chvil neustále přehlížela. I ona však má svůj jasný cíl a jde si za ním velmi tvrdě. Margot Robbie a Diego Calva fantastičtí, výborný je však i Brad Pitt a v lehce navíc scéně také Tobey Maguire. Jeho scéna vyloženě být nemusela, přesto něco dovypráví, ukáže zase jiná místa, takže i ona smysl má. Nakonec pro tu neskutečnou předchozí jízdu bych odpustil ledasco. Dlouhý úvod, kratší závěr a veškerá natáčení jsou však tím nejlepším. 95% ()

aLPaC

Musím říct, že už hodně dlouho mě nějaký film takhle nezaskočil. Myslím to v tom smyslu, že jsem od toho čekal úplně něco jiného, než co jsem dostal. Tím nechci říct, že to, co jsem dostal by bylo špatné, jen jiné. Vizuálně a zvukově mistrovské, velice sprosté, místo nechutné (některé záběry ve stylu Jackass či nějakých pokleslých komedií), spousta nahoty a originality. Damien je pro mě neprogresivnější a nejoriginálnější mladý režisér současného Hollywoodu a moc doufám, že finanční propadák tohoto snímku jeho kariéru nepokazí. To si ale asi řekneme až tak za 5 let. ()

bobstock

D. Chazelle se rozhodl skočit do těžkých vod a udělat epickou podívanou filmovým průmyslem od prvopočátku němého filmu a s přispěním sympatických tváří nám ukázal velice zásadně se vyvíjející turbolentní dobu technologických vývojů a jejich život naplňující zásadou, herci, kteří rychlé změny zvládali lépe či hůře. Já měl v tomhle případě zásadní problém a to tuším měli i sami tvůrci, šílená stopáž. V kině jsem měl trable se znovu po další a další hodině startovat a vnímat všechnu tu jízdu filmovou historií a konec, který má v podstatě přesahovat i sám sebe jako Babylon, jsem si neužil, jak bych asi měl. Připomíná mi to také tři různé dílky, které by ve své původní podobě nesestříhaného materiálu asi daly dokupy možná i 5dílný seriál. V domácí projekci s pauzami na doplnění drinku či návštěvě toalety to bylo vskutku mnohem příjemnější. 70% ()

mira007

Tři hodiny (!!!) velkolepé opulentní podívané aneb o tom jak se tvořil ten největší z největších showbyznysů. Má to určitý wow efekt podívané - úžasná výprava, hvězdně obsazené, zákulisí filmování až po dekadentní večírky respektive nejdekantnější večírky... jenže je to tak teatrálně na sílu a předimenzované, že mne to vůbec nebavilo. Pokud to mělo fungovat jako jakási pocta Hollywoodu jako továrně na sny, tak to podle mne srážejí zbytečně přestřelenými scénami - viz pissing na nahatýho tlusťocha hned v páté minutě. Emočně to se mnou něco udělalo až na konci, kdy tam v několika sekundových ukázkách ukázali ty nejzásadnější díla kinematografie. ()

gumolit

Chápem, prečo Babylon nebol úspešný, ale aj keď finančne to bol prepadák snímok je skvelý. Išiel som do tohto  bez veľkých očakávaní, takže možno preto som si ho mohol naozaj užiť. Tento snímok bol pre mňa veľmi zábavný a to je ťažké nájsť v dnešnom filmovom priemysle prepláchnutých a opakovaných veľkofilmov a predvídateľnej art house a nezávislej scény (čo je ironické, keď vezmeme do úvahy, že to má byť to, čo je iné a posúvajúce hranice). Bolo to veľké a hlasné a občas sa to vymklo kontrole, rovnako ako vo filmovom priemysle 20. rokov. Scény sú farebne bláznivé, kinematografia je hviezdna, herecké výkony sú úžasné a nadštandardné tým správnym spôsobom. Margot Robbie žiari v každom zábere a ako herečku ju mám už dávnejšie rád nie len kvôli tomu , že je to proste kosť. Páčili sa mi scény s jej tkz. dvojičkou Samarou Weaning kde som strácal prehľad kto je kto a obidve by som ešte chcel niekedy zažiť hrať spolu. Brad Pitt je v svojej úlohe ako vždy úžasný dokonca aj taliansky rozpráva lepšie než u Tarantina no mám pocit že jeho herectvo a role ako keby boli z jedného filmu. Proste ako herec začína stagnovať. Ostatných hviezd je strašne veľa a práve zatieňuju hlavnú postavu ( Diego Calva) čo mi ani nejako v tom rýchlom tempe nevadilo. No a soundtrack pridáva body naviac. Príbeh je tak trochu zbesilo podaný a zaujímavo rýchlo ukončený,  ale tento film je lepší, ak k nemu pristúpite ako k dielu, ktoré sa má proste užívať. Myslím si, že Babylon bude filmom, ktorý bude oslavnejší a bude sa tešiť, ako plynie čas a viac ľudí si ho nájde. Je to najväčšia zábava, akú som za posledných pár rokov zažil. Film je moja obľúbená záľuba a to už od malička. Videl som všetky typy filmov a videl som ich z každej doby a moderná kinematografia je pre mňa v dnešnej dobe väčšinou sklamaním. Už tu nie je žiadna mágia a je to jednoducho nudné, práve preto  to bola príjemná zmena tempa. Je to film pre milovníkov filmov a myslím si, že pri opakovanom sledovaní sa bude len zlepšovať, pretože  je v ňom toho tak veľa, že to na prvý raz ani nezachytíte. A ak sa k nejakému filmu vraciate znamená že je proste skvelý no nie? HODNOTENIE 9/10 ()

Dispenz

Celkové hodnocení: 9/10    Art: 9/10    Akce: 8/10    Vtip: 6/10    Napětí: 7/10    Láska: 8/10    Soundtrack: 9/10        01/2023 ()

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů