Při pátrání po nezvěstné matce dokáže neohrožená Enola Holmesová přechytračit i svého staršího bratra Sherlocka a pomoct mladému lordovi na útěku. (Netflix)

Hwaelos

Film, který nenadchne, ani neurazí. "Jedenáctka" Millie Brown je v roli sympatická a je vidět, že si to užívá, ale chybí tmu koherentní scénář. Zatímco jedna detektivní (a romantická) linie funguje vcelku dobře, byť místy trochu zkratkovitě, ta druhá s hledáním matky ve výsledku vyšumí do ztracena. Mycroft a Sherlock jsou tu úplně redundantní a bez užitku. A bourání čtvrté stěny je tu asi jen proto, že je to teď v módě, protože filmu to nic nepřidává (nejsou nám sdělovány žádné podstatné informace, ani tu není prostor pro vtipné odlehčení jako u Deadpoola). ()

corpsy

Talentovaná netfloxovská hviezdička MBB, si užíva svoj prvý film, v ktorom hraje prvé husle. Dá sa povedať, že sa jej darí a talent rozhodne má. Avšak tento snímok je silný priemer a dosť prispôsobený dnešnej dobe ( s tým sa už zrejme nedá nič robiť a prehnaná politická korektnosť už bude niečo viac, ako skutočný pohľad na históriu a talentovanosť tvorcov ). Jednohubka, ktorá sadne iba mládeži. ()

sidzej

Dávam 4* lebo to má fajn obsadenie, kameru, hudbu, strih, kostýmy, výpravu a aj dej ma celkom bavil. Ale ten všadeprítomný feminizmus mi neskutočne prekážal. Ešte som nevidel film ktorý by v tomto smere viac tlačil na pílu a to som s filmami ako Mulan či Birds of Prey nemal najmenší problém. Tu toho bolo až moc. Ale inak fajn dvojka Millie Bobby Brown a Henry Cavill. ()

baribal

To že je film tak emancipovaný, vlastně ani takové překvapení není. Škoda ale je, že standardní detektivní příběh, který k Holmesům patří jde silně stranou ve prospěch vývoje dívky v silnou ženu (nebo jak je to řečeno na konci). Takže spíše než detektivní drama je se jedná o dobrodružný film pro dívčí publikum. Všechny charaktery kromě Enoly představují kulisy pro hlavní hrdinku, které umožňují zvýraznit její boj proti konzervativní společnosti. Hodnocení je tak půl na půl, ale víc jsem se bavil než nudil. ()

zdepapepa

Sólo pro Millie Bobby Brown. Aby taky ne, když, společně s Louisem Partridgem, má jako jedna z mála postav nějakou větší hloubku. Nejvíc je to asi vidět na jejích sourozencích - do určité míry to nevadí, jak Sherlock, tak Mycroft jsou postavy zavedené, takže rozvíjení jejich osobností není až tolik potřeba. Jednorozměrnost postav jako byl Mycroft nebo paní vychovatelka ve smyslu 'patriarchy good, women's rights bad' nebo, jednodušeji, 'obey' se však rychle ohrála. Zvlášť, když nic moc jiného režie z těchto postav nenabídla. Vypadá to však na základ, na kterých se v budoucnu bude stavět nějaký ten character arc. Konec-nekonec, kdy se v mých očích skoro nic nevyřešilo, by svědčil o tom, že nás ještě něco takového čeká - soudě dle počtu knih si ale na něco jako Gypsy Goodbye ještě chvíli počkáme (pakliže se dočkáme). V současné době Enolu Holmes lze hodnotit pouze jako stand-alone film (proč nebyl použit podtitul knihy mi asi navždy zůstane záhadou) - ten se povedl, potěšil mě styl vyprávění, setting, pár skutečně vtipných momentů a přítomnost hádanek jako vytržených z nějaké adventury (škoda, že v tomto médiu nelze divákovi nechat čas na luštění). Plus a zároveň mínus je vztah Enoly a Tewksburyho - bohatě bych se spokojil (možná i dokonce uvítal), kdyby zůstali jen kamarádi. ()

SaNcHeZ_cz

Enola Holmes je ve výsledku sice koukatelnou ale nikterak výraznou či výrazně zábavnou podívanou. Pár dobrých scén, skvělý soundtrack s výpravou a minimálně Millie Bobby Brown s Henry Cavillem jsou vyloženě fajn, příběhově jinak výrazně podvyživený film který místy zbytečně moc tlačí na pilu to ovšem nijak extra nevytrhne. Zvláště připočtu-li hodně kolísavé tempo a pokulhávající vyprávění. ()

agentmiky

Film, z kterého se mohl stát doopravdy luxusní počin ze stáje Netflix, o němž by se ještě hodně dlouho mluvilo ve společenských kuloárech. Takto se bohužel jedná jen o jednohubku, ikdyž v pohodě stravitelnou. Chápu obsazení Millie Bobby Brown do hlavní role (zahrála to docela obstojně, ale ke konci mě ty její šíleně rychlé monology do kamery už začaly upřímně štvát) a ten dětský "Guy Ritchie" styl, ale asi jsem nebyl ta nejideálnější cílovka (být mi o 10 méně, tak asi OK). Dialogy mohly být promyšlenější, drahá výprava mě potěšila (film fakticky vypadá, že se do něj nalil tučný rozpočet) a kostýmy, ale upřímně malinko nechápu celou dějovou linku. Mělo to být o zmizení matky samotné Enoly, ale nějak jsme se vlastně nedozvěděli, proč utekla :D Akce žalostná, trochu zamrzelo, že duo Claflin a Cavill dostalo tak málo prostoru, neboť jejich vystupování mě setsakramentsky bavilo. Další spotřebák z této streamovací služby. 5,5/10 ()

Wysch

Solidní náznak potenciální frančízy, kterou by mohl klidně spolu s šestnáctiletou hlavní hrdinkou táhnout Henry Cavill a vůbec bych se za to nezlobil. Dějové linky se ne vždycky podařilo dobře propojit, a vůbec ta jakože hlavní o hledání je zbytečná a místy dokonce otravná. Přesto je film sympaticky hravej, na můj vkus sice zbytečně feminizovanej a moderně korektní, ale protože a přesto, že nejsem cílová skupina, i zábavnej na hezkejch 70%. ()

ArsenalEagle

Netflix výborně přivádí Holmese a detektivku obecně k mladšímu publiku, herecky nadupadé a příběhově zajímavé. Jen kdyby těch feministických bludů bylo méně, hned by to bylo o fous lepší. Celá rodinka Holmesů má výborný casting, od MBB počínaje, která je schopná utáhnout celý film, přes sympaťáka Cavilla (který by asi proti Downeymu nebo Benedictovi neobstál, ale to ničemu nevadí) a naprosto nesnášeníhodného Majkrofta od Claflina, až po HBC. Málokdy se stane, že větší část postav je skutečně nesympatická, ale povedlo se. Nakonec to není špatný film, slušelo by mu ale víc interakce mezi Sherlockem a Ebolou, ještě více akce (moc povedené bitky) a kdyby zde z každé druhé scény nesršelo, jak jsou muži zlí a ženy jsou jen k porodu následníka, neubral bych hvězdičku. Ve výsledku jsem byl totiž po předchozí ztrátě očekávání kvůli recenzím příjemně překvapen. ()

Salem

Bourání čtvrté stěny zbytečný, z filmu jsem měl pocit že mám začít menstruovat, Cevill byl ok, ale málo prostoru, prostě to nebylo o něm. Matka vlastně zmizela tak nějak bez důvodně. ()

Bordoshut

4/10 – Tak tohle je teda naprostý očistec. Nesnáším ty PG13 rádoby dobrodružné filmy, které se i přes svou do nebes volající dětinskost snaží působit smrtelně vážně. A jestli mě něco na filmu dokáže tak znamenitě a rychle nakrknout jako právě tento styl, pak je to boření čtvrté stěny. Neoznačil bych se sice za zarytého odpůrce této praktiky a umím ocenit, když se to nějakým vybraným způsobem režisérovi podaří. Nalijme si ale čistého vína: v 90 % se boření čtvrté stěny nese ve znaku kýčovité trapnosti, jež akorát vytrhává diváka z příběhu. Navíc se ještě čas od času najde nějaký líný vyčůránek (bez urážky pane Bradbeere), kterého v nějakém uměleckém amoku napadne, že přímé promluvy postavy k divákovi jsou vlastně skvělým způsobem, jak zrekapitulovat děj snadno a rychle, totiž bez zbytečného ukazování, záběrů a podobných krávovin. Tuhle techniku dotáhl mistr polopatického brebentění Bradbeer takřka k dokonalosti. On nejenže vždycky zopakuje, co jsme to právě viděli, on nám pomocí boření čtvrté stěny dokonce i sdělí zásadní informace, které jsme neviděli. Smekám pomyslný klobouček... Takže to máme dílo velmi poplatné mladé cílovce, které se tváří děsně dospělácky, a otravné boření čtvrté stěny. No a teď si k tomu ještě připočtěte Sherlocka Holmese. Ano, čtete správně. V tomto Díle se totiž vyskytuje Sherlock Holmes. Dále je tu jedna šedovlasá stařenka, která se při přeříkávání svých replik šklebí tak často a na tak nevhodných místech, až to vypadá, jako by to i jí samotné bylo k smíchu. Jenomže k smíchu to bohužel vůbec není. Pročpak? Protože zmíněné teatrálně ponuré pojetí absolutně vylučuje jakýkoliv humor po celé ty 2 úmorné hodiny. Jediné, a to doslova a do písmene, co tenhle snímek drží nad vodou, je skvělá Millie, která zkrátka hrát umí a snažila se postavu Enoly ztvárnit co nejsnesitelněji. Nicméně ani její energie nezmění nic na scénáři a ani na tom, že postava, kterou hraje, je všehovšudy otravný všeználek a všeuměl. A samozřejmě je Enola také feministka, bez tohohle malého detailu by se už dnes totiž film o ženské hrdince v hlavní roli neobešel. No prostě bída a děs. Scénář také stojí za starou bačkoru – modifikovaná verze staré známé pasty o ztraceném člověku a někom, kdo po něm celý film pátrá, na mě vážně dojem nedělá. Nejvíc mě asi ale vytočilo to smrtelně vážné pojetí tak bezzubé a defacto nevinné zápletky. Buďto děláte film pro dospělé, anebo film pro děti. Netočíte dětský příběh vyzrálým příběhem, zrovna tak jako neservírujete malý chod pro děti na velkém dospěláckém podnose. To pak není film, nýbrž navoněná bída. Nemístná poznámka: "Zdravíme Kokyho." ()

Tony.cs

Natočené je to vskutku hezky. Slušná práce. Hlavní herečka krásná a bez pochyb talentovaná. A teď půjdeme s hvězdičkami dolů. Zbytečně moc feministické. Hnědý Lestrad. Největší klad filmu, tedy Cavill coby Sherlock, naprosto nevyužitý. Finále zanedbané. To kecání přímo do kamery mi lezlo krkem. No, podruhé už ne. ()

scroochy

Sympaticky rozverný počin s výbornou Millie Bobby Brown, kterému však podráží nohy nevyužité vedlejší postavy a nezajímavý, nedořečený příběh. ()

Remedy

Nebýt té otravně nudné a zbytečně rozvleklé expozice, byly by to skoro plnohodnotné 3*. Výsledný dojem je spíš tak na 2 a půl *. Millie Bobby Brown je ale vcelku výrazná a herecky zastiňuje Henryho Cavilla i Helenu Bonham Carter. Celkově se jedná o zajímavé rádoby rozšíření globálního „sherlockovského univerza“, ve kterém sestra slavného detektiva předvádí nemalou dávku důvtipu a všeobecného intelektu. Enola je zde navíc za poměrně empatickou a morálně skoro nezávadnou osobnost, což je u samotného Sherlocka mnohdy problematické. Bavil mě ten tvůrčí záměr vměstnat do již existujícího literárně-filmového světa silných mužských charakterů ryze ženskou postavu, která bude soupeřit o divákovu pozornost a tak trochu po „dickinsonovsku“ projevovat vzdor. Pokud ovšem čekáte „sherlockovskou“ detektivku, budete zklamáni. Enola Holmes je typický netfixovský spotřební materiál, který kromě samotného námětu ničím zvláštním nepřekvapí. ()

Colby Sawyer

Nepříliš zajímavá pohádka pro slečny, která nepřidavá absolutně nic navíc nad rámec svéhu subžánru. V prostém a místy trochu bizarním příběhu nemá diváka co zaujmout. Sem tam velmi neelegantně tlačený feminismus a emancipace mi nevadily, ale pokud tvůrci chtěli předávat nějaké poselství, tak si měli dát víc záležet. Mille si roli vyloženě užívá a Cavillův Sherlock není špatnyl, ale stejně jako u příběhu, ani postavy zde nenabízí nic navíc oproti mírně modifikovaným a předvídatelným archetypům. Výpravu to celé má fajnovou a celkem to odsýpá, takže jsem se vyloženě nenudil, ale nakonec je to stejně typický OK film, který se za týden vykouří z hlavy. ()

dom156

Čekal jsem mnohé a obdržel jsem průměrnost s velkým P. Možná je to syndrom filmové knižní předlohy, možná jen špatného scénáře, ale i když se herci docela snaží, není to pořád dost k vyzdvižení z balastu. Průměrný snímek bych spíše nedoporučil. ()

Trevor

VAROVANIE: MOJE KOMENTÁRE SÚ PRE VäČŠINU UŽÍVATEĽOV URÁŽLIVÉ!!! Môžu spôsobovať nevoľnosť, úzkostné stavy a depresiu!!! MLADÁ SEBAVEDOMÁ čoskoro ŽENA, 16 ročná femme fatale a bojovníčka za práva žien, nosorožcov a plastových fliaš počas príbehu povie MLADÉMU NESCHOPNÉMU BIELEMU MUŽOVI že mužom sa stane až vtedy keď ona povie. Čo je v poriadku, vždy je lepšie keď sa chlapec stane mužom vtedy ak s tým dievča súhlasí, ale ono je to tak trochu o inom. Končí svet starých ľudí a tradície a svet bude patríť MLADÝM SEBAVEDOMÝM ŽENÁM ktoré lepšiu spoločnosť vybudujú tým že budú hniť na oddychových sedačkách v nákupných centrách a všetko sa tak nejako spraví samo. Keď človek cestuje vlakom a vidí, ako MLADÉ SEBAVEDOMÉ ŽENY vo veku 16 rokov nie sú schopné otvorič dvere na vlakovej súprave pantografu lebo to nie je cez wifi uť teraz mu je jasné že budúcnosť je v dobrých rukách. Príjemné prostredie je asi jedinou silnou stránkou filmu a spolu s hudbou to vytiahli na solídne 2*, o príbeh som stratil záujem zhruba v 49 minúte ale dopozeral som to dokonca a aj to sa ráta. Po Van Helsingovej tú máme Holmesovú a je najvyšší čas aby sa na scéne objavila aj MLADÁ SEBAVEDOMÁ ŽENA Johnica Rambová...dúfam že ani tento komentár žiadneho z užívateľov tejto databázy neurazil, nespôsobil mu traumu a nebude musieť kvôli nemu navštíviť psychiatra... ()

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

29.11.2022

Produkční a mediální společnost Legendary Entertainment, stojící například za sérií filmů Godzilla & Kong a zejména za chválenou spektakulární sci-fi Duna, dosud své filmy v posledních letech… (viac)

Sherlock Holmes se dočká spin-offů

Sherlock Holmes se dočká spin-offů

06.04.2022

Streamovací služba HBO Max do toho v posledních týdnech šlape a objednává jeden nový seriál za druhým. Nyní tak s posvěcením od studia Warner Bros. přichází zpráva, že se populární filmová série… (viac)