Enola Holmesová (Millie Bobby Brown) vyšetřuje svůj první opravdový případ. Rozlousknout záhadu zmizelé dívky jí ale budou muset pomoct kamarádi a taky brácha Sherlock (Henry Cavill). (Netflix)

ScarPoul

Oproti prvému filmu je to zlepšenie. Ale myslím si, že je to hlavne tým, že sa postavy so svojimi charaktermi viac zžili a dovolili si byť viacej hravý aj v iných polohách. Nielenže to rozvíja pôvodné vzťahy a aj charaktery, ale je to aj milé a náznakovo vtipné. Čo poteší. Inak to nesie všetky chyby svojho predchodcu. Možno ale vyzdvihnúť fakt, že to nenudí, že to využíva dostatočne rôzne prostredia starého Anglicka (aj tie spoločenské) a postavy aj z predchádzajúcich častí spolu krásne kooperujú. V zásade ma potešil Watson, sklamal Thewlis a znechutil Moriarty. Génius zločinu nemá vôbec šmrnc, ako jeho iné filmové a seriálové zobrazenia. Ďalej mi vadilo niekoľko minút pred finále, kedy sa náznakový a druhoplánový aspekt filmu dostal do popredia a skôr ako o sofistikovaný prednes sa jednalo o vyobrazenú päsť na oko. Nemám to veľmi rád, pretože to postavy odrazu dá do naivnej roviny a ich sofistikovanosť a nadhľad z predchádzajúcej hodiny a pol sa vytráca. To zase odkazuje na lenivosť tvorcov pohrať sa s tým motívom trošku viac. Takto to pôsobí dojmom, že to tam museli dať, pretože zabudli tejto dejovej línií dať náležité zakončenie, alebo pripraviť lepšiu pôdu v priebehu celého filmu.  A nakoniec mali odrazu vyhradených len päť minút na to, aby to uzatvorili. Takže ako vravím rovnaké chyby, ako v prípade prvej časti. Ako séria to ale vôbec neurazí a niektoré zaužívané stereotypy sú pekne nahradené a zmotivované. Bohužiaľ nie všetky. A už vôbec nie tie, ktoré by si to naozaj zaslúžili. Patel bude mať v trojke ťažkú úlohu, ale tých pár sekúnd čo tu bol, som bol náramne spokojný. Každopádne mu držím palce a som zvedavý na pokračovanie. ()

BarryLyndon

Popravdě, čekal jsem to o moc horší až odpadní. Ale celé to utíkalo tak nějak svižně a sympaticky. Hlavně to nemá žádný hlubší problém, který by stál na záchraně světa. Vlastně i docela cool vyřešili zaporáky. A Millie Bobby Brown je sice totální herecké dřevo, které absolutně nemá na scény s prolamováním 4. bariéry, ale celou dobu působí jako taková ťuňťa, že se těžko nenávidí.  Ale když si snaží o romantiku a přitažlivé scény, tak vypadá asi jako Schwarzenegger v Policajtovi ze školky.  Cavill to samozřejmě obrovský tahá a je tam asi 10x víc než v úvodním filmu. Ale nemůžu se zbavit dojmu, že mu tam dospali screen time hodně pozdě, protože tam ve většině scén stojí a kouká do blba jak herní NPC. Taky si myslím, že strávil dost málo času na place, protože to tahá tak nějak podle sebe... Ale overall není za takového šášulu jako mužští hrdinové u Marvelu nebo např. Obi-Wan a vůbec ho netahá z brindy Enola, která má k Mary Sue hodně daleko a dělá chyb jak máku. Co mi ale vadilo hodně byl v podstatě neživý kulisní svět, kde se všechno točí okolo Enoly a nic si nežije vlastním životem.  Včera jsem na boxu asi dostal hodně do hlavy, ale přes nižší hodnocení bych si tady klidně dokázal představit universum a spin-offy. S Cavillem i Helenou Bonham Carter, které ta poloha sedla a byla excelentní. Hodně ambivalentních 5/10 Asi jako vypít Starobrno po kterém se člověk poblije míň než čekal a občas o ucítí chuť. ()

Enšpígl

Patřím mezi tu menší část, která si myslí, že jednička byla lepší. Viděl jsem to těsně za sebou a i tady mě bavila hravost, hlavní hrdnika, napády, výprava, ale bohužel míra feminismu překračuje mez kterou jsme ochoten snášet, chtěl bych vidět kdyby to bylo opačně, kolik feministických spolků by požadovalo zákaz tohoto filmu. Tohle je strašná škoda, jinak to vůbec není špatný. ()

filmmovier

Po všech stránkách lepší než jednička - zejména z dějového hlediska, případ je parádní a zajímavý a svižně odsýpá, pořád se tam něco děje, což minule rozhodně nebylo pravidlem. Ale toho Moriartyho jim teda fakt neodpustím, Tohle opravdu nemuselo být... Cavillův Sherlock má víc prostoru a s báječnou Millie má skvělou chemii, oba si role maximálně užívají a je radost to sledovat, jeho častější přítomnost celku dost prospěla. Akce i humor fungují, romantiky je tak akorát, dobová atmosféra je skvělá a David Thewlis naprosto úžasný. Fakt jsem se bavil, poctivá podívaná, která jako celek naštěstí jen dokázala pozitivně překvapit. Trojku bych si dal. ()

Ištván87

Na jednu stranu je to asi ta největší feministická agitka co jsem kdy viděl, na druhou stranu je tu ovšem jedna z nejsympatičtějších silných ženských hrdinek, co je v posledních letech k vidění. Není ze všech nejsilnější, má emoce, nedělá z mužských postav neschopné imbecily (vždyť tu jsou minimálně dvě opravdu sympatické mužské postavy, což je o dvě víc než je v těchhle filmech zvykem. Není to nic převratného, ale rozhodně to neurazí. ()

• V závěrečných titulcích je k vidění mezititulková filmová scéna. (Rominator)
  • Úvod filmu odkazuje na ďalších veľkých detektívov viktoriánskeho Londýna; Detective Field, Reginald Swain, Mackenzie Macintosh a Sir Alfred Hornblower. Charles Frederick Field bol skutočným zakladajúcim členom Metropolitnej polície, ako ctižiadostivý herec mal záľubu v obliekaní sa do prestrojení a po odchode do dôchodku sa stal súkromným detektívom. Bol priateľom Charlesa Dickensa a slúžil ako inšpirácia pre postavu inšpektora Bucketa v románe "Bleak House". Detektív Constable Reginald Swain bol postavou v dlhotrvajúcom britskom policajnom seriáli Dixon of Dock Green (od r. 1955). Mackenzie Macintosh môže odkazovať na Rushmore 'Mac' Mackenzie, hlavnú postavu v sérii súkromných detektívnych románov od Davida Housewrighta. Alternatívne to môže odkazovať na Mackenzie Macintosh, viktoriánsku grafickú dizajnérku a manželku Charlesa Rennieho Mackintosha. Alfred Hornblower sa môže odvolávať na Alfreda Swainea Taylora, viktoriánskeho toxikológa a medicínskeho spisovateľa prezývaného otec súdneho lekárstva a Horatia Hornblowera, hlavnej postavy v sérii námorných dôstojníkov C.S. Forestera. (belinko)

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

29.11.2022

Produkční a mediální společnost Legendary Entertainment, stojící například za sérií filmů Godzilla & Kong a zejména za chválenou spektakulární sci-fi Duna, dosud své filmy v posledních letech… (viac)