Rod Draka

• USA House of the Dragon
USA, (2022–2024), 18 h 4 min (Minutáž: 51–67 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Paddy Considine, Olivia Cooke, Emma D'Arcy, Matt Smith, Steve Toussaint, Eve Best, Rhys Ifans, Sonoja Mizuno, Fabien Frankel, Milly Alcock, Emily Carey (viac)

Epický seriál Rod Draka se odehrává dvě stě let před událostmi ze Hry o trůny a vypráví strhující příběh rodu Targaryenů. (HBO Max)

Kritickej

7/10 Líbilo se mi to, ale stejně se cítím trochu ošizený. Předlohu znám, takže je to trochu výser, že seriál končí ve chvíli, kdy se spustí veškerá akce. Jinak ale pečlivě budované, s nejednoznačnými postavami, plné intrik. Na rozdíl od Hry o trůny mě to bavilo. ()

Barracuda_

Ve všech ohledech o hodně slabší derivát kultovní Hry o trůny. Různorodé lokace absentují, většina děje (plků) se odehrává v zakaboněných tmavých interiérech. Casting je až na pár výjimek nevýrazný (mladší Rhaenyra je vyloženě hnusná). Děj je vyplněný vatou a nudnými kecy. Několik dějových epizod vyšumí do ztracena, s tím spojený nezáživný příběh a dlouhé časové skoky sráží tento seriál do průměru. Několik zapamatováníhodných momentů tady určitě je, ale na 10 hodinovou stopáž 1. série je jich málo. Příběh začíná být zajímavý až 7. epizodou. 65% ()

Thalin

Po velikém zklamání z osmé řady Hry o trůny jsem do toho šla s jistými obavami a nadšením v jednom. Knihu jsem četla, ale seriál mě bavil víc. Vzal si z knihy naštěstí jen něco (kniha je totiž spíš kronika než dějově obsáhlý příběh) a vcelku to ucelil do příběhu. Tady se mi totiž aspoň nemotaly postavy (Martinova záliba v pojmenovávání několika postav stejně nebo podobně mě asi nikdy nepřestane mást a štvát) a dějově mě to taky drželo mnohem víc. Sice to sem tam má hluchá místa a pár postav mi nesedlo, ale jinak je to povedené. ()

glum88

Vizuálně atraktivní a vyvedený seriál, dějově naprosto o ničem. Nebýt draků a černých blondýnů básnících o čisté krvi, s fantasy by neměl moc společného, ovšem, jelikož se tvorby účastnil i autor předlohy, nezbývá než s pousmáním přimhouřit oči a čekat než se začne něco dít. Čekáte jeden díl, druhý díl, celou sérii a pořád nic než nuda bez jediné výrazné postavy, se dvěma nebo třemi dramatickými momenty. ()

klidas_pk odpad!

chodte uz do prdele s touto multikulti, feministickou a lgbt propagandou, na cele ktorej stoji v hlavnej ulohe to nesympaticke blondate cudo, co v realnom zivote ani nevie, co je zac  - Je nebinární a používá genderově neutrální zájmena.  (TroiMae). Som čakal kedy sa tam objavi duhovy drak, alebo mu bude aspon na chvoste viac duhova vlajka. Mozno v dalsom pokracovani. Ale to uz si urcite nepozriem ani len tie dva prve diely ako teraz. ()

D.Newman

Za mě to 4 hvězdy jsou, vesměs to je dobrý prequel a vlastně splnuje vše co jsem od toho jako fanušek puvodního seriálu čekal. Politikaření a intriky jsou stejné, néli ještě více zásadní než v GoT a trochu se na ně možná až moc sází.. Možná bych chvílema zpomalil děj a nabídl i nějaké pomalejší tempo a putování alá Arya a Hound nebo Tyrion apod.. Ale to je samozřejmě moje fantazírování, jelikož chápu, že samozřejmě čerpají z knihy, která má jiné tempo... Nicméně děj možná až moc rychle skáče v čase a člověk si asi tolik nestihne zamilovat postavy jako tomu bylo u Got.. jestli bych měl opravdu velkou výtku, tak je to výměna v podstatě hlavní postavy celého seriálu v pulce serie.. Negooglil jsem proč k tomu došlo, jestli byl s Alcock nejaký problém, ale já to opravdu beru jako zásadní fail, obě herečky jsou vesměs dobré, ale ten swap byl zkrátka problém... Nevěřím tomu, že to bylo kvuli skoku v čase... Všichni ostatní byli jen přemaskovaní a u Viseryse to staří bylo opravdu skvěle udělané.. nevěřím tomu, že by nedokázali toto udělat s dalšími, kde to ani nebylo tak třeba... Zkrátka tohle je opravdu fail.. Herečka měla být vybrána tak, aby se s ní 100% počítalo na celou serii, aby mohla hrát i mladou dívku, i matku, myslím, že by diváci i odpustili mladý hlas, umele sediny a namaskovne vrásky do druhe serie.. Matt Smith skvělý, Considine také, i když mi ze začátku neseděl jako Targaryen, tak se ukázal být jako skvělá volba.. Není to tak dobré jako původní seriál a do druhé serie bych ocenil pomalejší tempo a více seznámení s charaktery, ale myslím, že na to nebude prostor, škoda. Nicméně svuj učel to plní a je to plnohodnotný prequel! 75% ()

Máraˇ5ˇ

Líbí se mi, jak je svět ve Hře o trůny složitý. Že se vše nestane během jednoho roku, ale má to několikaletý vývoj a eskalaci. Tak to chodí v běžném životě. V televizním zpracování ale není snadné takhle složitou historii zachytit. Je tam opravdu moc postav, což pak vzhledem ke skákání časem dělá trochu problémy v přehlednosti o ději. Politikaření mi nevadí, jen člověk kvůli výše popsaným věcem zapomene, kdo je vlastně s kým a proč, kdo je čí syn, kdo je s kým ženatý... Kvůli tomu je asi lepší zkouknout všechny díly naráz než si dávat jeden každý týden. Na druhou stranu, má to atmosféru, parádní herecké výkony (Matt Smith a Paddy Considine si pro sebe kradou každou scénu). Seriál ale za mě sráží nevyváženost dílů – pro mě tam byly zhruba dva, tři hodně slabé díly, které mě skoro až odradily od dalšího sledování. ()

BDups

Herecký výkony v čele s Mattem Smithem jsou neskutečný. O hodně lepší než poslední 4 série GoT. Tohle se HBO opravdu povedlo na rozdíl od Rings of Power, který vyšli hezky s tim, takže bylo co porovnávat. ()

AEthis

Obrovské zklamání a utrpení...90% nudná stupidní vata bez vlivu na děj...s GoT se nedá vůbec srovnávat, slovy klasika, to není ani jiný hřiště, to je úplně jinej sport ()

stringers

Strasně plytká omáčka, která se táhne jak smrad. Naprosto nesrovnatelné s GOT. Unikátní to teda je v naprosto nejnezapamatovalnějším castingu - krom jedný bělovlasý baby tam není nikdo "osobnost". Miliony do CGI??? To teda nevím kde, když je toho valná většina v šeru až ve tmě, zjevně aby se zamaskovala ta děsná úrověň - dinoušové ve starym Juráči jsou proti tomu zlatý. Prostě velká nuda - nenapadá mě jedinnej důvod, proč bych to jako měl někdy vidět znova.... No alespoň má VILEDA koho sponzorovat. ()

Hollmi

V prvních momentech Rodu Draka jsem měl obrovská očekávání jakožto obrovský fanoušek GoT, pak ale přišla studená sprcha, děj jsem nechápal, první dva až tři díly byly o čtyřech hercích a nudných dialozích. Měl jsem tendenci seriál poslat do propadliště kinematografických dějin. Ale… Stále jsem si říkal “musí to přijít, něco se dít bude” a dělo… Seriál mě v posledních několika epizodách doslova vrátil zpátky do děje GoT svými nechutnými a surovými intrikami a i přes to že děj je pomalejší, věřím, že pokud uchopí 2 serii správně, můžeme se těšit na zdařilou jízdu, lterou máme v GoT rádi. Doufám, že seriál se ponese v duchu posledních 2 dílů a z první série si vezme to nejlepší. ()

MathLover

Strašně mě bavilo sledovat Rod draka a současně jiný historický seriál o Válce růží...ta inspirace je tam doslova "hmatatelná" ... ale na rozdíl od toho historického seriálu (který byl chvílemi větší fikce než Rod draka), zde divák dostává "nostalgicky" něco navíc v podobě propracovaného světa GoT....80%. Jen ještě poznámka - některé výměny za starší herce mi vadily, podle mě to šlo vybrat lépe (např. Milly za Emmu - nezdá se mi, že by měly stejné rysy, u Alicent byla ta výměna lepší), ale zvykla jsem si... ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

28.09.2023

Rod draka pokračuje v produkci

Rod draka pokračuje v produkci

24.07.2023

Spisovatel G. R. R. Martin přidal na svůj blog nový příspěvek, v němž zazněly dvě důležité informace, které by měly potěšit fanoušky Hry o trůny i Rodu draka. Tou první je, že 74letý autor pomalu ale… (viac)