Začínajúci federálny agent Johnny Utah (Keanu Reeves) je pridelený k skúsenému Angelovi Pappasovi (Gary Busey) na prípad štvorice bankových zlodejov, ktorí v maskách amerických exprezidentov Nixona, Reagana, Cartera a Johnsona prepadli už dvadsaťsedem bánk. Jediná a ešte navyše trochu chatrná stopa vedie ku komunite surfistov, kam sa Johnny rozhodne preniknúť. Pred utopením pri jeho prvom pokuse ho zachráni pôvabná Tyler (Lori Petty), ktorá ho začne učiť surfovať a tiež ho uvedie do spoločnosti, ktorej „vládne“ priateľský a všetkými obdivovaný Bodhi (Patrick Swayze). Po ďalšom prepadnutí kriminalisti získajú ďalšiu stopu, ktorá ich zavedie na pláž Latigo... Tu se Johnny vzápätí dostane do sporu s agresívnou partiou surfistov. Pomôže mu Bodhi, ktorý mu tiež venuje nový surf. Johnny sa zblíži s Tyler a po čase zistí, že zlodeji, po ktorých pátra, sú Bodhi a jeho priatelia Roach (James LeGros), Nathaniel (John Philbin) a Grommet (Bojesse Christopher). Počas naháňačky po nasledujúcom prepadnutí môže Johnny dostať Bodhiho, nedokáže však vystreliť na priateľa. Zatiaľ čo sa Bodhi s ostatnými rozhoduje, čo ďalej, Tyler zistí, že Johnny je agent FBI a opustí ho... (TV Markíza)

helloween93

To, co z počátku vypadá jako krimi-komedie o surfování, se zvrtne v parádní krimi-thriller. A z adrenalinového přepadávání bank se na konci filmu stanou jatka. Sympatická dvojice Reeves - Swayze a skvělý Gary Busey v roli policajta (mimochodem první film, kde ho vidím hrát kladnou roli). Nejlepší na tomhle filmu je kontrast mezi nevinným surfováním a životní nespoutaností, která zde hraničí až z anarchií. Závěr je sice hodně šablonový, ale s tím do toho jdete. ()

Heroine

První polovina filmu se mi zdála originální, zábavná, odlehčená. Keanu hraje i vypadá skvěle, a dokonce se dalo i docela uvažovat nad tím, co postavy říkají, a jakou mají motivaci. Potom se ale něco změnilo, postavy se začaly chovat proti logice, začalo to být divné, nepravděpodobné, a hloupé. K tomu ta příšerná Lori Petty, která film kazila v každém záběru, a na konci jsem z toho měla pocit dost všelijaký. ()

dave14

Takhle cool film jsem už hodně dlouho neviděl. Skoro se nechce věřit, že ho natočila Kathryn. :) Dvojice Keanu a Gary šlape jak hodinky a Swayze je prostě borec, i když je to záporák. O to víc mrzí, že už neni mezi námi. He's surfing in a different world now.... Škoda, že se takovýhle filmy už dneska nedělaj. ()

MickeyStuma

Akcí nabitý film nasáklý testosteronem adrenalinových sportů, stále ještě používající styl akčního filmu 80. let, ale i tak je určitý posun už znát. Celé je to stylové. Surfování na obrovských vlnách, seskoky padákem a jako malý přídavek bankovní loupeže. Obsazení filmu postavilo proti sobě Reevese a Swayzeho a byl z toho trhák. Chemie mezi nimi je skutečně hmatatelná. Keanu Reeves je jako agent FBI v Utahu sympatický a oddaný všemu a Patrick Swayze je jako Bodhi charismatický a v jádru své duše nebezpečný. O tom, zda lze film považovat za jeden z nejlepších v historii akčních filmů, by se dalo polemizovat, každopádně se zdá, že nezestárl, neboť stále baví a stále přitahuje fanoušky akčního žánru. I předvídavost některých částí děje a stereotypnost některých postav je už dávno standardem, ale to se dá krásně přehlédnout v napínavé atmosféře a dechberoucích scén zmíněných adrenalinových, pro lajka, skopičin. Je vidět, že režisérka Catherine Bigelow to měla pevně v rukou a neponechala nic náhodě. Na nějakou dobu udala směr a podobných filmů následně vzniklo více. Jako třeba „Úniková zóna“ (1994). Jedinou vadou na kráse je poněkud kýčovitý závěr, který mohl být po všech těch eskapádách mnohem lepší. Takhle to vypadá, jako by se scénárista na závěr zcela vyčerpal. Každopádně použití masek s tvářemi amerických prezidentů při bankovních loupežích, jako symbol prezidentů okrádajících občany Spojených států, je povedený nápad. ()

Nerd4Dreaming

Patrick Swayze... dycky mi přišlo že hraje podívíny, a divně. Tady sice hraje trochu podívína, ale válí, charizma na rozdávání! Takže joo, přijemná kriminálka, kdyby se občas hlavní postavy chovaly trochu víc logicky (rozuměj, kdyby se federální agent v utajení nemotal u každý policejní akce), dal bych klidně 5* ()

levente

Dnes již lehce podprůměrný snímek. Nicméně ve své době, a že už to drahno let, se na to chodilo jako na super film. Tenkrát jsem to nechápal a to mi zůstalo. ()

cure

Najlepší film Patricka Swayzeho a jeden z najlepších Keanu Reevesa. V dobe svojho vzniku to bol pre mňa revolučný film iný ako sa dovtedy točili. Moderný, ktorý prekračoval viac žánrov s obrovskou ľahkosťou a dovolím si napísať, že pre mnohé ďalšie sa stal veľmi inšpiratívny. ()

Kakho-oto

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec, zařadil jsem ho na čtvrté místo mého top tenu. Jediný film se Swayzeem, který se mi líbí. Na filmu se mně líbí spád, akce, dramatické prvky, herecké výkony, hudba, prostředí, zkrátka a dobře vše. Gary Busey zde hraje netypicky kladnou roli a řekl bych, že ji hraje pekelně dobře. Jeho Papas je mou nejoblíbenější postavou filmu spolu s Johnny Utahem. Dost dobrá je i banda překupníků drog. Johnny Utah je výborný střelec, ale již mnohem horší rváč viz. zátah na překupníky, kde Utaha převálcuje útlá blondýna. To je ale spolu se smrtí Papase jediný minus filmu. 98-99 procent ()

Joeey

V první řadě musím vyzdvihnout herce, kteří byli, souhlasím, velice přesvědčiví. Jde o skvělý akční film navzdory tomu, že některé akční scény bijí do očí svou nerealističností - např. přestřelka na letišti, kdy se do Angela netrefí brokovnicí dva gangsteři nebo ty padákové seskoky, o kterých se píše v Zajímavostech. Jinak je třeba ocenit filmařskou nápaditost - např. scéna s nezdařenou bankovní loupeží, kde dostane Utah od Bodhiho pěstí a okamžikem úderu se kamera přepne do Utahova subjektivního pohledu, ten se klátí na zem a v pozadí vidíme odcházejícího Bodhiho až do doby, co za ním zaklapnou dveře. Zíral jsem, jak poměrně náročné scény byly perfektně zaranžované. K dokonalosti chybělo snad jen to, že kameraman při té nekonečné honičce, ve které Utah pronásleduje jednoho z ex-prezidentů, nepřeskakoval ploty s herci! :-D Kdyby se závěrečné titulky spustily ve chvíli, kdy Bodhi odjíždí jeepem pouští a mizí v mlze prachu, byl by to otevřený konec tuctového akčního filmu a dal bych 4*. Jenže film zde nekončí. Dočkáme se strhujícího závěru, který film vytáhne na plné hodnocení a zařadí jej mezi ty netuctové. ()

forrest23

Jedním slovem: SVOBODA. Na film můžu koukat i po třiadvacáté a stále u něj zažiji pocity, které u jiného filmu neznám. Prostředí, doba, herci, záporák Swayze, kterému fandíte. Vlny, slunce, Kalifornie, mládí... život, nespoutanost. Pro mě nejatmosféričtější film vůbec! ()

Jeand´Boa

Dnes už zřejmě klasika daného žánru, která nepochybně v mnohém inspirovala řadu mladších snímků podobného zaměření...ústřední dvojice a vztah, který ztvárňuje, je však tím hlavním tahounem... ()

Ozzy2

Nerozumím tak nízkému hodnocení.Kdejakej hong kongskej déčkovej shit tu má daleko víc a tenhle velice atraktivní snímek se skvělým obsazením jen 75%???Já se divím sám sobě, že sem vůbec lezu. ()

Ygnor

Po skoro dvaceti pěti letech jsem se přesvědčil, že tenhle film nestárne a je pořád pecka. Tak jak se mi líbil kdysi... Drtivá většina chlapů nedokáže dát dovnitř takovou atmosféru jako Kathryn. ()

Kingjiri

Akční béčkárna plně poplatná době svýho vzniku. Ve dvou hodinový stopáži se mohlo najít ještě víc prostoru pro akční / thrillerový scény. Keanu Reeves a Patrick Swayze jsou herecky v pohodě, scénáristi však mezi jejich postavama vytvořili dost divný pouto a Johnyho Utaha nechali pohltit "surfařskym" stylem života alá "fuck the system" za příliš krátkou dobu. No prostě surfařskej motiv se podle mě moc nepoved, stejně jako finální Utahovo "rozhodnuti". Třetí hvězda za poctivou a nápaditou akci (sekačka, honička skrze baráky nebo třeba seskoky padákem). ()

Razzor_82

Báječný krimithriller ze staré školy z prostředí surfingu. Mladičký Keanu Reeves startuje kariéru a Patrick Swayze v roli mazáka, utvoří sympatickou dvojku. Pohodová akce, která dýchá svobodou, pískem a vlnami. Bod zlomu ukazuje jak je těžké díky pokušení balancovat na hraně dobra a zla. 8/10 ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (viac)

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Rychlý Gosling, zběsilý Cooper

Rychlý Gosling, zběsilý Cooper

04.06.2011

Starý koncept z Bodu zlomu (a mnoha filmů před ním, hlavně westernů) o muži zákona a ne až tak špatném zločinci, naposledy úspěšně oprášila série Rychle a zběsile. Po podobné linii, ale v hávu… (viac)

Zlý polda a hodný lupič

Zlý polda a hodný lupič

18.05.2008

Bod zlomu 2 a nová verze téměř zapomenuté hardcore pornografické kriminálky? Ano, v dnešní novince se dvě klasiky ze začátku 90. let dočkají remaku a pokračování. Nic s tím nenaděláte, už se začínají… (viac)