Uprchl vězeň... 38,000 stop nad zemí! Šerif Pete Nessip doprovází, věhlasného počítačového podvodníka, který má ve federálním vězení nastoupit výkon trestu. Během letu na pravidelné lince z Los Angeles ovšem dojde k únosu a vězeň záhadně zmizí. Dokázat to nadřízeným je pro Petea tvrdý oříšek, zvlášť, když sám dlouho nechápe, jak k únosu došlo. Wesley Snipes jako Nessip podniká odvážné seskoky, aby odhalil ve světě parašutismu nebezpečné teroristy. (oficiálny text distribútora)

choze

Slabší, ale koukatelná variace na Bod zlomu (ze kterého si to půjčilo Gary Buseyho, pro změnu do záporné role), s tím rozdílem, že zločinci si tentokrát nevydělávají zločinem na svoje adrenalinové sportování, ale sport je součástí jejich modu operandi. Efektními scénami ve vzduchu se sice nešetří, ale nějak mě nebraly, stejně jako nakouknutí do téhle komunity. A Snipes, který už jednou eskortoval vězně letadlem v Přepadení ve vzduchu, sice umí efektně rozbíjet držky, ale tady má de facto jen jednu pořádnou bitku (na záchodcích), byť jednou to natankuje i Yancy Butler. Ve stejném roce jsme se dočkali i dalšího skydivingového akčňáku Nebezpečné pády. ()

Boudyy

Jo, má to svižné tempo, je to dobře herecky obsazené, odehrává se to v netradičním prostředí a hudbu složil Hans Zimmer. Prostě jeden z velmi nadprůměrných akčních snímků první poloviny devadesátých let, který neurazí. Nabízí se srovnání se Sheenovými "Nebezpečnými pády" ze stejného prostředí a u mě vítězí "Zona úniku". ()

sniper18

Dnes už kultový Bod zlomu, ktorý si ale mňa výraznejšie nezískal rozbehol sériu akčných filmov s tématikou extrémnych športovcov a práve Zóna úniku je z tej doby asi ich najlepší predstaviteľ. Síce mám pocit, že mal trochu väčšie ambície, než bol schopný skutočne ponúknuť, režisér, ktorý má na svojom konte niekoľko slávnych filmov, vychádzajúca akčná hviezda Wesley Snipes, skladateľ Hans Zimmer a dostatočný rozpočet, ale vyšla z toho síce nijak zvlášť výnimočná, ale predsa len stále nadštandardná žánrovka. Dejovo mi to síce v priebehu neprišlo až tak zaujímavé, ako to spočiatku vyzerá, ten trochu temnejší štýl z úvodu, kedy sa nahnevaný a suspendovaný agent rozhodne dostať tých, ktorí majú na svedomí jeho brata sa po chvíli úplne vytratí a prejde to skôr do tej odľahčenejšej podoby, ale ani toto nie je zlé, tie vtipnejšie situácie a hlášky mi sadli, takže ma to bavilo aj takto a finále je opäť ešte trochu zaujímavejšie. A dosť za to môže aj dobrý výber postáv, spomínaný Wesley Snipes je očakávane výborný, ale pomáha mu aj sympatická Yancy Butler a jej priatelia a sadol mi aj výber záporákov, aj keď Gary Busey na prvotriedneho parašutistu predsa len nemá vek ani postavu, ale charizmou to utiahne. Akčná stránka je očakávane skôr v kaskadérskom štýle, takže najväčší priestor majú rôzne scény s parašutistami, ale tie sú technicky dosť dobre zvládnuté a aj celkom napínavé, takže sa na ne dobre pozerá. Klasickej akcie tu moc nie je, ale Snipes predsa len predvedie aj niečo zo svojho bojového umenia a má tu pár súbojov. A tak najvic mi sadlo celé finále v klasickom štýle, alebo súboj na toaletách. Režijne a technicky je to až na pár detailov úplne ideálne a síce Zimmer mi tu neprišiel moc výrazný, ale predsa len na pomery žánru je tá hudba celkom obstojná. Takže síce celkovo uprednostňujem skôr klasické akčné filmy, ale aj Zóna úniku má niečo do seba, videl som ju viackrát a stále sa pri nej slušne bavím. 71% ()

MM11

Drsňák na objednávku Wesley Snipes plní další zadání. A docela mě u toho baví. Nedělá žádné zbytečné nelogické výlety, jen občasně hláškuje a létá pro zábavu v doprovodu parašutistů. K zemi klesá tenhle temperamentní bouchač zásluhou nejisté zápletky, ale udrží se dost vysoko, aby mě nezprudil až do zánovního konce s patřičnou dávkou jiskry. Rozumím unavenému mávnutí rukou řady z Vás, ceny se udělovat skutečně v tomhle případě nebudou. Je to příliš obyčejné a nepůvodní, hledejte však v tom i to lepší. V případě Zóny úniku jednoznačně platí, že sázka na známého herce, atraktivní prostředí a režiséra s citem pro akci plodí solidní zábavu. Víc radno nehledat. ()

GIK

Sympatická Yancy Butler. Pěkná vzdušná akrobacie a elegantní přistávání. Úžasné záběry (nejen jí i ostatních). Skokani ještě v pohodě bez helem! Ale až příliš mnoho zbytečně a přehnaně brutálních rvaček. Rekordně nepříjemný Busey. Zcela neuvěřitelný vzdušný únos. Proč to neudělat jednoduše (na zemi), když to jde složitě. Pravděpodobnost, že by se tímto způsobem někteří padákoví zločinci opravdu živili nulová. Pohádka pěkná, za brutalitu mínus jeden pentagram, za instruktorku plus jeden pentagram. Skvělá hudba. ()

• Díky své životní pojistce nesměl Wesley Snipes skákat z padákem. Ve scénách, které si skoky vyžadovaly, jej proto zaskakoval kaskadér Michael Jeter. (Terva)
  • Do role Petra Nessipeho byl původně obsazen Steven Seagal. Jeho požadovaný honorář 15 000 000 amerických dolarů však nebyl akceptován. (Terva)
  • Jedním z případných důvodů, proč nevznikl vztah mezi Petem Nessipem (Wesley Snipes) a Jessií Crossman (Yancy Butler), byl také ten, že role byly původně napsány pro dvojici mužů. (Terva)