Vtelenie zla

• Česko Zhoubné zlo (viac)

Nový film, v ktorom sa režisér James Wan vracia ku svojim tvorcovským koreňom! Hlavná hrdinka Madison je vo filme paralzyovaná šokujúcimi víziami hrozivých vrážd. Jej trápenie sa ešte zhorší, keď zistí, že jej sny sú v skutočnosti realitou. (Continental film)

Laxik

Strašně cool námět, metalovej soundtrack a hlavně v první půlce slušná atmosféra. Ale taky příšerný dialogy, úděsní herci v čele s hadrovou panenkou Annabelle Wallis a technicky ne úplně zvládnutý závěr. To, že je to totální píčovina, mi ale třeba nevadilo. ()

Bordoshut

9/10 – K smrti by se upočítal ten, kdo by zkoušel spočítat, kolikrát jsem po skončení filmu Malignant při závěrečných titulkách a ještě pěknou chvíli po nich polohlasem vykřikoval zvolání jako "What the fuck?! Seriously, what the fuck?!" anebo "Co jsem to proboha viděl?!" Bylo jich vážně hodně a i teď, když píšu tuhle recenzi, jsem naprosto konsternován. Něco tak šíleného, zvráceného, odporného a děsivého už jsem hooodně dlouho neviděl. Wow. Skoro jsem u toho odpadl, zíral jsem na to s vyvalenýma očima a spodní čelist mi poklesávala tak často, že už jsem se ji ke konci ani nesnažil zvedat z podlahy. – A samozřejmě jsou tam nějaké chybky, chujovinky a nevyhlo se to lecjakým žánrovým klišé, ale popravdě mě to nezajímá. Parádně jsem si to užil a jsem hrozně rád, že mi James Wan opět dokázal, že si plně zaslouží být v žebříčku mých top režisérů. Proč je Malignant geniální? 1) skvělé herecké výkony / obsazení (problém jsem měl akorát s Michole Briana White, přišla mi dost prkenná); 2) neskutečně vtíravá, rušivá a zneklidňující hudební stopa, kterou tradičně složil Joseph Bishara – konečně jsem si ho všimnul; 3) několik parádních zvratů a řekněme šokujících detailů, které vyplavou na povrch; 4) gore, solidní tempo, detektivní prvky a neuvěřitelně zvrácené vyústění. Co mi na Malignantu vadilo? V první řadě to, že děsuplnou atmosféru narušovaly různé klišé kecy apod., které se daly jinými slovy předat stokrát líp, kdyby se nad tím někdo zamyslel a nevadilo mu o pár vteřin natáhnout stopáž. V rozpacích jsem ohledně "mystična", trochu mi to tam nesedí, vzhledem k tomu, že si pro nás James Wan připravil veskrze logické vysvětlení. Na druhou stranu chápu, že by to bez něj nemohlo fungovat, plus by to nesedělo do scénáře – což už jsme zase u těch chujovinek a žánrových klišé. Celkový dojem mi trochu zkazili poslední asi 2 minuty filmu (ne, nemyslím závěrečné titulky), které, jak asi hádáte, byly plné různých trapných klišé blábolů. Upřímně mám pocit, že se konec dal natočit líp, ne tak uspěchaně. Film má dobré 2 hodiny a s naším padouchem jsme byli hotovi za necelých 30 sekund. To jsem netušil, že má Gabča takhle mizernou výdrž. Asi si zapomněl vzít Clavin. Původně jsem plánoval jako Top hlášku zvolit: "Dumb bitch didn't even know I was nesting in her home.", ale pak mě v posledních minutách zcela odrovnalo: "He was feeding off of your fetuses to build himself back up!" Uvažuju, jestli jsem kdy v životě slyšel něco tak nechutnýho. ()

zipper111

Chápu, že je to pocta starým italským hororům, ale ty jsem nikdy neviděl a pokud vypadají takhle, tak je ani nikdy neuvidím. Film šel úplně mimo mě, je povětšinou směšný a postavy se nechovají vůbec logicky. Pár působivých kamerových jízd a střihů tu sice je, ale například poslední scéna na policejní stanici smrdí tak hrozně počítačem, že jsem si to ani neužil. Pointa filmu je jasná asi tak hodinu před odhalením, proto doporučuji o tom moc nepřemýšlet. Určitě to má svoje momenty a někomu se to líbit bude. 2* ()

Makky

90% ľudí sa tu zhoduje, že nový Wanov počin je hit or miss. Jednoducho buď vám to sadne alebo minie obrovským oblúkom. Čokoľvek očakávate, dostanete niečo úplne iné. Wan opäť búra stereotypy hororu a mieša žánre, len aby nám ponúkol túto šialenú prepálenú chuťovku. Ide o nepredvídateľný počin spájajúci veľa absurdností a bizarností, mnoho krát sa ide doslova cez čiaru. Tento projekt v doprovode skvelej hudby som si ohromne užil. ()

raimi

Tohle mohlo fungovat jedině jako absurdně přepálený béčko s tunou nadsázky. Ale nestalo se a film se tváří rádobyseriózně. Přepálená stopáž pak dokonala dílo zkázy. Digitální efekty bych těmhle tvůrcům regulérně zakázal, nevím proč by obyčejnej záběr na dům měl být "vylepšovanej" digitálním faceliftem. Tady je to každej třetí záběr, včetně finálního digibordelu. Jak je poslední dobou zvykem, tak skoro všechny ženský postavy jsou tady absolutní krávy, a tý ségře a policejní vyšetřovatelce, těm jsem ze srdce přál brzkou smrt.  Strašná číčovina. ()

Remedy

Rozhodně nečekejte další Insidious nebo Conjuring – do nějakého haunted house hororu má Malignant opravdu hodně daleko (vyjma prvních 10 minut). Svou výtvarnou stylizací a celkovým pojetím to skutečně připomíná giallo, což ovšem neznamená, že by James Wan nebyl inovativní a nepřekračoval žánrové hranice. Vedle skvostných akčních/bojových sekvencí je celkové audiovizuální zpracování opět velmi na úrovni, což už je takový „wanovský“ standard. Malignant se mi jeví jako takový příjemný příspěvek do Wanovy filmografie, který si natočil tak nějak pro sebe a hlavně pro vlastní potěšení. Každopádně mě to dost bavilo. [75%] ()

Gorehound

Vymazlená vizuálna stránka v prostredí upršaného Seattlu, akási mestská gotika, excelujúca kamera a množstvo svojských záberov versus krásne dávkovaná pointa a rozkúskovaný príbeh. Giallo? Sčasti áno, nechýba ani čierny plášť a rukavice. Ale čistým giallom by som to nenazval, skôr krásne žmurknutie tým smerom. CGI použité s citom, občas na nerozoznanie s praktickými FX. Gore skvelé, a relatívne dosť, fanúšikov z miery nevivedie, ale mainstreamového diváka môže zaraziť, čím nijak neznižujem jeho nesporné kvality. Hudobná stránka taktiež "veľká", veľmi výrazná, len pridáva na osobitosti. Odvážny, originálny, svojský a silný film, možno by mohol trošičku občas spomaliť, ale to je subjektívne. Krásny kopanec mainstreamu smerom k originálnym nápadom, potvrdenie Wana ako silného tvorcu. Len tak ďalej. ()

Hamaradža

(Môže obsahovať menšie spoilery.) 3,5 hviezdice. Jeden z tých uletenejších filmov tohto roku (čo je vždy super). Že to príde práve od komerčáka Wana som nečakal. Jeho záverečný twist sa dá pomerne jednoducho vytušiť (Odkiaľ vietor fúka bolo jasné už niekde v prvej štvrtine filmu, najmä vďaka coveru od kapely Safari Riot.), konkrétne detaily sa zas dali domyslieť niekde v druhej tretine (Keď sa začne divák zamýšľať nad vzhľadom záporáka a spôsobe akým sa pohybuje). V závere už teda nemôže byť divák veľmi prekvapený, dávkovanie informácii, ktoré by mali ostať utajené, tu trochu škrípe. Prekvapivo to však nemení až tak veľa na nadšení z vzrušujúceho spracovania tejto béčkovej zápletky, upomínajúcej okrem iného na knihu The dark half/Tretie Oko od Stephena Kinga (ktorá ma desila v detstve), atmosférou zas na talianske giallo. Wan si tu pravdepodobne v prvom rade urobil radosť a urobil ju aj nám. Že to je v podstate strašná blbosť, vlastne vo výsledku až tak nevadí. ()

Trevor

Tak trochu sme sa vrátili v čase a dočkali sa konečne hororu ktorý by obstál aj v časoch kým nemuseli obsahovať korektné sračky. Fungovalo takmer všetko, aj keď treba uznať že nejakýchcca 15 minút by sa dalo ubrať. Čisto osobný názor, Jeeper Creepers zmiešaný s Conjuringom nemusí dopadnúť zle. ()

kajas

Wanovy věci mám vážně hodně ráda, ale v tomhle případě jsem od začátku nevěděla, co si o tom všem mám myslet (a nevěděla jsem to ani na konci). Wallis mi nebyla moc sympatická ani v první Annabelle a nemyslím si, že je dobrý tahoun pro celý film. Wan vždycky dokázal výborně budovat napětí, ale jeho nejnovější snímek kombinuje dohromady tolik motivů tak divným způsobem, že ve výsledku nepůsobí ani hrůzostrašně (jako správný horor), ale ani originálně. Hodnotím mírně nadpůrměrně díky povedenému úvodu v léčebně a díky ucházejícímu závěru. ()

Reesam

Asi ani moc nevím, co k tomu napsat. Jsem tak nějak na rozpacích a mísí se ve mně nechápavost, smutek a pobavenost. To bylo celkově tak hrozně divný, že to fakt nejde ani moc popsat. Kamera? Top - Wan nezklamal - hodila se ale hororová  atmosféra do tohohle bizáru, ze kterého se nakonec vyklube nějaká rádoby mysteriozní detektivní ptákovina? Ani ne. A ten zbytek? Roztříštěný příběh, scény přitažené za vlasy, kostýmy šílený. Jakože tohle byla taková slátanina, že nechápu, proč se k tomu Wan vůbec upsal. ()

BoredSeal

70% filmu mě moc nebavilo a posteskl jsem si, že novodobá béčková duchařina s vyšším rozpočtem se nevyrovná starým hororům z 80tek. Poučení o historii Seattle fajn, několik slušných kamerových jízd a honiček ala Argento/DePalma, ale těžko s nějakou postavou sympatizovat a srdcervoucí herecké výkony tam nehledejte. Pak ale film dospěje do určité fáze, kdy se divák ala pacient na přístrojích v kómatu probere a křivka pozornosti a krveprolití vylétne nahoru a to v hodnocení nelze ignorovat, takže... buďte trpěliví a budete odměněni. Chyběl mi epilog, na koho za to dílo padla trestní zodpovědnost. :) ()

M.i.k.e

Wan je borec.Nejprve zasel semínko očekávání,které pomalu klíčilo směrem k další duchařině,aby nakonec všem vytřel zrak touhle extrémně cheesy šílenou hříčkou,která není hororem,už vůbec není ničím revoluční,ale je sakra zábavná.Pro mnohé bude určitě zklamáním,protože je to úplný opak toho co by od Wana člověk čekal,ale to mu evidentně bylo jedno a tohle je film čistě pro radost.Celkem se těším až to uvidím znova a budu se soustředit na detaily před "odhalením"...80% ()

(mOnkey)

No ty bláho, viděl jsem jeden z trailerů, ve kterém se Wan dušoval, že chtěl natočit něco odlišného, zatímco záběry působily jako stoprvní variace na generickou duchařinu v obřím domě. To by však nemohlo být dál od pravdy. Zhoubné zlo působí jako aktualizovaná epizoda nějakého brakového hororového seriálu nebo povídky roztažená na celovečerní stopáž. Akorát je aktualizovaná pro osmdesátá léta, bere si to nejlepší z De Palmy, využívá absurdní zápletky, přemrštěných hudebních motivů (často i ve zcela nepatřičných situacích, což má komediální / komediálně vyhrocený efekt) a béčkového vedení herců, z nichž asi nejvíc si svou roli užívá hlavní vyšetřovatel. Přesto je na výsledném produktu vidět naprostá filmařská sebejistota a taky to, že je přesně tím, co z něj tvůrci chtěli mít. ()

Figu

Ač bylo zřejmý od cca 20 minuty, čí že postava tam řádí a kdo vraždí (což mě nějako nevoňelo a říkal jsem si, co tam do toho za ten zbývající čas ještě napatlaj), musím ocenit originální rozuzlení "tajemství"! Paradoxně mě víc než ta cesta k němu, bavila víc až ta cesta s ním, což znamená, že masakr, krev, zlomený kosti a poletující ostrý předměty mě vytáhly známku vejš. Nepochopitelný chování postav, především těch s plackou, bijáku odpustím, páč nádor fakt dřel tvrdě a naplno! 70% ()

Havaj8

James Wan v trošku jinný poloze než ho známe. Namísto napětí a lekaček dostaneme masakr. První půlka filmu průměrná a spadlo by to do zapomnění, ale díky tomu Voldemortovi to dostalo neskutečný grády. Ty jatka a to vytříbený gore, i když trochu přes čáru, bude nezapomenutelný. ()

Rocky88

Dostal jsem sice něco úplně jiného, než jsem čekal, ale vyloženě zklamaný nejsem. Porci hutné atmosféry jsem nedostal, to je pro mě největší slabina. Ale vyloženě nuda to taky není. Film se dá rozdělit na dvě absolutně jiné půlky, podobně jako From Dusk till Dawn. První trochu mysteriózní, druhá absolutní jatka (porcování na cajtovský stanici nemělo daleko k FreeFlow známé z herní série Batman:Arkham). Ne každému to sedne, ne každý to bude chtít vidět víckrát. Včetně mě. Ale za zkouknutí to opravdu stojí. ()

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Studio Warner Bros. přišlo s obří novinou

Studio Warner Bros. přišlo s obří novinou

03.12.2020

Poté, co před třemi týdny studio Warner Bros. oznámilo plány pro uvedení snímku Wonder Woman 1984 souběžně v kinech i na streamovací službě, a také po nedávných spekulacích, že podobný osud by mohl… (viac)