Leon

• Česko Leon (viac)

Leon je profesionál - nájomný vrah, ktorého nedokáže nič zastaviť pre splnením úlohy. Jedného dňa do jeho života vstúpi Matilda - dvanásťročné dievča, ktorého rodina sa stala obeťou skorumpovaného policajta. Jediné, po čom túži je pomsta a je ochotná urobiť čokoľvek, aby ju Leon naučil to, čo sám vie. (STV)

Batwayne

Emotívny film od Bessona. Zaujímavý koncept vzťahu hlavného hrdinu s malou Mathildou. Trocha mi ale chývali tie akčné, stealth scény, pretože nakoľko ich bolo minimum tak boli zvládnuté chytľavo. Ale to je iba subjektívny názor, pretože film bol zameraný najmä na transformáciu Leonovho života prostredníctvom malej slečny, ktorú mimochodom Portman stvárnila bravúrne. Keď som už pri hercoch, nedá mi nepodotknúť záporného Oldmana, ktorý sa do role Stansfielda vžil tak autenticky, až z neho ide strach. Reno tradične s noblesou. Všetky potrebné faktory na vznik excelentného filmu teda obsiahnuté sú, herci, príbeh, hudba, scénar a réžia... ťažko by sa hľadalo niečo negatívne. ()

Ferguson

Ta prodloužená verze rozšiřuje vztah mezi Mathildou a Leonem. Je to ještě lepší. Není to tak jen ostrej "thriller", ale i zajímavý pohled na soužití dvou ztracených existencí. ()

McMerkurion

... moc se zde nemluví, ale zahráno perfektně, viděl jsem nezkrácenou verzi, a je škoda, že do kin šla zkrácená ... akorát ten konec mne mrzí, bylo mi z něj trochu smutno ... ()

Shady24

Co se příběhu týká, tak za mě jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Natalie Portman byla excelentní! Věřil jsem jí naprosto všechno, ale to Renovi taky a Garyho Oldmana budu asi do smrti nenávidět. Ani si nepamatuji, kdy jsem naposled nějaký film tak hltal a s napětím čekal, co se stane, aniž bych to byl schopný odhadnout. Super, skvělé, brilantní! Bravo, bravissimo! ()

J.Crusader

Tento film jsem viděl kdysi dávno, nedlouho po jeho uvedení. A nyní, v roce 2018 jsem si jej pustil znovu - a naprosto jsem byl štonc z toho, že dokáži naprosto přesně predikovat celý děj a pamatuji si detailně každou jednu scénu! Co může být lepším důkazem totální geniality filmu než to, že s jsem si jej celý pamatoval a po více jak třiadvaceti letech si předem vybavil téměř každý záběr? Každý režisér má svůj "osudový" film. A pro Luca Besona si myslím, že je to právě Leon. Nemůžu též nezmínit naprosto odzbrojující výkony všech tří hlavních představitelů - Jean Reno je prostě Viktor "Čistič" Leon, Gary Oldman v roli hajzla policajta naprosto nezaostává a Natalie Portman jako mladá Lolitka je naprosto odzbrojující (hlavně v kontrastech, kde se občas chová jak předčasně dospělá a v dalším záběru je vidět, že je to ještě malý dítě... Dokonalé. Díky Bessone, Reno, Oldmane a Portman za ultimátní filmový zážitek. ()

andydufrsn

Klasika nad klasiky, kult nad kulty. Příběh dvou životních outsiderů, které osud spojí dohromady poutem přátelství je neskutečně silný. Úžasné je, jak do dramatu perfektně pasují akční scény! Jeden z 5 nejlepších filmů vůbec! ()

AnnaSophia

Moc milé, nenucené, současně taky krvavé. Roztomilé oči hlavní protagonistky rostoucí ač v tvrdou, tak v morálně správnou ženu. Leon jako charismatický zabiják, jenž neudělá za celý film jediný přešlap, krásně dokresluje jeho romantickou smrt. Přestože sledujeme pohádku, zanechá to v nás i hluboké úvahy. ()

Kate00

Originální námět, skvělé provedení, strhující závěr, úžasná hudba. Jejich vztah je zde jemný, čistý, z opakování Lolity strach mít nemusíte, Akce nezabíjí příběh. Doporučuji spíše starším znalcům, ne filmovým začátečníkům. ()

A_Shearer

To má být jako vtip? Z tý nebetyčně stupidní kraviny jsou tu lidi fakt tak odvařený? Přehrávající Oldman trapnej jako logický díry v celym filmu. Jediné, co zaslouží bod je ta malá mrcha, která by snad udělala pedofila z kdekoho. A Reno, kterej prostě má charisma, i když si na hraní vybírá furt takový píčoviny. Je ho škoda. Ale jinak je to tragedie na entou. ()

BStone

Zlaté časy Luca Bessona. Jean Reno jako zabiják se slabostí pro dítě nemůže zklamat, Natalii Portman se role malé, předčasně dospělé čističky taky moc povedla a Gary Oldman jako odpudivý psychopat je jedinečný. To vše, za podpory pevné a skvělé režie Luca Bessona. Celkem lahůdka. 80% ()

PsychedelicQ

Nadchlo mne vidět mladou a krásnou Natalii Portman, která podala na svůj věk neuvěřitelně kvalitní herecký výkon, v kombinaci s Jeanem Reno. Příběh mladé Mathildy a Leona mě okamžitě pohltil, film byl velmi napínavý, chvílemi i humorný, a neskončil klasickým happy endem, tím se pro mě stal ještě zajímavějším. ()

walsidal

Je vždycky zajímavé podívat se na filmové začátky hereckých hvězd z dob, kdy ještě hvězdami nebyli, a v tomto případě to platí dvojnásob. Natalie Portman už ve 13 letech prokázala, že jednou bude patřit k těm nejlepším na světě. Dostala k tomu skvělou příležitost po boku neméně skvělých Jeana Reno a Garyho Oldmana ve francouzském filmu „Leon“, který patří k nejlepším dílům francouzské kinematografie. Nájemný vrah Leon je prostý, negramotný chlapík, bez kořenů, zdánlivě i bez citu a pouze s jedinou zásadou: Nezabíhet ženy a děti. O co je prostší člověk, o to geniálnější je ve své “profesi“. Mathilda je dvanáctiletá holka z neutěšeného prostředí drogového překupníka, která nenávidí svoji rodinu, kromě čtyřletého brášky. Když je celá její rodina vyvražděna, náhoda ji svede dohromady s Leonem, aby spolu na krátký čas vytvořili bizardní dvojici, která však působí neuvěřitelně věrohodně. Každý další komentář už je nadbytečný – film se prostě musí vidět. ()

Fonnel

Už při Nikitě byl jasný potenciál ve Viktoru čističi. Můj první syn se jmenuje Viki, druhý se jménem Leon mi neprošel :D ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Nemáš rád Beethovena. O moc přicházíš. Ty jeho předehry mě rajcujou. Je to síla. Pak začne bejt nečekaně, popravdě řečeno, chvílema trošku nudnej." Viděna prodloužená verze na Blu-ray za 74( Bontonland ). Reno a Natalie: To co zde předvádí mi přijde ujeté a úchylné. Gary Oldman se zde vyšvihl, protože jeho ztvárnění šíleného zkorumpovaného policajta bylo fantastické. Protože jsem slušně vychovanej, tak zbytek nemůžu komentovat. "A neříkej pořád ‚jasný’. Jasný?" - "Jasný!" Bessonovu prodlouženou verzi nedoporučuji nikomu, kdo dal 5*. Po jejím shlédnutí dost možná změníte názor na tento film. - 40%. ()

PowPow

Natalie Portman ve své nejzajímavější roli, její přidrzlá školačka mi nadlouho utkvěla v hlavě, a totéž platí pro Jeana Rena v podobě negramotného zabijáka, co nedá dopustit na sklenici mléka. Jejich vztah je vykreslený v jemných náznacích, které jsou ve finále působivější než doslovné vysvětlení. A porovnejte to s ostatními akčními filmy 90. let - ty opravdu na podobných věcech postavené nebyly. O Garym se ani nemá cenu zmiňovat, je dokonalý snad v každé roli a jeho volba byla trefou do černého. Zápletka se na pohled zdá tuctová, ale film dělá výjimečným spíš propracovaný scénář, díky kterému ve filmu ani po opakovaném shlédnutí nenajdete žádnou vatu, a dokonalá režie, která si vyhrála doslova s každým jedním záběrem. Jinak je jasné, že většina věcí je úplně mimo realitu: zabiják se zlatým srdcem, malá holka trénující s odstřelovací puškou, italská restaurace, kde se domlouvají "kšefty", nereálné výbuchy a akční scény... ale o tom Leon není. ()

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary

09.07.2016

51. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlednout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 tisíc… (viac)

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Natálka „jede“

Natálka „jede“

19.03.2009

Několik uplynulých hodin se na světových filmových webech všechno točí kolem Natalie Portman. Ne že by to někoho překvapovalo. Od Matildy v Leonovi urazila kus cesty, dnes je z ní půvabná mladá dáma,… (viac)

Žádná šance pro Leona

Žádná šance pro Leona

20.07.2006

Nejdříve se světem šířily fámy a dohady... když pak začal Luc Besson dostávat konkrétní nabídky natočit pokračování fenomenální gangsterky Leon, nejeden fanoušek zbystřil. Šance scenáristů, kteří se… (viac)