Leon

• Česko Leon (viac)

Leon je profesionál - nájomný vrah, ktorého nedokáže nič zastaviť pre splnením úlohy. Jedného dňa do jeho života vstúpi Matilda - dvanásťročné dievča, ktorého rodina sa stala obeťou skorumpovaného policajta. Jediné, po čom túži je pomsta a je ochotná urobiť čokoľvek, aby ju Leon naučil to, čo sám vie. (STV)

evita_

Leona ako film som evidovala veľmi veľmi dávno, avšak z dôvodu francúzkosti filmu som ho tak nejak stále úspešne ignorovala. Teraz to považujem za obrovskúúúú chybu. Leon bol tak strašne príjemná postava, mne veľmi sympatická, a to aj napriek tomu, čo bolo jeho povolaním. A rozhodne NEMAL ZOMRIEŤ do pi*e. Vám to už všetkým tam drbe, že všetky super postavy v každom pozerateľnom filme na konci odkrágľujete?! To je nejaký Váš fetiš?! Si vstúpte do svedomia a robte s tým niečo láskavo. Ďakujem, koniec hlásenia. ()

Sez

Okem roku 2019 není zřetelná výjimečnost tohoto díla. Kvůli hereckým výkonům Rena, Oldmana i mladičké Portman, dobré kameře a soundtracku stojí za shlédnutí, nicméně řada groteskních situací diváka přinutí přemýšlet nad tím, zdali autoři vůbec chtěli ztvárnit realistický příběh nájemného vraha. Dějová linka obsahuje drobné, ale rušivé, nelogické události, kvůli kterým si Leon nemůže zasloužit více než 3 hvězdy. ()

McGuffin

Tohle není jeden příběh, ale dva a i když titulní postava druhého dala filmu název Leon, rozhodujícím hybatelem je titulní postava prvního. Dva příběhy, dva úkoly, soukromý a pracovní. Luc Besson také režírující uložil profesionálnímu zabijákovi zabít gaunery z řad policie, přestože budou v přesile. A lolitní tucet let staré holce najít chlapa, který by pomstil jejího bratra a zabil gaunery z řad policie, i kdyby byli v přesile. Oba úkol splní, jen Leon o něco hůř a Mathilda ho proto přežije. Že jí navíc zůstanou Leonovy peníze plus květina, jeho životní láska, je pointa vskutku rozmarná. Kytky se hned zbaví. Takže tak. https://www.macguffin.cz/ ()

J1R1K04

"Tohle je od Mathildy..." Nejdříve se mi do filmu vůbec nechtělo, protože jsem se bál tématu filmu – zvláštní pouto mezi dvanáctiletou holkou a stárnoucím profesionálním zabijákem – bál jsem se úplně zbytečně! Leon je hodně zajímavě a stylově podaný akční thriller s poetickým nádechem. V té době ještě dvanáctiletá Natalie Portman předvedla snad nejlepší výkon své herecké kariéry (i když to nemohu říct jasně, protože jsem plno filmů s ní ještě neviděl). Jean Reno v roli profesionálního zabijáka Leona je totéž naprosto skvělý. Mojí pozornost si ale získal naprosto dokonalý Gary Oldman, který tu ztvárňuje roli zkorumpovaného a psychopatického policisty. Tomuhle člověku ty záporné postavy žeru a věřím jako málokomu, je to nejspíš nekorunovaný král padouchů. Filmu ještě dominuje opravdu nádherný soundtrack, parádně nasnímané a realistické akční scény, skvělá výprava a hlavně dokonalá kamera, která se soustředí na detaily. Přiznám se, že by možná film byl ještě o něco lepší, kdyby Luc Besson přitlačil na pilu, ale to nic nemění na tom, že Leon je jeden z nejlepších akčních filmů, co jsem viděl. ()

stuj

Pravda, dřív to muselo působit jako bomba, jenže dnes (rok 2020) už to má své mouchy. 1/ Realističnost neočekávejme, je to akční pohádka. 2/ Natalie Portman je šikovná, ale její účes mne iritoval a její vztah k Leonovi někdy působí až úchylně. 3/ Film občas ztrácí tempo (ale to možná proto, že jsem koukal na Director's cut). Film prostě táhnou hlavně herci, dějově to ale není žádný zázrak. P.S.: Gary Oldman je nej. ()

PetrMalej

Já uznávám, že námět je to dobrý, herci taky nejsou z nejhorších, ale prostě mě to nedokázalo vtáhnout do děje, po celou dobu to bylo jaksi nemastné neslané. Alespoň tak na mě film působil. Nebavilo by mě pouštět si jej znovu, sorry lidi. ()

dungous

Vysvětlí mi někdo, co se stalo s Lucem Bessonem? Jak mohl někdo, kdo vytvořil tohle mistrovské dílo, klesnout do vod šedého průměru..? Démonický Oldman, sympaťák Reno a teen Natalie. A ta hudba... Jasných 5*, naprosto bez debat. ()

Clareeta

Proste pecka. Opet film, ktery dokazuje, ze umi vtahnout i bez akce a hlubokomyslnych radoby filo-psycho-vegan-bio-racio replik. Natalie Portman predvedla opravdu neuveritelny herecky vykon. ()

opatstviolov

Skvělý film, který si mě po celou dobu držel a nespouštěl jsem z něj oči. Fakt mě to příjemně překvapilo, jelikož takovéto filmy moc nemusím. Chyby se mi hledají fakt těžko, jestli tam vůbec nějaké jsou... 10/10 ()

Foltest

Leon těží z vynikajícího námětu, jenž mu byl dán do vínku. S námětem, jako je tento snad ani špatný film udělat nejde a Leon se tohoto námětu zhostil vpravdě se ctí. Úhelným kamenem celého díla je přirozeně vývoj vztahu mezi zabijákem a sirotkem a jejich vzájemná dynamika. Akce je ve filmu pouze doplňkem, přesto ale musím říct, že i s ní jsem byl vrchovatě spokojen. OBěma ústředním hrdinům navíc divák celou dobu fandí, protože jsou velmi sympatické a i díky dostatečné časové dotaci nic nebrání vypěstování si vtahu k nim. Tragický konec Leona je pak jen třešničkou na dortu celého filmu, neboť snímek vlastně končí nadějí, jakýmsi příslibem do budoucna, a to nástupem Mathildy do internátní školy. Děj, akce, scénář, v Leonovi opravdu vše funguje tak, jak má, a já jej proto vřele každému doporučuji ke zhlédnutí. ()

andy60

Pustil jsem si po sobě Nikitu a Leona, abych mohl srovnávat, a Leon z toho vyšel jako vítěz. Má navrch především v jednom aspektu - a to jsou emoce. Tenhle film mnohem víc zasáhl mé srdce a dovolím si tvrdit, že se jedná o nejlepší Bessonův počin. ()

Leopard12

Nenapodobitelná atmosféra. Tenhle film nejde nemilovat, i když je neskutečně krutý všemi směry. Herecké výkony: lolita s krutým osudem Portman, jednoduchý zabiják Reno, a snad vůbec nejlepší psychopat Oldman. Otcovsko-milenecká láska, zakázaná, ale tolik jí fandíte…a zde není zakázané nic. Neznám podobný film a v tom je jeho síla. A přitom je to tak jednoduché. ()

LUIGISde

Veľmi internacionálny film: španiel s francúzskym menom hrá taliana v americkom meste. Až na Leonov pízvuk sa mi to celé celkom páčilo. Bez toho prízvuku by ale asi nevzdbudzoval dojem až takého podivína ako je potrebné. Rozpoltenosť tejto postavy si však ako už štandardne odkusuje lesk zabijáka, na ktorého je človek u Jána Renó zvyknutý. Na jednu stranu chladnokrvný hitman, na stranu druhú trošku pribrzdený samotár. Pred Natalie Portman len klobúk dole tá už ako násťročná mohla herectvo vyučovať. Za mňa príjemných 75%. Ak by sa vypustil ten sexuálny podtón dvojice dal by som aj viac - to mi proste nevonia. Pozreté 18.11.2021, directors cut v pôvodnom znení bez tt. ()

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary

09.07.2016

51. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlednout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 tisíc… (viac)

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Natálka „jede“

Natálka „jede“

19.03.2009

Několik uplynulých hodin se na světových filmových webech všechno točí kolem Natalie Portman. Ne že by to někoho překvapovalo. Od Matildy v Leonovi urazila kus cesty, dnes je z ní půvabná mladá dáma,… (viac)

Žádná šance pro Leona

Žádná šance pro Leona

20.07.2006

Nejdříve se světem šířily fámy a dohady... když pak začal Luc Besson dostávat konkrétní nabídky natočit pokračování fenomenální gangsterky Leon, nejeden fanoušek zbystřil. Šance scenáristů, kteří se… (viac)