Hra na oliheň

• Južná Kórea Ojingeo geim (viac)

Cedr

Vůbec by nevadilo, že nejde o nic co by tu v mnoha variantách nebylo už tolikrát, kdyby to přineslo aspoň NĚCO nového nebo to ze svých předloh vytáhlo to nejlepší a vše bylo vypilované na maximum. Nepřineslo, nevytáhlo, nevypilovalo. Twist je okatej jak rybářská síť. Veškeré gore vyznívá do prázdna díky své prvoplánovosti, v dnešní době to rozhodně nezaujme a působí tryhardově. Korejci jsou poslední dobou posedlí socio-ekonomickými komentáři, ale tady to je napsané jak nějakým školákem. O hloupotrapné karikatuře "kapitalistů" snad radši nemluvě. ()

Motinski

Squid Game je unikát. Nie je dokonalý, ale všetku chválu a nadšenie ktoré sa okolo neho vytvorilo si zaslúži. Prvých, dajme tomu 6 časti, šlape ako hodinky a neskutočne ma vtiahli. Hlavným a najstabilnejším pilierom sú určite postavy. Vzťahy medzi nimi, herecké výkony a scenár ktorý nám postupne odkrýva všetko čo o nich potrebujeme vedieť aby sme s nimi sucitili alebo ich nenávideli. To sa podarilo extrémne dobre a po väčšinu času sledujeme surovú drámu s množstvom pridaných hodnôt. Sociálny presah, rozbor ľudí čo sú totálne na dne a s pribúdajúcim časom aj prerod charakterov od lepších k horšiemu. Ďalej treba pochváliť nápaditý dizajn samotných hier. Každá mala niečo do seba a okrem posledných dvoch som pri nich nevedel predvídať čo sa stane. V tomto bol scenár smerom k divákom tiež neľútostný ale chvála bohu za to. Hra s guličkami (6 epizóda) bola proste masterpiece pri ktorom som skoro nedýchal. Prečo teda nedám plné hodnotenie? No prave po tej epizóde sa u mňa išlo dolu vodou. Začínalo mi byť jedno čo bude ďalej, hry už neboli tak pútavé a originálne, no hlavne prišli na rad nezmyselné zvraty ktoré iba zbytočne spravili diery v tom čo sa zdalo bezchybné a koniec má sklamal už úplne. Posledná časť sa viac podobala typickým hollywoodskym seriálom ako tomu čo sme videli zo začiatku. Očividná upútavka na ďalšie série tiež nemusela byť. Napriek tomu je Squid Game jedno z najväčších prekvapení posledných rokov na ktoré sa podľa mňa hneď zo začiatku namotáte. Ide o nepríjemný seriál ktorý vám nejakú pohodovú náladu nespraví, ale musím povedať že to som si na ňom užil najviac. 1. séria  8/10 ()

JimmyII

Hra na oliheň měla prostě kliku, že se z ní kdo ví proč stal hit. Je totiž strašně nevyrovnaná, často popírá sama sebe a poslední díl je ultimátní blbost. Jak psal Snorlax, byl by z toho skvělý film, slušná sociální kritika, ale je z toho slátanina. ()

Ryuuhei

O korejských seriálech vím, že každý rok získávají na vyšší a vyšší kvalitě a solidně drtí hollywoodskou produkci, která se naopak drží zpátky a je ve většině děsivě generická. Ale aby mě nějaký až takhle zaujal? To bych předem neřekl. Jak jsem uvedl ve svém zhodnocení prvního dílu, konkrétní hru na oliheň jsem nikdy nehrál, k nám na západ se podobné hry samozřejmě nedostaly, proto jsem se i obával, zda se nebude jednat o zástup podobně nepochopitelných her, jejichž pravidla nepochopím. Naštěstí ne! Nápad udělat z dětských her souboj na život a na smrt je zkrátka geniální. K tomu si přičtěme výtečně napsané postavy, fungující emoce a napětí, které by se mnohdy dalo krájet, a máme tu právoplatného adepta na seriál roku. Většinou se podobně proslavovaným seriálům a filmům vyhýbám, Netflix zapínám 1-2x ročně, ale tady jsem udělal výjimku a nelituju. Líbilo se mi vyobrazení klasického lidského charakteru, kdy jakmile jde o ohromné peníze, jsou mnozí schopni upustit od lidskosti a jít si za svým i přesto, že tím ukončí něčí život. Nemůžu říct, že by každý díl byl na plný počet, zejména ze začátku se našla slabší místa, ale k 7. dílu (a výš) šlo už jen o výbornou jízdu, která dokázala překvapit i ve chvíli, kdy si člověk myslel, že už přece nic dalšího nepřijde. Ohromně se těším na další sérii! ()

hanagi

Typický korejský krvavý masakr, vybalancovaný patřičnou mírou sentimentu a jasného morálního poselství. Dávkování všech ingrediencí je téměř dokonalé a skvěle graduje až do 6. epizody, a tedy 4. hry, která je emocionálně nejsilnější. Pak už to logicky trochu padá dolů (a to máme před sebou ještě nejedno překvapení). Z mého pohledu rozhodně velice působivá věc, kterou asi jen tak z hlavy nevyženu. ()

YumiOkami

chude lidi ovladaji ti bohati. jakoze to delaji kazdy den, ale v tomhle serialu je pri tom i zabijeji. squid game, neboli “hRa Na OliHeN”, me zaujmula hned od prvni epizody. na serialu (obecne) se mi libi to, kdyz je akcni a dokaze pobavit. tento umel oboji, a to hlavne na zacatku. ke konci to bylo pomalejsi a trosku nudnejsi. otevreny konec byl v pohode, klidne bych uvitala druhou serii! — postavy byly zajimave a ihned jsem si je oblibila (a pri jejich smrti samozrejme brecela). moje neoblibenejsi byla sae-byeok a naopak se mi vubec nezamlouvala jihokorejska verze yoko ono. 𝟒/𝟓🦑 ()

ivan bohatyr

První tři díly byly dost dobré a zajímavé, ale potom se to začalo zhoršovat a ten závěr už byl jen průměr. Nakonec docela zklamání, protože se z toho určitě dalo dostat mnohem víc. Také by se mi mnohem víc líbilo kdyby byl originál v EN. Korejština mi samozřejmě vůbec nic neříká a titulky jsou o ničem. ()

Eleanor05

"Hry bez hranic" na jihokorejský způsob. :D Jedním slovem - výborné. Takhle má ideálně vypadat současný seriál - napínavý, strhující a poutavý tak, že jej nemůžete přestat sledovat a jedete jeden díl za druhým, nehledě na to, jestli se už rozednívá. Epizody mají dost vyrovnanou kvalitu, takže ani ty, v nichž se nehraje žádná zvrácená hra, výrazněji nezaostávají (kromě posledního dílu, který pro mě byl jediný zklamáním). Správně korejsky cynické, ujeté a krvavé. Doufám, že bude další série. 4*. ()

Trustme

Kombinace Zla a Dobra, chudých a bohatých, násilí a láskyplnosti, touha a promarnění. Seriál, který učebnicově představuje, jak stvořit kultovní dílo a fanouškovskou základnu. Symboly, čísla, barvy, styl, scény, oblečení, hudba a hlavně nevinné hry u kterých při prohře umřete. Z počátku jako divák trochu lamentujete, že tohle je takové asijsky bizarní a teatrální, leč po pár dílech budete děkovat Jižní Korei, že to není americké. Dlouho jsem váhal s hodnocením. Většina seriálů má tendenci začít skvěle a končit jako slabota a nuda. Zde je tomu naopak a díly kulminují až do (ne)očekávaného finále. Nápaditost, režie a emočnost je to proč bude Hra na oliheň citována, kopírována, parodována a obdivována. A kukly s geometrickými tvary na nějakou chvíli obsadí svět internetových meme obrázků, gifů a profilovek. Pilířem seriálu jsou hry a protože se u nich umře, je to onen osvědčený recept na divákovu tužbu po krvi a hrách a kdo přežije. Tady ale budete překvapivě u většiny her emočně rozrušení a směrem k finále už vás tvůrci regulérně přinutí si víc a víc utírat slzy. Jak už to bývá, dobrý seriál je tak dobrý, jak divákovi sedne děj, postavy, vývoj a nějaké symbolické a životní myšlenky, co by ve filmu díky kratší stopáži  nezanechaly tolik stopy v srdíčku a sžití s postavami je u seriálu časově robustnější. Jelikož Squid Game dokázala být i hrou s divákem, člověkem a přilákala povrchně spoustu lidí na seriál - "tam, kde se střílí do lidí v teplákových soupravách s čísly" - aby ve výsledku po zhlédnutí se ta společnost paradoxně třeba trošku napravila, zamyslela, tak tenhle hit roku 2021 podpořím nejvyšším hodnocením. ()

hroubek

Zasloužený hit. Naprosto rozumím, proč to lidem sedlo a chápu jejich nadšení. Seriál je velmi chytlavý a dokáže se snadno zaháčkovat a získat si naší pozornost. Navíc zde funguje naplno pocit zvědavosti, co bude dál a nás jako diváky to nutí si hned pustit další díly a koukat. Tohle se tvůrcům povedlo na výbornou. Další věc, která se jim na výbornou podařila je vizuální a technická stránka. Prostředí, hry, aura okolo celého místa, kde se hry odehrávají a jistá tajemnost proč a jak, je pro nás diváky velmi lákavá. Ten pocit nevědomosti a bezmoci ze seriálu sálá. Navíc prostředí, kde se hry odehrávají je dosti znepokojivé a nepříjemné, a přitom by nemělo, jelikož jde třeba o pískoviště. Mně jako diváka bavilo prozkoumávat dané prostředí, bavilo mě se seznamovat s postavy a celkově jsem si užil vývoj příběhu a jisté zvraty, Můj největší problém přichází v půlce posledního dílu, kde se vyloží karty na stůl a máme zde příběhový dovětek. Z mé strany seriál do jisté míry ztratí jistou tajemnost a působivost. A poslední minuty seriálu jsou vyloženě malá domů. Zde jsem čekal údernější tečku a lepší zakončení. Samotný seriál je dost kvalitní a zaslouží si pozornost. Má určité chyby, ale ty mu lze díky perfektně natočeným scénám odpustit. Určitě to zkuste, abyste věděli, o čem se teď nejvíce mluví na seriálové scéně. ()

ghatos

Nevyrovnané. Začátek slušný, prostředek skvělý, závěr horší. Melodramatický a někdy, až afektovaný přístup, pak akce/krev a na nějaký ten hlubší odkaz si musel člověk dlouho počkat a i tak to nebylo nic moc uspokojivého. Funguje to samozřejmě v rovině soutěže, avšak to nestačí a hrát to na rodinná pouta je spíše taková obezlička. Dosti rozporuplné, něco tam chybí...76%. ()

vyfuk

Hudba jako jako od Danny Elfmana, jako kdyby i Tim Burton se rozhodl, že lidstvo už si vůbec nezaslouží žít. Nejlépe ještě ve stylu hraní si na dětskou hru. A ono co dodat? Evidentně dobře navržená a promyšlená příběhovka s nějakou nostalgií spojená se zbytečným zabíjením a dobrou filmařinou evidentně funguje. Pak je tu typická korejská  filmografie a otisk ať přes zbytečnou krev, explicitu, až divadelní přehrávání, dá  se toho vyjmenovat dost. Přes mnoho postav, co  své výkony  vytahují až k nebesům, které nakonec až moc bijí do očí. Přičtěme zbytečné linky, které se nevysvětlí, nikam nevedou a jenom prodlužují děj. Pokud se máme dočkat plot twistů, tak jsou  takové chabé, opět zdlouhavé a nevypovídající. Je vidět, že Netflix rád plní něčí sny, které měl tvůrce na začátku kariéry bez toho, abych by to někdy dávalo smysl. Plebs je ale spokojeno. A i přes to všechno, co jsem napsal... tak já taky. Nepamatuji se, když naposledy jsem dokázal vidět něco tak  originálního a zajímavého, co mě dokázalo držet až do konce. A že ty poslední dva roky fakt stály za hovno. I když je to v něčem dost  podobné korejskému Parazitovi jako béčková kritika kapitalismu nebo jako i lepší kritika kapitalismu oproti španělské Díře. Finále Olihně možná zanechá otisk, ale spíše na konci zmate a zanechá více otázek než odpovědí. Ale Netflix opět našel důl. ()

blackJag

"DOBRÝ DÉŠŤ VÍ, KDY MÁ PADAT." Kdysi jsem silně podlehl originalitě filmu BATTLE ROYALE, od té doby se datuje má slabost pro asijskou kinematografii a uznejte, že tohle je stylem BR hodně cítit. Neberu to jako mínus, jen konstatuji.  Jasný mínus vidím v neukočírované celkové stopáži, 9 dílu? Vážně? Zbyteční! V závěru hry jsem trochu postrádal gradaci a to patlání se v dovětcích a potřebě nechat si otevřená vrátka k pokračování mé sympatie také nezískalo. Přes všechny výhrady ale převládá spokojenost. ()

Skeksis

Farebný koncentrák z lega, táto Hra na kalmára. Tak by som skôr nazvala tento počin, pri ktorom mi sem-tam ušli všetky telesné tekutiny. Tam sa tiež snažili eliminovať pre spoločnosť nežiaducich jedincov, akurát, že tam išli dobrovoľne, a mali v hlave zakotvenú nejakú šancu prežiť. Ale tiež ich hneď po "eliminovaní" spálili v peknej truchle s mašličkou. Podľa plagátu som si myslela, že ide zase o nejakú gýčovú stupiditu pre násťročných. Ale v Južnej Kórei som sa takmer nikdy (okrem stupidných romantických seriálov) nesklamala, tak som pozerala a pozerala... A videla som extra stresujúce cool predstavenie striedajúce všetky filmové žánre. ()

TheRoller

Squid Game nie je najlepší kórejský seriál tak, ako Parasite nie je najlepší kórejský film. Som ale rád za obrovský hype, ktoré oba vyvolali. Kórejská kinematografia si to za posledné dve desaťročia totiž jednoznačne zaslúži. A ešte ma to aj naozaj veľmi bavilo! ()

Překonalo Prime Video od Amazonu Netflix?

Překonalo Prime Video od Amazonu Netflix?

04.12.2022

Mezi největší streamovací služby se typicky řadí Netflix, Disney+ nebo HBO Max, často se ale zapomíná na poměrně zásadního hráče - Amazon Prime Video. Pravda, je pro to několik dobrých důvodů: jeho… (viac)

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

20.11.2022

Seriál Star Wars: The Acolyte rozšiřuje obsazení

Seriál Star Wars: The Acolyte rozšiřuje obsazení

09.11.2022

Zatímco v těchto dnech na Disney+ stále ještě bojuje o diváckou přízeň Andor, což se mu podle vesměs pozitivních reakcí diváků poměrně dobře daří, mezitím už začíná i natáčení jednoho z dalších… (viac)