Strhujúce životopisná dráma výnimočného muža obdareného  zvláštnymi liečitelskými schopnosťami na pozadí dobových udalostí. Príbeh je inšpirovaný skutočnými osudmi liečiteľa Jana Mikoláška, na ktorého sa v priebehu niekoľkých desaťročí obracali s prosbou o pomoc tisíce ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev vrátane najvýznamnejších osobností politického a kultúrneho života. Mikolášek je človek bez odborného lekárskeho vzdelania, ale s nevšedným a nevysvetliteľným nadaním diagnostifikovať a pomocou byliniek liečiť choroby, s ktorými si ani doktori nevedia poradiť. Jeho mimoriadne schopnosti sú však vykúpené bojom s vlastnými démonmi. Liečiteľstvo je jeho vnútornou spásou a ochranou pred sebou samým… (CinemArt SK)

AgnesDee

Na filmu jsem byla společně se svými dvěma kamarádkami, které měly z filmu celkem rozporuplné pocity. Já byla zprvu z filmu docela nadšená, ale během téměř dvouhodinové cesty domů jsem na film po východu z kina ani jednou nepomyslela. Není pochyb o tom, že Trojan a jeho ostatní kolegové, v čele s jeho synem, jsou naprosto vynikající. Jde vidět, že v projektu viděli něco mnohem víc, než jen obyčejné životopisné drama (jaké má česká kinematografie v poslední době velmi v oblibě). Dokázali se zaměřit i na detaily definující jejich postavy (tedy hlavně mluvím o těch hlavních postavách, u vedlejších jako pacienti nebo policajti je vám to celkem jedno). Velmi se mi líbí, že se nebáli natočit i, na český film, explicitní gay sexuální scény, které jen tak někde nenajdete. Jediné, co bych tak filmu vytkla, je kamera. A ne ani tak její umístění, které jsem si dokázala jakž takž odůvodnit, ale spíše často používanou ruční kameru, která se neustále třepe, až mě z toho často bolely oči a motala hlava. Já chápu, že to dodává pocit dynamičnosti, ale je to opravdu už otravné. Jinak je to asi nejlepší český film, který jsem za dlouhá léta viděla v kině. A pochybuji, že ho jen tak něco překoná. ()

George8

Strhující snímek o Janu Mikoláškovi. Zde se jasně potvrzuje, že paní režisérka Hollandová patří k těm nejlepším a Trojanův herecký výkon byl opět fenomenální. Děkuji za tento film, který vznikl. Zajímavé téma, dialogy, scénář a ta hloubka filmu. ()

Solverino

Film stojí a padá na hereckém výkonu staršího Trojana. To je skutečný pan herec a vypravěč příběhů. Mladý Trojan mě zase tak moc nenadchnul, zatím mi přijde zbytečně přeceňovaný, ale uvidíme časem. Co mi přijde ale dost otřesné je režie. Soudružka Anežka to IMHO režisérsky nezvládla a linie s homosexualitou je trapně násilně naroubovaná do filmu, homo scény jsou (oproti zbytku) násilné a až skoro odporně přímočaré (stačilo by naznačit). Ale chápu, že na to aby se film dobře hodnotil progresivními kulturními "odborníky" je třeba do něj nakomponovat "módní" a "požadované" oblasti jako je jinakost, qeer problematika a další nesmysly. Ve filmu ale hraje málo černochů a asiatů, nezaznamenal jsem tam žádné binarní ani nebinární lidi a také tam bylo málo muslimů. ()

DJ Kritik

Pekne spracované, i keď uvítal by som, keby koniec nebol neuzavretý a aj keby to podanie skutočností sa tak drasticky nelíšilo od skutočnosti. Mikolášek bol odsúdený za daňové podvody pri predávaní bylinných čajov a nie za zavinenie smrti člena komunistickej strany. Myslím, že pre dramatičnosť to nemalo žiaden význam, ale pre poznanie príbehu a tak trochu nazretie na človeka a jeho život je to diametrálny posun. ()

mac000

Další přiběh bezmoci jedince v soukolí státní mašinerie, poté co se znelíbil mocipánům... I tak by se mohlo charakterizovat vyznění filmu. Ale je zde i rovina životních osudů a zrodu mimořádných léčitelských schopností Mikuláška, které jsou podány formou časových skoků v jeho životě. Dnes by Mikuilášek byl zrejmě úspěšným podnikatelem, ale doba, v níž byl na vrcholu svých sil, mu nepřála. Přesvědčivý výkon Ivana Trojana, jemž věříme vše (i jeho "šílenství") ()

Moiseiwitsch

Můj čistě subjektivní dojem je, že film nemá odvyprávět život léčitele Mikoláška, ale primárním posláním filmu je antikomunismus (Holland ostatně nic jiného netočí). Od historických reálií se film nahony vzdálil právě díky hlavní náplni. Nesmí chybět ani homosexualita - nějaká minoritní záležitost dneška. Popis minulosti pomocí těchto pseudouměleckých počinů mi přijde dost primitivní a někdy mi vyznívá propagandisticky. Tím se nijak nechci dotknout herectví Trojana otce i syna, které v ubohých filmečcích české kinematografie vyčnívá vysoko nad průměr. V porovnání s okolními podobně nesmyslně státem dotovanými soukromými filmovými a seriálovými počiny je česká produkce v posledních cca pětadvaceti letech žalostná. Českého lva nic nepřeskočí. Např. polský či maďarský film je úplně jiný level a má mezinárodní renomé. Seriálová produkce je až na pár detektivek otřesná a zřejmě odráží nevkus a současnou lidovou kulturu. Naše produkce je bohužel pouze pro naši kotlinku - Všichni Vojtkové, Dykové, Kotkové, Geislerová, Vilhelmová atd. Jsou všichni z jednoho těsta jak přes kopírák. Asi je to odraz doby. Třeba je to můj nevkus, ale tak to prostě vidím. Asi mi přišlo sympatičtější a umělecky na jiné úrovni herectví Kemra, Hrušínského, Brodského či Sováka nebo Brejchové. Dnes se jim nikdo nevyrovná. Mezinárodní ohlas má snad jenom Roden. ()

Pete

Na současné české poměry nebývale vycizelovaná režie, parádní práce s herci i ostatními profesemi, a pan Štrba za kamerou čaruje. Přitom v kontrastu s formou se na film vzhledem k obsahu celkem nepříjemně kouká. Události jsou díky turbulencím dějin dost dramatické, a zajímavě ambivalentní postava léčitele Mikoláška je tu vykreslená jako velmi arogantní a gay hajzl s mesiášským komplexem, což se tedy možná ani nezakládá na pravdě. Skvělá příležitost pro Trojana, který tomu dodává hloubku, a získává pro tohoto komplikovaného člověka sympatie. Mám však i další problémy se scénářem, není ideálně strukturovaný, a už vůbec ne katarzně zakončený. Obecně mi vůbec nevadí, když (jak jsem četl v jedné recenzí) má divák po skončení filmu více otázek, než na jeho začátku - naopak. Vadí mi ale, že scénář je spíš jen taková črta, než že by opisoval nějaký dramatický oblouk. Načne spoustu zajímavých odboček, aby pak ve finále sledoval vlastně pouze (nejspíš vyfabulovaný) zhoubný vztah Mikoláška s asistentem. ()

iz67

Vlastne nevim, cim by se mi mel ten film libit. Jasne, Trojan je uzasnej, ale to je vzdy a vsude. Jinak je to nezajimava banalita, se spoustou nezajimavych dejovych zakrut, resp je to nezajímavý film o někom zajimavym, vyfutrovany spoustou sracek. ()

JosefTomas

Film, jehož řemeslné kvality dokáží udržet divákovu pozornost, ale k dokonalosti mu chybí větší tvůrčí invence, která by ho vymanila z kolonky "standard". Příběhově průměr, který je do jisté míry způsoben skutečnými reáliemi a tím tvůrce defacto chrání před jakýmkoliv nařčením. Zároveň je vidět snaha pokrýt všechno, od začátku bylinkářství, přes problém s režimem, až po homosexuální život. Film tak přebíhá mezi tím vším, u ničeho se příliš dlouho nezastaví a ještě k tomu hází flashbacky na Mikoláškův život předtím. Díky tomu je příběh sice rychlý, ale zároveň i roztěkaný a neúplný. K pokrytí celého Mikoláškova života ty dvě hodiny prostě nestačí a to, co z toho zbývá, je jen řemeslně zvládnutý průměr. ()

MartinTerran

Velké zklamání, po tom jak se o tom hodně pozitivně mluvilo a vyhrálo i Lvy, tak jsem čekal že to bude o dost lepší. Musím říct že jsem o tomto člověku nic nevěděl, ale jediné zajímavé bylo jaké "lékařské/diagnostické" metody používal, jinak byl film děsná nuda. Mikolášek bezesporu měl talent a opravdu něco uměl, ale silně pochybuji, že by to bylo až do takové míry, jak ukazují ve filmu. Příběh byl skákavý a nesourodý a dle mého hodně věcí chybělo aby to dávalo smysl. Konec byl takový divný a nejasný, takže ani nevíme jak to skončilo. Herecké obsazení i výkony byly dobré, ale to film nezachránilo. Hodnocení: 46/100. ()

PaulCZE odpad!

Klasický pseudofilm současné doby, vezmete reálné jméno a vymyslíte kolem něj fantasy zápletku. Hlavně, aby tam byli teplouši a nechutný scény, splnily se tak kvóty a mohlo to bojovat o nějaký ty západní ceny, který nikoho nezajímají. Eurosajuz film bez teploušů? To nejde soudruzi! Soudružka Holland však ani žádné poštuchování nepotřebuje, tahle levičáčká nána točí z přesvědčení. 13 milionů z našich peněz šlo na tuhle sračku. ()

hrumsrt

Tolik až absurdních ohlasů... Nominace na Oscara? Nejlepší český film poslední doby? Ne, tohle nadšení nesdílím! Je cítit, jak tvůrci narazili na poutavé a obsahově hojné téma. Ale ne zcela ho zvládli uchopit. Tak moc chtěli obsáhnout celý jeho život, že vše tak nějak nakousli. Nemělo to tu jiskru, ten drive. Mně přišla asi nejzajímavější ta linka učení Trojana ml., ale jinak převládlo až zklamání. P.S. Na černo obarvený Trojan působil až trapně. 65% ()

Cermicek

Pan herec se zkrátka nezapře! Navíc pěkně natočeno a odvyprávěno. K dokonalosti k tomu za mě přecijen trochu chybí. Akorát momentálně nejsem schopen popsat co. Třeba při dalším shlédnutí. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

24.04.2021

Polská filmová akademie zveřejnila kompletní seznam nominací pro Polské filmové ceny - Orly v rámci jejich 31. ročníku. Akademici letos vybírali ze seznamu celkem 130 děl, z čehož bylo 31… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny