Raya a posledný drak

• Česko Raya a drak (viac)

Príbeh filmu Raya a posledný drak od štúdia Walt Disney Animation nás zavedie do fantazijného sveta a starovekej ríše Kumandra, kde ľudia a draci žijú spolu oddávna v harmónii a mieri. Ale keď jedného dňa zlá a deštrukčná sila napadla krajinu Kumandra s cieľom ovládnuť ju a zničiť, draci sa veľkoryso obetovali, aby zachránili ľudstvo. Teraz, o 500 rokov neskôr, sa to isté zlo vrátilo a záchrana ríše Kumandra leží na pleciach osamelej bojovníčke Rayi, ktorá musí nájsť legendárneho posledného draka, aby jej pomohol zachrániť a obnoviť zničenú a rozdelenú krajinu a spojiť jej rozdelených ľudí. Počas svojej dobrodružnej cesty však prichádza k poznaniu, že záchrana sveta bude vyžadovať viac ako len pomoc posledného legendárneho draka, bude hlavne potrebovať dôveru, spoluprácu a silu ozajstného priateľstva. (Cinemart SK)

Víteček

Ne moc dobrý film, s velmi pochybnými poselstvím, že je třeba bezmezně důvěřovat i tomu, kdo vás opakovaně zradil a nedal vám zatím sebemenší důvod mu věřit. Pokud takovému člověku nevěříte, tak je to vaše chyba a musíte se napravit vy. Takže, milé děti, šup, šup, slepě věřte. ()

tabu

Začátek pozvolný, animace působila trochu zvláštně, nevychytaně, ale to se po chvíli změnilo a film začal nabírat tempo. Jelo se na jistotu, příjemná hudba, zpracování draka dech nevyrazilo, ale mohlo to být horší. Ústřední parta složena zajímavě, ale děti si na jiné jména než hlavní hrdinky a draka po pár dnech asi nevzpomenou. Nic nebylo špatně, jen tomu něco chybělo, jiskra. A pak přišlo finále, a s ním několik osudových scén, které mi přinesly přesně to, co jsem si přál. Oceňuji způsob, jakým tvůrci zpracovaly osud "záporačky", celkově zde bylo s násilím či smrtí pracováno poměrně citlivě. Plus prvek vody, a to co v pohádce symbolizovala, bylo potěšující. ()

Ace.A.T.L.

Konečně. Po takový době jsem dostal zase tu klasickou Disneyovku. Nádherná pohádka, nádherná animace, příběh, srdce a konečně se opět objevilo to, co v těch pravých Disneyovkách bylo a to vtipný postavy, který v jistých částech překvapí tím, že jsou vážný. Tohle všechno je to, co s Disneyovek vždycky dělalo to top. Rozhodně jsem neváhal dát plnou palbu. Ikdyž je to celý podle jakýsi šablony, tka právě právý pohádky od Disney, dokázaly i z tý šablony vždycky vykouzlit něco, že každá pohádka bla jedinečná. A plnej počet podpořila asijká tématika, která je tady opravdu nádherně zpracovaná. Šup šup do trezor TOPek. Za mě plných 5* a NEKOMPROMISNĚ DOPORUČUJU ()

kockodan

Což o to, animace pěkná, ale učit děti, že mají důvěřovat a dávat druhé šance podlým a zákeřným sviním, které vás už několikrát podvedly a bodly do zad, to je opravdu na palici!!! 30% ()

KolarikKing

Nádhera. Jeden z animáků, který poselstvím konkuruje Pixarovkám. Má to neskutečnou animaci ( i když v téhle době už by to mělo být samozřejmostí ). Krásný soundtrack a jsem docela rád, že se tam nezpívalo. Zatím animák roku. 8,5/10 ()

MzKzRt

Já vám nevím, po čtení hodnocení jsem čekal, že se budu celkem bavit, ale po shlédnutí filmu jsem měl spíš pojem, že tenhle film vzniknul hlavně protože strýček Mickey chce být za dobře se soudruhy v Číně, kvůli těm sladkým rudým prachům a potřebovali si to trochu urovnat po tom fiasku s Mulan a Uighurama a tak podobně. No a tak prostě vymysleli fantasy v asijským prostředí, inspirovaný Avatarem a tak nějak bez originality. Celý to působí hrozně nuceně a uměle. Nemá to žádný kouzlo pohádek, je to spíš jako generický špatný fantasy. Ať už se jedná o nejvíc obyčejnou hrozbu v podobě jakýhosi, no, fialovo-temnýho-velkýho-špatnýho cosi až po draky a jejich magii, která je jeden velkej plot device. Celej film se přitom ani pořádně nic neděje, všechno důležitý, co nějak nastavuje a posouvá postavy je na začátku a na konci. Na začátku se nastaví povaha světa a představí se slabina hlavní hrdinky a to jest nedůvera k ostatním. Což je taky mimochodem její jediná slabina a jinak je to v podstatě obrovská Mary Sue. No a potom jenom hrdinka běhá od místu k místu a nabírá společníky a kameny, který tady fungujou jenom jako plot device. Děj ani postavy se tady ale nikam skoro neposouvaj. Všechno se nakonec vyřeší až na konci a prostředek je jenom takovej filler. Dračice taky mimochodem měla v originále fakt otravnej hlas. No ale vesměs je to naprosto generický fantasy bez inspirace, který si půjčuje nápady odjinud a používá ty nejvíc ohraný triky k tomu, aby hnalo zápletku dopředu. Měl jsem z toho hrozně sterilní pocit něčeho umělýho a nucenýho, co prostě korporát vyrobil protože v průzkumu trhu vyšlo, že by pro to mohlo být publikum. Nemá to žádnou duši. Nikdo to nedělal od srdce nebo z vášně nebo protože prostě dostal dobrej nápad. Prostě jak kdyby to vypadlo z nějaký čínský továrny. ()

Tomas_PO

Kombinácia amerického animáku z čínskeho prostredia, ktorý mi nezapasoval. Subjektívne tieto východné témy ja veľmi nemusím, no draky sú práveže výnimkou. Avšak neuveril som tomu, ani stotožneniu s postavami, ani mytológii a ešte ani tomu drakovi :). Inak klasická zápletka, a možno až príliš pre detského diváka. Na očakáný animák ledva priemerný výsledok. ()

Rian_witcher

Prima zábavné postavičky, klasický příběh plný klišé (ale co nového do pohádek vymýšlet), ale celý film jsem se bavil a to už nejsem spousty let dítětem. Prostě mi to sedlo a dávám za 5*. ()

marrrrian

Stokrát videné a priamočiare posolstvo za mínus nepovažujem. Je, bohužiaľ, aktuálne a ak bude nutné, treba ho zopakovať aj ďalších sto alebo tisíckrát. Inak podpisujem všetky komenty okolo - na oko paráda, ázijské končiny rozprávkové, príjemný hudobný doprovod a postavy (väčšina) sympatické. Za prínos pre moju dušu považujem zistenie, že ukwákanú Awkwafinu neznesiem ani animovanú. ()

DenisR

Děcka budou nadšení, mě osobně snímek příliš nenadchl, nejspíš kvůli mým velkým očekáváním. Vizuální zpracování je však vskutku fantastické, scenérie vám budou brát dech a věřte mi, že průzračnější vodu a do detailu vyšperkovanou přírodu jste v animáku ještě neviděli. ()

Ronkar

Nadprůměrná audiovizuální stránka. Sympatická hrdinka. Slušné tempo. Vcelku zábavné. Potenciál na zajímavý svět, který není dostatečně využit. Podprůměrná klišoidní story s ne zcela zajímavým motivem o důvěře. Celkově fajn relax, ale zítra si na to asi už nevzpomenu. ()

PenelopaW

Ačkoli mi to připomínalo Posledního vládce větru (a částečně i Avengers a Thanosovo lusknutí), bylo to pro mne velmi příjemné překvapení. S dětmi jsme s poslední době koukali na hodně animáků, které unikly naší pozornosti: Luca, Duše a Raya. Zatím nejvíc vede Luca, ale překvapivě - ač myslím, že je to spíš pro staršího diváka - zaujala i Duše. Včera jsme pustili Rayu a zůstali jsme u ní přikovaní všichni, jak nás to chytlo. Jakožto dospělé mi vadila akorát pubertální dračice, ale jinak to byl fantasy příběh podle mého gusta, včetně apelu na důležitost důvěry a odpuštění. Jen si coby skeptik říkám, zda by ten ideální svět vydržel, lidé jsou lidé a nevím, nevím, zda by se po nějaké době drúny nevrátily. Nač si tím ale kazit hezký divácký zážitek, pohádky mají končit dobře. ()

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+