Reklama

Reklama

Colectiv

  • Česko Kolektiv (festivalový názov) (viac)
Dokumentárny
Rumunsko / Luxembursko, 2019, 109 min

V roce 2015 si požár v bukurešťském klubu Colectiv vyžádal 27 mrtvých a 180 zraněných. Záhy na to začnou v nemocnicích umírat další popálené oběti na zranění, která nebyla považována za život ohrožující. Poté dá jeden z lékařů echo týmu investigativních novinářů. Jedno odhalení střídá druhé, když začnou novináři odkrývat obrovské podvody v rumunském systému zdravotní péče. Nový ministr zdravotnictví po svém jmenování nechává nahlédnout pod pokličku nejen svého úsilí o reformu zkorumpovaného systému, ale také překážek, jimž je nucen čelit. Dokument Collective, který sleduje novináře, informátory, oběti požáru i vládní úředníky, nabízí nekompromisní pohled na vliv investigativní žurnalistiky v té nejlepší podobě. (HBO Europe)

(viac)

Videá (1)

Recenzie (37)

Dzeyna 

všetky recenzie užívateľa

Když to porovnám s Navalnyho "dokumentem", tak je tohle o 100% lepší. Je to mnohem smysluplnější a taky tam jsou vidět velké následky té zmiňované korupce a ne pouze majetek, který si pořídili určití lidé za ulité peníze. Nicméně na druhou stranu, je dobře, že skandál ohledně dezinfekčních prostředků Rumunsko objevilo před covidem. Všechno zlé je k něčemu dobré. ()

Bebacek 

všetky recenzie užívateľa

Úzkost z prohnilosti systému, zaslepenosti zmanipulované veřejnosti a zoufalost z faktické nemožnosti něco trvale změnit k lepšímu hrstkou těch, co to myslí upřímně, akorát jim v jejich boji s větrnými mlýny neustále někdo svazuje ruce a podkopává nohy. Frustrace z toho, že jako lidská civilizace nesměřujeme k progresu, ale k degresi. V pravěku nám asi bylo líp. ()

Reklama

Radko 

všetky recenzie užívateľa

Prepojenie mafie a štátu v zdravotníctve. Ako odznie v dokumente, nie len na najvyšších úrovniach, ale v celom systéme. Od najnižších šarží , cez stredné až po najvyššie. Za peniaze z podvodov a korupcie si mocní kupujú podiel v špičkovej nemocnici vo Švajčiarsku. Politici sa komplet chodia liečiť do zahraničia, domácim popáleným mladým návštevníkom koncertu po požiari klubu ostávajú v "špičkovom" domácom popáleninovom centre akurát tak červíky za ušami. Otrasná, no žiaľ pravdivá správa o stave spoločnosti aj politiky. Zďaleka sa to netýka len postkomunistickej zóny, no v nej sú tieto prepojenia odvážne odhaľované hŕstkou odvážnych novinárov a ľudí zvnútra systému, čo sa ďalej nezvládajú pozerať na sústavné masívne odčerpávanie peňazí štátu do vrecák nenásytných zbohatlíkov, politikov a podnikateľov naviazaných na štát. Odmena? Zastrašovanie tajnou službou, že ak sa v tom mienia rýpať naďalej, nech myslia na vlastné rodiny. Pozn.: Zmienka o rumunských politikoch, liečiacich sa v zahraničí mi pripomenula zdravotné ťažkostí dvoch prezidentov CZ i SK, ktorým, keď prasklo niečo v bruchu boli spasení vo Viedni. Havel a Schuster. Otázka. Ak má každý život rovnakú hodnotu, boli aj všetci ostatní pacienti s rovnakou indikáciou okamžite odvelení na špičkové chirurgické oddelenie do Viedne? ()

Anderton 

všetky recenzie užívateľa

Celovečerný Black Mirror, len s pridanou hodnotou čierneho zrkadlenia reality. Ide síce o dokument, ale vďaka spracovaniu to po pár minútach prestanete vnímať a uveríte, že sledujete hraný film. Je tu toho ešte viac na analýzu, napríklad plynulý prechod od jednej hlavnej postavy k druhej, pričom tento krok je maximálne logicky zmotivovaný. No a je tu toho ešte viac aj na premýšľanie, nie je to len investigatívna novinárčina, ale napríklad aj sledovanie fungovania populistickej politiky v takýchto extrémnych prípadoch. Ak niečo mierne, ale vážne iba mierne skritizovať, tak len to, že prvá polovica je asi lepšia a intenzívnejšia. Ale to je dané aj celkovým pesimistickým vyznením filmu a vážne temným záverom. ()

nascendi

všetky recenzie užívateľa

Mimoriadne zaujímavý a znepokojujúci film. Pre nás ešte viac, pretože niečo obdobné sa dialo a deje aj na Slovensku. Chápadlá mafie už majú medzinárodnú dĺžku a jej metódy sú minimálne podobné, ak nie priamo totožné. Rovnako ako impotencia štátnych orgánov pri vyšetrovaní. Kapry si skrátka v žiadnej krajine nevypúšťajú rybník. Investigatívni novinári majú veľmi skromné možnosti a môžu maximálne vzbudiť záujem a hnev verejnosti. Ten ako vieme trvá tri dni a aj priemerne schopný a bezškrupulózny politik ho dokáže stlmiť za krátku dobu. Z filmu trčí beznádej, ktorá je najlepšie vyjadrená vo vete, ktorú dobre poznáme aj na Slovensku: "Čo ešte viac sa musí stať, aby ..." ()

Galéria (9)

Reklama

Reklama