Božena

TV spot 3
Česko, 2021, 5 h 51 min (Minutáž: 82–94 min)

Réžia:

Lenka Wimmerová

Aňa Geislerová, Jan Hájek, Anna Kameníková, Kryštof Hádek, Martin Myšička, Václav Matějovský, Viktor Zavadil, Ondřej Kavan, Lucie Žáčková, Vladimír Javorský (viac)

Kdo je první, má to nejtěžší. Zvlášť je-li ženou v polovině 19. století. Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

ravo2

Tento seriál se mi líbil, že ukázal Němcovou jako normální ženu, která měla děti, a světe div se, když měla děti, tak měla i sex. A dokonce ten sex měla i s jinými muži než s manželem. Na druhou stranu nám režisérka tvrdí (asi vědoma si toho, že seriál mířil na 20 hod. na ČT1), že v 19. století byli lidé při sexu zásadně oblečení. Zároveň seriál i pravdivě naznačuje, že tato slavná spisovatelka vlastně vcelku nic moc nenapsala. Nějaké pohádky, nějaké básně a jednu slavnou nudnou knihu, kterou si musí člověk přečíst nejpozději, než vstoupí do puberty, protože potom už je ta kniha absolutně nečtivá. V tomto kontextu je umístění Němcové v top 10 v anketě Největší Čech totální úlet stejně jako fakt, že ulice "Boženy Němcové" (ve skutečnosti Barbory Němcové) je snad ve většině českých obcí, které mají pojmenovány ulice. V tomto ovšem vlastně seriál popírá sám sebe, protože si po zhlédnutí divák klade otázku "Tak proč o ní teda natočili 4dílný seriál?". ()

vopajslikova

Zarazilo mě, kolik zdejších hodnotitelů nezná životopis Boženy Němcové - české a světové spisovatelky, i ostatních významných českých osobností té doby. Pokud by jim měl vzdělání doplnit tento seriál, tak se z něj dozvědí, že Božena Němcová byla nevychovaná, neupravená coura až nymfomanka (souložící za bílého dne na ulici), podvádějící svého manžela, co se neuměla postarat o rodinu a sem tam něco napsala. Božena Němcová byla vychována i na chvalkovickém zámku, kde měla přístup do knihovny, takže chovat se uměla a byla i vzdělaná. Byla výjimečně krásná (černé vlasy, velké zelené oči), inteligentní, odvážná, idealistická, důvěřivá, štědrá, zklamávaná a milující, složitá osobnost. Vlastenka. Žena milující své děti, pro které chtěla, na rozdíl od svého muže, vzdělání. Ano, měla milence. A která z dam ho neměla. Jenže Boženu byla vidět, kam přišla, byla středem pozornosti, pro své zájmy, inteligenci i pro krásu, proto se o ní mluvilo, proto pomlouvalo, často neoprávněně, často jen ze závisti. Byla sezdána s mužem, kterého nechtěla, ale podvolila se vůli své matky, a se kterým, pro rozdílnost povah nemohla být šťastná a nemohl být šťastný ani on. Co se jejích představitelek týče, s Boženou mají společné jen vlasy. Chybí krása, oduševnělost, šarm, elegance, chování. Vím, že najít představitelku pro tuto roli nebylo lehké, ale mělo se hledat ještě dál. Pro mne by byla ideální představitelkou Boženy Němcové herečka, která již bohužel není mezi námi, Eva Jakoubková. Škoda, že se se zpracováním životních osudů Boženy čekalo tak dlouho od posledního zpracování. Představitel Josefa Němce si za svůj výkon zaslouží pochvalu. Josef Němec byl čestný a hrdý muž, muž, který byl pro své vlastenectví a nesklánění hlavy persekuován. Muž, který měl ke svému neštěstí prchlivou povahu, ale nebyl zlý člověk. Slušná je výprava, krásné jsou exteriéry, hezká je hudba. Co mi vadilo, byl neustále přidrzlý výraz A. Kameníkové a často zbytečně vyjevený obličej. A. Geislerová působí jako mouchy snězte si mě. Ani zde nesměly chybět idiotské scény převzaté ze zahraničních filmů, a to kdy Božena řve jako smyslů zbavená na kameni v potoce, a kdy syn křičí na otce - já tě nenávidím (v době, kdy děti rodičům vykaly a líbaly jim ruku). Těžko by si Božena mohla direktivně diktovat podmínky sňatku, a to ještě přímo Josefovi. Těžko by se jako první hlásila o alkohol ve společnosti a už vůbec je nesmyslné, že o tvrdý. Těžko by mohla říct svému muži cestou po schodech, že nechce děti, maximálně později. Těžko by servírovala oběd tak, že by umolousaný hrnec postavila rovnou na stůl na ubrus, k tomu v polorozepnuté jupce a rozcuchaná.Těžko by na svého muže mohla štěkat. Těžko by jí její babička mohla říct, aby byla neposlušná - vždyť to byla pokorná, věřící žena, která Boženu ovlivnila a kterou tak krásně popisuje ve své Babičce. Nevím, proč nebyl v seriálu ukázán skutečný Hellichův portrét Boženy Němcové. Seriál je nesourodý a zpracování života Boženy Němcové by si jistě zasloužilo jiný scénář a více dílů, podrobněji rozvádějících její život a dílo. V tom se autoři zahraničím bohužel neinspirovali. Tento seriál vnímám jako dehonestaci Boženy Němcové - velké osobnosti české a světové kultury. () (menej) (viac)

vecnevysmata

Velké těšení a velké zklamání. Hype, který seriál vyvolal, popravdě nechápu. Seriál je předvídatelný, natažený do nesmyslné délky, a řada věcí je řečena příliš explicitně, přestože by bylo působivější, kdyby je divák jen vycítil z kontextu (Boženin otec v prvním dílu: "Musíš se k mužům chovat s úctou, nic jiného ti nepřísluší!" - toho bychom si asi bez této věty sami nevšimli). Třetí a čtvrtý díl byly o něco snesitelnější, Božena v podání Anny Kameníkové mi však přišla absolutně iritující - pokud to tedy od autorek nebyl záměr. Vadila mi též současná čeština, kterou herci používali - silně pochybuji, že se v té době takto mluvilo. ()

natynebul

Dívat se na Boženu je jako číst Wikipedii o době vrcholné fáze národního obrození. Nenabízí jen vhled do spisovatelčina života, ale i opakování českého jazyka, literatury, dějin umění, dějepisu, přírodopisu a sexuální výchovy. Je prvoplánová a nenáročná. Postavy se skrývají pod nánosy archetypů: manželky, která pateticky touží být umělkyní, vlastenkou, feministkou, matkou i milenkou; milenců charakterizovaných jen svým vášnivým citem a nevyřešeným oidipovským komplexem. Obrozence definuje pouze jejich obrozenectví. A Josef Němec – šovinistický manžel, jenž po celou sérii jen tápe, zda dvou ženu miluje nebo nenávidí. Sebelepší herci nestvoří vynikající postavy, když nemají dramaturgický výklad, nikam nesměřují a potácejí se bez osvětlení od jedné extrémní emoce k druhé. Postavy v Boženě nejsou plnohodnotnými psychologicky propracovanými charaktery, ale jen stereotypním náčrtkem. A podobně je na tom celá série. Rozhovory se nevedou, aby představily postavy nebo posouvaly děj, ale aby předvedly 40. a 50. léta 19. století. Minimum scén (snad jen ty milostné) sleduje Boženin život. Místo toho naivně, hloupě a vykonstruovaně představuje dobu národního obrození a po něm. Jako by Česká televize chtěla do díla vecpat všechno, co by měli diváci znát. Staňkovo české lékařské názvosloví, daguerrotypie, cukrové kostky, umírání dětí. Vše popsáno povrchně a jednoduše. I zpracování nestojí za nic. Vztek a smutek je zobrazen (dvakrát!) záběrem z dronu na křičící ženu na kameni v rozbouřené řece. Němcova nadřazenost nad Barborou se dokazuje scénou, v níž jede Němec na koni a Barbora kráčí vedle něj. Asi stokrát máme možnost vhlédnout do sexuálního života rodiny, aby nám došlo, že manželky musely běžně spát se svými muži, i když nechtěly. Když má Josef Němec svou ženu – zčistajasna – rád, usmívá se na ni, zatímco ona hraje na klavír. A Barbořin milenec trpí za pomoci explicitních prostřihů na její sex a jeho slzy. Božena zkrátka působí jako typ Ulice či Ordinace, právě z nichž jsou diváci zvyklí na jednoduché konvenční postavy s jedním povahovým rysem, jeden opakující se motiv a jedno prostředí. Je nejvýše trapné, že Němcové život posloužil jen jako šňůrka pro navlečení korálků vědomostí a faktů. ()

duch9

Zajímavý seriál o životě Boženy Němcové, více si mi líbila část, kde hrála mladou Boženu Anna Kameníková, poté, co nastoupila Aňa Geislerová už tam bylo na můj vkus příliš erotických scén, některé za hranou vkusu, což mi přijde škoda, protože jinak by to mohl být i zajímavý výukový materiál pro školy, je zde mnoho historických souvislostí a významných českých osobností. ()

Honjanmach

Skvělé zpracování! Škoda jen, že vyměnili na druhý poločas hlavní herečku. Anna Kameníková předvedla skvělý výkon, za ten plný počet hvězd. Náhradní herečka se nedokázala do role vžít tak, aby divák uvěřil. Klobouk dolů za celé zpracování díla! ()

Mumu46

Seriál Božena ve mně zanechal velkou dávku emocí. Až do této chvíle jsem Boženu Němcovou znala spíše ze školních lavic a portrétů, a i přes znalost jejího životopisu jsem si ji přetvářela prakticky podle jejich děl. Navíc jsem si nedokázala spojit její osobu s herečkou Annou Kameníkovou. Po prvních dvou dílech jsem z ní byla naopak tak nadšená, že jsem třetí díl s Aňou Geislerovou nemohla strávit. Anna K. stvárnila Boženu s tak velkou vášní a rebélií, že třetí díl působil jako pochmurná nicka s velkou dávkou letargie.  To se však záhy změnilo. Nutno totiž podotknout, že je zapotřebí zhlédnout i poslední díl, který bych nazvala třešničkou na dortu, a který Aňu Geislerovou vymrštil do stejných výšin jako Annu K. Až díky tohoto seriálu jsem pochopila, jak složitá Božena Němcová byla a věřím, že pochopit ji a zahrát, bylo těžké i pro obě herečky. Co se týče samotného "příběhu", nejvíce mě nadchlo vyzdvihování českého jazyka, výskyt mnoha významných i méně významných spisovatelů, obrozenců té doby a vykreslení rodinného "soužití" Boženy a Josefa. I přes mnoho problémů dokázal Josef svou ženu tak "nebezpečně" obhajovat. Jan Hájek byl prostě pro tuto roli trefou do černého. Už od prvního pohledu byl zobrazením síly a vlastenectví. Věděl, co chce, ale Božena byla tak silná a svobodomyslná osobnost, že život s ní nebyl pro každého. Na mě působila až sobecky, bez jakéhokoliv citu ke své rodině. Ale ve chvíli, kdy se zamilovala do některého z jejích milenců, stala se z ní něžná bytost. Dokázala by pro svou lásku všechno obětovat. Nejspíš právě takovou lásku potřebovala, ale nebyla jí souzena... ()