Božena

TV spot 1
Česko, 2021, 5 h 51 min (Minutáž: 82–94 min)

Réžia:

Lenka Wimmerová

Aňa Geislerová, Jan Hájek, Anna Kameníková, Kryštof Hádek, Martin Myšička, Václav Matějovský, Viktor Zavadil, Ondřej Kavan, Lucie Žáčková, Vladimír Javorský (viac)

Kdo je první, má to nejtěžší. Zvlášť je-li ženou v polovině 19. století. Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

A_Shearer

Oceňuju odvahu vyprávět Němcovou úplně jinak než ji všichni znají ze školních škamen a vzepřít se svatému obrázku. Jako ženu nepoddajnou, svobodomyslnou, emancipovanou a zároveň leckdy dost nesnesitelnou a sobeckou. Vlastně jsem čekal mnohem větší povyk z konzervativních kruhů, ale literatura 19. století je paradoxně už asi mimo jejich obzor. Nejlepší mi přišlo velmi intimní vykreslení komplikovaného vztahu s manželem, který v tak konvenční době mohl těžko skončit jinak než dost tragicky, byť byl Němec na svou dobu značně liberální manžel. Naopak mi přijde škoda, že se seriál zcela míjel s tvorbou Němcové. Sice ji vidíme neustále s kalamářem, ale vždy jsou to jen kašírované záběry, které neříkají nic hlubšího. Její literární dílo tak stojí vlastně úplně mimo seriálovou Boženu (snad vyjma první básně s níž jí pomáhal Nebeský). Přitom zrovna ten rozpor velmi nekonvenční ženy a značně konvenčního psaní by si zasloužil mnohem víc prostoru (patrně tehdy bylo maximálně nekonvenční už jen to, že psala). S tím souvisí i neochota ukázat Němcovou na venkově, její svědectví o sociální bídě lidí se buď nehodilo do krámu ideologicky, nebo autorkám vyhovoval víc ten měšťácký biedermeier. Ten přitom zvlášť v druhém díle působil místy až cimrmanovsky komicky, jak Němcová potkává jednu význačnou postavu za druhou. Celkově hodnotím ale dost vysoko, ambiciózní pokus o quality TV navíc s většinou dost dobrými hereckými výkony. ()

adaben

Obecně mne víc zaujali herci zejména J.Budař, J.Hájek, M.Hádek a pro mne zatím méně známý L.Melnik. Až je to paradox, seriál napsaný a režírovaný samými ženami o slavné ženě. ()

Tafee

Tak všichni, kdo se zajímají, víme, že Boženka nešla pro šuk daleko, hlavně když to nebyl manžel... Ačkoliv zpočátku jejich vztah nebyl takový, jak bylo popsáno... Toto nesoudím. Ostatní morální "nedokonalosti" téhle osoby byly veskrze lehce naznačeny... Filmově lze významně pozitivně hodnotit postavu Josefa Němce. Andula byla příjemná, Aňa zas tak moc ne. Scenaristicky i dramaturgicky slabší, výprava ale pěkná. Takže tři je tak akorát... ()

McGuffin

Čtvrtstoleté, dnes jedno a třičtvrtě století staré manželství Čecha Němce a Němky Nowotny Pankl má název Božena. Tu méně tu více se Němec dozví, jaká byla před svatbou, jaká je matka, manželka a čí milenka a co po ní zůstane i po smrti. Pankl zjistí, jakou práci má finanční úřad, jakou manželka, jakou spisovatelka a jakou šlechta. A také nic o penězích a něco o císařství, pražských spisovatelích, Čechách a Uhrách, světské slávě a češtině, touze, lásce, bohatství, spravedlnosti, smrti a bídě. Scénáristky Martina Komárková a Hana Wlodarczyková s Boženou, publikem a Babičkou po proudu připluly do dneška, jako by Barbary včerejška nebylo jindy a včera. Bylo nebylo, dávno tomu. P.S. To jsou řádky o příběhu, ne o filmu z něj. https://www.macguffin.cz/ ()

janka007 odpad!

Tahle minisérie vzala téma Božena Němcová a udělala z něj plytkou telenovelu. Vztah mezi manželi, mezi Barborkou a jejími rodiči, mezi Němcovou a jejími dětmi je prostě plochý - ale moc plochý, nedomyšlený. Jakoby vypjaté scény střídají snové obrazy, dohromady to nemá moc smyslu. Celku chybí jasné směřování, téma. Kameníková pózuje jako modelka pro Elle, Geislerová je o trochu lepší, ale tento výběr hereček na Němcovou je žalostný - tím spíše, že Hájek Němce obhájí. Němec z minisérie vychází jako ten pochopitelný a sympatický! Němcová se fakt chová jako blbka, to je škoda, protože asi všichni tušíme, že to tak nebylo. Škola krásného tématu, vyšlo ploše a nudně. ()

nel93

Pořád se rozhoduji, jestli nemám dát čvrtou hvězdu. Ale zatím to takhle nechám. Když si to rozebereme. První dva díly, dějově nic moc, o díle Boženy jsme se toho taky moc nedozvěděli, ale co mě doslova bavilo byl herecký výkon Aničky Kameníkové. To byla fakt pecka. A třetí a čtvrtý díl. No, ze změny herečky jsem nebyla nadšená, Geislerová určitě nebyla špatná, ale ve třetím díle mě prostě nebavila, ale celý třetí díl byl pro mě nezáživný. Ale poslední díl nám sdělil asi nejvíc a mně se zdál nejlepší z celé série. Ale přesto to tu hvězdu asi už nevytáhne. ()

HanaZ

Tak tohle je "majstrštyk", kterým se neschopným autorkám podařilo znovu zabít odkaz skutečně krásné a nadané osobnosti, která ve skutečnosti nikdy feministkou nebyla, protože neodešla ani z manželství (žádost podal a vzal zpět Němec), během kterého se paralelně házela na krk každému muži, u kterého doufala v citovou náklonnost: Samostatného života by patrně nebyla schopná ani v dnešních časech, ale to jí nikterak nedohestuje její odkaz, do posledního tahu perem využitého talentu, kdy vážně nemocná a sežíraná rakovinou, čekala na lásku...Kdyby se autorky obtěžovaly načíst Seifertovu báseň, možná by pochopily, o kom vlastně točí... Byla to touha po vzájemnosti a jediným důvodem. proč tuhle sérii vidět, je postava Josefa Němce v podání skvělého Jana Hájka, který všechny čtyři díly táhl tak, jako skutečný Němec domácnost: Vedle deklamujících literátů (zmršit takovým způsobem pokrokové literární a politické osobnosti, dokonce i z přímočarého a břitkého Borovského udělat pindajícího panáka, je něco) vyšel jako jediný chlap, který Barboru - Boženu miloval a chápal byť měla auotrky potřebu do závěrečných titulků napsat opak. Obsazení obou hereček v hlavních rolích je ale průser největší: Kameníková možná někdy v dětství viděla Babičku, ale jinak se do knihovny zjevně neobtěžovala. Inteligentní spisovatelku deklamuje jakó parodující ochotnice, která si před kameru odskočila z pařby a přesvědčivá je pouze v nechuti rodit děti, což tato nevyspělá osoba ráda do rozhovorů říká. Geislerové to na kameře pořád jde, klidně mohla být obsazená ve všech čtyřech dílech (to, že se u ostatních obsazení neměnilo, se v sérii dost tluče), ale s postupujícím věkem se u Anny Geislerové projevuje jiný, než fyzický nedostatek: Nikdy nevystudovala hereckou, ani jinou školu, kde by se naučila mluvit, drmolí, systematické vzdělání jí chybí stejně jako Kameníkové a po čtyřicítce to už přirozeným projevem oprsklé holky prostě nedožene. ()

sarpis

První díl - natěšení na další pokračování. Druhý díl - dojem stále dobrý. Třetí díl - lehké zklamání. Čtvrtý díl - schizofrenie. Člověk neznalý té doby (protože si ze školy moc nepamatuje), jednotlivých postav, tolik důležitých v historii, se musel potácet v některých částech v hledání souvislostí. Kdo byl kdo, známá jména a jejich osudy - to vše prolétlo celou sérií značně okrajově a fakt jsem musela zpětně dohledávat, jaké osudy byly těchto lidí, aby mi to nějak zapadlo do děje. Jednotlivé úseky posledního dílu snad ani nedávaly pocit nějakého pospojování, ta v začátku zmíněná schizofrenie z vyobrazení Boženy Němcové jen sršela. Prostě mi to přišlo, jak kdyby chtěli autoři mít celou sérii co nejrychleji za sebou a docpali ve střižně do posledního dílu vše, co bylo líto vyhodit. Škoda. ()

slatkakuca

Herci mi přišli hrozně strojení, A.K. mi v té roli neseděla vůbec, ale nejvíc mě vytáčelo to neustálé feministické tlační na pilu "já ty koláče nepekla!, musíte mi dovolit číst atakdále v každém díle. Servírovat to na podnose přihlouplému divákovi netřeba. Kostýmy super. Jo a Žáčková, Morávková, Freimanová byly nějak leskle pastózně hnědooranžový, tak nevím, kde udělali maskéři chybu. Nejhorší na tom je, že mě ani nenapadlo, že by to mohlo dopadnout líp. Smutný. ()

OŠmíd

Pro mě zklamání. Božena Němcová je tu vylíčena strašně ploše, jako bezohledná nymfomanka, která kromě souložení s mnoha muži ještě náhodou píše. Překvapuje mě to, zvláště, uvážím-li, že režii měla žena. ()

Marla_Lev

U Boženy se mi stalo poprvé, kdy opravdu vůbec nevím, jak dílo hodnotit. Co nám tím chtěly autorky říci? A komu to chtěly říci? Po řemeslné stránce moc pěkná práce. U dalších stránek jsem spíše zklamána a zmatena. ()

rass

Po shlédnutí tohoto seriálu a přečtení mnoha ohlasů mám pocit, že se divácká obec rozdělila na dva zcela protichůdné tábory. Zatímco jedni jsou nadšeni, druzí naprosto znechuceni. O díle se hodně debatuje. Nevím, jestli takový zájem autorky těší, ale svědčí to o tom, že se podařilo natočit něco netuctového. Hned v úvodu musím říci, že já určitě patřím mezi ty, kterým se tato čtyřdílná série líbila, i když rozhodně ne úplně bez výhrad. Ze strany mnoha kritiků mě v první řadě zaráží to elementární nepochopení, že se nejedná o hraný dokument – tudíž je třeba přijmout fakt, že historická faktografie není ani přesná, ani úplná. Jenže to ani nebylo cílem, proto některé důležité věci byly jen naznačeny a naplno nezazněly (např. přesné diagnózy onemocnění, kterými Němcová trpěla), nebo byla skutečnost poněkud upravena (Němcová nedorazila k právě umírajícímu synovi Hynkovi, ale o dva dny dříve…). Není to dokonalý životopis – autorky se zkrátka vědomě zaměřily na něco jiného. Proto kupříkladu zcela chybí období Barbořina dětství, což je možná škoda, neboť to je velice zajímavá látka sama o sobě (nejasný původ, zvláštní vztah s vévodkyní Zaháňskou … atd.). Ale to by vyžadovalo větší prostor. Snad kdyby bylo možné natočit více dílů, jak se snad i zprvu uvažovalo… Seriál nebyl zamýšlen určitě ani jako oslavné dílo, nebo rozpohybovaná učebnice o tom, co všechno naše národní ikona napsala a jak se zasloužila o naše kulturní obrození. Kdo chce tyto věci nastudovat a znát je, může si přečíst odkaz na Wikipedii, nebo nějakou knížku, je jich dost. Já jsem prostě přijmul fakt, že scénáristky i režisérka nám servírují svoje pojetí životního dramatu naší nejznámější spisovatelky a užil jsem si to. Z filmařského hlediska totiž mám jen velmi málo, co bych dílu vytknul. Vizuální stránka na výtečnou, kamerou počínaje a mimořádně povedenou výpravou konče. Dobové reálie propracované do detailu. Hudba – opravdu pěkná, zdařile umocňovala atmosféru i když, pravda, někdy jí bylo možná trochu moc. Nejviditelnější a nejdiskutovanější je vždy účinkování herců. Tady je třeba říci, že všichni obstáli na velmi dobrou, někteří i na výbornou. S hlavní rolí si bez problémů poradily obě dvě herečky, ačkoliv zejména vůči Aně Geislerové se zvedla trochu nefér kritika ještě dříve, než byl seriál vůbec odvysílán. Zprvu jsem byl lehce nedůvěřivý k možná zbytečné výměně hlavní představitelky uprostřed děje, ale jak vizuální podobnost obou hereček, tak jejich velmi podobné herecké pojetí tyto obavy zaplašily a jakákoliv návaznost proběhla úplně hladce. Takže za mě Geislerová odvedla obvyklý vysoký standard a Anna Kameníková vysloveně příjemně překvapila. Rovněž ostatní herci byli vesměs velmi dobří, vyzdvihnu především Jana Hájka – ten dal postavě Josefa Němce opravdu život a pomohl snad zbourat zažitý mýtus, že byl jen nedůležitým přívažkem své slavné ženy. Zastavit se musím u poměrně častého zobrazování intimních scén. Musím se až smát, když slyším a čtu mnohé kritické výtky, že toto už bylo přes čáru a jednalo se prakticky o pornografii, zcela nevhodnou pro mládež. Podle internetových statistik průměrný Čech sleduje na snadno dostupných erotických webech každý den více jak 8 minut toho nejtvrdšího porna, přičemž nejvíce se na tom podílí věková skupina 12 až 17 let. A tady se budeme tvářit pohoršeně, že jsme viděli dohromady asi 5 nebo 6 několikavteřinových záběrů na souložící dospělé lidi, vesměs pod peřinou? Připouštím, že častější erotické scény mohly nějakého prudérnějšího diváka rušit, ale já tedy jsem žádný explicitní sex neviděl. Božena Němcová prostě byla promiskuitní, je to doloženo historickými fakty, tak proč to zamlčovat a dělat z ní vzor počestnosti – to přece s velikostí spisovatelky nesouvisí. Když už mám uvést něco, co bych vytkl já, tak trochu mě rušilo velice letmé defilé všech těch obrozeneckých postav ve stylu Járy Cimrmana, kdy každý z těch Erbenů, Tylů a Čelakovských utrousí sotva jednu, dvě věty. A snad ještě podstatnější, ale stále drobná výtka – naprosto současný jazyk. Autentický dobový by asi působil příliš archaicky, až směšně, ale nějaký kompromis by jistě šlo udělat. Jako skvělý příklad mne napadá legendární seriál F.L.Věk, po jazykové stránce naprosto brilantní. Každopádně série nastolila poměrně živou společenskou debatu o tom, jaká vlastně byla BN ve skutečnosti osobnost. Sňala z ní všeobecně rozšířenou, povrchní školní představu příkladné zapálené vlastenky, okouzlující inteligentní dámy a geniální spisovatelky. Naopak ukázala její složitou povahu, která se kromě výše zmíněných předností vyznačovala i značnou nespolehlivostí, rozhazovačností, umanutostí, nevděčností a sobeckostí. A v tom vidím asi hlavní přínos. Dostali jsme zase trochu jiný, odidealizovaný obraz nevšední ženy, která se do své doby příliš nehodila, ale zanechala nám po sobě pozoruhodné dílo. Ženy, která sama neměla moc šťastný život, ale přesto ve svých pohádkách a povídkách uměla navodit krásnou atmosféru. Možná, že autorky ztvárnily Boženu až příliš surově, takže v celkovém vyznění ji ukazují jako nezodpovědnou, necitelnou, vypočítavou, nevěrnou nymfomanku, ale to je jednak právo každého autora, jak své dílo pojme a za druhé je na každém divákovi, co si z toho odnese. () (menej) (viac)

vinson003

Tak tohle byla Božena. Naše Boženka Němcová, se svou Babičkou, kterou jsme četli již v sedmé třídě. Už si ji moc nepamatuju, ale myslím, že tam byli taky postelové techtle mechtle....vilná a zase vilná...možná romantická, jako celé toto období boje za češtinu. Scházet se s takovýma frajerama, jako byl Tyl nebo Borovský, vyžadovalo velkého ducha...mně osobně se seriál líbil, zejména představitel Němce, člověka, kterého jsem viděl ještě v ostravském Myronovi jako Raskolnikova, podal sebevědomý a dospělý výkon, mladá herečka mě bavila, ale cítil jsem vegetářství, ten vytáhlý krk, trocha nejistoty, první velká role, no budiž, líbíla se taky, ale ve scéně z bálu, kdy začala být nervózní před čtyřma chlapama, mi to moc nesedělo, naše diva Ana pak už jen dotáhla pěkně rozjetý seriál do konce, hodně divný osud velkého člověka, který napsal Babičku :), pěkné...stejně z nich nejvíc obdivuju Erbena, kterého Romance pro křídlovku se ještě hraje dnes, a je to sakramentsky senzační zážitek, Tylova dudáka dávaj taky, ale s menším ohlasem...70 % ()

dalia

Tomuto seriálu nemám v podstatě co vytknout. O Boženu Němcovou i její dílo se zajímám a velmi oceňuji pečlivost, s kterou byl seriál natočen. Kostýmy, drobné historické reálie, detaily, jako např. jazykové prostředí domácnosti Panklových, okolnosti položení věnce na Havlíčkovu rakev apod., vše bylo ztvárněno s maximální snahou o historickou přesnost. Výborné bylo ztvárnění Josefa Němce, tato postava vyznívá obzvlášť autenticky. Líbilo se mi plastické ztvárnění postav obou manželů, bez obvyklých klišé (Josef surový násilník, Božena nevinná oběť). Hlavní představitelé byli vhodně vybraní. Nevadilo by mi ani, kdyby byl seriál delší a podrobnější, s více scénami z dobové vlastenecké společnosti. Opravdu důstojný příspěvek k loňskému kulatému výročí Boženy Němcové. ()

elma

Dala bych klidně plný počet hvězd ale takto jen dvě a to za obsazení, proč p. Geislerová, to je tak ošklivá herečka, to neznamená, že když leze do zadku ČT, že mi musíme na ní koukat. Dávejte jí do moderních inscenací ale jako představitelku dějiných osobností se absolutně nehodí, jednak Božena Němcová takto ošklivá nebyla a navíc, Geislerová je jedna z nejošklivějších hereček co máme a ještě moc neumí hrát. Je jen slavná, jelikož jí proslavil Renč a to jen proto , že s ním spala. Tak se dostala do povědomí diváků. Když by jste to obsadili některou z jejich sester už by to bylo úspěšnější ale takhle je to na rozmezí hvězdy a odpadu.Chudák Anička Kameníků, ta asi kvetla když viděla, jak ve filmu zestárla. Anička Kameníková tak je hezoučká i dobře hraje, p. Geislerová ani jedno. ()

Sona.K

No co vám budu povídat. První dva díly mě neuvěřitelně okouzlily. S těmi posledními to pak šlo trochu z kopce, ale rozhodně bych to nedávala za vinu změně herečky, i když Anna Kameníková byla za mě rozhodně lepší a vášnivější ve svém výkonu. Spíš mi přišlo, že děj už neměl takový spád a ráz, za to ale filmaři úplně nemůžou. Každou neděli jsem netrpělivě čekala, jak se bude Boženin život vyvíjet (přestože její osudy znám), a když po čtvrtém díle série skončila, hodně mě to mrzelo. A podotýkám, že naprosto miluji hudbu, která seriál doprovázela. Myslím si, že seriál měl ještě trochu větší potenciál, ale musím říct, že se mi stejně velice líbil. ()

Jan00

Skvělý seriál, výborné zpracování, výborné výkony herců, velice silný zážitek. Díky Bohu, že žijeme v této době... ()