Bratia

• Česko Bratři (viac)
Česko / Slovensko, 2023, 135 min

Film Bratia rozpráva jeden z najväčších príbehov studenej vojny o odbojovej skupine bratov Josefa a Ctirada Mašínovcov. O túžbe vzoprieť sa nespravodlivosti a útlaku, o potrebe kričať, keď ostatní mlčia. Skupina mladých chlapcov prejavuje nielen nekompromisnú odvahu, ako ich otec proti nacistom za cenu vlastného života, ale aj nezrelosť, neskúsenosť a chyby v úsudku. Film rozpráva jeden z určujúcich príbehov našich moderných dejín, fascinujúce dobrodružstvo najväčšieho honu na človeka v komunistickom bloku 50. rokov. Jeho nesporná sila spočíva aj v posolstve, ktoré je stále aktuálne a všeobecne zrozumiteľné, že bez slobody sa nedá žiť a treba za ňu bojovať. Bratia sú tiež veľmi silným príbehom rodiny prenasledovanej nacistami aj komunistami, ktorá pre svoju krajinu a jej slobodu obetovala veľa. (Cinemart SK)

KajusaK

No, kontroverzní film to opravdu je.. Filmařsky zmáknuté skvěle, super výběr herců, pěkná kamera.. Ale příběh hodnotit ani nechci. ()

FrankSusta

Já mám osobně s tímhle filmem jen pomálu problémů. Přiznám se, že jsem nikdy názor na kauzu okolo Mašínů nějak zvlášť neměl a tento film mě osobně zajímal jen z důvodu poslat ho na Oscary, nakonec mi ale nějak jeho zhlédnutí nevadí. Rozhodně je pěkně natočený a nebýt těch rozřesených záběrů a občas kompozičně posunout záběry o délku v řádu milimetrů, je světového vzhledu. Oskar Hes a Jan Nedbal hrají bratry moc pěkně, z celého hereckého obsazení mi ale (již klasicky) nejvýraznější přišel Václav Neužil ml. Můj největší problém spíše vzchází z postav filmu, které ano, jsou sice točeny zcela neutrálně (dle všech slibů), ale jsou i přesto naprosto nesympatické (především pak Tatiana Dyková, která ale samozřejmě taky zahrála skvěle). Asi je to můj osobní problém, ale jakmile někdo natočí film o dysitentech, tak mi vůbec nejsou sympatičtí. Jsem sice rád, že nemáme totalitu, ale tak, jak to ve filmech ukazují, mi zatím nebyli ani jednou sympatičtí. A zcela upřímně doufám, že natrefím na film, nebo že někdo natočí film, který můj názor změní. Ale bohužel, možná kvůli mně se mi ten film nedokázal prodat. ()

sir-dave

Na Oskary tam chybí asi trochu více rozvinutější psychologie postav, na druhou stranu jsem měl dojem, že z postav čišilo, co pro svobodu musí udělat, aniž by to museli ve filmu nějak vysvětlovat. Ať už se jednalo o Mašíny, fiktivního Kollera nebo jejich rodiny. Tím pádem se to ubírá víc přímočařeji, pořádnější akční kabát si Bratři obléknou až v závěrečné úprkové části s výbornou hudbou. Tomáš Mašín zachytil dle mého  trefnou podzimní syrovou atmosféru. Není to žádný "Ryan", avšak na české poměry dost nadprůměr. O kontroverznosti odbojové skupiny si názor může udělat každý sám a jsem rád, že se film nevydal tímto směrem. Jinak Tatiana Dyková je tam herecky všechny převálcovala. ()

sator

Na téma Mašínů jsem přečetl a viděl co se dalo, přemýšlím za co film pochválit ale nic mě nenapadá.. Nevím jestli by pomohlo příběh natáhnout alespoň do dvou dílů protože příběh je to hutný... --------Zbyněk Roušar (Matěj Hádek) byl po odsouzení na doživotí propuštěn po deseti letech, tj. v září 1965, v roce 1979 zemřel. Vladimír Hradec (Petr Uhlík) byl odsouzen na 22 let (jeho rodiče dostali 18 let a bratr 16 let vězení). Propuštěn byl po deseti letech v roce 1964 a umírá v roce 2020. Sestra Mašínová (Karolina Lea Novakova) strávila několik měsíců na samotce ve věznicích v Olomouci a Praze-Ruzyni, kde byla téměř denně podrobována výslechům. Na jaře 1954 ji propustili na svobodu, ale StB ji i nadále bedlivě sledovala až do roku 1965. Ostatky popravených: Václava Švédy (Adam Ernest), Zbyňka Janaty (Tony Masek) Ctibora Nováka (Václav Neužil) byly hozeny do šachty hromadného hrobu Ďáblického hřbitova, do stejných míst kde nacisté pohřbívali české oběti.----------- ()

NiWi

Velice obstojný historický film, který se však stal obětí vlastního tématu. Příběh bratří Mašínů je na papíře bezpochyby velice zajímavý, to potřebné koření mu ale dodává ona kontroverze jejich činů, a to že i po desetiletích stále rozdělují názorové spektrum. Film se bohužel vyhnul jakýmkoliv konfliktům, a servíruje životopisně dobrodružný akční film, který ale není i přes velmi slušné řemeslné zpracování víc než lehce nadprůměrný. Chybí tu určitá Hollywoodská velkolepost, která by podtrhla jak šílený a odvážný čin Mašínové vykonali. Bratři nenabízí ani žádná morální dilemata, nudně škatulkují obě proti sobě stojící strany, ba dokonce se ani neodvažují nabídnout nějaký charakterní vývoj u dvou ústředních postav, a to film velmi sráží. Herecky není co vytknout. ()

Lachtaan

Ze dvou loňských režijních zářezů Tomáše Mašína, které oba budou brát letošní lvy útokem, jsou pro mě Bratři zajisté tím slabším zážitkem, navzdory tomu jsem ale dostal přesně to, co jsem od tohoto počinu čekal a ve finále nemám moc nad čím remcat. Asi bych se jen více zaměřil na samotnou akci a zprostředkoval divákovi větší důvod k tomu, aby si při onom útěku okousal nervozitou všechny nehty. Už dávno mě tahle tématika v českém filmu nebaví, ale cokoli s Janem Nedbalem dost můžu. Tenhle týpek si zaslouží být pořádně vidět. [viděno na Netflixu 1.2.2024] ()

jedna_vrana

Príbeh o bratoch Mašínových bol pre mňa absolútne neznámy. Moje hodnotenie nie je ovplyvnené podstatou tohto príbehu - ako a prečo sa tieto udalosti odohrali a nakoľko bolo ich počínanie etické, o tom by sa dal napísať celý ďalší román. A pocitovo ich konanie možno označiť skôr za partizánsky čin, z ktorého mali prospech nakoniec len bratia Josef a Radek. Čo ma však bavilo, bolo, herecké obsadenie a zvládnutie jednotlivých postáv a akú atmosféru film navodil, pred očami sa vám odohráva ozajstná dráma. Chlapci pôsobia nevinne, až naivne, čo možno pripisovať ich veku. Režim je predstavený ako krutý, temný a odsudzujúci akékoľvek odchýlky od jedinej línie. Film sa pekne zameral aj na súdržnosť rodiny - v neprajných časoch. ()

Johnny.ARN

Ich príbeh ma zaujal hneď na prvé počutie, o to viac som sa tešil na film. Trebalo ale vybudovať atmosféru a to dosť zožralo času a aj trpezlivosti divákov. Následne sa veci riešili skratkovito, čo bolo škoda, hlavne v druhej časti. Zahraté to bolo veľmi dobre, miestami ale handkamera bola viac kontraproduktívna ako zaujímavá. Záver už bol v rýchlom slede udalostí. Nie všetko sa však podarilo zachytiť podľa skutočnosti, avšak v konečnom dôsledku pozerateľné a poučné. Silné 3 z 5 (Kino Mladosť) ()

Belbo odpad!

Objektivně to ty dvě hvězdy jsou. Jakž takž to má dobrou výpravu i filtr na kameře a typově mi sedí i xichty k postavám. Zbytek je rutinní česká bída opíchaná morálním pozérstvím o kořeněná divným sestřiháním v poslední třetině (jak kdyby někdo blbě slepil vystřihovánky). Prakticky nulová psychologie postav a s ní spojená nevěrohodnost ve vyprávění, segmentovitost, kdy jsou spíš jednotlivé úseky jen propojeny kontinuálním vyprávěním než posunem  v rovině charakteru, myšlení atp.  Samostatnou kapitolu představuje stokrát ohraná podoba "komunisty", prostě po 101 tu máme ukázkového totalitního dalmatina.  Pomyslnou "třešničkou" na dortu je Český lev za nejlepší film a žvanění trotla Mašína o nestrannosti filmu. Hej, to tomu vocasovi někdo nemůže vysvětlit princip nástrojů, kterými se ve sdělení konstruuje sympatie/antipatie diváků? Je tak blbej nebo má  za blbce diváka? ()

oveckaoa

Ve zkratce otce Mašínů popraví nacisté za členství v odboji vychovává je matka v době komunismu jednou řekne, že nesouhlasí s popravou Milady Horákové a ostatních a nějaký stbák ji udá. Tak, že jejího syna nepustí k  maturitě a seberou jí barák synové se mezitím naserou a chtějí se pomstít. Pak poslouchají zahraniční rádiovou stanici kde se dozví, že Usa vezme jakéhokoliv utečence s Ruskem obsazených zemí a vydají se tam utéct. Po cestě zabijou 3 lidi, aby získaly zbraně a prostředky na exil  kdy v podstatě ani u jednoho se nedá napsat, že to byla vražda (nevím jak to bylo ve skutečnosti nebudu to řešit řeším film). Je jich 6 jeden se podělá a nejde zůstává jich 5 a utíkají do západního Berlína a Usa a nahání je policajti a vojáci  co jsou asi tak schopní jak stormtroopeři v Star Wars filmech  . Po cestě dva zatknou a pak popraví a jejich matku zatknou za to, že o tom věděla ačkoliv o tom nevěděla  a pak popraví ti 3 utečou do Usa . Bohužel je to zbytečně dlouhé, ale zase nemá to prázdné místa a nenudí.  Kazí to nejvíce to, že pokud stačilo v té době jen zvednout ostnatý plot proč teda neuteklo za hranice více lidí (tuhle scénu nám ukážou dokonce dvakrát asi, aby jsme si ji užily). P.s. konec by byl lepší kdyby tam ukázaly jejich dobové fotky nebo aspoň články z tehdejších novin než jen tam dát černý text s popiskami  P.s. označení nejlepší český film je úlet je to zhruba na stejné kvalitní úrovni jako třeba Jan Žižka od Jákla ten měl ,  ale spoustu blbostí zase tady se to víceméně drží reality (až na ty ploty)  60 procent ()

Krysa SPK

Myslel jsem si, přál jsem si, věřil jsem, že to bude pecka. A taky že jo. Film Bratři je na české poměry ojedinělá záležitost - až dokumentárně syrový akční thriller. Herci fantastičtí - Tatiana Dyková jako Zdena Mašínová rozehrává herecký koncert a Jan Nedbal a Oskar Hes jsou budoucnost české herecké elity. Jeden z nejlepších českých filmů za poslední dekádu a ještě dál. Díky moc ! ()

fabecc1222

Jak se dalo čekat, tak film o bratrech Mašínech vzbudil značné emoce, zvláště ohledně jejich činů při samotném útěku, které jsou ve filmu pochopitelně znázorněny. Nechme ale stranou samotné Mašíny jakožto reálné osoby. Z komplexního filmového hlediska by bylo asi víc fajn, kdyby tohle vzniklo jako minisérie, tak o třech dílech, které by postupně mapovali dobovou atmosféru, přípravu na útěk a poté samotný útěk. Takhle, i přes poměrně nabouchanou délku, film chvátá kupředu brutálním tempem a vesměs ani na vteřinu nedá divákovi přiležitost na odpočinek. I tak ale dokážou tvůrci zaznamenat vše podstatné pro podchycení dobového děje a všech přičin a následků. Toho Oscara to asi velmi pravděpodobně nevyhraje, na domácí scéně to asi nějaké ocenění pobere, a minimálně v některých technických kategoriích to bude případně i po zásluze. ()

Master19

Hodnotím film, ne bratry Mašíny. Z tohoto pohledu je to solidně udělaný snímek, který je velmi dobře vybudován a každá další minuta je s velkou přesností pokládána na tu předchozí, takže je divák dobře udržován v pozornosti. Solidní herecké výkony a dobře zasazená symbolika pomáhá důvěryhodnosti snímku, nicméně můj názor nikterak nezměnil. S tím že bez svobody nelze žít ovšem do puntíku souhlasím. ()

JohnSmith

Byť jsem se tomu vnitřně bránil, nakonec jsem se na Bratry podíval. Zvědavost prostě zvítězila. Co na to říct. Není to špatně natočené, zvlášť druhá polovina filmu je slušná. Po technické stránce bych tomu nevyčetl nic. Ale ptám se. Proč tenhle film vlastně vznikl? O bratrech Mašínech jsem si toho přečetl poměrně dost a tedy mě zajímalo, jak bude vyobrazen ten jejich boj proti systému, A k mému údivu jsem se žádného odboje nedočkal. Nebo snad někdo považuje za odboj, únos taxikáře, vraždu dvou policajtů a jednoho zaměstnance pošty nebo krádež výplat pracujícím lidem? Já teda ne. Takže odbojáři nebyli, jen si to mysleli nebo dnes lidé chtějí, abychom si to mysleli. Byli to vrazi a zloději, co si za odcizené peníze koupili motorky a pak se prostříleli na západ. Hmmm. Vyloženě vzor.  V Čechách se bohužel vracíme stále k minulosti a oslavujeme ty, kteří by neměli být oslavováni. A na některé zapomínáme. Shodou okolností jsem tento víkend viděl Jeden život s Anthony Hopkinsem o muži, který zachránil skoro 700 československých dětí před fašisty. Natočili to Angličani. Ptám se, proč ne my? Proč se netočí u nás takové filmy? Vsadím se, že lidí, jako byl Winton bylo víc. Proč si je nepřipomínat a nevykašlat se na propagaci vrahů? Za chvíli se začnou točit filmy o českých masových vrazích a bude se tvrdit, že tím zabíjením vlastně bojovali proti komunismu. Bravo. A pak se divíme, že je česká kinematografie na dně. ()

hroubek

Hezký natočený film, který doplácí na scénář a špatnou propracovanost postav. Filmu jsem věřil a přál jsem mu, co největší úspěch, a proto mě mrzí, že to dopadlo, tak na půl. Film po technické a řemeslné stránce funguje výborně. Kamera, výprava, zvuk, kostýmy, střih, hudba atd. Tady problém není. Problém je ve scénáři, který je nevýrazný. Zpočátku to není tak výrazně vidět, ale jakmile se rozjede hlavní téma filmu, tak se ukáže, že scénář je největší problém filmu. Režisér Tomáš Mašín odvedl moc dobrou práci a je vidět, že si pohlídal vizuální a technickou stránku filmu. Na film se moc hezky kouká a je vidět, že si tvůrci vyhráli s detaily dané doby. Po herecké stránce to není vůbec zlé, ale jak už jsem naznačil, scénář z mého pohledu nepracuje moc dobře s postavami a jejich vnitrem. Vysvětlí čím si prochází, a snaží se vysvětlit proč dělají, co dělají, nicméně do nějakého hlubšího nitra se nedostaneme a mnohdy nějaké scény nefungují dramaticky a ani emocionálně. A je to velká škoda, protože kdyby tohle fungovalo lépe, tak by film byl údernější a mnohem více by nás zasáhlo to, co hlavní hrdinové prožívají. Bratři nejsou špatný film, ale něco jim bohužel chybí, aby mohl tvrdit, že jsou opravdu dobrým filmem. ()

vyfuk

Ono to nakonec nebude tak horké. Věrné realitě a zpracování. Nějaké pasáže zbytečně vynechány. Zajímavé, že mizanscéna nás občas podle mě zasazuje do zvláštních pozic, jakoby odnikud nikam. Vytrženě. Každopádně zpracování peckové. Mašín letos ukazuje svůj um a myslím, že od něj uvidíme ještě hodně dobrého. ()

Jacob23

je škoda že film se vyhýbá kontroverzi..protože tahle neuvěřitelná útěková story to nepotřebuje. A filmově je to na české poměry parádní ()

31. Český lev - výsledky

15.01.2024

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

23.10.2023

Proti nacismu ano, proti komunismu ne? Některé rodiny se postavily oběma totalitním režimům. Třeba Mašínovi. Tématem čtvrtého ročníku festivalu filmů o XX. století je protikomunistický odboj, a to v… (viac)