Historický epos Posledný súboj je filmová, provokujúca historická dráma, ktorá skúma všadeprítomnú silu mužov, krehkosť spravodlivosti a silu a odvahu jednej ženy vo svete ovládanom mužmi, ktorá je ochotná riskovať a postaviť sa za svoju pravdu. Na základe skutočných udalostí film odhaľuje príbeh posledného súboja medzi šľachticmi Jeanom de Carrougesom a Jacquesom Le Grisom, dvoch dlhoročných priateľoch, ktorí sa  pod vplyvom turbulentných udalostí stávajú nekompromisnými rivalmi a úhlavnými nepriateľmi. Keď manželku Jeana de Carrouges Margueritu brutálne napadne Jacques Le Gris, tá odmieta mlčať a vystúpi, aby obvinila svojho útočníka, zo zločinu, jej čin odvahy a vzdoru, predstavuje v stredovekom Francúzsku čin, ktorý ohrozuje jej vlastný život. Kráľ Karol VI nariaďuje svojím poddaným šlachticom, aby vzájomný spor vyriešili rozhodujúcim súbojom. Následná skúška bojom a vyčerpávajúci vzájomný duel na život  a smrť, stavia osud všetkých troch hlavných hrdinov do Božích rúk. (CinemArt SK)

Xmilden

A pak, že se už netočí skvělé velkolepé historické kousky. Ridley Scott to rozhodně dokázal. Problém je, že v kinech Poslední souboj neuspěl. Kde ovšem bude mít na růžích ustálo jsou nároční diváci. Ridleymu jsem zase jednou zobal z ruky. Sice mě malinko zneklidnily 3 trošku odlišné úhly pohledu, ale na závěr se na mě vyřítil nejlepší souboj muž proti muži za posledních několik let. Ta intenzita závěrečného duelu je zkrátka parádní. 90% ()

Tom_Lachtan

Hned první věc, aby bylo jasno - štve mě, že si někdo nedal lepší práci s historickou věrností, je to škoda, škoda, vše je moc tmavé, špinavé, má to divné helmice, co jsou z půlky úplně na pytel, nebo to nosí fakt divné bradky. A co z toho vyplývá? Vůbec, ale vůbec nic, film je totiž vážně dobrej a tyhle věci ho nijak nenarušují. Hlavní slovo tu má trojí vyprávění jednoho příběhu, což sice není nic nového, ale pořád je to celkem originální věc, obzvlášť u velkého filmu, navíc zde podpořeno třemi vážně dobrými hereckými výkony a jedním, který je sice taky fajn, ale podezřívám Bena Afflecka, že si svojí roli užíval až moc a tunu orgií si do scénáře napsal pro vlastní obveselení. A o tom to vlastně celé je, jeden ne zrovna složitý příběh, ale pokaždé podán jinak a pouze drobnosti dělají detaily mezi každým podáním a to jen a jen díky citlivé režii a dobrému hraní. Závěrečný souboj je fajn, mnoho plusových bodů má za to, že zdejší zbroj opravdu funguje jako zbroj a nedá se probodnout nožem na máslo.   ()

Arbiter

Řemeslně dobré. Kontrast třech vyprávění je úspěšně nesen citem pro detail v rozdílném úhlu záběru kamery, mírně odlišné volbě slov a jejich tonality, záblesky jindy a jiným skrytých výrazů v obličeji, náznaků, pohledů. Selektivní vzpomínání, sebeklam a sebestylizace vypravěčů do sebe nepasují. Jejich střet je napínavý, výpravou velkolepý. Ridley Scott toto střetávání perspektiv ale bohužel završit krotkou, banalizující, stereotypní a papírem šustící a chladnou "pravdou", ve které se mu nepovedlo do světa Marguerite uvěřitelně, promyšleně a citlivě proniknout. I tak ale snahu postavit takový snímek na feministické perspektivě cením. Taky mám podezření, že postavy uvažovaly až příliš odtrženě od své doby v jazyce a strukturách myšlení současnosti. To jen k té úvodní poznámce o skutečných událostech. ()

Ampi

29. prosince 1386 před 635 lety se utkal Jean de Carrouges s Jacquesem le Grisem a Ridley Scott o tom natočil výborné drsně středověké drama pomocí tři pravd. A to Jeana de Carrougese (Matt Damon), Jacquea Le Gris (Adam Driver) a Marguerity de Carrouges(Jodie Comer). Poslední pravda je brána jako pravda nejdůležitější. Toho dne valná část diváků souboje božím soudem fandila Le Grisovi. Část dám pro jeho krásu a šarm, Pierre II d'Alençon (Ben Affleck) mu fandil protože byl lepším leníkem a určitá část davu chtěla kromě rytířského duelu vidět ještě upálení.  Bez abych prozrazoval dohledatelný výsledek střetu, tak bych chtěl napsat, že Pierre II d'Alençon měl mimo jiných potomků Pierre bastarda d'Alençon, pána Aunou - takové pěkného panství - vesnice. Jean de Carrouges měl také více potomků. ()

Fiftis

Film Ridleyho Scotta. Oproti starším Scottovým epickým historickým veľkofilmom, ako boli snímky Gladiátor alebo Kráľovstvo nebeské, je Posledný súboj oveľa intímnejším filmom, stojacim predovšetkým na dialógoch, emóciách a prekreslených postavách, zasadených však do veľkolepých a výpravných stredovekých kulís. Nie je to však to pravé orechové, film veľmi VEĽMI nudí a na vyššie spomínané filmy to nemá ani zďaleka, preto neviem, prečo nad ním toľko ľudí mľaská. Okrem súboja, ktorým je film uvádzaný aj zakončený, dôjde síce aj na pár ďalších, podobne krvavých a surových bojových scén, tie sú však pomerne minimalistické a krátke. Zvyšok príbehu je rozdelený do troch kapitol. (9.5.2022) ()

Shakers

Mám rád historické filmy od Sira Ridleyho a toto je jeho ďalší vybrúsený kúsok, akurát tento krát nečakajte veľkolepé akčné scény, ale historickú drámu. Film ma niečo cez dve a pol hodiny, ale strih filmu je natoľko vyladený a zaujímavý, že žiadna scéna nie je príliš dlhá, aby nudila. Film je rozdelený na tri kapitoly a tak každý herec (Damon, Driver, Comer) dostane do ruky dobrý scenár, svoj priestor pred kamerou a hlavne svoju pravdu, o ktorú tu predovšetkým ide. K zaujímavým hercom a príbehu, Ridley Scott ako obvykle postavil pôsobivú výpravu, kostýmy, nechýba ani prehliadka hradov, taktiež film dobre dopĺňa aj podmanivá dobová hudba Harry Gregson- Williamsa, a v neposlednom rade, aj dobre natočená akcia, ktorá je v samom závere skutočne strhujúca. Film roka! Obľúbený soundtrack: Duel Preparations, Jean de Carrouges, Celui Que Je Désire. 90% - 5* ()

filmfanouch

Ridley Scott za pár let oslaví devadesátku a přesto to vypadá, že s do důchodu nechystá. Jen letos (ovšem částečně i díky odkladům způsobené COVIDEM-19) Ridley do kin uvádí své dva nové filmy, přičemž před Klanem Gucci přednost dostává Poslední souboj. Látka, která díky zkušenosti Ridleyho Scotta s historickými látkami jako Soupeři, Gladiátor či Království nebeské a především opětovnému setkání Matta Damna a Bena Afflecka za psacím stolem po více než dvou dekádách od doby Dobrého Willa Huntinga naznačovala, že by mohla stát za to. A v tomto ohledu rozhodně nezklame.   Ridley Scott ovšem skutečně nekráčí ve stopách Gladiátora či Království nebeského. Když dojde na epickou bitevní či bojovní scénu, téměř 85-letý Ridley Scott jí pořád dokáže natočit velkolepě a vtahujícím způsobem. Takové momenty jsou ve filmu ovšem pouze tři. Poslední souboj je velkolepý v oblasti výpravy, kostýmů či audiovizuálu, v rámci samotného obsahu jde ovšem skutečně o malý příběh, který především sází na dialogy postav.   Scottova novinka ovšem k příběhu znásilnění postupuje trochu jinak a příběh údajné oběti/obžalovaného/manžele oběti servíruje ze tří různých kapitol. Na různé události se tak díváme z různých úhlů pohledů a je v tom krásně znázorněné to, jak se se může lidská perspektiva různých událostí lišit. Ben Affleck a Matt Damon se spolu poprvé sešli jako scenáristé od Dobrého Willa Huntinga, který jim kdysi vynesl Oscara a ve spolupráci s Nicole Holofcener opět odvedli obdivuhodnou scenáristickou práci. Samotnému znásilnění předchází vývoj postupného přátelství a následně politické rivality de Corrougese a Le Grise, kde je klíčové znásilnění v podstatě jen poslední kapkou pro konflikt těchto dvou mužů.   Ty řeči o tom, že se dá brát Poslední souboj jako komentář k MeToo poté rozhodně nejsou zcela mimo. Scéna, kdy se mluví o tom, že spousta žen radši drželo jazyk za zuby a nechala si sexuální násilí líbit kvůli moci kvůli vyšší moci velmi snadno připomene ještě nedávno aktivní řádění Harveyho Weinsteina v Hollywoodu. I přes zasazení do 14. století tak dokáže být Poslední souboj v něčem aktuální.   Většinu času se skutečně pouze vedou dialogy, jsou ovšem tak bravurně napsané a herci jsou tak dobří, že to vůbec nevadí a je naopak vtahující vidět Matta Damona, Adama Drivera, Jodie Comer či Bena Afflecka v jejich rolích. Každá perspektiva dokáže tak trochu změnit pohled na postavy a především se ten film skutečně příliš netáhne a naopak dokáže diváka pořád vtahovat.     Při oněch zmíněných odlišných vypravěčských perspektivách kameraman Dariusz Wolski točí ty samé momenty z různých úhlů, přičemž to tak celé funguje vyvolávat pocit, že sledujeme něco, co jsme už viděli a zároveň skutečně jinak. Kamera se pořád hýbe, závěrečný souboj poté bravurně využívá jak obrazu i zvuku.   Srdcem filmu ovšem nejspíš skutečně zůstane postava Marguerite v podání Jodie Comer. Ta má po seriálu Killing Eve definitivně nakročeno k úspěšné filmové kariéře i díky jejímu skvělému výkonu v Posledním souboji. Poslední souboj funguje jako připomínka tehdejších ženských (ne)práv a tehdejších nesmyslů, které nejen v Paříži kolovali (ze znásilnění nemůže vzniknout těhotenství...). Z osudového souboje dvou mužů se ve finále stejně jen stává zábava pro krále a šlechtu. Tehdejší drzost Marguierite obvinit Le Grise ze znásilnění otřese i mezi tehdejšími ženami v Paříži, protože tohle ženy v tehdejší Paříži prostě nedělají. Ridley Scott natočil funkční feministický film, který ovšem bude bez problémů fungovat i pro mužské diváky.   Rozhodně by možná neuškodilo v pár momentech stříhat, protože ono tempo přeci jen občas hapruje. Sympatický bod, který spočíval v nejistém vypravěčovi ve finále tak trochu vyšumí do prázdna a ideální divácký přístup k celé věci je tak jasný. Poslednímu souboji ovšem jinak není po řemeslné stránce téměř co vytknout a Ridley Scott jednoduše dokázal, že pořád umí. A snad mu to v téhle formě vydrží.   Poslední souboj byl odsouzen k finančnímu propadáku dávno před svou premiérou. Film za 100 milionů dolarů, kde se ze 150 minut máchá meči pouze ve zhruba 10% neměl nikdy nakročeno k finančnímu úspěchu. Zamrzí to, protože tahle poctivá filmařina pochopitelně nejlíp vyzní právě na velkým plátně s ohlušujícím zvukem. Ridley Scott si ovšem očividně nadále točí přesně ty filmy, které chce a v tomto ohledu zůstává nadále sympatický. Jeho chystaný biopic Napoleona s Joaquinem Phoenixem bude událost..... () (menej) (viac)

lamps

Film roku. Ridley je pořád řemeslně suverénní, ale tady jsou největšími hvězdami jednak herci (z nichž samozřejmě z hlediska sympatií zanechá největší dojem křehká a současně nezlomná Comer, ale hrozně válí i slizky charismatický Driver a hlavně zjizvený ješita Damon), jednak scénář, který si Ben s Mattem zase jednou božsky opečovali. Struktura přesouvajícího se hlediska tří postav, vždy odkrývající o něco více z té jediné a nezpochybnitelné pravdy, musí vzbuzovat satisfakci jak u naratologů, hnidopišsky analyzujících procesy vyprávění, tak u ‘běžných’ diváků, kteří ale chtějí od filmu trochu intelektuální výzvy a rádi mu věnují plnou pozornost. Tři verze příběhu o jednom znásilnění, mužské ješitnosti a pýše a ženském utrpení v šílené, pošahanými pánbíčkáři řízené době, pak ústí do finále, které jsem pro jeho emocionální vypjatost a nepředvídatelnost prožíval jako už dlouho ne. Vrchol současné #MeToo tvorby, chytře využívající historické kulisy ke zvýraznění svých nadčasových myšlenek a nevyžadující příliš rozmáchlé akce k tomu, aby šlo o strhující dramatický zážitek. 90 % ()

Big Bear

,,Je dokázáno, že při znásilnění nemůže dojít k početí! To je vědecký fakt! ''  ---- Nádherná středověká záležitost se vším všudy co k tomu patří! Ono se řekne.. jo žít si tehdy jako šlechta...  Ale i ta měla tehdy kvůli závazkům k pánovi a královi se co otáčet aby bylo na poplatky pro nekončící války. A i ona musela čas od času do práce, ze které se ale nemusela vrátit. Měl jsi Indy pravdu, tohle bylo vážně žrádlo! Scott prostě umí! Výtku bych měl snad jen k české jazykové verzi. Nevím, kdo daboval Afflecka (mimochodem byl super!), ale dle hlasu odhaduji Ondřeje Sokola. Afflecka vždy daboval pan Michal Dlouhý, ali i kdyby kdokoliv jiný -  tohle se nepovedlo! To je jako kdyby Funsese daboval strejček Jedlička! Dávám za 5 francouzských lilií na korouhev !   * * * * * ()

JohnnyD

Ridley Scott dáva aj po osemdesiatke. Fantastická, vynikajúco vyskladaná (tri pohľady na tie isté udalosti, ktoré sa líšia v kľúčových detailoch) historická dráma s výbornou stredovekou atmosférou, prvotriednym castingom (Adam Driver je ako vždy skvelý, ale taký Ben Affleck si tu strihol skvostného zhýralca a Matt Damon je na nepoznanie ako drsný bojovník) a nervydrásajúcim záverečným súbojom. ()

salahadin

Last duel - ale pro koho? Mám jednu výraznou výtku - tříštění filmů do třetin opisujících jednu událost není vůbec originální, ale pokud už tenhle formát zvolíte, měla by být každá třetina svébytná a příběh posouvat dál, nebo mu dávat další a nové významy. Což se tady vůbec nedaří. Protože všechny tři úhly pohledu jsou víceméně totožné, jen se liší vnímání postav. A to je málo - když připočteme dlouhou stopáž. Navíc kurník o jedné slépce a dvou kohoutech (z nichž jeden si plete lásku s erekcí) není zrovna téma, co bych chtěl vidět po stokráté a ještě třemi pohledy jen v drobných nuancích. Nicméně rozehraná partie zasazená do dobových reálií a právních důsledků je zajímavá. Navíc je to KONEČNĚ film, kde funguje brnění tak, jak má. Třeba hned v úvodní bitce si povšimněte, že týpek nesekne druhého a tomu odpadne ruka i s mečem, ale naopak bitkaři hledají zranitelná místa - krky, obličeje. Dobře je to vidět v onom posledním souboji, kde brnění funguje tak, jak má - tzn- chrání a týpek není mrtvej po prvním seku. Co se mi hodně líbilo, byla celková atmosféra a kamera - poletující vločky, krajina zabydlená lidmi a zvířaty, bahno, víceméně uvěřitelná architektura. Čili na filmové poměry velmi umně a realisticky ztvárněné prostředí a doba. Herecky bez výhrad, ale to fakt není překvapující, když máte ve filmu Drivera a Damona. Výbornou práci dle mě odvádí i Affleck jako zhýralý hrabě. Není to nějaký super kvalitní biják, ale dobře odvedená řemeslná práce, kterou v dnešní digitální době velmi oceňuju. Navíc scéna, kdy Jodie Comer chová v náručí dlooouho chtěné dítě a neví, jestli ho vůbec uvidí i druhý den, je emocionálně bezvadně vyhrocená. A eponymní souboj? Dynamický, bezservítkový, krvavý a tak to má bejt. ()

Deimos

KINO Art/// Obsazení 9/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Kamera 9/10/// PLUS: realistický středověk, tři pohledy tří postav na jednu dějovou linii, které postavě věřit?, perfektní kamera snímá krásnou výpravu, kvalitní režie a moc pěkná historická (středověká) hudba MÍNUS: občas rázný (rychlý) střih a přesto je to místy pomalejší a také trochu zdlouhavé, být to svižnější a být kladen větší důraz na bitvy (zde jsou pouze načrtnuté a vlastně nepodstatné) tak by to byl ještě lepší filmový zážitek, jako drama to také nepůsobí tak silně, jak by mohlo/// Shrnutí: Kvalitní film po všech stránkách u něhož je škoda, že komerčně propadl a kvůli tomu se bude Ridleymu možná hůře točit další filmy, ale tak snad o svých kvalitách přesvědčil tolikrát, že mu to nezabrání nám přinést další filmy. Zajímavé je také to, že se tu opět sešla dvojice Damon a Affleck a je pěkné je sledovat ve svěřených rolích. Neokoukaná Jodie Comer se mi také líbila, ale především její postava je zajímavá a zaslouží pozornost./// Celkem 83%/// ()

Aky

Jo jo, se znásilněním vždycky je a byl v každé době problém. Násilník a oběť věci nikdy nevyprávějí stejně a svědků se nedostává. Díky tomu se pak dají vymýšlet pěkné a piakantní příběhy, jako je tento. Když se vyšperkují hereckými hvězdami, vznikne hezký film. ()

Cappuccino

Adam Driver a Matt Damon predviedli fantastické herecké divadlo. Akčných scén je pomenej, ale keď na ne príde, stoja skutočne za to. Mrzí ma ale, že v trojici pohľadoch hlavných postáv sa niektoré zábery takmer do detailu opakovali. Nazdávam sa, že v spoločných scénach mohol Ridley Scott hlavných hrdinov výraznejšie odlíšiť. S menším váhaním dávam plný počet. ()

Ruut

Docela jsem zíral s otevřenou pusou. Ne, že by Poslední souboj byl až zas tak skvělý. Své kouzlo má a velmi dobře dokázal pojmout problematiku znásilnění optikou 14 století ale i krutě současně. Navíc film krásně odsýpá a vůbec nevypadá na těch strašidelných 150min. Ale nejvíc jsem zíral na to jak tohle dokáže 83 letý Ridley Scott ukočírovat a taky , že jsem nepoznal 50letého Bena Afflecka ()

HAL

Věřil jsem že Ridley na to má, a nezklamal. Ale není to bezvýhradné.Ta ženská linka je evidentně tak moc akcentovaná, že tím autor vlastně popírá důvod pro ten Rashomonovský styl vyprávění - proč tam dávat tři opakování, když v těch dvou předchozích neukazuje jinou "pravdu" (jako v tom Rashomonu), ale jen masivní ega a komplexy obou borců. Tradiční vyprávění by tady imho nebylo nijak na škodu.A vyhnul by se tím i tomu, že jak ze začátku film působí až moc zkratkovitě, tak ke konci už se naopak trochu táhne - až do skvěle natočeného finálního souboje.I takhle je ale Poslední souboj velice zajímavý Scottův příspěvek k Mee Too který dává smysl a má co říct, a zároveň i hodně dobrý historický film. Lehce ušmudlaných 8/10 ()

misterz

Posledný súboj na život a na smrť to v stredovekom Francúzsku určite nebol, ale celkovo veľká spokojnosť. Na Jodie Comer som si v pozícii historickej postavy tak už nejako zvykol. V Bielej kráľovnej bola priam magická. Ostatní herci boli tiež fajn. Čo sa týka dejovej linky, oceňujem neštandartné podanie troch verzií právd, avšak vzhľadom k tomu, že sa tu väčšina udalostí opakuje (iba s malými zmenami), tak to už pri konci môže trochu nudiť. Ale nič strašné samozrejme. A ten súboj.... no poviem, ani vlastne neviem, či som niekedy videl lepšie stvárnený stredoveký súboj muža proti mužovi. Excellent. Silný nadpriemer. 85/100 ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

26.01.2024

Osvědčené hvězdné tvůrčí duo kráčí vstříc další filmové spolupráci. Po loňském chváleném dramatu Air: Zrození legendy a pár let starém Posledním souboji vyhlíží oscarová dvojice Ben Affleck s Mattem… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům