Mlčenlivá Inge vlastní malé hospodářství v odlehlé vesničce na severu Islandu. Vlivem nečekaných událostí přijde během pár dnů o většinu životních jistot a ocitá se až po uši v dluzích. Její neštěstí z velké části způsobilo chamtivé farmářské družstvo, jehož vedení kvůli zisku šikanuje místní chovatele. Když ale zažene do kouta dosud nenápadnou ženu, narazí na tvrdý odpor. Inge už nemá co ztratit a vydává se do boje. Beze strachu a plná odhodlání využívá všechny dostupné zbraně – ostré příspěvky na Facebooku, mléko i zásoby hnoje. Příběh o silné a tvrdohlavé ženě se odehrává v kulisách překrásné islandské krajiny a je protkán jemnou severskou absurditou. (Aerofilms)

Biopler

Fajnový pohľad do životov obyčajných ľudí odrezaných od hlavného mesta, v regióne kde prežiť znamená obchodovať so skorumpovaným družstvom. Dej plynie pozvoľne ako bežný život smrteľníkov, ktorí sa však na čele s Ingou rozhodnú konať. Film má slabší spád, ale ja som v tom videl dobrú rovnováhu vzhľadom k podmienkam aké miestni mali. Záverečná reč pred hlasovaním náhle otočí predhodené karty na stole, divák čaká ostrý koniec, no tvorcovia to zbrklo a neuspokojivo ukončili a tak zostáva pachuť z celku. ()

Amonasr

Kvalitní sociální drama, jaké se u nás už vůbec netočí. Rozhodně bych ho ale nenazval komedií, to snad jen distributor chtěl přilákat víc diváků, či co. Každopádně bylo dobře vystavěné i natočené, s patřičným napětím, i když se obešlo bez zbytečného násilí, což vnímám ale jako další klad. Na druhou stranu k ještě vyššímu hodnocení z mé strany tomu chybělo něco navíc k oné solidní civilnosti a opravdovosti. Za shlédnutí nicméně každopádně stojí, včetně zamyšlení, jak daleko je to nejen od Reykjavíku, ale i od toho, co hýbe naší občanskou společností. ()

ostravak30

Islandská tvorba se u nás pomalu, ale jistě hlásí o slovo. A ukazuje se, že to není až tak špatná volba. Pomineme-li zajímavou islandskou krajinu jako takovou, o které se toho u nás zase až tolik neví, pak je tu ještě příroda. Drsná, zmrzlá, ale fascinující. A že se i v takovém kraji dá něco pěstovat je neuvěřitelné. Film vychází z reálné skutečnosti, že většinou se musí něco stát, nebo někdo zemřít, aby se něco řešilo nebo vyřešilo. To je běžná věc. A v tomto případě je to smrt manžela Ingy. Žena bojuje tvrdohlavě a má víc odvahy než místní muži. Mohla by být inspirací jiným ženám. Nevím jak to chodí na Islandu, ale někdy se vyplatí proti byrokracii bojovat. Tento film je zajímavý i tím, že se hodně záběrů odehrává mlčky beze slov. A mnohdy jsou to dlouhé záběry, které přesto mají co říct. ()

blondboss

Islandská severská dráma tak typická pre škandinávsku mrazivú kinematografiu. Sociálna dráma zachycuje život farmárov na Islande a vplyv zbohatlíkov na ich podnikanie. Dejovo veľmi stabilné a nesmierne realisticky natočené. Ja osobne som bol milo prekvapený aj hereckými výkonmi a určite tento film odporúčam. Keby nebolo pár hluchých a zdĺhavých pasáží, tak napálim možno aj päť hviezd, takto sú to ale len slabé štyri. 70 % ()

Dawe2

1* za krávy s pár záběry na okolní krajinu a druhá za scénář. Jinak nesympatická hlavní představitelka, kterou bych rozhodně nenazval silnou a tvrdohlavou, jak je v popisu, spíše velmi naivní. Film nesnese absolutně srovnánání s "Tři billboardy kousek za Ebbingem" , tomu nesahá ani po kolena, společný je snad jen motiv bojující ženy. Navíc je to při své nevelké stopáži poměrně nuda. Tohle za mě nestojí za 92minut času. Silně nadhodnocené, nic vám to nedá, nic z toho nezůstane, možná jen vzpomínka na automatický robot na dojení - nedoporučuji. ()

PTuranyi

Islandská komédia neznie ako zlý začiatok. Po Boji snežného pluhu s mafiou je to druhý severský film s touto tématikou. Navzdory zradeniu do tejto kategórie som sa humoru nedočkal, pretože tento film totiž nie je komédia, ale vážna dráma. Byť farmárom na Islande nie je med lízať ani s pomocou družstva, ktoré na tento účel farmári vytvorili. To sa totiž zmenilo na skorumpovanú organizáciu vydierajúcu svojich členov. Inge ako jediná sa vzoprie a hľadá cestu ako sa vymaniť z područia družstva. Príbeh nemá šťastný koniec ale Inge svojím spôsobom dosiahne svoj cieľ a šťastie napriek tomu, že družstvo neporazí. Produkcia je kvalitná a herecké výkony dobré, takže atmosféra je dobrá. Nie je to však thriller a drží sa civilnej úrovne. 70% ()

Mates Hradecky

Pomalu plynoucí typicky severský snímek z ponuré zimní islandské venkovské krajiny. Problém bych viděl jinde - distributor ve snaze nalákat co nejvíce diváků na nekomerční podívanou sestříhal VŠECHNY dramatické momenty včetně konce do reklamního traileru a masově ho nasadil do reklamních bloků. Já ho tak viděl minimálně 3x. Při sledování filmu jsem pak říkal, aha, teď přijde tahle scéna, teď tahle a konec bude jasný. Byl. Navíc snímek, který se v překladu jmenuje Mléčná válka v Dalsmynni nepochopitelně s pokusem o vtip přejmenoval na Daleko od Reykjavíku. Islandský distributor chystá odvetu - uvede v TV český seriál Most! pod názvem Daleko od Prahy. ()

Slepejsek

Samotný boj s všemocným družstvem je trochu zjednodušený (trochu mi to připomíná sledování hokejového zápasu v bufetu před stadionem), trochu mi v něm chybí tahy druhé strany a hlubší vykreslení dalších postav (takhle to vypadá jenom jako sveřepě zamlklý kompars). Ze všeho tak nakonec zůstává jen možnost nahlédnout pod pokličku farmářského hrnce. Bohužel, kdo nemá slabost pro Island a krávy, bude z kina nejspíš odcházet s pocitem, že tu hodinu a půl měl radši propařit... ()

hanca.uh

Na jednoduché dané téma zrežírovaný "jednoduchý" film, tady je prostě jasné, o co tu půjde. Ale nebylo to vůbec špatné....jak to během filmu tak nějak vše postupně seversky chladně plynulo a mě to nutilo se i nořit do vzpomínání na dobré socialistické družstevní časy u nás...:-)). Snímek úplně nevybočoval, nešokoval a chyběl mi tu ten zajímavý konec, který by mě fakt překvapil......ale za tu severskou atmosféru, kterou mám ráda, dávám 3 ++ :-)) ()

adaben

Kdysi natočil Vojtěch Jasný ve filmu Touha povídku o zpupné a zároveň udřené rolnici s Věrou Tichánkovou, a tohle je islandské pokračování po šedesáti letech. Pomalé, ale osvěživé, zejména, když televize nabízí jako novou produkci jen samé kriminálky, tak tohle je o něco víc ze života, byť islandského. Samotné islandské přírody jsem si tam po pravdě představovali o trochu víc. Śnad domácí tvůrci ani tolik nevnímají, kolik je v té jejich přírodě přitažlivého. ()

K88

Od režiséra Grímura Hákonarsona jsem měla možnost vidět film Berani - nádherně zobrazená drsnost Islandské krajiny a stejně tak drsnost místních obyvatel. Komplikovaný vztah dvou bratrů. Berany jsem doslova hltala. Když se objevila upoutávka na "Daleko od Reykjavíku" ještě navíc s podtitulkem "Tři Billboardy po islandsku" neváhala jsem a hned jsem zašla do kina. Jak už to tak bývá, když má člověk moc velká očekávání, bývá často zklamán. Nemůžu říct, že by byl film vyloženě špatný, to rozhodně ne - opět je zde nádherná islandská krajina, drsní a jadrní Islanďané, pár veselých/ neveselých příhod, ale funguje to nějak méně. Upřímně ani mi moc nesedí to přirovnání k filmu "Tři billboard", sice zde máme silnou hrdinku, která se neváhá postavit daleko silnějšímu protivníkovi (zde je to zemědělské družstvo), ale především v závěru to rozhodně nemá tak vybroušenou pointu (už vůbec ne krvežíznivou). Film spíše vyšumí a to je škoda, protože to byl velmi zajímavý námět, který nebyl využit tak jak by zasluhoval. ()

stow

Ďaleko od Reykjavíku je jednoduchá jednohubka, od ktorej nesmiete nič čakať a ona sa vám odmení pohladením po duši. Nič vo filme nie je nijak špeciálne, či extra, až na čistotu príbehu, pričom úvodná ťažká dráma sa postupne mení na drámu s pekným, príjemným a trochu zádumčivým pocitom na konci. ()

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

24.04.2021

Polská filmová akademie zveřejnila kompletní seznam nominací pro Polské filmové ceny - Orly v rámci jejich 31. ročníku. Akademici letos vybírali ze seznamu celkem 130 děl, z čehož bylo 31… (viac)