WandaVision

USA, 2021, 5 h 30 min (Minutáž: 27–47 min)

Seriál WandaVision od Marvel Studios je zmesou klasických televíznych sitkomov a filmového sveta Marvel. Wanda Maximovová (Elizabeth Olsen) a Vision (Paul Bettany), dve superbytosti žijúce v malom mestečku, zisťujú v tomto seriáli, že nie všetko je také idylické, ako sa na prvý pohľad zdá. (Disney+)

Recenzie používateľa HERGImanCZ k tomuto seriálu (7)

Pred živým publikom (2021) (E01)

Velmi slibný začátek! Upřímně jsem nevěděl, co od seriálu čekat. Zkusil jsem tomu tedy dát šanci a rozhodně nelituji. Jedna z věcí, která mě u současných marvelovek mrzí, je jejich jednotvárnost. Většinou je to zkrátka akční film s velkou dávkou humoru a často happy endem. WandaVision se minimálně v první epizodě tváří jako čenobílý sitcom laděný do dob, kdy jsem ještě ani nebyl na světě. Podle několika znepokojivých náznaků sice tušíte, že se časem bude jednat o něco víc, i tak se jedná ale o dost originální počin, který dneska ve spojení se superhrdinským světem jinde neuvidíte. U finální situace se navíc opravdu od srdce zasmějete, takže se opravdu těším, jak se seriál dál vyvine. ()

Nechaj ten ovládač (2021) (E02)

Černobílý sitcom pokračuje! Druhá epizoda přichází ve stejném stylu jako ta první. Za mě je sice o trochu slabší, protože zápletka epizody mi nepřijde tolik vtipná, ale to je asi věc vkusu každého diváka. Krom toho se tu objevují další náznaky, že je něco špatně, které diváka udržují v napětí a jisté zvědavosti, kam to vše bude směřovat. ()

Teraz farebne (2021) (E03)

Za mě zatím asi nejslabší epizoda. Obraz nám přešel z odstínů šedi do klasických barev, formát ale stále zůstává v poměru 4:3. V této epizodě mi bohužel přijde, že se to tak trochu tluče. Samotné barvy a obraz působí velmi kvalitně. Vlastně přesně jako ve snímku, který vyšel v roce 2021. Poměr stran, auta a vše ostatní ale působí staře, takže výsledný pocit z vizuálu je takový zvláštně neuspokojivý. Nemáte z toho zkrátka ten retro pocit, ale zároveň ani pocit, který byste měli mít ze seriálu natočeného v dnešní době. Humor oproti prvním dvěma epizodám poklesl, takže jsem tuhle spíš nějak prošel a čekal, co z ní nakonec vzejde. Závěrečná scéna nás opět má nalákat na další pokračování. U mě to ale zas tolik nefunguje. Opravdu skvělé první dvě části mě motivovaly o dost více jako takové, než tenhle pokus o ještě větší nalákání na konci třetí epizody, která ale jako celek není tak originální ani chytlavá. ()

Prerušujeme vysielanie (2021) (E04)

Netuším jsem, že je možné udělat méně zajímavou epizodu, než byla ta předchozí. První, co mi po zhlédnutí vyvstane na mysli, je otázka, proč je poslední dobou trendem vytvářet arogantní ženské postavy, kterým to ale vůbec nejde věřit? Úplný začátek epizody je skvělý. Pak ale na scénu přichází paní doktorka srážející vše, co před sebou vidíte, hned o několik úrovní. Možná by to vyřešila změna herečky, ale Kat Dennings ten její povýšený tón opravdu nespolknu. To samé platí pro její objevy, které si cucá z prstu místo toho, aby byla vidět nějaká alespoň pseudovědecká práce. Když přijde na scénu a hned začne na první pokus tipovat správné důvody, co se vlastně děje, nemůže z toho divák dostat žádné uspokojení. Zbytek postav zde představených je asi ok. Nejsou ničím úplně zajímavé, ale věřím, že ještě dostanou prostor, aby se předvedly. Pak tu máme ještě závěr, kde to celé odhalení je naprosto prázdné, protože každému, kdo sledoval seriál do teď, musí být jasné, co se asi děje. Pár vysvětlení toho, co jsme vlastně viděli v minulé epizodě, je fajn, ale zbytek je za mě celkem zklamání. ()

V špeciálnej epizóde... (2021) (E05)

Konečně zase motivace koukat dál! Ani jsem nečekal, že seriál z ničeho nic takhle vystřelí. Pilíře všeho, co Wanda vybudovala, se pomalu hroutí a vy už jen čekáte, kdy to všechno s hlasitým rachotem spadne. Epizoda je opravdu nabitá a každá scéna zde má nějaký význam. Vidíte tu jistou dávku pokrytectví a morálního pochybení, ale zároveň v sobě dokážete najít alespoň špetku pochopení. Ptáte se sami sebe, jak to všechno může nějak dobře dopadnout. A za to, že po této epizodě bude chtít vidět další, dám ruku do ohně. ()

Úplne nová halloweenská strašidelná epizóda (2021) (E06)

Trochu této epizodě nadržuji kvůli komiksovým outfitům. V této epizodě totiž máme možnost vidět Wandu, Visiona i Quicksilvera v kostýmech, které měli v původních komiksech (nebo alespoň kostýmy jim hodně podobné). Zjišťujeme tu další podrobnosti o tom, co se ve městečku Westview děje. A co je ještě důležitější, zjišťuje to i Vision. Pak tu mále ale děj na druhé straně. Víte, jak jsem v jednom z komentářů u minulých epizod psal, že se snad ostatní postavy ještě předvedou? Tak jedna z nich se teda předvedla... Je z ní stereotypní "zlý generál", který snad už nemůže být méně originální. Celkově během sledování WandaVision začínám dostávat trochu flashbacky na Agents of S.H.I.E.L.D., u kterých mi právě vadily hodně šablonovité postavy. Nebýt těch komiksových obleků, hodně váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Takhle se přikláním k té vyšší známce, pokud se mi to do pár dní nerozleží v hlavě. ()

Finále (2021) (E09)

Hezké zakončení, od kterého jsem ale v určitých bodech možná čekal něco jiného. Poslední epizoda WandaVision je něco neskutečně emotivního. To je na ní úžasné. Co mě trochu mrzí je, že epizoda vybízí k tomu, že přijde nějaké pokračování. Kvůli tomu pak celé emotivní vyvrcholení nepůsobí tak uzavřeně, což ho trochu sráží. Jinak jsem ale se zakončením vcelku spokojen a doufám, že ostatní seriály, které Marvel plánuje, budou alespoň na podobné úrovni, jako byl seriál WandaVision. ()

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

04.04.2024

Fantastická čtyřka, vlajková loď příštích marveláckých let, opět získává reálnější kontury. Ústřední kvartet je již jasný, v hlavních rolích se objeví Pedro Pascal, Vanessa Kirby, Ebon Moss-Bachrach… (viac)

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři