West Side Story je filmová adaptácia pôvodného predstavenia na Broadwayi z roku 1957. Pôvodnú choreografiu vytvoril Jerome Robbins podľa scenára Arthura Laurentsa, hudbu zložil Leonard Bernstein. Film prináša príbeh lásky  a rivality medzi členmi dvoch teenegerských pouličných gangov Jest a Sharks grupujúcich sa z dvoch rôznych etnických skupín prisťahovalcov z Portorika a potomkami prisťahovalcov z Európy. (CinemArt SK)

Wineology_

Moderní remake Romea a Julie z prostředí New Yorku? Proč ne! Ještě k tomu když je to skvěle natočené, se skvělými kostýmy, v pěkně zpracovaném prostředí, herecké výkony jsou více než dostatečné, a to ani nemluvím o tanci a zpěvu! Škoda jen že to v některých částech začalo ztrácet šťávu. Jinak fajn odpočinkovka a pro mě spolu s La La Landem ideální vstup do muzikálového světa. Jemně silnější čtyřka ()

kotrlak

Vizualni stranka a vyprava za 5, Spielberg to proste umi. Co mi / nam zpenilo krev byla scena kdy ta bila parta byla narcena ze z nich rostou "rapists". Spielberg byl uz x krat usvedcen z politickych machinaci ktery ve svych filmech pouzil, a tohle asi bude stejnej pripad. V dnesni dobe kdy (specialne v US, ale nebojte do CZ to taky brzy prijde) se vsechno toci kolem minorit, uchylu (LGBT+ a dalsich pervertu), diversity, kdy pritom negri na Manhattanu beztrestne prodavaj na ulici marenu nebo ji hulej v subway, ale bila mensina je diskriminovana kde to jde, tak si clovek vsima kazdyho detailu. Spielberg mozna delal tenhle film na objednavku, prave vcas kdy do US prichazej z jihu nespocetny hordy ilegalnich migrantu a kdy se Puerto Rico ma realnou sanci stat statem Ameriky... ()

Muffino odpad!

Nedokoukal jsem a zůstalo mi jen velké "Proboha proč?". Již dlouho jsem v sobě z filmu neměl tolik smíšených pocitů. Na jednu stranu perfektní kulisy, taneční choreografie žen či výborně vybraná hlavní ženská postava. Na druhou stranu však absolutně bez šťávy a s nulovými emocemi říznutými absolutní nudou. Nevzpomínám si, že bych kdy viděl muzikálovou klasiku, kde mi hudební vložky přišly opravdu špatné. Naprosto zbytečná záležitost, na kterou jsem neměl sílu nejen já, ale i spoludiváctvo. ()

Chung

Nejprve jsem si taky říkal, jestli náhodou Spielberg netočí zbytečnost. Ale k prvnímu filmu jsem měl spoustu výhrad a musím říct, že ten nový přichází se samými zlepšeními. Vezměme to popořadě: to, že už Portorikánce nehrají nalíčení běloši je dneska jaksi automatické, i tak je to zadostiučinění. Herecké výkony jsou buď výrazně lepší (titulní dvojice, Riff) nebo alespoň stejně dobré, respektive stejně fantastické (Anita). Hudba a zpěv snad nikdy nezněly lépe. Ale to nejdůležitější zlepšení (protože se týká nejproblematičtějšího prvku původní verze) spočívá ve scénáři. Některá hudební čísla byla přesunuta do jiného místa děje a pokaždé to jejich vyznění jen prospěje (Cool, Somewhere, ale zejména hloupoučké I Feel Pretty). A – nechce se mi tomu věřit – nemusel jsem už přečkávat mluvené pasáže doufaje, že se brzy zase začne zpívat. Místa, která dříve byla nevěrohodná a nepropracovaná (marná snaha Tonyho zabránit rvačce, María odpouštějící Tonymu apod.), najednou dávají větší smysl, postavy mají minulost, která osvětluje jejich jednání. A gratuluji člověku, který pro Ritu Morenovou vymyslel postavu Valentiny, protože to byl opravdu geniální tah, její scény jsou jedny z nejdojemnějších v celém filmu. Navíc žádná z drobných aktualizací nepůsobí nuceně, ze všeho je cítit obrovská úcta k originálu. Spielbergovo řemeslné mistrovství se mi skoro ani nechce zmiňovat, jak s ním všichni počítáme, ale fakt, že ani po padesáti letech neztrácí dech mi… no, bere dech. Minimálně od Mamba v tělocvičně je celý film jedna velká jízda. A přitom působí daleko přirozeněji než dřívější stylizace. — Řeknu to takhle: je těžké předělávat klasiku a remaků je dnes možná až příliš, ale dobrý film ospravedlní sám sebe, ať už je původní či ne. A nová West Side Story je vynikající film. Každý si teď může vybrat ze dvou verzí. Já volím Spielberga. Je prostě lepší. Takhle jednoduché to je. ()

SLPHR

Skvěle natočený remake skvělého muzikálu. Spielberg mě nezklamal a jeho film mě ohromně bavil. Přestože jsem viděl i původní verzi West Side Story, verze od Spielberga mě v žádném případě nenudila a nedokážu říci zda je lepší starší nebo novější verze. ()

mijec

Tak som si po 30 rokoch pozrel opäť originál, aby som porovnal s remakom. Väčšina hudby WSS sa mi vždy dosť páčila, je tam niekoľko veľmi silných vecí, ale film ma pred tými tridsiatimi rokmi nudil, resp. bolo to na mňa moc dlhé a nezachránili to ani tie chytľavé pesničky. Aby som sa ale vrátil k filmu, o ktorom je tento komentár... Na jednej strane som sa tešil, že látku nanovo spracuje práve Spielberg, na druhej som však mal obavy, či to napriek akejkoľvek snahe Pána Režiséra môže dopadnúť ináč ako opäť dvaapolhodinové čakanie na záverečné titulky. V mojich očiach to dopadlo tak, že po pozretí WSS21 som spontánne dostal chuť pozrieť si po dlhých rokoch nezáujmu opäť aj jeho 60-ročnú predlohu. Zo zvedavosti, aby som to vedel porovnať. A po zhliadnutí originálu som si opäť pozrel Spielberga. Rešpekt originálu, ale Spielbergova verzia ma zaujala viac. Obzvlášť sa mi páčil casting Riffa a Bernarda. Viac som im tie postavy veril, hoci na Riffa som si musel chvíľu zvykať. Typovo mi na vodcu Jets najprv nesedel, no  ešte kým - SPOILER - zomrel, mal jeho predstaviteľ všetky moje sympatie. Oceňujem aj účasť Rity Moreno, pekne to vymysleli. ()

MatoPalkes

Muzikály vôbec nemusím, pustil som si to kvôli Spielbergovi. A bola to BOMBA. Jediný mínus vidím v Anselovi, síce sa snažil ale niečo mi tam na ňom vadilo. Ostatní herci výborní a kamera úplne fantastická. EDIT: mysľou sa k filmu stále vraciam a musím uznať že je to jeden z najlepších aké sa minulý rok objavili, takže zvyšujem na 5* ()

Verbudrak

Mám úsměvný problém. Starému WSS chci ponechat pět hvězd a zároveň bych zde rád na první pohled vyjádřil, že nové WSS je ještě lepší... ;o) Ano, je lepší, a to v podstatě ve všem, zejména však po hudební stránce. Nevím, jestli tu měli nějakého spešl hudebního rejžu, možná to nechali na panu dirigentovi Dudamelovi, ale symfonický doprovod je ještě lepší, než když orchestr řídil sám mistr Bernstein, tempa jsou přesná (často rychlejší než tehdy), frázování dokonalé, o intonaci a barvě nemluvě, z nových aranžmá jsem si sedl na zadek. Nu, také se mimořádně povedl casting (až na to, že hlavní postavy jsou hůře zapamatovatelné a že María se mi vůbec nelíbí s tou svou vysunutou bradou a očima jak žralok kladivoun). No a ta režie! Přitom já vůbec nevěděl, že to točil mistr Špilberk, měl jsem za to, že za to vzala jen nějaká ženská (kde jsem to pobral?), a během filmu jsem si asi dvacetkrát řekl, že si musím zapamatovat její jméno... ;o)) Je ohromně poznat, že režisér nemá potřebu honit si triko a nesnaží si udělat jméno na slavném originálu a zbytečně to jakože "aktualizovat" do dnešní doby. To by María byla asi černej transchlap a s nožema by bojovaly holky, z nichž jedna by měla doktorát z fyziky a druhá by byla holohlavá s protézou. ;o) Změn je tu tak akorát, všechny jsem podrobil kritice a všechny obstály, musím vyjádřit uznání a respekt. Dokonce i odšeptané Somewhere, jinak mou nejoblíbenější árii, beru jako poctu Ritě Moreno, jako smutek nad odplynutými léty a jako tu nejkrásnější životní rekapitulaci, kterou jsem kdy viděl. Takže ano, nejde to jinak, šest hvězd! P. S. Za nejlépe ztvárněné scény tu považuji Officer Krupke, z toho začátku acapella jen s klavírem mě až mrazilo, a Cool Boy. Za nejslabší I Feel Pretty a America. U Somewhere se vzdávám hlasování. ()

LEFTFLANK

No, pol roka od premiéry a leda cez tisíc hodontení, ktoré sú navyše dosť vlažné, je ukážka, kam tento svet zjavne umelecky speje. Hlavne, že sa všetci idú pototo zo Spidermana a podobných priemerných, sterilných filmov. Sám nepatrím medzi fans tohto žánra ale postupne si k nemu budujem vzťah aj keď je pravda, že sa snažím vyberať len to najlepšie. Ale každým ďalším takýmto muzikálovým číslom ako tuná predviedol Spielberg, som nadšenejší, len doba tomu zjavne nepraje. Začiatok WSS ma tak pohltil až mi oči skoro vypadli. Tá filmová ladnosť, ten na mieru šitý záber filmu spolu s majstrovsky presným strihom. Niečo nevídané. Tomu sa dnes hovorí "skill" a ten Spielberg a jeho tím má vymakaný do detailov. Reálne by bodli skôr 4, stredná časť nedokáže dobre spojiť vnadný začiatok s akčne ladeným koncom, aj kostra príbehu nie je nijak silná, ALE, ale keď sa na to tak dobre pozeralo :D Navyše výber nie známych hercov(aspoň pre mňa) až na Ansela je ďalší palec hore. Super ()

VideneFilmy

Film plný kontrastnej kvality. Znie vám predchádzajúca veta podivne? Mne tiež. Na režijnú stoličku si zasadla legenda, ktorá opäť predvádza filmárske umenie a zručnosť (farebné stvárnenie scén pôsobí nádherne), ale na druhej strane dostane slabý scenár. Jednoduché a fungujúce scény (najmä medzi Tonym a Mariou) dopĺňajú prešpekulované a doplnené, ktoré ale zďaleka nemajú svoje čaro (najmä so zbytočne dlhými tanečnými vstupmi). Lepšie výkony sa často striedajú so slabšími (badateľné je to najmä na speve, kde muži spievajú výrazne horšie než ženy), autotune číha na každom kroku a zvuk pôsobí vďaka súčasným zvukovým nárokom plocho a bez dynamiky. Svetlým bodom je jednoznačne predstaviteľka Anity (Ariana DeBose). Keď človek čaká, že najväčšie finále bude aj najviac fungovať, žiaľ, dostane iba krátku scénu, kde sa emócia (aj napriek snahe) vytratí. ()

tein

Toto je snad nejzbytečnější film století. Oproti ceněnému originálu nepřináší žádnou přidanou hodnotu, ba naopak, postrádá původní kouzlo a všechno je tak nějak minimálně o stupeň horší. Originál vycházel z předlohy Romea a Julie jež bravurně předělal (v té době) do současnosti - poloviny minulého století, ale toto jen (s)prostě kopíruje původní West Side Story z 1961. Zcela chápu, že to byl docela propadák, a ani to raději nemělo spatřit světlo světa. ()

Maysha

Naivní, trapné a ještě trapnější konec, kdy ta nejvíc nudná postava se rozhodne vzít konec do svých rukou. Během jedné minuty už se milují, během 1 dne se neoficiálně berou a třešničkou na dortu byl sex po vraždě jejího bratra. Vůbec bych neřekla, že režisérem byl Spielberg. Můj názor se s uživatelem tron shoduje, takže dál nekomentuji. Nejvíce mě iritovalo to, že nebyly vůbec přeloženy části, ve kterých se nemluvilo anglicky. ()

GrooteLulu

..Spielberg má u mě za 1 za zmrtvýchvstání totoho příběhu ze západu a jejich problémů z roku 1957 a 2020... utančil bych se však nejradši v té staré době ještě .. ()

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

28.03.2022

Dnes v noci proběhl 94. ročník předávání Oscarů, tedy cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS), a i letos se psala oscarová historie. Celý ceremoniál se odehrál v hollywoodském Dolby… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny!

Nominace na Oscara zveřejněny!

08.02.2022

79. Zlaté glóby - výsledky

79. Zlaté glóby - výsledky

10.01.2022

Dnes v noci byly v kalifornském Los Angeles uděleny Asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA) Zlaté glóby za uplynulý rok 2021. Kvůli stále neutuchající kontroverzi kolem asociace a bojkotu… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD