Krajina Nomádov

• Česko Země nomádů (viac)

Po ekonomickom a sociálnom kolapse banského mesta v rurálnej a izolovanej časti Nevady sa hlavná hrdinka Fern v hereckom podaní držiteľky Oscara Frances McDormand rozhodne radikálne zmeniť svoj rozpadajúci sa život, ktorý sa ocitol v slepej uličke. Zakúpi si starú rozpadajúcu dodávku, ktorú si prerobí na karavan a vydáva sa na spirituálnu cestu hľadajúc život mimo konvenčnej spoločnosti ako jej moderný kočovník. (CinemArt SK)

geimz

Druhý deň po projekcii znižujem ešte o jednu hviezdu, lebo Nomadland sa síce tvári hlboko a premyslene, ale v skutočnosti je prázdnejší a plytkejší ako Matovičova tlačovka. McDormand môže opäť po Ebbingu najbližšie desaťročie školiť mladých hercov v umení minimalistického herectva, ale ani to mi nestačí na to, aby to takmer dvojhodinové plahočenie nudou stálo za to. ()

rotel

Aj keď som bol spokojný, aj hodnotenie je vyššie, je viac ako isté, že k filmu sa už nevrátim. Nebude patriť k tým, ktoré by som chcel vidieť viackrát. Za stvárnenie hlavnej postavy by som možno dal aj 5* ()

Muel

| Hulu | Videl som jeden z najopevovanejších roka 2020. A je to trocha sklamanie. Kamera je pekná, McDormand je v pohode a celkovo ma to ako tak bavilo. A možno sa aj pri tomto filme zamyslíte nad svojím vlastným životom. Ale kde je katarzia? | Hodnotenie: 6/10 | ()

Heero

Mám rád tyhle filmy ze života, který prostě plynou. Visuálne moc krásný. Chybělo mi tam trochu silnější nosný téma, možná až moc simple. ()

Psice

Road movie Země nomádů opět využívá motiv cesty jakožto nástroje vnitřní transformace. Fern, která přišla téměř o vše, co spoluutvářelo její identitu, se vydává do světa ve své dodávce - možná právě proto, že najednou nikam nepatří, k nikomu nepřináleží a odpovědi zatím nepřichází. Tudíž cesta, kterou podniká, není únikem od sebe či protisystémovým vzdorem, ale jednou z možností, kam právě teď může nasměrovat svůj život. Její putování krajinou není, stejně jako u nomádů, bezcílné, ale důmyslně promyšlené. Tento její životní rytmus v sobě zároveň ukrývá další aspekt nomádství - pozapomenutou myšlenku adaptace člověka na přírodu (v době antropocénu mizející koncept). Hlubší ponor do jednotlivých postav je bezesporu umocněn i použitím technik dokumentární tvorby. Pomalu plynoucí tempo filmu jemně podkresluje komorní hudba, která mi v mnoha momentech připomínala podobně meditativní skladby Ireny a Vojtěcha Havlových. Země nomádů není idylickým či euforickým obrazem o nezávislé ženě putující v dodávce napříč USA, ale o hledání, nekonečném tázání se po smyslu, jemném dotýkání se života. Je dokladem toho, že království nebeské je v nás – že vykročení do nicoty není aktem nihilistickým, nýbrž cestou k Druhému. Že podstatou života není život v blahobytu, ale (řečeno s Annou Hogenovou) – je jím obstarávání a starost. ()

VictorMartel

Někteří srovnávají Nomadland s Florida Project/2017, protože jsou to neagitační sociální sondy s nízkým rozpočtem. Navigováni formálními podružnostmi, srovnávají nesrovnatelné. Motelové dětství bez řádu a zodpovědných rodičů, které končí stejně, jako začalo, v ničem podstatném nesdílí náladu z Nomadland. Ten zachycuje přerod světa ve zhuštěném příběhu ekonomicko-sociálně vyhořelé šedesátnice, která má naprosto čistou hlavu, většinu z nás převyšuje moudrostí i vyrovnaností a odmítá pokračovat ve hře, která jí všechno vzala. Jede si pro čas, pro svět, který si zapověděla vidět, když se v minulosti usadila, aby pomáhala budovat kapitalismus. Vidí a hlavně nám ukazuje nádhernou Ameriku. Šetrná jak kaktus bojuje o každý den, protože je to hodně tvrdá vyjížďka. Skvěle hraná. Loučení s prázdným domem mi vyvolalo vzpomínky na dlouhé procházky po světě Fallout 4. / Knihu Final Exit/1991 nenapsal Jack Kevorkian, ale Derek Humphry. / A jak to tak bývá, nabízí se ideologicky obojaké čtení. Jindřiška Bláhová i po druhém zhlédnutí odsoudila snímek za snahu poskytnout středostavovským liberálům sociálně vyviňující eklektickou slátaninu (Radio Wave, On Air, 26. 4. 2021, Rozhovor Antonína Tesaře s Jindřiškou Bláhovou a Ondřejem Pavlíkem o 93. cenách Oscar). Pokud jde o ten argument jeho přijetí, který jsem právě slyšel v souvislosti s Florida Project, že film neskuhrá a zachycuje jakousi podle mě obskurní a v přímé úměře k nedostatku osobní praxe fungující „poetiku“ chudoby, musím dát zapravdu, že takto čten by ani mně nevyzněl jinak. Měl jsem tedy štěstí, že jsem se nechal unést malickovsky snímanou cestou, nedal na řeči středostavovských (neo)liberálních kritiků a namísto toho pozoroval lehké povzbuzení k alternativě. Podle mě film nemusí explicitně prohlašovat, že se na nás někdo přiživuje a že systému obětujeme svoje nejlepší vlastnosti, abychom se nakonec vyčerpáni, nepoznávaje, čímž jsme se mezitím stali, dobelhali k jakési penzi. To je dost evidentní bez filmů, že mnohem schopnější kapacity končí v soukolí sloužícím méně schopným a hlavně méně zodpovědným, kteří ze světa dělají jedno velké smetiště hodnot, vztahů, důvěry. Neřekl bych zároveň, že pokud to film explicitně neodsoudí a spíš jen jemně naznačí divákovi možnost alternativního sebepojetí, je už proto hlavně ideologickým tmelem ohroženého statu quo. ()

poet

Prijemný pomalý film o živote postavený na jednej herečke. Frances si cestuje po Amerika za svojím tretím oscarom a podlá mňa aj celkom zaslúžene.  Ten pomalý spôsob rozprávania možno niekoho nebaví, ale o to viac je čas na zamyslenie a spomalenie. Osobne mi to prišlo také neamerické a obyčajne a možno pravé preto tento skromný film vyvolal taký ohlas že sa na nič nehrá a nechá plynúť život tak ako ide. See on the road. ()

kamil.i

Pekný film, podstatné sociálne témy, štandardne skvelá Frances McDormand, kvalitné spracovanie. Lenže takýchto sociálnych drám sú každoročne na festivaloch desiatky (počas bežnej festivalovej sezóny). Ničím ozaj výnimočné, či z radu vytŕčajúce dielo. Takže prečo ocenenie v najhlavnejšej Oscarovej kategórii? Žeby lobing v prospech minoritných skupín v oblasti filmových tvorcov? Odpoveď snáď všetci poznáme. ()

Chudobka

Frances McDormand je výborná v každém filmu, ale tato role jí obzvlášť seděla. Její hrdinka je odvážná žena, která si jde za svým cílem, žije si svůj život podle svých představ, umí si se vším poradit, nestěžuje si, nefňuká nad svým osudem. A nemá to zrovna lehké. Zajímaví lidé, krásná příroda a božská hudba. Divím se, že tento film ověnčený mnoha cenami nemá žádné ocenění za tu nádhernou hudbu. ()

Fifer

Frances McDormand je typ herečky, které musíte doručit opravdu mizerného režiséra a scenáristu, aby vzniklo slabé dílo. Což se tady nestalo, takže vzniklo silné drama o lidech na okraji společnosti (nomádech). Rád se dívám i na portréty alkoholiků a flákačů, ale byl jsem potěšený, že film zvolil jinou cestu a ukázal, že lidé bez peněz nemusí být žádní vyžírkové. Mohou to být obyčejní lidé se špatnou kvalifikací, kteří celý život pracují a přesto žijí z ruky do huby. ()

Saur.us

Klidné a krásné roadmovie, kde postava F. McDormand především v první polovině funguje jako tichý průvodce v polodokumentu o moderních kočovnících vrcholící nejsilnějším momentem filmu, překrásným monologem pomalu umírající Swankie. V druhé polovině se už film více soustředí na samotnou Fern a její příběh a určitě nezaostává za první částí. Doprovázené krásnou hudbou L. Einaudiho, protkané nádhernými panoramaty z oka J. J. Richardse. A především, skvěle civilní one-woman show F. McDormand. ()

Mackoun

Krása střídá nádheru. Sonda do jedné z mých potenciálních budoucností v kostce, přesně jak jsem očekával. Nic víc, nic míň... rozhodně zůstane v povědomí podobně jako Into the Wild a příště si ho budu pouštět na dobrou noc ve vlastní olezlý dodávce! ()

godycz

Jiri Schmitzer, teda Frances McDormand, je vyborna. zvlast scena s trigalonovym kbelikem. naprosty boring pro nekoho kdo podobnych filmu vidi 40 za zivot. tento druh filmu se nevyviji. ()

TomasKotlant

Nomádství bych čekal, že to bude dobrodrůžo, jízda, cool, a ne že to bude zatuchlá země pro starý... Nějaký sociální hodnotový aspekt film nese, ale je to šílený vopruz, vydržel jsem to asi půl hodiny, pak jsem dal přednost vlastní nomádské výpravě. Všechny festivaly, kde tohle vyhrálo by se měly zrušit. A Oscaři taky... Kdo v těch porotách asi tak může sedět? Lidi, kteří celý život strávili vyzdviháváním filmů jako je tento a jejich vlastní život jim protekl mezi prsty? ***Ve zkratce: Nomádství pro deprimované důchodce. ()

piranha

Zajímavé viděti, ale mě to příliš neoslovilo. Jako vhled do života těchto lidí to je příliš dlouhé a jako film je to příliš bez děje. ()

Mona-Lisa

Jiná tvář Ameriky, ne té nablýskané z amerického snu, ale surově obnažené, citlivé ale i tvrdé. Díky Frances za cestu karavanem a ztělesnění osamělosti neuvěřitelně civilním způsobem. Paní herečka. Nejlepší jsou filmy, které ukazují tvrdost a zároveň krasu života, vždyť o tom to celé je. ()

Co chystá režisérka Chloé Zhao?

Co chystá režisérka Chloé Zhao?

21.09.2022

Režisérka Země nomádů a Eternals Chloé Zhao uzavřela exkluzivní smlouvu se společností Searchlight Television, pro kterou nyní bude vyvíjet nové seriály. Searchlight mimo jiné produkoval právě první… (viac)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (viac)

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

11.04.2021

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních filmových cen Britské akademie (BAFTA) za uplynulý rok. V počtu nejvíce nominací (7) vedly shodně snímky Země nomádů a britské… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny