V dávnych dobách vládli našej krajine pohanskí bohovia a bohyne. Nielen na Valašsku dobre známy boh Radegast (Pavel Nový), ale aj mnohí ďalší - dobrí... aj zlí, láskaví aj hašteriví, veselí aj vážni. To sú hrdinovia rozprávky Najväčší dar. A okrem nich aj svojrázni obyvatelia malej valašskej dedinky. Čo sa stane, keď bohovia začnú zasahovať do života ľudí a ľudia do života bohov? Zvíťazí Morena (Zuzana Slavíková), bohyňa zimy, ktorá prináša na zem večný ľad a mráz, alebo ju premôžu bohyne jari Vesna (Sabina Rojková), leta Živa (Zuzana Kubovčíková Šebová) a jesene Oseň (Anna Polívková)? Dozvie sa najvyšší boh Svarožic (Boleslav Polívka) o Moreninom besnení včas, aby vrátil cyklus štyroch ročných období do rovnováhy? To všetko sú otázky, na ktoré nájdete odpoveď v rozprávke Najväčší dar. Ale jedno vám prezradíme už teraz! Ostatným bohom sa nakoniec podarí Morenu zastaviť. Budú však potrebovať niečo oveľa mocnejšie než svoje kúzla. Pomôže im jedno obyčajné valašské dievča - Jaruška (Veronika Valíčková), ktorá má ten najväčší dar, akému sa nevyrovná ani Morenina mágia! (TV Markíza)

filipvrbik

Zajímavá pohádka a vůbec to není průšvih... Samozřejmě zádný zázrak se před očima pohanských bohů nekonal, ale není to vůbec špatné, jak jsem si mohl dle zdejšího hodnocení myslet.. Sabina Rojková jako Vesna fakt nádherná...60% ()

Bozvav

Za prznění slovanské mythologie by měli tvůrci trvale zmrznout. Nenápadité a zoufale neuspořádané. Humor toporný a dialogy nablblé. Jediné co fakt bylo pohádkově kouzelné je hudba a písničky. Ty jsou krásné, stejně jako prostředí skanzenu. Za to dávám jednu a půl hvězdy. ()

Mallinali

Námět a lokace za pět hvězdiček, trochu nedůsledná folklorni atmosféra a hudba za čtyři hvězdy, herci na průměrné tři hvězdy, rozpadlý a nevýrazný scénář spolu s vykleštenou dramaturgií jsou pak za jednu až dvě hvězdy. A pokusy o vtip typu Chantal jsem asi radši přehlídnul. Výsledek je tedy někde na půl cesty, asi jako roubenka s betonovým plotem. ()

anitae

Valašsko a tradice,  Morena, Vesna, Radegast, Černobog, Svarozič a Smrťák...Celkově moc folklor nemusím a tady jsem poprvé poznala hudbu Davida Stypky. Po dlouhé době milá pohádka. ()

kluzo

Nááárodil se Kristus pán... zpívají o Vánocích v době slovanských bohů Svarožice, Velese, Radegasta, Peruna, Moreny,... Takový boží galimatyáš... Ale jinak to celkem šlo. ()

tranquill

"Ach synáčku smrťáčku, já jsem na tebe tak pyšná!" Pěkná a hodně pohanská pohádka, proto se vám ostatním tak moc nelíbila? "A proč bych měnil slivovici za víno?" ()

Trixinka

Ve srovnání s Princem Mamánkem tato pohádka zaručeně vítězí. Po všech těch experimentech na pohádkové scéně, po všech pištících princeznách a čarodějnicích, po všech rádoby vtipných přisluhovačích, po všech negramotných králích a královnách, jsme se dočkali pěkné české pohádky, která dětem ukazuje jak to kdysi vypadalo. Jaké byly hodnoty, zvyky, bohové a různé další aspekty obyčejného venkovského života. Schválně tuto pohádku nadhodnocuji, protože se mi hodně líbila myšlenka. ()

rublik05

Největší dar je přesně ten typ pohádky, která kdyby nevznikla, tak to absolutně ničemu vadit nebude, stěží se totiž hodí do televize, natož do kina. Od začátku je to jeden velký průšvih za druhým, ať už se to týká bizarních kostýmů, průměrných triků, trapného humoru či nudného, mizerně odvyprávěného příběhu. Přitom nápad s dávnými pohanskými bohy není vůbec špatný, herecky film rovněž není úplně k zahození, k mému velkému překvapení mě nejvíce zaujala svým přirozeným výkonem Sabina Rojková. Pochvalu si zaslouží i sympatické prostředí a příjemná atmosféra, ale to je tak asi všechno. Pohádka s největší pravděpodobností vyšumí do ztracena, a to i přes několik málo kladů, které i přes tu bídu dokáže nabídnout. 3/10. ()

ANTYCHRYST

Tvl to je zase mazanice.. zajimalo by mě..jak dlouho jim trvalo vybrat takhle nesympaticke herce! Dcerka Jaroslava to je ovšem materiál..brrr a k ní zrzavej chlup a malá rackujici holčička ..která mě srala uz od samého začátku.. no a když se k tomu přidá maximálně trapná babka co asi tisíckrát řekne jméno Tvarožic... dílo je dokonano.. krom skanzenu a celkem slušného hudebního doprovodu ..nestojí nic za zmínku..10% ()

Anianna

Váhala jsem s hodnocením mezi dvěma a třemi *. Tři nakonec pro Stypkovu hudbu. Ale vcelku jde o pohádku zbytečně komplikovanou tím množstvím slovanských bohů, kteří dětskému divákovi zamotají hlavu. Po vizuální stránce oceňuji magickou jeskyni, jíž to množství svíček dalo potřebnou atmosféru. Z herců zářila Zuzana Slavíková jako Morena a Vančura jako její syn.  Ostatní velká jména neměla šanci ukázat, že umějí hrát. Málo humoru. Snad jen ta Morenina věta: "Skončilo trapné střídání ročních období," mě pobavila. ()

ostravak30

Největší dar vychází především z lidové slovesnosti, což je jistě veliké plus. Lze to vidět na různých zvycích, slyšíme písně a můžeme zaznamenat různé bohy či proměnu krásné moravské krajiny. Právě exteriéry a hudba je na pohádce vlastně to nejlepší. Děj samotný je neskutečně jednoduchý a dějová linka tragicky slabá. Morena zavede věčnou zimu, kterou ale může zrušit, a ji samotnou potrestat, nejvyšší bůh Svarožic. Jen se o tom musí dozvědět. Takže je vlastně jedno, kdo mu to donese. Stačí, aby to byl někdo, nebo aby si sám všiml, co se na Zemi děje. Vládkyně zimy tak nemá příliš velkou moc. A když se navíc vzbouří i její syn, z ničeho nic jako by náhle prozřel, je její plán zpečetěn. Film je navíc roztříštěn mezi spousty menších postav a jejich příběhů. Poznat je také to, že filmaři děj strašně natahují a prodlužují. Zkrácením by celý příběh dostal spád. Chybí humor, napětí, Morena je poražena velmi rychle a jednoduše, takže její plán od začátku ani nemohl vyjít, tudíž je naprosto nesmyslný. Tvůrci do příběhu zakomponovali i zmínky o globálním oteplování anebo třeba jiných bozích v jiných částech světa. To už bude na rodičích, aby to dětem vysvětlili. ()

Tominni

To bylo tenkrát, když se Morena rozhodla, že bude pořád zima. Pohádka se zajímavým námětem slovanských bohů, které ale bohužel jako pohádka moc nefunguje a nezaujme. Chování některých bohů je celkem zvláštní. ()

ZHODNOTITEL odpad!

Z celého obsazení snad jako jediná obstála Sabina Rojková. Na zápletku se člověk načeká. Zdlouhavé a bez pohádkového nádechu. Absence hlavního hrdiny a nějakého sdělení. Kdyby se z filmu odstranila většina bohů a náctiletých víl, nic by se nestalo a zmizela by spousta rušivých elementů. Podruhé bych to už nedal. ()

KoubaKoubicz odpad!

Naprostá katastrofa. Obsazení sice na české poměry hvězdné ale role snad nikomu nesedla. Bohové, především Radegast, vypadají spíše jako parodie na bohy. Obzvláště veliké zklamání byl Belzebub... Tu roli Dvořák buď nenáviděl nebo byla příšerně napsaná. Téhle hrozné šarádě dává korunu herečka hlavní role, která je od prvního pohledu nesympatická jak to jen jde. Jediná světlá výjimka byla Vesna. Herecké obsazení a výkony nejsou bohužel to nejhorší na tomto filmu. Suverénně nejhorší je scénář a příběh. Veškeré zvraty se dějí tak nesmyslně hloupě, že je z toho člověku zle. Postavy ví věci, které by vědět neměly, nechápu, proč Jaruška nesmí vědět, proč nikomu nemá dávat své náušnice, vážně má Belzebub dělat takové věci jen kvůli tomu, že ho Vesna škádlí? Bylo zde spousta zbytečných scén, kdy se třeba člověk dozvěděl, že malá holčička neumí říct "R". V jiných scénách jen potřebovali pravděpodobně autorky upozornit na to, že nemají rádi křesťanství, jinak scény nedávali žádný smysl. Celkově se jedná o příšernou a hloupou slátaninu, která zvládne zkazit večer. ()

Prubner

Dámy Santovjáková-Gerlíková a Hrubá jsou mi sympatické tím, jak se ve svých filmech snaží seznamovat děti se starými vesnickými tradicemi (a v tomto případě i s pohanskými bohy) a ani po stránce režie ty jejich filmy nejsou špatné. Horší je to se scénáři. Scénář této pohádky by potřeboval dramaturga jako sůl, je dramaturgicky rozpadlý, rozbředlý, přeplněný spoustou (často zbytečných) postav a motivů, chybí silný ústřední příběh, do toho ještě písničky a zmíněné poučování o tradicích, folklóru a pohanských bozích, infantilní (ne)humor... Zkrátka to působí, jako když pejsek s kočičkou pekli dort a nedrží to moc pohromadě. Trochu to zachraňuje hvězdné obsazení (i když někteří známí herci hrají pod své možnosti - že Dvořáku a Slavíková ?) a zmíněná režisérská zručnost. Ale co naplat, dobrý scénář je základ a bez toho povedený film nevznikne. ()

tsatsiki

Pěkná pohádka z prostředí Valašska, pěkně zahraná, pěkně napsaná, ale místama postupem času už jsem se začal nudit.Slavíková, Dvořák  Polívka, Stránský a Nový výborní,  zbytek býk průměr.Kdo mě překvapil, tak Vančura,kterého nemám rád, zde hrál docela dobře.Film je doprovázen dobrou muzikou od Davida Stypky  kterému film je i věnován.60%. ()