V dávnych dobách vládli našej krajine pohanskí bohovia a bohyne. Nielen na Valašsku dobre známy boh Radegast (Pavel Nový), ale aj mnohí ďalší - dobrí... aj zlí, láskaví aj hašteriví, veselí aj vážni. To sú hrdinovia rozprávky Najväčší dar. A okrem nich aj svojrázni obyvatelia malej valašskej dedinky. Čo sa stane, keď bohovia začnú zasahovať do života ľudí a ľudia do života bohov? Zvíťazí Morena (Zuzana Slavíková), bohyňa zimy, ktorá prináša na zem večný ľad a mráz, alebo ju premôžu bohyne jari Vesna (Sabina Rojková), leta Živa (Zuzana Kubovčíková Šebová) a jesene Oseň (Anna Polívková)? Dozvie sa najvyšší boh Svarožic (Boleslav Polívka) o Moreninom besnení včas, aby vrátil cyklus štyroch ročných období do rovnováhy? To všetko sú otázky, na ktoré nájdete odpoveď v rozprávke Najväčší dar. Ale jedno vám prezradíme už teraz! Ostatným bohom sa nakoniec podarí Morenu zastaviť. Budú však potrebovať niečo oveľa mocnejšie než svoje kúzla. Pomôže im jedno obyčajné valašské dievča - Jaruška (Veronika Valíčková), ktorá má ten najväčší dar, akému sa nevyrovná ani Morenina mágia! (TV Markíza)

jungewolf

Viděl jsem první asi 2/3 až 3/4 v televizi(na Nově), není to nic moc : dávám jen 2 - 2,5 * . A to ještě kvůli Sabině Rojkové a kvůli místům natáčení - Viz Zajímavost 6 . ()

Joe16210

Moc hezky udělaná pohádka, založená na krásných lidových tradicích a slovanských božstvech. Neplete tak s žádnou jinou pohádkou, které u nás byly natočené. Chválím také originální herecké obsazení, které bylo příjemným osvěžením. Jako samotné pohádce bych dal 3*, ale přidávám čtvrtou za naprosto dokonalou doprovodnou hudbu - jak instrumentální soundtrack, tak písně, které respektují lokální folklór, David Stypka odvedl skvělou práci. Krásná třešnička na pomyslném pohádkovém dortu. ()

BrMikes

Slovy klasika: Nápad jistě dobrý, výsledky nebyly dobré. Scénář opravdu pracuje se zajímavým námětem pohádky postavené na slovanské mytologii ale nedává moc smysl a dialogy šustí papírem tak moc, že radši postavy zbytečně často křičí a herecké výkony tomu taky moc nepomáhají. V případě dětských herců a hlavně víl jsou celkem otravné, jinde pak pouze zvláštní (Vančura, Slavíková) a někteří herci jsou tady třeba úplně zbytečně (Zedníček, Čtvrtníček), stejně jako koza nebo lektvar lásky. Nahoru to pak tahá především klan Polívkových, hlavně Chantal a Anička, zatímco Bolek taky nepodává nejlepší výkon své kariéry a pak další mužští bohové, hlavně Nový a jeho sympatický Radegast. Jedná se tak o jednu z mála postav, ke které jsem si vybudoval nějaké sympatie. U ostatních moc nefungují motivace, stejně jako v tomhle světě nefunguje logika. Například víc než vševědoucí bůh ví i babka kořenářka, mocnější než bohové jsou i děti a Smrťák se může jen tak válet v knihách a nikomu to nevadí. Obecně mi Smrťákova postava, jako čtenáři Pratchettovy Zeměplochy, dost nevyhovovala.  Ani po filmařské stránce se pak nejedná o bůhví jaký skvost. Kamera se sice sem tam o nějaké umění snaží ale moc to nefunguje. Jediná scéna, která byla nějak kinematograficky zajímavá, je příchod zimy, který vypadá jako by vypadl z nějakého mnohem lepšího filmu. Poměrně solidně pak dopadly i kostýmy a bezesporu nejlepší složkou celého filmu je hudba. Díky ní si opravdu uvědomíte, o co jsme přišli s odchodem Davida Stypky. I když texty písní se drží spíše na úrovni scénáře než hudby.  Suma sumárum nechápu jak bohové mohli dopustit něco takového na svůj účet. ()

JB001

Po recenzi Mirky Spáčilové, která tomu dala 65%, jsem si myslel, že by to nemuselo být špatné, ale po přečtení recenze Mojmíra Sedláčka a dalších komentářů jinde i tady je mi jasné, že do kina na to nepůjdu. A v televizi s tím asi taky nebudu ztrácet čas ()

ryccoly

Za mě bohužel opět průměrná pohádka. Bohužel, protože námět byl skvělý a neokoukaný. Pohanská mytologie je bohatá a bylo rozhodně z čeho čerpat, ale režisérky pořádně nevyužily její potenciál. Většina postav bohů působí spíš jako doplňky k celkovému dojmu bez jakékoli důležitosti v ději. To je bohužel i případ Polívkova Svarožice, který nám akorát dvakrát seskočí ze stromu, specifikuje víly, ale dějem nezamíchá. Věčná škoda. Ze začátku vyprávění působí dost rozpačitě a objevují se příliš velké střihy mezi scénami. Pak se tempo postupně zlepšuje. Ovšem ke konci se objeví spousta nových zápletek, které vůbec nejsou dořešené (Co se stalo s Černobogem po vypití lektvaru? Odešel Smrťák studovat medicínu? Kdo dělá Smrt místo něj? Kdo je teda vlastně nová Vesna???). Tahle skutečnost neuvěřitelně kazí celkový dojem. Snímek se může pyšnit překrásnými lokacemi a líbivými kostýmy. Herecky nejvíc vyniká rozkošná Sabina Rojková, která konečně dostala hlavní roli ve filmu. Největší plus je ovšem nádherná hudba Davida Stypky a režisérkám patří můj dík, že ho stihly zachytit i na kameru. On byl hlavním důvodem, proč jsem na pohádku šla do kina. ()

charles3

Zdánlivě průměrná pohádka, připomínající středněrozpočtovou televizní tvorbu před 15-20 lety. Ovšem za originální námět, širokoúhlý formát, Sabinu Rojkovou, luxusní "brněnský výběr" (Polívkovi, Dvořák, Slavíková, Fiala, Durnová), skutečnost, že jde o debut prakticky neznámých autorek a hlavně za (mně dosud neznámou) Stypkovu a Farné píseň Zázraky, která v závěru (ačkoliv tím celou předchozí hudební složku prakticky neguje) nečekaně zvedá celý film o level výš, jednu hvězdu přidávám. Ostatně tak silný závěr filmu, natož české pohádky, natočené pro Novu a Voyo, už jsem dlouho neviděl. Potěšil i štěk utajeného Pavla Zedníčka, vizáž Zuzany Slavíkové, připomínající zde (záměrně???) předchozí ministryni financí a její opakovaná hláška "Kosu, moulo!", evokující mi Coburnovu repliku "K zemi, pitomci" z Kapes plných dynamitu :-) ()

Trageeed

Jediné co tuhle pohádku dělí od odpadu je hudba Davida Stypky. Zbytek nestojí za řeč, až na to, že motivace pomoci lidem je to, že jinak nebude chlast, hodně přínosný motiv do pohádky pro děti... ()

Amazonas

Když jsem na Největší dar viděla trailer v kině, málem se ze mě stal katolík. Dlouho jsem se bála na ní podívat. Dneska jsem to prubla a nic moc jsem nečekala. O to milejší to bylo překvapení! Příběh mohl být hlubší, ale i tak si myslím, že to je nejlepší česká pohádka minimálně za posledních pět let (a že já zkouknu všechno 😁) a ráda se na ní podívám znova. A do toho ty krásný Rožnovský kulisy a hudba mýho milovanýho Davida Stypky ❤️ ()

ssarka

nevím,jak přesně vyjádřit,co jsem viděla...tak pohádka to není, o tom není ani řeči...spíš mám pocit že jsem shlédla národní kulturní památku kombinovanou s návštěvou muzea, Chaloupkou na vršku a lidovou veselicí...prosím řekněte té paní, že může nacvičovat se ZUŠkou krojované tance,ale nééé filmová tvorba...děj nulový a celkem beze smyslu...proč jako holka, když se směje, tak vše taje i bez náušnic, tak o čem to pak je? nehledě na to, že když se smála neustále ničemu, tak vypadala jako retardovaná...ten konec, kdy jeden bůh se zamiluje do smrtě beru jako trapárnu nejhrubšího zrna....proč největší moc má jaro? copak léto, podzim ani zima nejsou na stejné úrovni? no viděla jsem a ráda zapomenu ()

soukyd33

Taková průměrná pohádka. Je tam všechno, ale není to ono. Herecké obsazení mi tam nesedí. Humor tu je, ale nehodí se tam. Poznámka: Ten zpěv si mohli odpustit. Poznámka: Ty víly byli snad bez spodního prádla. 😳 A nebo mají kalhotky opravdu pleťové barvy. Hvězdiček 3 ()

Sa.sa

Slušná pohádka plná hvězd i zajímavého námětu.. Krásné prostředí i zápletka... Film má své chyby, ale to tolik nevadí... ()

anjan

Nakonec vlastně docela milá pohádka. Každopádně dostává ode me 2/5 kvůli přehnané stereotypizaci lidí, jejich rolí i situací, dále kvůli levnému humoru a utváření fejkové reality (i na pohádku toho bylo až až). Je taky vidět, že peněz nebylo mnoho. Plus dávám nápadu, místy mi to přišlo až jako vysoce #climatechange počin. Herecké výkony spíš slabší, nejlepší byla ta malá blonďatá holka, která se asi naučila pro film bravurně ráčkovat. ()

quokam

Polemika s krestanstvim, ci jinym nabozenstvim, do pohadky nepatri. Jinak prilis dlouho prilis nudny dej. Chvalit lze folkoriku a Sabinu R s Veronikou V. 3/10 ()

Veruska.Kuru odpad!

Proboha, už se na to vykaslete.. Češi neumí natočit krásnou pohádku. Takhle byla absolutně divná, nedalo se na to dívat. Postavavy byli divný. Začátek panebože smrka, dítě umře a najednou ožije.. Zase ta smrka tam.. Copak to nejde udělat nějak jinak aby se pak děti nebáli?!  Za mě postava moreny byla strašná jako dítě bych se jí bála. Ne tohle se nepovedlo a nikdy víc.... Nechápu proč jsem to vůbec pustila.. A výkon dětských postav bože.. Kde jsou ty časy, že pohádka byla krásná a pohodová bez smrti apod...  ()