Hviezdna brána

• Česko Hvězdná brána (viac)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

ORi_SV odpad!

Vysvětlí mi někdo, jak tenhle odpad může mít tak vysoké hodnocení? Opravdu dlouho jsem v žádném seriálu neviděl tak otřesné herecké výkony, trapné, nelogické a bezduché dialogy. Chápu, že tento seriál je pro některé kult, ale bylo by fajn nemít klapky na očích a koukat na to i trochu objektivně. Prostě trapárna jednoho z nejvyšších kalibrů. A novější série bez Richarda Andersona? Ty zašly v levelu teatrálnosti ještě o kus dál. A lidi to stále baví. To prostě nepochopíš... ()

Krocan505

Velmi dobrý seriál, ale asi se budu dost opakovat jako u recenze pilotu Děti bohů. Oproti původní sestavě zde jsou daleko lepší postavy prostě Richard no... ale velmi dobré jsou jen sezóny, kde nestarší Oriové, protože pak je to vlastně nastavené na modelu zbavím se jednoho problému přijdou další tři ale také to není úplně nejhorší třeba legendy o Artušovi ale Goauldi byly prostě nejlepší hlavně ti z toho "Egypta" pak jak se tam začaly mísit i jiné kultury začalo to být divné. A pak tam jsou epizody na, které bych nejradši zapomněl, ale zase jaký seriál to nemá. Když si to vezmete, kolem a kolem tak vlastně tyhle technologie můžou v pohodě existovat a jak bylo v dílu Seriál Červí díra může to být jen krytí, to je další důvod proč je tento seriál tak dobrý. Abych to shrnul výborný příběh, postavy hudba, která se může rovnat i Williamsově a Goldsmithově genialitě (myslím pochopitelně otce Joela, Jerryho), menší mínus jsou občas efekty ale jinak nic výrazného (jen škoda že Jack O'Neill potom odešel). Za mně 10/10 dokud tam byl O'Neill a Goauldi a podobně a pak až tam přišly strašit Oriové tak šla kvalita trochu dolů takže bych tomu dal nějakých 8/10. Celkem tomu tedy dávám 9,5/10 (vím že to není průměr). ()

Prezdivka123

Jeden z nejlepších sci fi seriálů. Skvělý nástupce původního filmu. Většina epizod je velmi akčně nabitá. Ano, některé díly jsou slabší a celý seriál má velkou řadu výplňových epizod, ovšem i ty jsou poměrně zábavné. Divím se, že mě koncept: tým se dostane na mimozenḿskouplanetu, něco je špatně, tým se snaží napravit problém, nativní obyvatelé planety jim často brání ale týmu se podaří všechny zachránit. ještě neomrzel. Stargate zvládá tak často opakovaný motiv scifi opravdu skvěle. ()

zborja

Když se u nás poprvé otevřela seriálová Hvězdná brána, byl jsem dítě školou povinné. Na jednotlivé epizody jsme si museli týden počkat a pak jsme je sáhodlouze ve škole komentovali. Samozřejmě se to neobešlo i na "přehrávání" potyček SG-1 s jaffy, hodnocení lodí, srovnávání se Star Trekem nebo Hvězdnými válkami. Vznikaly první tábory přívrženců té či oné frakce, rozumějte, byli i tací, co fandili "těm slizkejm hadům". Po letech jsem se k seriálu vrátil a poctivě jej doma sjíždíme od první epizody. A mohu říct, že ani po letech to pro mě neztratilo na atraktivitě. Ba dokonce epizody, které mě dříve vyloženě nudily, rozumějte ty, kde se "nic" nedělo - Jack v ledu, Jack ve vesmíru v hybridní stíhačce, SG-1 s dědou v jakémsi rozpadajícím se chrámu atd. sleduju s velkým nadšením. A i když si matně pamatuji, jak skončí, přesto se z každé raduji jako kdysi z těch "akčnějších". Dokonce mi ani nevadí, že se SG-1 na první dobrou téměř na každé planetě s každým domluví. O to více mě baví Danielovi lingvistické kousky u Únasů. Baví mě Jackův sarkazmus a přímost, Samantinin perfekcionalismus a odvaha, Tealkovo braní všeho vážně a řekněme až rytířské chování a Danielova nafoukanost a solidarita. Začal jsem se více zaměřovat i na ostatní postavy a Hemond je opravdu neskutečný strejdo-taťka, doktorka Freiserová chytrá kočka, i ten elektrikář má svůj prostor. Baví mě příběhy, rozvoj mytologie, vztahová chemie, žánrová různorodost, rozumějte, od komedie po téměř horor. Jsem u 4 série a každá řada má své silnější i slabší momenty, ale ale je to perfektní jako celek i v jednotlivostech. Pokud bych měl vypíchnout mé top epizody - tak Zmrtvýchvstání, Časová smyčka, rok 1969 a ještě některé z následujících řad. Zmíním i epizodu Není cesty zpět, u které by Mulder určitě řekl, že věděl o Pravdě tam venku, baví mě konspirace z pohledu těch, co "pravdu" znají. Závěrem, je to vskutku jeden z nejlepších seriálů vůbec. ()

doom.cz

Kvalitní protiváha k docela vážnému Star Treku. Velmi dobře fungující chemie mezi postavami ("Nebuď osel, Jacku..."), málo vatovitých příběhů,  málo děr v zápletce. Hromada legendárních hlášek, Teal'covy ksichtíkové variace, Jackovo předstírané bručounství, všechno dohromady tvoří nadprůměrně dobrý seriál. A taky výborný český dabing, hlavně Pavel Rímský jako Teal'c. Je příjemné mít deset řad seroše, který neztrácí tempo a pořád baví, aniž by byl prvoplánově pseudovtipný nebo naopak smrtelně vážný. ()

Basara

Hviezdna brána je unikátny projekt ako žiadny iný. V seriály sa mi najviac páči cestovanie na rôzne planéty, kde spoznávame rôzne civilizácie, ktoré majú pôvod v nejakej z našich civilizácii z histórie. Ako fanúšikovi mytológie sa mi tiež páči zakomponovanie bohov z rôznych mytológii do deja. Vysvetľovanie histórie týchto civilizácii a bohov od Daniela Jacksona je zväčša založené na reálnych informáciach z našej histórie, takže sa človek aj niečo užitočné dozvie. Seriál nezaostáva ani z akčného hľadiska, keďže stále bojujú s nejakým Goa'uldom a jeho prisluhovačmi. Podobných vesmírnych seriálov je tu viacero, ale tento zaujme aj človeka, ktorý nemá rád vesmírne boje. ()

honza.g

Jako zavilý trekie jsem se k tomuto seriálu dostal až 25 let po vzniku první řady. A jsem trochu v šoku, jak dobré nápady se na relativně onezený základ daly naroubovat. A jak je jejich realizace zdařilá a kompaktní. Proti STNG (pro mne jakýsi standard v oboru scifi ság) je to časově omezenější, resp. čas hraje významnou roli, na rozdíl od ST je zde málo "nadčasových" epizod, které by se daly vysílat nezávisle na pořadí vůči jiným. Já miluji, když jsou epizody vzájemně provázány. A zdá se mi, jako bych musel přehlížet či omlouvat méně nelogičností a zkratek ve scénářích než u ST (libovolné řady, ale to si musím osvěžit). Zato množství epizod, ve kterých hrdinná čtveřice přežila neskutečnou náhodou nebo rovnou zázrakem, je jasně vyšší než u ST. Ale což, zázraky do pohádek patří, víc mi vadí malý počet postav, tedy i menší rozmanitost charakterů. Naopak mne nadchl John de Lancie, který jako představitel velmi zapamatovatelných postav spojuje oba světy (ST + SG). ()

Falanx

90% Kultovní záležitost, dobře udělaný béčkový seriál, který vycházel ze slušného filmu. Hodnotím naprosto nekriticky stejně jako RED DWARF, WITCHER a KRTEČKA. ()

Meriol

Naprosto legendární sci-fi seriál o cestování hvězdnou bránou mezi světy. Pokud si občas pustíte televizi, určitě na něj narazíte, vzhledem k tomu jaký měl u nás již před lety úspěch. Bylo natočeno přes dvě stě epizod, takže je na co koukat. Kvalita se samozřejmě může lišit z hlediska jednotlivých epizod, ale jako celek patří seriál na přední příčky svého žánru. ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě