Hviezdna brána

• Česko Hvězdná brána (viac)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Mr.Buresh

Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů teenagerovských let. Skvělé napsané a zahrané postavy, temný nepřítel v podobě Goauldů, spousta možností, kam se vyvíjet, humor. V televizi jsem nezmeškal epizodu, posléze znovu na DVD v originálním znění, což jseště umocnilo můj zážitek. Hodně epizod bohužel průměrných, zejména s přibývajícími sériemi, avšak spousta geniálních dílů, které bych mohl vidět znovu a znovu. ()

kiwi88

Moje srdcovka, nejmilovanější seriál. Strávila jsem s tímhle seriálem víc jak půlku života a jako fanda jsem to dotáhla až k naprosté dokonalosti (myslím tím setkání s herci, ale to sem nepatří). Ale i seriál, který naprosto miluju, má bohužel své mouchy. O tom, jak moc se mi Brána a její hlavní hrdinové dostali pod kůži, asi netřeba psát. Zamilovala jsem si je okamžitě, všechny. Jako malá jsem sledovala MacGyvera a tak je jasné, kdo si mě svým humorem a hláškami okamžitě získal. :) Co se děje týče, 1.-8. řada (i když podle mě to mohli utnout už na konci 7.), super. Jednou z věcí, které mohli v seriálu klidně vynechat, byla ta krátká "romance" Sam a Peta (sorry, ale ze Shanahana mi vždycky trnou zuby, a díly s ním jsou jedny z mála, ke kterým se moc nevracím). A pak jsou tu poslední dvě řady s Cameronem Mitchellem. Mohly být klidně dalším spin-offem. Jiné postavy, jiný nepřítel... Když odejde jedna ze stěžejních postav (myslím RDA), seriál tím vždycky trpí a ani při nejlepší snaze všech to už nikdy není stejné. A v tomhle případě to ani Cameron dohromady s Valou, nezachránili. Když mám chuť se dneska na nějaký díl podívat, vracím se obvykle k prvním řadám, protože byly nejlepší! Ukažte mi jednoho člověka, který nemá rád třeba Časovou smyčku, to je prostě klasika. ()

Sadova302b50

Na seriál jsem se docela dívala. Námět z původního filmu byl zajímavý, zde okrášlený efekty, lepším akčním provedením a větší zábavností. Kdybych hodnotila pouze díly mezi 1. a 8. sérií, musela bych vlepit seriálu plný počet. Některé epizody se mi líbily více, jiné méně, každopádně vždy tam bylo cítit odlehčení a jistá dávka neskrývané naivity, která mě udržela u obrazovky. Všechno pro mě zmizelo s 9. sérií s novými nepřáteli, v balancování mezi sci-fi a fantasy se vše přehouplo na druhou stranu, lehkosti ubylo, přibyla angažovanost a nebýt postavy jménem Vala, tak bych se začala celkem nudit. 3,5*, protože to kdysi býval můj guilty pleasure hit, dávám hvězdy čtyři a 79% ()

Aerilynn

První řada (možná ještě i druhá) lehce krkolomné co se týče děje, triků a hlavně dialogů. Ale dejme si ruku na srdce, kdo si v pubertě nehrál na jaffy, go'auldy a neprocházel bránou na jiné světy? Seriálová klasika ()

Georgas

Seriál na vyplnění dlouhé chvíle. Kazda série byla obohacena o nové dějové kousky, které zapadaly do sebe jako kousky skládačky. Jediné co mě mrzelo bylo to, ze díly se daly lehce odhadnout, což mě mrzí. I přes to ovšem doporučuji všem milovníkům sci-fi. ()

chnapo1

Najlepší sci-fi seriál!! Ako jediný lepší sci-fi seriál (čo poznám) vychádza zo súčasnosti a jeho dej sa nezačína niekde v dávnej minulosti, budúcnosti alebo vzdialenej galaxii, ale práve tu na Zemi v súčasnosti, na skutočných miestach (samozrejme s dávkou fikcie) a bol dokonca podporovaný armádou USA. To dodáva pocit vierohodnosti celej situácie, akoby sa to mohlo kedykoľvek stať. Takisto použité technológie nevychádzajú len z fantázie, ale sú aspoň okrajovo podložené možnosťami fyziky. Dizajny technológií, vesmírnych lodí, zbraní a podobne sú robené s ohľadom na funkčnosť (pozor nie na efektivitu, napr. tyčová zbraň má najmä zastrašiť) a keby tie rasy naozaj existovali, je možné že by ich technika vyzerala tak ako bola vyobrazená (naproti čisto fantáziou vymyslenej technike, často nefunkčne vyzerajúcej, u iných filmov a seriálov). To celé dopĺňa výborne zvolená štvorica hlavných predstaviteľov, humor Richarda Deana Andersona a niet nad generála Hammonda, ktorý sa postaví hlavou aj proti prezidentovi, keď ide o správnu vec. Hviezdnu bránu by som teda nazval dokonalým spojením reality a fikcie s udržaním príbehu a pútavosti. Sem tam je niektorý diel slabší, ale u 10 sérií sa to dá chápať. Za mňa 100% a to len preto, lebo viac sa udeliť nedá. ()

Jinrey-1

Stargate je jedna z mých srdečních záležitostí. Prostě, každý díl přijde s něčím novým, nepřátel přibývá a tým se rozrůstá a ubývá. Řekl bych, že kdo má rád scifi, měl by se na tohle kouknout ()

Rorschach_SK

"Vždy je to samovražedná misia sem, zachrániť planétu tam. Nikto sa už len tak nezastaví, aby povedal „ahoj“. U mňa hlavne veľká nostalgia, seriál pri ktorom som vyrastal a jeden z mála, pri ktorých neváham si dať kedykoľvek "opáčko" od prvého dielu po posledný - a že ich bolo. Výborné rozšírenie myšlienky pôvodného filmu z cestovania medzi dvoma planétami na celú galaxiu, a ešte ďalej. Veľký palec hore za vybudovanie celého univerza mimozemských civilizácií, či už v SG-1 alebo paralelných seriáloch, ktoré sa dokopy nemusia hanbiť postaviť po bok velikána ako je napríklad Star Trek. Seriál, ktorý si neváha robiť srandu nie len z podobných slávnych konkurentov, ale hlavne aj sám zo seba a zavedených sci-fi klišé (štandard - všade sa hovorí anglicky). Veľkú zásluhu na úspechu po dlhé roky má samozrejme casting - medzi hlavnými postavami funguje chémia a svojimi charaktermi sú tak odlišný, že si každý medzi nimi nájde aspoň jedného obľúbenca. "Na niečo si spomínam. Na muža. Je plešatý a nosí košeľu s krátkymi rukávmi. Je pre mňa dôležitý... Myslím, že sa volá... Homer" Jack O'Neill - veliteľ SG-1 a osina v zadku každého goa'ulda, ktorý pre dobrú hlášku nechodí ďaleko. "Môj preklad je trochu nepresný. Ehm, myslím, že ten kruh znamená „Miesto nášho odkazu“... alebo to môže byť „Kus našej nohy“. Ale to prvé dáva väčší zmysel" Daniel Jakson: archeológ a multilingvista, ktorý sa bez problémov dohovorí aj s plesňou v kúpeľni, akési svedomie celého týmu, ktorý v neskoršej fáze neustále bojuje zo svojím povznesením na vyššiu úroveň. "Vyhoď do vzduchu jedno Slnko, a každý od teba zrazu čaká, že budeš chodiť po vode" Samantha Carterová: astrofyzička v službách letectva a bezpochyby najgeniálnejší človek v našej slnečnej sústave - taká blonďatá, strieľajúca a sexi ženská kópia Hawkinga. [ Teal’c po vykročení do vesmíru] "Jeden malý krok pre Jaffu..." Teal’c: vskutku legendárny Jaffa, viac mlčiaci, ale o to viac podvihujúci obočie, ktorého jediným cieľom je nakopať do prdele každého falošného boha. Samozrejme nemôžem opomenúť Gen. Hammonda z Texaxu - veliteľa v Cheyenne Mountain, majstra Bra'taca, okúzlujúcu Vala Mal Doran či neskoršieho veliteľa SG-1Camerona Mitchaela. Na dobu vzniku seriálu neurazia ani triky, ktoré boli séria od série lepšie. Výborný je taktiež soundtrack od Joela Goldsmitha, ktorý sa podpísal pod väčšinu epizód a ktorý môže bezproblémov konkurovať aj tým filmovým. Na záver treba povedať, že zlatá doba SG-1 skončila odchodom Richarda Dean Andersona, nie žeby zvyšné série s novým nepriateľom nemali kvalitu a nedokázali si zastať svoje miesto, ale hold - stará partia, je stará partia. Ďakujem osadenstvu Cheyenne Mountain za stovky a stovky hodín zábavy pri záchrane galaxie. ()

JamesR

Vzpomínám, že když jsem byl malý, tak jsem vždy musel být doma včas, abych stihl epizodu Hvězdné brány. Na tomto seriálu jsem vyrostl a jeho dokonalost mě uchvacuje doteď. Hvězdná brána nebyla ze slavné "Star trojice" (Star wars, Star Trek, Star Gate) nejstarší, ale maximálně se poučila z předešlých sci-fi a vytvořila postupně skvělý, napínavý, zajímavý, strhující, propracovaný a neupadající svět, který tolik lidí miluje. Ostrovtip McGyverovské hvězdy Andersona v roli O'neila, moralita Shanksova Daniela Jacksona, zápal Sammanthy Carterové v podání A. Tapping, stoický klid Judgeova Teal'ca nebo rodičovský dohled generála Hammonda (Don S. Davis) je prostě kombinace, která funguje a vždy fungovat bude. A Hvězdná brána nakonec byla průkopníkem něčeho, co je moderní teprve teď a mnoho studiím se do toho nechce, a to jsou tzv. crossovery. Svět Hvězdné brány je tak provázaný a důmyslný, že není velký problém spojit v jednu či dvě epizody seriál SG-1 s Atlantis, či SG-1 s Universe. To se prostě nevidí a je vidět, že se seriál pozitivně vyvíjel, jak technologicky, tak příběhově a ač mnozí fanouškové postrádali Jacka O'Neila v posledních řadách, tak postava Camerona Mitchella ho při nejhorším úctyhodně zastoupila. Vždy jsem byl rád, když jsem mohl prozkoumat svět na druhé straně brány a nikdy rád být nepřestanu. ()

liborzel

Pod vlivem docela nudného filmu jsem dlouho odolával kamarádovým doporučením. Nakonec jsem ale podlehnul a od prvních dílů jsem hltal seriál jako malý kluk a od té doby se StarGate pro mě stal nejlepším sci-fi seriálem všech dob. Genialita Jackova sarkasmu je totiž přesně můj šálek kávy. Samantha v podání Amandy Tapping je velice roztomilá až k sežrání. R.D.Anderson je jako Jack dokonalá volba a gen. Hammond je lidsky báječný velitel-pro USA bohužel dost netypický. Ačkoli Asgardi jsou bezpochyby úžasní, tak mojí nejmilejší postavou je báječná, něžná a křehká kráska - laskavá a moudrá Laya. Tu Noxskou dívku mám ze všech mimozemských tvorů nejraději. A přestože se najdou díly, které jsou tak trochu o ničem, tak si musíme uvědomit, že seriál má těch dílů přes 200 a i scénaristé jsou jen lidi. Jen je škoda, že v pozdějších řadách se místo Jacka stane velitelem Mitchel. Ten je se svými pokusy o vtip spíš trapný - i s tou svojí babičkou. Ale Vala to docela vykompenzovala. Já zkrátka na tento seriál (i na Atlantidu) nedám dopustit a žádné StarTreky atd. jej v mých očích nepředčí. Seriál mi dal další várku přesvědčení, že ve vesmíru nejsme sami. Jsem o tom na 100% přesvědčen. Jenže jsme v takové části vesmíru,kde o nás nikdo neví,nebo o nás zkrátka nejeví zájem. ()

Mckay

Značka stargate je kult, jednoznačně! Takhle by měl vypadat pravý scifi seriál a SG1 je matkou moderního scifi žánru.Ano přiznávám některé díly jsou slabší ,ale to je v poměrně velkém počtu dílů v celku logické.V celkovém měřítku je vše ok a zápletek je spousta.Začíná se goaldy do toho se přimotají hodní goaldi (tokrové),hodní a vyspělí asgardi,zlí roboti replikátoři a zakončuje se dábělskýma orájema. V pozadí se ještě odkazuje na Antiky (nejvyspělejší rasa ,ale v SGU se zjistí že to tak není).Zápletek je až až a nuda to rozhodně není.Do toho silné a zajímavé postavy (celí SG1 tým a MR. Breitak).Pro mě legenda 90% ()

Tady_me_mate

Na druhym stupni základky sem byl totální nerd a na Stargate SG-1 sem ujížděl, tak že si to možná ani většina fandů nedokáže představit. Sice to má celkem stereotypní vzorec, jak se jednotlivý řady odvíjí, ale pointy, hlášky, charaktery, ponaučení a já nevím co ještě, jsou tu super. Ten seriál mě dobře vychovával. ()

Wiceman

Většina fanoušků původního filmu jistě vrtí hlavou pro nesouhlas, ale ne já. Neeee, já jsem byl, jsem a budu zastánce tohohle skvostu :D Prohloubení potencionálu původního filmu si vysloveně říkal o další díl, nebo respektive v tomto případě, 9 sérií skvělého seriálu. Samozřejmě jsou tu i slabší díly, kdy se nudou uzíváte, ale to už prostě patří k seriálovému nebi. Změna v obsazení rozhodně nevadí, spíš naopak. Dnes už si nepředstavim plukovníka Jacka O'neilla jako Kurta Russela, ale spíš jako Macgyverskýho Richarda Dean Andersona. Nejen že je víc cool, ale hlavně konečně taky ukazuje, že má i smysl pro humor. To samé platí i pro doktora Jacksona, přičemž mi James Spader vždycky přišel takovej slabej. Michael Shanks je neuvěřitelnej sympaťák a moje srdce si získal o to víc. Co se týče ostatních členů SG-1 ... no řekněmě, že u úsměvu Amandy Tapping vlhnu a u zvednutýho obočí T'ealca se neubránim úsměvu zase já :D Jasně, postupně někteří odejdou a nahradí je jiní členové (Jonas Quinn, Vala Mal Doran nebo Cameron Mitchell), ale co si budeme povídat, už to není ono. Tenhle seriál krom toho, že se odehrává víceméně pokaždý na planetách, kde rostou jehličnany a všichni jejich obyvatelé mluví anglicky, má neskutečně luxusní záporáky Goa'uldy. Ačkoliv jsou to jen paraziti v tělech nevinných lidí, pořád jsou ale děsně cool. No fakt. Svítící oči, hluboký hlasy, vzhled jako nějakej egyptskej bůh (pozdějc nastoupí i severský a hinduistický bohové) ozbrojená ruka. No to prostě nejde nemilovat :D Jakmile se ale podaří zlikvidovat většinu Goa'ldskejch vládců soustavy, nastoupí na jejich místo už ne tak moc cool rasa Antiků a to Oraiové. Ti už mě tedy tolik nenadchli. Zřejmě asi proto, že mi tak trochu připomínaj Mormony nebo jinou náboženskou sektu :D Jediná moje výtka k tomuhle seriálu (i když pro někoho dost zásadní) je občasná klesající kvalita jednotlivých dílů. Jsem prostě fanoušek a STARGATE Franchise miluju. Pět hvězd. ()

PsenickaR

Seriál, který patří mezi mé oblíbené a naprosto zaslouženě. Pro mě osobně si udržel kvalitu od začátku do konce a těžce jsem nesl jeho konec nekonec  Ano, seriál má slabší a lepší díly, celkově ale většina z nich má styl epizod, tedy téměř vždy se dočkáme závěru v tomtéž díle. Při shlédnutí seriálu jako celku se můžeme i kochat i jeho vývojem a patrně i narůstajícím rozpočtem na trikové scény, takže na počátku zde máme návštěvy spíše těch zaostalejších planet, pomalu na úrovni raného středověku a časem se dostáváme do kontaktu s vyspělejší rasou, který vede k tomu, že si sami stavíme hvězdné lodě schopné cestovat galaxiemi. Škoda povýšení O´Neilla, protože ten v poslední sérii chyběl a pokaždé, když hostoval v epizodách, stálo to za to. Skvělý sci-fi seriál, který pořád ještě nezestárl a škádlení s agarďanama nemělo chybu, pokaždé mě pobavili  ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě