Hviezdna brána

• Česko Hvězdná brána (viac)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Tristanian

Nojo, v současnosti už klasika sci-fi seriálů. Oproti Star Treku má tu výhodu, že nemusí bavit jenom hardcore fanoušky, ale může zaujmout i obyčejné diváky. I když příběh byl občas poměrně křečovitý a poslední dvě sezony vznikly jen za účelem vydělat, ale rozhodně ne pobavit. Proto "pouze" za 4* ()

The_God

Pro mě, jakožto fanouška sci-fi, nejlepší seriál ve své kategorii. Přirostl mi k srdci mnohem více než Star Trek. Pravděpodobně tím, že ST se odehrává v budoucnosti, kdežto SG v současnosti. Sice nejde do hloubek psychik jednotlivých postav - v tomto ohledu si celý seriál vystačí se smrtí O'neillova syna, potlačovaného vztahu O'neill-Carter, Teal'covým snu o svobodných jaffech a Danielovou unesenou ženou - ale nějak mi to nevadí. Samozřejmě jako každý seriál trpí neduhem dobré/špatné epizody (snad kromě Futuramy a Friends, kteréžto jsou dokonalé), ale naprosto si mě získal a s radostí očekávám každou další epizodu. Bohužel mám i pár výtek - jaffské skládací masky - proč zmizely? Působily skvělým dojmem. Plukovník Mitchell - zdaleka si mě nedokázal získat jako O'neill (se dvěma el). Teal'covy vlasy - proč, proboha? Vždyť holohlavej vypadal naprosto cool, s vlasama vypadá...no divně. Nemluvě o tom, že mu odebrali tyčovou zbraň a dali P90 (do každé ruky jednu). Vypadá jak hrdina z béčkových akčních filmů z počátku 80. let. Nebýt těchto a dalších, dal bych o 10% vyšší, takhle 85%. A k té neoficiální anketě o nejoblíbenější postavu - Teal'c. Jeho stoický klid je úžasný a v některých situacích i vtipnější než cokoli jiného a nepředabované "Indeed" nepřekonatelné (a pravděpodobně nejvyslovovanější slovo v celém seriálu). ()

Sentinel

Hlavní příběhová linie řešící konflikt Tauri a Goauldů je docela povedená, ostatní díly vyplňující mezery už bohužel, až na pár výjimek, postrádají pořádný šmrnc a scénář v některých případech připomíná práci žáků základní školy. Celkově je to ale koukatelné a některé díly jsou opravdu vydařené. ()

tubera

Nechápu, proč má původní seriál pouze 70%. Jako chlapec ze základní školy jsem byl touto sérií naprosto unešen a každý den jsem ho s vrstevníky rozebíral. Podle mě je dostatečně vtipný, výpravný, akční a do jisté míry průlomový... ()

schwejk

Lidi, tenhle seriál je prostě boží. Nesmíte ho ale brát vůbec vážně - někdy kolem čtvrté řady (kterou považuji za nejlepší) nenápadně a v poslední sérii už neskrývaně se ukáže, že tohle je jenom výborně natočený sit-com. Richard Dean Anderson střílí a hází hlášky kudy chodí. Závěr sedmé řady a druhá polovina osmé jsou naprosto geniální! O deváté sérii bych ale pomlčel a celá postava Bena Browdera (Mitchel) mě neskutečně iritovala. Ale stejně - mám všechna dvd a čas se Stargate strávený bych nevyměnil. ()

Nut

Film žeru, tak jsem samozřejmě shlédla i pár dílů seriálu a vyšla mi z toho jedna hvězdička. Nekonečně nudné, přeplácané, typicky americké se svými hrdiny, kteří denodenně zachraňují planetu, z míst výbuchu odcházejí s vyžehlenou uniformou a kulky se jim zázračně vyhýbají. Jasně, když by měl seriál 1-2 řady, neřeknu ani popel, ale nechápu jak se mohl dočkat takových epizod, vždyť je to plýtvání! ()

Chester46

Seriál mého dětství. Pamatuji si jak sem čekal na další série. Ovšem po 8.řadě to ztrácí všechno na čem to celý stálo...Na borcovi jménem Plukovník Jack O'Neill (Richard Dean Anderson), nejlepší postava z celého seriálu, kterou v sedmý řadě povýšili na generála, od té doby to šlo od jedné k pěti, nahradil ho Mitchell který nešahá Jackovi ani po kotníky. Celkově do 8.řady je brána opravdu skvělá, ano najdou se slabší díly, ale najdou se i silné díly, nejde udržovat laťku kvality pro všechny epizody, někdy se trefíte někdy ne, ale valná většina dílů je opravdu skvělá. Hltal jsem to jako malý a hltám, no spíš koukám na to s jemnou dávkou nostalgií i teď. Srdcovka. ()

Ziriath

První z dílů docela pěkně rozvíjely nápady z filmu, ty poslední řady ale šly už poněkud takříkajíc zu Grund. Coby malý svišť pravidelně jsem rychlostí blesku utíkala ze školy domů, abych stihla co nejvíce z tohoto seriálu. Po nějaké době udělalo mi to v hlavě při sledování jednoho z dílů, kde celých 45 minut u stolu vyjednávali o dodání technologií (které stejně nedostali), ''cvak'' a mně došlo, že se vlastně koukám na seriál často dosti nezáživný, kde třeba jedna z hlavních postav dokáže celý díl umírat nebo se tam jenom kecá aniž by k něčemu podstatnému došlo. Všichni lidé za branami (oproti filmu) samozřejmě mluví perfektně anglicky a všude to kupodivu vypadá jak u nás, v jednom případě dokonce byla jedna budova ve stylu novogotiky. A když na scénu přišli ''Blahoslaveni budiž Oráj!'' , to teprve šlo do kopru. Byť už myslím zmizel pro mě nepříliš oblíbený Andersonův Jack O'Neill a Teal'c vypadal s vlasama lépe. Nicméně nás tento seriál obohatil o goauldy, symbionty, zakňaktely, naqua'dah, jaffy a tyčové zbraně, to se musí nechat. ()

HennessyVSOP

Omlouvám se všem skalním fanouškům, ale tento seriál je dle mého názoru další z řady amerických ztrát času. Abych ale neupíral seriálu i několik jeho kladů, tak tady jsou: R.D. Anderson je slušný seriálový herec a navíc spoustu kluků ho má nostalgicky fixovaného i jako McGyvera; ústřední hudba je jedna z nejlépe vymyšlených ze všech seriálů; motiv filmu, tedy cestování pomocí červích děr mezi světy má obroský potenciál. A teď to co řadí tento seriál do nelichotivých pozic: děj každé z epizod je blbost nad blbost, zápletky nejsou ani důmyslné ani uchvacující, všechny světy vypadají stejně, odlišnosti a motivace jednotlivých mimozemských ras jsou opět ploché blbosti, naprostá většina herců hraje příšerně. Závěrem mi nezbývá říci nic jiného, že tahle slátanina je horší než Star Trek který mi nepřirostl k srdci a srovnávat tento seriál se Star Wars je nebetyčná drzost. 35% ()

dthwinter

Jeden z mála seriálů, který během let neztratil svou kvalitu. Naopak v prvních sériích se děj rozbíhal jen pomalu a epizod, které se dotýkaly hlavní příběhové linie, bylo jen poskrovnu. Ale poté se po několik let rozjela jízda, která rozhodně nenudila, a člověka to nutilo dívat se na další a další díl, až to končilo probdělými nocemi. Klíčovou roli zde hraje Richard Dean Anderson, díky němuž seriál získavá i komediální nádech. Zkrátka plný počet za nezapomenutelných 10 let vysílání. ()

henrykz

Super seriál, který od VI. řady nabírá pořádné otáčky. X. řada už je na úrovni celovečerního filmu a poslední epizoda je vážně skvělá. Bohužel pátá hvězdička chybí, protože některé epizody jsou opravdu slabé a hlavně několik řad se zde objevuje stejný hlavní nepřítel, který je v posledních sériích vlastně úplně bezmocný. ()

Scaevola

Je těžké hodnotit seriál, který vydržel tak dlouho: Už z prostého počtu epizod musí být jasné, že některé byly povedené a jiné vysokých kvalit nedosáhly. Navíc se u podobného díla dá zkoumat množství aspektů (odvážná vědecká tvrzení se postupem času měnila na vnitřně provázanou a fungující sci-fi mytologii; zajímavé pohrávání si s legendami starověkých kultur a jejich občas skřípající zpřítomňování). Herecké výkony také kráčely po sinusoidě - u každé postavy by se daly najít díly, ve kterých excelovala a jindy byla až nemístně otravná. Jediné, co mělo neustálou zvyšující se tendenci, byl scénář. Přes prvotní průzkumné a záškodnické mise se postupně SG-1 propracovala až k bojům o celou galaxii a minimálně tohle je pádným důvodem, proč všech deset řad sledovat. Uznávám, že se jistě najde mnoho lidí, jimž nebude tento druh zábavy vonět, ale pro všechny ostatní směle dávám plné hodnocení i s vědomím všech možných výhrad. ()

Vala

No tak Hvězdná brána je už mezi seriály v podstatě legendou.Hodně lidí s SG-1 vyrůstalo a já patřím mezi ně.Je to prostě srdcová záležitost,jiné než vyšší hodnocení dát nemůžu :) ()

musculimus

Po dechberoucím pilotním filmu následuje, dnes již kultovní, seriál, který srší informacemi z kvantové fyziky stejně tak, jako břitkým humorem Jacka O´Neilla. Už vymyšlení něčeho takového jako je "kruh bohů" si u mě zajistilo pozornost. Seriál Stargate mě donutil přemýšlet o vesmíru a o možnostech, které ukrývají zákony fyziky. Bohudík se seriál rozrostl na více než tři nebo čtyři série. Naopak vymyšlení rasy Ori spolu s odchodem Richarda Dean Andersona na přelomu 8. a 9. série je pro mě je největším zklamáním. SG se skládá z výborných a průměrných epizod, nejlepší z nich je asi Window of Opportunity či případně Unending. I když je to nastavovaná kaše, tak SG navždy zůstane mou srdeční záležitostí. ()

mark65

Velmi pěkný sci-fi seriál, který se už stal fenoménem. Seriál měl velký potenciál, který se v seriálu naplno ukázal. ()

bezdiakritiky

už v podstatě seriálová klasika. skvělý námět, slušné příběhy - ale hlavně spousta spousta emzáků. Richard Dean Andersoun čelí s ironií a nadhledem tak svízelným situacím, že by mu je měl občas Joe Flanigan závidět. na moje televizní mládí nedám nikdy dopustit. pozdější pozdější díly si sice čtyři hvězdičky nezaslouží, ale Apophis to vem... ()

Laci

Seriál, ktorý som začal pozerať kdesi na prvom stupni ZŠ a pozerám ho v podstate do dnes. Ak som na niečom vyrastal, tak je to určite stargate... Avšak čím ide seriál ďalej, tým pribúda množstvo nudných, ba až trápnych epizód, a posledné dve série nemali byť nikdy natočené, pretože to bola len telenovela s nudnými zápletkami a logickými nezmyslami. Navyše s otravnými hercami. Tvorcovia sa mohli radšej sústrediť viac na záverečný film a potom prepnúť na Atlantis. ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě