Síla psa

• Veľká Británia The Power of the Dog (viac)

Charismatický, ale despotický majitel ranče se chová krutě k bratrovi, který si domů přivedl novou manželku a jejího synka. Jenže pak se stane něco nečekaného. (Netflix)

laik_60

nečakajte žiadnu kovbojku, je to klasická dráma osadená do americkeho vidieku, zameraná na psychiku hlavných protagonistov, Bolo to  zbytočne dlhé a suché (aj klimaticky aj dejovo). ()

FrankSusta

Tento film mnoho dal, ale co jsem chtěl, to ne. Velice pomalý film (i na mě) s nesmyslnými řečmi vedoucí od nikud k nikam. A když už se pokusí říct nějaký vtip, tak působí divně. Celý film na mě působil jako přepálený dvouhodinový trailer, který o konečném díle nedá vědět téměř nic, jen musíte z několika málo částí odhadovat, co se tam asi zhruba stane. A je to škoda, jelikož začátek byl dobrý (vztah George s tou ženskou (jejíž jméno jsem zapomněl) mě dojímal). Ale pak se postavy začly chovat divně, a i když jejich motivace byli naznačeny, nebyli rozvinuty. a je to škoda. jinak film je naprosto epesní řemeslo s monumentální výpravou, hudbou a kostýmy... a herci hrajou taky docela dobře     asi více pro čtenáře knižní předlohy (kterou jsem nečetl)    5,5/10  ( a navíc se blíží Oscary, takže tohle jsem si nesměl nechat ujít) ()

Reverse01

V tomto prípade sa jedná o zdĺhaví dej bez akéhokoľvek stupňovania. Celý film sa nesie v úplnej pasivite, takže po ukončení si po 10 minútach ani nespomeniete že ste vôbec nejaký film videli. Charakter postáv bol veľmi slabo vykreslený, žiadne sympatie ani s jednou postavou. Ďalšie mínus je že tu nefiguruje peripetia a celý dej si domyslíte už niekde v polovici. Toto všetko nám uzatvára veľmi nevýrazný soundtrack. Film ktorý neprekvapí scenárom, réžiou ani hudbou nemôžem ohodnotiť inak ako 40% ()

jedna_vrana

Phil Burbank (obzerá si papierové kvety): „No dobre. Nie sú purpurové? Zaujímalo by ma, ktorá slečinka to vyrobila?“ Zaujímavo poňatý príbeh o dvoch bratoch, kdesi v Montane okolo r. 1925. Sú rozdielni, ako biblickí Kain a Ábel. Keď do príbehu vstúpi ženský prvok – Rose, veci sa ešte zhoršia. Phil sa naváža do jej syna Petra, ale veci sa vyvinú inak, ako by divák spočiatku predpokladal. Krásna scenéria neúrodnej krajiny, kopcov, lúk a koní, ktoré tu chýbať nemohli. Od filmu s westernovým nádychom by ste mohli čakať prestrelky, krv, ale film je založený na ponore do ľudských vzťahov podčiarknutý hudbou (dominovalo violončelo). Benedict Cumberbatch v úlohe Phila je skvelý, zlovestnú atmosféru svojej postavy zvládol bravúrne. ()

octopuska

Benedict se rozjel a zahrál si pěknýho farmářskýho, přihřátýho prevíta, s kterým se dá jen těžko vyjít. A když, už musíte a vezmete si jeho bratra a sdílíte stejný příbytek, začnete chlastat, jako dobytek. Což výborně předvedla Kirsten, která je tu hodně přepadlá. A láhev si hýčká místo domácího mazlíčka. Její neduživý, zženštilý synáček je terčem posměchu osazenstva na farmě, což ji na klidu rozhodně nepřidá. Ale, jak říká jedno výstižné pořekadlo. Boží mlýny melou.....Benďa si to špinavý hovado užil a hraje luxusně, přímo oskarově. Zlatej prdeláč, už se na něj zálibně šklebí. Farmářské dusné ovzduší se zadírá, jako třísky. Tempo filmu je úmorné, jak výšlap do pouště. Není to nic excelentního, ale přesto ten jeho výkon stojí za to vidět. Pro fajnšmekry, jako dělaný. ()

UhLee

(6/10). Snímek Síla psa posbíral na Zlatých glóbech hlavní cenu, tak jsem se chtěl podívat, co za oním vítězstvím stojí. Film je brutálně odtažitý a nedává najevo svoje emoce jako většina postav. Sledujete jak se to v nich pomalu vaří a beze slov můžete pouze dedukovat, proč se Benedict chová ze začátku jako totální pako, ale v závěru se stane sympatickou postavou. Některé "skryté" myšlenky jsem dokázal odhalit, ale stejně jsem moc nepobral celkovou filozofii tohoto uměleckého díla. Je to určitě neobvyklý a originální western, který ovšem trpí na hlemýždí tempo a i já jsme párkrát zkontroloval časomíru, jestli už jsem alespoň v půlce. Herecké výkony jsou taktéž rozporuplné, protože tady herci nedávají najevo emoce a divák si k nim těžko najde cestu. Za mě jsou první půlhodina a poslední půlhodina velice kvalitní, ale zbytek už tak slavný nebyl. Velice hloubavé, nepoddajné a pomalé. ()

David.Darco

Moja prvá skúsenosť s Jane Campion. Musím povedať že do istej miery rozumiem, prečo mnohí jej filmy neznesú, nedopozerajú a zavrhnú. Pre mňa však ide o šikovnú hru s žánrovými konvenciami a štúdiu medziľudských vzťahov, ľudskej povahy, psychiky a najmä utrpenia. Čo iní môžu považovať za vytrácanie sa motívov a nejednoznačné-nedoslovné motivácie ja pokladám za istú plavbu cez vody nejasnosti ľudskej mysle a nedostatočnej vypovedanosti ľudských útrap a myšlienok. Zároveň je to prístup ktorý napríklad v tomto prípade prináša nejednoznačnosť deja ktorá minimalisticky prekvapuje diváka a dezorientuje ho v tom, čo chce vlastne autorka povedať. Mne sa takýto prístup celkom pozdáva a popravde ma celkom teší, že sa darí aj takémuto autorskému dielku s nevypovedanými, iba naznačenými tematickými fenoménmi, v dnešnej dobe spravidla tendenčne (za vidinou festivalového úspechu) spracovávanými a pretláčanými aj do námetov, v ktorých pôsobia ako rozhádzaná kopa smetí uprostred zelenej lúky. ()

Lamprea

Na tohle sem teda neskočil. Plně si uvědomuju kvality, který ten snímek má, ale nevěřím tomu ani na sekundu. Prostě mi to smrdí kalkulem a to i parádní kamera, která vrší jeden lepší záběr než druhej mi nakonec přišla moc na sílu. Nervózní podívaná. ()

Triple H

Dosť dobre natočené, ohudbene a zahrane. Cumberbatch ešte lepší hádam ani nebol. Ale akonáhle ten jeho drsný honák po trištvrte hodine zamyslene hľadel na nahých kovbojov šantiacich v rieke, bolo jasné že toto nie je len old school western či coming of age story. A s pribúdajúcimi minútami sa z toho stalo jemne, v náznakoch a veľmi artovo komunikované čosi o toxickej maskulinite, gender vzorcoch. Taká zdržanlivejšia variácia na Skrotenu horu (vrátane kopca so symbolickým významom), miestami diskutabilne ozvláštnená o akési psycho a znepokojivé prvky. Veľmi svojský mix. ()

JimmyII

Síla psa stojí i padá s tím, co nám neukazuje - a že toho je hodně. Mám rád, když si divák musí domýšlet, co se mezi záběry stalo, ale například reakce Rose na Phila jsou až příliš málo opodstatněné. Oproti tomu dynamika vztahu Phila a Petera je skvělá. S určitou dvojznačností se tak potýkáme celou dobu, ale rozhodně jde o hutnou, atmosférickou podívanou, které kralují výkony Cumberbatche a Smit-Mcpheeho. ()

Mrkvič

Pomalý anitewestern a jak by řekl Eric Cartman - k dokonalé homo kovbojce by už chybělo jen pojídání pudinku. Polovinu filmu divák sleduje pomalu plynoucí běžný život rančerů. V druhé polovině se schyluje k řádné homosexuální náloži, aby nakonec zkušená režisérka z diváka vymáčkla úplně jiné pocity. Zajímavé pojetí. Zajímavý příběh. ()

Qitek

K čemu ty skvělé herce žijící ve svých rolích, krásnou kameru i atmosféru dirigovanou hezky uvědomělou režií, když ve výsledku je to celé o natahovaném hovně . Takovej ten povinej, a totálně overrated film jdoucí si naproti glóbům a oskarům, který vám do hlavy tluče celou dobu "Všechno se to děje pod povrchem, bublá to tam, cítíš to?" a náročný i průměrný divák jen pokrčuje rameny a odpovídá "Aha hmm" a dlouze a hlasitě si do toho po čtyřicátépáté zívne. ()

Johnny.ARN odpad!

Dva domy, okolo nič a v pozadí hory. Niekto si povedal, jebnime tomu nominačku za výpravu. A jeho kamoš, rovnako trafený ako on mu na to zakontroval, že a aj za hudbu a zvuk. Ja už vážne neviem, prečo nás akademici takto trestajú? Buzerantská dráma, so všetkými archetypmi postáv, rozťahaná jak hovno po dlážke, bez jedinej lepšej scény, s očakávaným záverom. V kine by som si asi vypichol oči slamkou z nápoja. Dajte tomu všetky sošky, kludne. Nezvládam ja takéto filmy. ODPAD! ()

Sfinkter

Dvanáct oscarových nominací, proměněna jedna za režii. Je to trošku rozporuplné, Síla psa je jako dobře napsaný román, ve kterém se toho však příliš nestane. Je mi líto tří hvězd, herci výborní, ale tento film už neuvidím. ()

elanius

(10/2022) / Tak tu sme si s filmom mic nesadli. Ja v zásade mám rád tieto slowburn drámy, ale najviac na nich obdivujem, keď nevnímam čas a až po konci si uvedomím, že som ten čas vlastne strávil prežívaním príbehu, emócií a atmosféry. V prípade The Power of the Dog som si až moc často uvedomoval, že niekto sa tu o niečo snaží, celé to je proste moc okaté a samoúčelné. Rušivé. Horšie, že aj odhliadnuc od dobrých hercov a podarenej audiovizuálnej zložky aj príbeh s pointou nie je nič dychberúce alebo podnetné. Najväčší plus filmu je Benedict Cumberbatch a chytľavý hudobný motív. (4/10) ()

Pavlínka9

Nemám ráda filmy s koňmi. Nevyhledávám western. A přesto mě tenhle film extrémně dostal! Měla jsem v průběhu filmu dva scénáře o co tam jde a byla jsem úplně jinde :D :D !!! Super pointa ;) Několikrát to bylo ve filmu zmíněno a jsem ráda, že si toho jedna z postav všimla. Ten film má luxusní hudbu! Vůbec jsem nechápala jak, ale na dlouhou chvíli mě to přikovalo k sedadlu, jelikož jsem se úplně děsila, co se tam stane...Zní to až zvláštně, ale bylo tam takové napětí, které ta huda nádherně podtrhla, že jsem vůbec nechápala, co se děje a jak je to možné, že mě to tak moc vtáhlo.  Dvoji Dunst-Plemons mám ráda už roky, z bolesti hlavy hlavní ženské postavy mi bylo zle a všudepřítomný tělesný "zápach" kovbojů jsem téměř také cítila..Jsem ráda, že je to nominované na Oscara-hudba - protože na to má. ()

PierrevanH

ahááá, takže Bronco Henry a dr Strange byli teplejší než Jaro? Síla psa je metaforou pro jejich fyzický akt, psí chování hlavního despoty nebo pozornost, kterou si u něho získal mladý hubenka tím, že poznal siluetu pejska v úpatí hor? A kdo poslal Strangeovi obálku s antraxem?  A není té kovbojské tématiky o mužské lásce trochu moc Antone Pavloviči? Otázky, samé otázky...jinak vcelku zajímavý, ale strašně se táhnoucí, příběh o velice rafinovaném a zákeřném plánu, jak vyřešit problém za maminku, která se utápí v chlastu. Čekal jsem romantiku a hluboké drama - boj o ženu mezi dvěma bratry, kteří jsou povahově naprosto odlišní, možná i smrt postavy bratra-manžela, takže výsledný děj byl pro mě docela překvapením. A uvědomujete si vůbec, že ten kluk byl absolutní psychopat? Komentář obsahuje *spoilery*. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.03.2024

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

28.03.2022

Dnes v noci proběhl 94. ročník předávání Oscarů, tedy cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS), a i letos se psala oscarová historie. Celý ceremoniál se odehrál v hollywoodském Dolby… (viac)

Ceny BAFTA 2022 - výsledky

Ceny BAFTA 2022 - výsledky

13.03.2022

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních cen Britské filmové a televizní akademie (BAFTA) za uplynulý rok 2021. Průvodkyní slavnostním večerem byla komička Rebel Wilson.… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny!

Nominace na Oscara zveřejněny!

08.02.2022