Muž so zajačími ušami

• Česko Muž se zaječíma ušima (viac)

Jozef (Miroslav Krobot) je spisovateľ, ktorý jedného dňa získa nečakanú schopnosť - mimoriadny sluch v podobe zajačích uší. Ten mu umožňuje výborne počuť nielen hlasy ďalších ľudí, ale predovšetkým ich myšlienky... Stretnutie cudzích a vlastných predstáv o sebe samom otvorí Jozefovi oči. Keď mu potom jeho mladá priateľka Katka (Alexandra Borbély) oznámi, že s ním čaká dieťa, Jozef vie, že je to jeho posledná šanca, ako si usporiadať doterajší život a narovnať rodinné vzťahy. Muž so zajačími ušami je tragikomédiou o mužovi, ktorému sa život prevráti zo dňa na deň, ale aj rozprávaním o našich predstavách o živote, aké môžu byť niekedy mylné a zároveň smutné aj komické. (Garfield Film)

Autogram

Najskôr som sa snažil všetko vo filme pochopiť. Potom som od toho upustil a snažil som sa film aspoň vydržať. Nebolo to jednoduché, ale druhá úloha sa mi podarila (na druhý pokus). No veľa pozitívneho napísať nedokážem, v podstate len to, ako tuším, že ide o veľmi intímnu spoveď autora a tak je pre bežného diváka, ktorý sa neorientuje v jeho mysli, film ťažkou náložou. ()

vitekpe

Nesnadno uchopitelny film, pro me obzvlast vzhledem k tomu, ze jsem nedokazal k hlavni postave (standardni Krobot) zaujmout jakykoliv vztah. A to je bohuzel malo, Antone Pavlovici... ()

F.W.Colqhoun

Josef pochopil, že se stal štvancem. Fajn že se na problémy privilegovaných bílých mužů ani v této době úplně nezapomíná, i když se nakonec ukáže, že jejich potíží jsou oni sami a navíc komplikují život všem okolo. Jemně surrealistické vyprávění o muži, který všechno slyší, ale ne vše si pamatuje, se povznáší nad běžnou 'tuzemskou' produkci nejen scénářem, který dokáže nebýt banální, hereckým koncertem pro 2+1, převlékací scénu ztepilé Alexandry Borbély (na jejíž jedinečné fyziognomii postavil nějaký Maďar skvělé O těle a duši), východoevropskou aluzí na Donnieho Darka, ale hlavně nanejvýš vítanými povznesením se nad podlézání divákovi, kterého jinak třeba honit na každou píčovinu do kina. Prostě kdo chce vidět Krobota existenciálního skoro mastroianniovsky a Kaiserovo penzijní péro, ať přijde, nebo si film streamne za 50 let. Těžko říct zda lvy uhnaný Zátopek, ale tohle přetrvá. ()

janesX

Celkom milo ma to prekvapilo a dávam tri a pol hviezdy (nie štyri, ale tri a pol). Forma je tu asi trochu nad obsahom, nie že by bol obsah zlý, skôr tým chcem povedať, že je to natočené naozaj kvalitne (kamera, strih a zvuková postprodukcia). Dosť rušivé, či divné (alebo artové) bolo, keď herci začali hovoriť priamo do kamery. Scény sa vždy skončia ešte pred tým, než by začali nudiť, čo funguje vždy. Zasmial som sa v pravidelných  dvadsaťminútových intervaloch (na komédiu je to určite málo), ale pár krát som sa aj zamyslel nad nejakou zmysluplnou vetou. Napriek všetkým kladom sa tu toho veľa neudeje, nič viac, čo by ste nezažili, alebo čo by ste nepočuli z rozprávania každý deň doma, vonku, v práci, z tohto pohľadu je to taký obyčajný, všedný film. Ak čakáte, že to (podľa obsahu) bude niečo na spôsob Po čom ženy túžia, tak možno budete (mierne) sklamaní.  Ale dnes som mimochodom videl aj jeden oscarový film a bolo celkom pozoruhodné, že tento (Muž se zaječíma ušima) ma bavil viac. Aj preto dávam štyri (teda tri a pol). ()

mira007

Od té doby co Miroslav Krobot nepočítá ty vrácené podšálky je loterií, zda se objeví v něčem děsně in zábavném, nebo naprosto mimozemsky mimózním, jako když se chopí režie. Spíše ten druhý případ je tento skoropseudoartový komediální kousek, který mi moc vtipný nepřišel. Jedna hvězda za autorskou odvahu něco takového natočit, ale pro mne byl už odrazující Kaiser, který tam hned na začátku v depresi ukazuje nekonečně dlouho svůj penis. No ani moc nepomůže, když tam Babišová ( ne Monika ) ukazuje prsa. ()

bohemia_regent

Šulíkova tvorba si udržuje vysoký standard, přesto jsem nečekal, že ještě někdy překoná laťku, kterou si nastavil Zahradou (1995). Přiblížil se k ní sice v Cigánovi (2011) a hlavně v Tlumočníkovi (2018), ale... ale stalo se až teď, a já jsem nadšený. Příběh Muže se zaječíma ušima není nijak originální, ale originální a hlavně invenční je Šulíkova režie, a to nejen v tom, co zachytil (mj. skvělého Oldřicha Kaisera a pár dalších výborných hereckých výkonů) tradičně spolehlivý kameraman Martin Štrba, ale i ve fázi dokončovaček, kde září brilantní práce s archivní hudbou Ivana Paríka a Miroslava Bázlika a vůbec celková zvuková dramaturgie... Na tom, že je tu řazen ke komediím, což je (přes občasný výskyt hořkého humoru) nesmysl, nemá tenhle film žádnou vinu, takže dávám bez rozpaků 5*. ()

Chudobka

Film pro mě. Stárnoucí hlavní hrdina přehodnocuje svůj život. "Nenechat se manipulovat. Každý po vás něco chce....Všechny poslat do prdele!" Přesné! Můj oblíbený Miroslav Krobot byl skvělá volba, nikoho jiného si v této roli nedokážu představit. Stejně mě potěšil i Oldřich Kaiser. Výborní herci i v dalších rolích. Kde je nějaký Český lev? Proč tak nízké hodnocení na ČSFD? Martin Šulík a Martin Štrba si zaslouží velký obdiv. ()

Fifer

Zatímco Krobotovy autorské filmy jsou pro mě spíše průměrné a nedokáže to zachránit ani jeho specifické herectví, tak tohle se povedlo. Šulíkův film je přesně tím, čím Velká premiéra není. A Šulík nenatočil tak dobrý film snad od Klíče k určování trpaslíků. Chápu, proč má snímek jen 55 %, je to moc náročné. Ale i tak je to ostuda. ()

Olík

Ušatá alegorie aneb Ezop s Kafkou ruku v ruce cestou Česko-Slovenského přátelství. Experimentální, ale zároveň nenápadné. Typicky bezemoční Miroslav Krobot a jeho sarkastické hledání odvahy, které rozhodně nebude pro mainstreamového diváka. Já osobně stojím někde na pomezí mezi „dejme tomu“ a „spíš ne“, ale určitě nemohu říci, že jsem se vyloženě nudil. ()

Dinoroth

Zvláštny film. Vtipný, ale dosť svojským spôsobom. Podnetný, ale na tak veľa strán, až sa stáva zmäteným. S postavami, ktoré majú tak veľa chýb, že na dobré vlastnosti ani nezostáva priestor, no ktoré som si napriek tomu obľúbil. _____ Pozorujem určitý trend - keď v Česko-Slovenskom priestore "zvláštny film" vznikne, nadáva sa, že je príliš zvláštny a uletený. Pri všetkých tých vzťahových drámo-komédiach, ktoré u nás vznikajú medzitým a fungujú ako akási vata, sa zase nadáva, že sú ako cez kopírák. Mohlo by byť prínosnejšie pri filmoch menej hodnotiť to, či náhodou nevznikli v Česku alebo na Slovensku, či sme ich náhodou neplatili "my" z daní, a viac hodnotiť samotný film. Inými slovami by ma naozaj zaujímali hodnotenia Muža so zajačími ušami, ak by vznikol v zahraničí. _____ (Kino Lumière, film #1079, komentár #9) ()

Razzor_82 odpad!

"Neplánoval jsem to." Krobotova kazatelská úvaha o hledání odvahy k zásadní životní změně. Velmi surrealistická táhnoucí se podívaná. Takový cynismus mě vůbec nebere. 0/10 ()

Rockerman

Lidé s povahou, jakou má Josef by se asi neměli ženit a mít děti. V mládí bouřlivák, který o rodinu nejeví zájem, byl sobec. Stárnoucí spisovatel se snaží urovnat vztahy v rodině, ale moc se mu to nedaří. Pozoruhodný film, ve kterém zaznívají mnohá moudra a hluboké myšlenky (např. o víře a církvi). Život je zkrátka hodně složitý. Miroslav Krobot opět nezklamal. Usala prusa! ()

siloalampa

Dlho mi trvalo, kým som pochopil, že tu o žiadnu komédiu nejde. Išiel som totiž do toho s tým, že sa idem predovšetkým baviť a pred polovicou som mal chuť to skrečovať. Potom som však precitol a začal uvažovať. Tento film je svojím posolstvom a myšlienkami akýmsi pozastavením dospelého muža za krivkou starnutia a sebakritikou a hodnotením samého seba, nazretie do duše ostatným a snaha o pochopenie existencie zmyslu života na zemi. Ak budete mať chuť práve na toto, Muž so zajačími ušami zaiste nesklame. ()

Monggol

Šulík akosi depresívnie, vnútorne napĺňajúca poetika jeho skorých diel sa úplne vytratila s Krajinkou, potom to išlo už rapídne dole. ()

rublik05

Zase jsem se nechal napálit. Prý komedie... Marně jsem přes hodinu a půl čekal na jediný moment, kde bych alespoň malinko pohnul koutkem. Muž se zaječíma ušima je čistočisté drama, navíc extrémně nudné a nezajímavé, takže dokoukat tohle až do konce bylo pro mě neskutečným utrpením. Film má subjektivně tak minimálně dvojnásobnou stopáž, neděje se zde nic alespoň trochu zajímavého, co by diváka alespoň na chvíli vytrhlo z čím dál tím více se projevující letargie. Kladně ohodnotit se dá snad jen obstojné provedení (režie, kamera, střih) a také snesitelné herecké výkony. Nebýt těchto faktorů, prakticky by nebylo co hodnotit. 2/10. ()

Inozuka

Skvělý surreálně cynický film o krizi identity i tvůrčích schopností. Film stojí a padá s Krobotovým minimalistickým herectvím, ve spojení s Oldřichem Kaiserem válcují značnou část "tuzemské" tvorby. Už dlouho jsem se takhle nebavil ... ()

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

17.01.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 29. ročník udělování cen Český lev. Mimo to byly během dnešní tiskové konference oznámeny i dvě nestatutární… (viac)

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště

07.07.2021

Od pátku 6. 8. až do čtvrtečního odpoledne 12. 8. 2021 nabídne Filmovka cestu historickým, současným a česko/slovenským filmem. Do srdce Slovácka opět zamíří hvězdy stříbrného plátna, s nimi dojde na… (viac)