Stvorení pre lásku

• Česko Stvořeni pro lásku (viac)

Film o nenaplnenej láske, premlčaných slovách a odvrátených pohľadoch. Príbeh sa začína roku 1962 v Hong Kongu, kam sa do jedného domu nasťahujú dva mladé manželské páry: Chowovci a Chanovci. Keďže pani Chowová a pán Chan trávia väčšinu času na zahraničných služobných cestách, ich polovičky sa počas osamelých večerov často náhodne stretávajú na spoločnej domovej chodbe. Prehodia zopár zdvorilostných slov, ktoré viac zatajujú, ako hovoria, letmo sa dotknú... Režisér Wong Kar-Wai týmto filmom nadviazal na svoju ťažiskovú tému (ne)komunikácie medzi mužom a ženou, ktorí sú odsúdení na večné stretávanie a míňanie sa. Film sa vyznačuje čistým vizuálnym štýlom, dokonale zladeným s hudobným soundtrackom. Získal si taký vplyv na divákov na celom svete, že ovplyvnil medzinárodné hitparády i štýl obliekania. Na MFF Cannes získal cenu za najlepší mužský herecký výkon a Grand Prix technique, Cézara za najlepší zahraničný film a mnoho iných. (oficiálny text distribútora)

Oralfabet

Tohle bude určitě fakt kontroverzní, šokující, nikým dosud nevyřčený názor, ale musím říct, že Kar-wai Wong ví, jak natočit dobře vypadající film. 9/10 ()

Perfo

Dva osamělí lidé. Každý ve svém vlastním manželství. On a ona. Cesta a poznávání protějšku. Náznaky, nejednoznačnost, cit. Inteligentní rozvleklá romance úplně jiného charakteru než jak jí běžně známe. Jemnost a citlivost. Slova, která charakterizují tento zvláštní snímek. ()

HanaM.

Když jsem četla obsah filmu, připadal mi, jako jeden z nejzajímavějších příběhů o nenaplněné lásce. Těšila jsem se na beznadějný minimalismus Soumraku dne, nebo Smrti v Benátkách. Skutečnost ale moje očekávání úplně nenaplnila. Možná vyjadřování citů odlišné od toho evropského zapříčinilo to, že jsem nepocítila vůbec nic. Nicméně je pro mne nezapomenutelný díky úžasné kameře a trefně vybrané hudbě Nat King Colea. ()

kdosizrosy

Zvláštní. Takové lehce plynoucí snové obrazy protkané nikdy nevyslovenými pocity protagonistů. Věčně se setkávájí, věčně se mijí, věčně vyčkávají a věčně k ničemu se nemají. Hezky to ukazuje, jakou úzkost, smutek a vůbec poznamenání po sobě zanechá nenaplnění. Nejen lásky, ale obecně toho, co se celou dobu vznáší kolem ve vzduchu, co oba stejně moc dobře vědí. Jen nikdo není schopen udělat ten první krok. Ze studu, strachu. Jak ničivé je o pocitech nemluvit, byť jsou znatelné. Je to takové lehce intelektuálské téma, určitě ne pro každého. V podstatě to je romantika, jen jí takřka všechny její nosné prvky chybí. Proto se film stáčí do jakési tesknosti prostupující celým filmem, do němých scén, které můžou nudit. Formální zpracování povedené, jen ten příběh lehce zaostává. Ale možná to tak má být? Slabší 4. P.S.: nechápu, proč tomu dali tak pitomej název. ()

Pawlisman

Krásný romantický film. To je jiná než USA. Ta atmosféra. A i když se film tak vleče, po skončení bych se díval znovu. Opakování hudby je zajímavé, ale vůbec ne na škodu, ba naopak. Krásná muzika. Toto musí bavit - ale musíte mít náladu. 8/10 ()

Chudobka

Nenaplněná láska. Pohledy, doteky, vše tak cudné a kolik je v tom citu! Krásná hrdinka kráčející po schodech, oprýskané zdi, ulice v dešti...nádherná hudba, která mi dlouho zněla v uších...Bože, taková krása! ()

Klajnik

Byl to věru zajímavý romantický film. Takový jsem ještě neviděl. Snad ale víc zajímavý než zábavný. Způsob, kterým je audiovizuálně zpracovaný umocňuje poetiku námětu nenaplněné lásky. Přišlo mi, že v jiných filmech jsou highlightem různé momenty, kde se "něco" výrazného stane (dejme tomu, ze třeba první polibek), ale zde jako by se tvůrci vyhýbali takovýto momentům a divák si toho musel spoustu domýšlet. Nic se tam otevřeně neřeklo, ale ta promlčená slova a letmé pohledy snad o lásce, které nebylo přáno, vypovídala o to více. Film si tedy žádá vyšší dávku pozornosti. Věřím však, že se to vyplatí, protože je to film dobrý. ()

Muel

| Block 2 Pictures | Môj prvý Wong Kar-wai a som očarený. Tu som si prvýkrát fakt povedal, že milujem ázijskú kinematografiu. Má svoje čaro, svoj nezameniteľný feel a osobitých tvorcov. Týmito slovami sa ľahko opíše aj In the Mood for Love, Kar-waiov opus, ktorý doslova vynašiel červenú farbu. Kamera top, herecké výkony šťavnato minimalistické, zápletka strašne zaujímavá a podnetná a celkovo proste dáva zmysel, že sa z tohto snímku stal taký kult, aký sa stal. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 | ()

Martyr

Ak by som mal začať kladmi, tak treba pochváliť skvelý obraz a strih. Vidieť, že tvorcovia si dali poriadne záležať a vyhrali sa aj s detailami. Herci boli dobrí (vrátane škaredého priateľa :), čo ma však zaujalo boli zvláštne dialógy, ktoré akoby v sebe neniesli žiadne emócie. Predpokladám istý zámer ale možno to súvisí len s našou rozdielnou geografickou polohou. Čo ubralo hviezdičku bola odfláknutá hudba. Dosadiť do každej situácie ten istý, aj keď pekný hudobný motív veľa roboty nedalo, pričom práve zvuk bol tiež výborný a dal sa využiť k lepšiemu naviazaniu vzťahu k hercom, tak ako to mám rád u iných filmov. Pre najväčších kritikov a vychutnávačov umenia určite čistých 5. Ja som sa tam zatiaľ nedostal, takže menej ()

grerar

Jsou filmy dělané na efekt, na detail, atp. Tenhle má přesně to, co se dá očekávat, nicméně není zde naplněn takový jakože ideál :D Prostě mi efekty detailu dělaly větší problémy než u Amélie například. Nemůžu si pomoct, 4*. ()

tomo41

" Feelings can creep up just like that. I thought I was in control." Pomalé, lyrické rozprávanie môže miestami nudiť, no samotná sila príbehu to zachraňuje spolu s takmer dokonalým vizuálnym spracovaním. ()

theSaint

Obrazově velice chytrá a krásná záležitost. Komorní, elegantní, poetické, snové, osudové, intimní. Tak vizuální perfekcionismus se už nevidí. Každý pohyb kamery má svůj důvod a záměr, kompozičně něco naprosto nevídaného. Příběh lásky zahalený do atmosférického hávu 60.let a geniální hudby. ()

vojo

Dokonalá ukážka štýlu. Buď vám film "zapasuje" alebo už viac nemusíte vyhľadávať ázijské priahnutia po láske... ()

agassi68

Podmanivé, ale pre vnútorne naladeného diváka. Skrátka jeden z tých filmov, kde hodnotenie závisí od vašej momentálnej nálady. Možno nabudúce hviezdičku pridám.. ()

Wolvie

Jeden z nejúžasnějších milostných příběhů,jaký byl kdy natočen.Vyžaduje si možná trochu zvýšenou vnímavost od publika,ale nebojte se,za ni se vám odmění bohatě. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků