Tridsať prípadov majora Zemana

• Československo Třicet případů majora Zemana (viac)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Predloha:

Oldřich Železný (poviedka)

Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, Miloš Willig, František Němec, Ladislav Mrkvička, Vladimír Ráž, Josef Větrovec, Emil Horváth ml., Renáta Doleželová (viac)

dyfur

moja zaujímavosť:Hlavnú úlohu mal pôvodne stvárniť Štefan Kvietik. Seriál mal vtedy režírovať Jaroslav Šikl. Po jeho smrti réžiu prevzal Jiří Sequens, ktorý herca odmietol. Dostal aspoň úlohu kuchára Vládu v časti "Tatranské pastorále". (dyfur) ()

Had6

Když odmyslím fakt, že neohrožený major Zeman bojuje za trochu jiné ideály než uznávám já, tak tento seriál nabízí velice doboru detektivní podívanou. ()

BoredSeal

Jeden z nejlepších českých krimi seriálů, hvězdné obsazení (řada oblíbených hvězd v rolích takřka komiksových záporáků), luxusní soundtrack Zdeňka Lišky, který drží seriál i po letech o pár latěk výš. Je zajímavé pozorovat, že propaganda je zde servírována víc na úrovni než je to v laciných dílkách typu Gottwald nebo Svatopluk Kuřátko, možná vzhledem k rozpočtu a velikosti projektu svěřeného do rukou profesionálů. Zajímalo by mě separátní hodnocení jednotlivých dílů, protože některé díly jako Mimikry jsou v podstatě kultovní svébytnou atmosférou a obsazením, u ryze politických dílů jako Štvanice nebo Klauni se zase zvráceně pobavíte, jak se snažila KSČ přepisovat pár let staré dějiny, které si občané museli velmi dobře pamatovat. ()

berusche

Bohužel mě trochu mrzí zdejší komentáře, protože pro samý původní záměr, který to ovšem mělo mít v době vysílání v sedmdesátých letech, se přehlédlo, že některé díly jsou na svou dobu skutečně zdařilé. Jen pár zajímavostí: seriál vznikl ku oslavě práce SNB a jejich narozeninám (takže, co jste čekali?), dále je také třeba zdůraznit, že v době, kdy po prověrkách a soudech bylo dost lidí napraných za své názory (takže, co jste čekali?), také je skutečností, že pokud se podíváte na některé snímky točené za stejným účelem, je to snad ještě horší (např. Nástup, Cesta ke štěstí) a v neposlední řadě, většina dílů se skutečně věnuje vraždám kriminálnickým, nikoli obhajobě komunistických vražd s úmyslem někoho umlčet (to mi přijde trošku jako bujná fantazie, protože známe nějaké tehdejší poměry). Já jsem tedy Honzíka teď viděla konečně poprvé, a to ještě v rámci hodnocení kultury v době normalizace do školy (čímž s dovolením prokazuji, že nemusím být zaručeně komunistka a ještě ke všemu mám zrovna tuhle dobu docela načtenou), ale nemůžu Sequensovi upřít obrovskou snahu a nakonec i to, že vykreslil přesně takové parametry, které byly žádané, a i přesto dokázal sem tam natočit slušnou kriminálku. A že se teda se štábem a tiskovým oddělením KSč údajně hádal skoro kvůli každému obdílu. Za zhlédnutí určitě stojí Hon na lišku, Bestie, klasická Studna, Tatranské Pastorále a třeba Mimikry. ()

rakovnik

Major Zeman mi vůbec není sympatický a častěji jsem fandil těm "zlým". Podle dnešních měřítek nelze tento tendenční seriál příliš posuzovat, rozhodně ale nechci být jako papaláši z minulého režimu a tento seriál dnes zakazovat. Každý ať si udělá obrázek o tom, jací jsme byli. Kdo je hloupý a nevidí v tomto seriálu propagandu a vymývání mozků, tak mu to stejně nic nedá, ale potom ani neublíží... Podle mě se odehrává kolem tohoto kontroverzního díla zbytečně emotivní diskuze, která svědčí spíše o vyprázdnění našich myslí a zapomínání či popírání doby, kterou mnozí lidé dodnes pamatují. Poučme se z minulosti, což ale nejde jejím zakázáním. ()

Morloth

Zeman není po filmařské stránce mizerným dílem, naopak. Snaží se propagandistické žvásty a zkreslování historie přiodít do různě střižených žánrových kabátků. Někdy selhává, někdy, bohužel, ne. V tom tkví nebezpečnost tohoto kusu. ()

Hennes

Zloději, vrazi a šmejdi jsou samozřejmě všichni kteří "nejdou s námi" . Hustá komunistická propaganda s neomylným Honzíkem. Hvězdu dám za ty díly, které mohly být dobré krimi, nebýt té cenzury. Druhá hvězda za Studnu asi z nostalgie (tenkrát jsem se fakt bál). ()

Martin741

Politiku sem tahat nejdem, ale z reziserskeho uhla pohladu je to zrucne natocene, ma to pomerne obstojny scenar a sice iba par, ale naprosto vybornych dielov. Potom za kopu hlucheho miesta musim dat priemer. Uznavam tento serial aj z toho uhla pohladu, ze to NEBOLA DIETLOVINA a malo to cosi do hororu. Plejada znamych hercov a hereciek len dotvara atmosferu zopar naprosto vybornych dielov. 68 %. ()

raptorrr

Pokud to vezmu ze vsobecneho hlediska, drtiva vetsina dilu je totalni shit. Nechapu proc tuhle hruzu nekdo vziva jako "skvelou filmarinu"... ()

Aelita

Z tohoto seriálu jsem se dozvěděla o dějinách víc než z učebnic. A to že seriál není objektivní? "Kdo z vás je bez hříchu, ať po ní první hodí kamenem." Pro toho, kdo z množství subjektivních pohledů není schopný vypočítat střední aritmetický průměr, je zřejmě obtížné se přiblížit objektivitě. ()

Joges

Tento kritizovaný, kontroverzní a zatracovaný seriál jsem sledoval velmi rád. Vůbec mi nevadí, jak jej někteří podprůměrně hodnotí. Pro mne to byla pokaždé skvělá sonda do naší historie okořeněná klasickým detektivním příběhem. A Vladimír Brabec vůbec nehraje špatně, rád jsem zde sledoval i celou plejádu jiných výborných českých herců. Občas si rád připomenu díly: Bestie, Vyznavači ohně, Rubínové kříže, Křížová cesta, Dáma s erbem, Tatranské pastorále, Studna nebo Rukojmí z Bella Vista. ()

C0r0ner

Ten nápad se třiceti lety jednoho člověka je skvělý a masky pro Brabce opravdu stály za to. Pár dílů bylo vyloženě skvělých, ale co si budeme povídat... Zbytek byl děsný a prodchnutý zkurvenou komoušskou propagandou, která už je dnes jenom k smíchu. Normalizační klasika, která už dnes nemá místo. 50% ()

zette

To, ze serial je po pracovni strance temer dokonaly netreba dodavat. Obsah je sice hodne pretoceny, nepravdivy ( ne vzdy vsak ) a propagandisticky. I tak si myslim, ze do budoucna je tento serial velice cenny. Aby si lide, co socialismus nepamatuji, videli majora Zemana v akci, vcetne vseho, co tento serial obsahuje a obnasi. ()

Andre3000

Jako malý jsem to hrozně rád sledoval. Nevím proč se to nikomu nelíbí, možná bych teď změnil názor, ale mě to přišlo jako dobrý dobový seriál se zajímavými zápletkami. ()

Fallen_One

Nebýt komunistického ducha co je celým seriálem ultrabrutálně načichlej, tak tomu dám čtyři hvězdy. Takhle musím o dvě slevit. Seriál má jistě své kvality - má napětí, dobré příběhy, líbí se mi odraz doby a i herci nehrají špatně. Jen ta komoušská propaganda to totálně podřízla jak prasátko (co má hlad :-) ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

28.12.2020

Ve věku 81 let po dlouhé nemoci zemřel český herec Ladislav Mrkvička. Známou tvář českého filmu můžete znát například ze snímků Atentát či Dostih, popřípadě pak ze seriálů 30 případů majora Zemana,… (viac)

Zemřel Vladimír Brabec

Zemřel Vladimír Brabec

02.09.2017

V pátek večer nás opustil herec a dabér Vladimír Brabec. Nefalšovaná legenda, jíž proslavil kontroverzní seriál 30 případů majora Zemana, odešla ve věku 83 let a své poslední chvíle strávila s… (viac)