Príčinou konfliktu, ktorý prerástol do legendárnej trójskej vojny, bola žena. Paris (Orlando Bloom), syn trójskeho kráľa Priama, mal rozhodnúť, ktorá z troch bohyní (Athéna, Afrodita, Héra) je najkrajšia. Afrodita mu v silnej túžbe po víťazstve prisľúbila najlákavejšiu odmenu - najkrajšiu pozemskú ženu. Paris jej úplatku podľahol a zvolil ju. Na oplátku potom Afrodita v roku 1193 pred n.l. pomohla Parisovi s únosom krásnej Heleny, ktorá bola manželkou Menelausa - kráľa Sparty. Navyše Paris okrem Heleny ukradol Menelausovi aj plnú kráľovskú pokladnicu. Tieto podlé činy sa stali dôvodom desať rokov trvajúcej vojny medzi obyvateľmi Tróje a gréckymi vojskami. Na obidvoch znepriatelených stranách stáli vodcovia a bojovníci, ktorých mená sú opradené slávou i v dnešných časoch. Do čela trójskej armády sa postavil Parisov brat Hector (Eric Bana - Hulk) a Grékov do vojny viedol Achilles (Brad Pitt) s výdatnou pomocou slávneho Odyssea (Sean Bean - Boromir z Pána prsteňov). Práve on navrhol postaviť trójskeho koňa, s pomocou ktorého sa gréci ľsťou dostali do mesta Tróje a otvorili brány svojím vojskám

Legendárny príbeh o príčine, priebehu a výsledku trójskej vojny ako prvý zaznamenal grécky spisovateľ Homér v epose Ilias a čiastočne aj v druhom s názvom Oddysea. Na filmové plátno sa ho rozhodol previesť Wolfgang Petersen (Nekonečný príbeh), režisér nemeckého pôvodu. Okrem hviezdneho hereckého obsadenia nás čakajú vďaka vysokému rozpočtu (135 miliónov dolárov) aj obrovské epické súboje, v ktorých sa naraz objaví až 1.000 lodí a 75.000 bojovníkov. (oficiálny text distribútora)

andydufrsn

Zručně natočené dílko na všeobecně známé téma, které mně nijak nenudilo, Bojové scény vypadaly moc dobře a na příběho toho zas moc ke zkažení nebylo. Jen Pitt mi přišel malinko přehrávající ()

bombit odpad!

Troja bez účasti Bohů je jen pinožením lýtek, loktů a nažehlených bederních roušek, které zásadně neodstávají. ()

MySch017

"Stoj, ty zbabelec!!!"...toto nekričal Menelaos na Parida, ale Achilleus na utekajúceho Hektora, ktorý sa zo strachu o svoj život "zahral na bežca" a dal si niekoľko koliesok okolo hradieb Tróje. Chápem, že vo filme sa takáto scénka objaviť asi nemohla a lepšie vyzerá hrdinský Hektor bojujúci pred hradbami a bohmi. O tom, že Agamemnón zomrel rukou svojej nevernej manželky Klytaiméstry po šťastnom návrate z Tróje už ani nehovorím. Film sa vôbec nedrží Homérovej Illiady, no to sa v podstate ani nedá. Tá je omnoho lepšia než tento výplod. Niektoré časti filmu vyznievajú priam komicky (zabiť niekoho strelou šípom do päty je funny), hlavne keď Achilleus sa trójskeho koňa ani nedožil....no aj napriek tomu sa na tento odteplený film dá pozerať. Asi som tú Illiadu nemal čítať a dal by som možno 4 hviezdy. Takto je to 50%. ()

emik

Tento film, opravdu nemá chybu(maximálně nějakou historickou, ale to jsem nestudoval). Takže já dávám maximální hodnocení. ()

Ruda.neck

Když jsem kdysi četl Objevení Tróje od Vojtěcha Zamarovského včetně Homérových epických básní, těšil jsem se na chvíli, kdy se někdo odhodlá zpracovat téma filmově, tj. v podobě velkofilmu za využití možností moderní techniky, počítačů apod. Protože jak jinak zobrazit božské zásahy, které stály za rozpoutáním a průběhem trojské války, jak jinak zobrazit ohromné loďstvo a vojsko atd. V roce 2004 jsem se dočkal. Ale jaké bylo moje zklamání, když Petersen prakticky úplně pominul božské prvky příběhu! Tím film degradoval na obyčejné historické válečné drama, což si určitě legendární příběh nezaslouží. Některé souboje jsou výborné, herecké obsazení a výkony také slušné, ale to je zoufale málo, bohužel. ()

CenturionSik

Nemám Tróje čo vytknúť, herci sú vyberaní skutočne tak ako keby do tej doby patrili, možno až na Parisa, ktorý ja na môj kus moc ženský, ako výber herca je dobrý, skorej to ako Orlando pôsobí, až moc žensky, chápem, že z časti to tak malo byť, ale aj tak to trošku bolo prehnané. Inak výborne spracované, súboj Hector - Achilles už len to je za 5* ,keby tam nebolo už čo iné hodnotiť, ale úprimne film je tak veľkolepý a dokáže človeka priam vtiahnuť do toho deja a do tej doby a to vie len máloktorý historický film. Trošku ma mrzí nízke hodnotenie Tróje, pretože Petersen do toho skutočne vdýchol kus života, aby Trója mohla ožiť a tak sa aj stalo. ()

Vojta_k_

Asi nejlepší zpracování Homérova příběhu. Skvělý Brad Pitt a Eric Bana méně už tak Orlando Bloom, který se do své postavy příliš nevžil. Ovšem bitvy a hlavně souboj muže proti muži Hektora bojujícího za svou zemi a vlast s Achilleem bojujícího především za svou slávu, mě bavili a celkově se mi celý film líbil. ()

MiLuka

Jako milovnice historických filmů tleskám a jsem nadšena ! - Silný příběh, skvělá výprava i obsazení, úžasná hudba a dechberoucí záběry. Milovala jsem Erica Banu v roli Hectora a smutnila jsem i nad smrtí Brada Pitta, v roli Achillea. "Muži se rodí a umírají jak padlé listí, ale já kráčel s obry. Ať říkají, že jsem žil v dobách Hectora, krotitele koní. Ať říkají, že jsem žil v dobách Achillea." ()

Actias

Průměrný scénář průměrně natočený. Co z toho může vzejít? Naštěstí herecké obsazení je solidní, tedy až na Parida a Helenu, kteří se jenom snaží nějak tvářit, a kdyby tady nebyli vůbec, filmu by to jen prospělo. Heleniny hrané emoce jsou studené jako psí čumák a Paridovi zase nevěříte jeho zbabělost, ponížení a nakonec ani jeho odhodlání zůstat po boku otce a bránit Tróju. Přitom tady by byl prostor pro opravdu silné herectví, ale scénář tomu taky nijak nepomohl. Paris celou dobu vypadá, že mentálně zamrzl ve věku 12 let. Pitt naopak hraje svou roli docela obstojně, ale zůstává ve stínu charismatického Hectora. Díky bohu (bohům), protože bez Hectora by byl film jen podprůměrný. Na konci je podle legendy Achilleus zasaženy šípem do paty. Všichni asi chápeme, že je to jeho jediné zranitelné místo, ale tohle mohlo být podané opravdu velkoryseji. Prostě tento epos byl v místech, kde si mohl dovolit být epický, až příliš zkratkovitý. A bohužel i naopak. ()

J.Crusader

Ani mi tak nevadilo vypreparování bohů z děje (sice se o nich hodně mluví, ale na rozdíl od předlohy jsou opravdu jen "fikcí", stejně jako ve skutečnosti) a další odlišnosti. Co mi vadilo bylo, že film jsem sice viděl kdysi dávno, ale když jsem si ho před nedávnem znovu pustil, tak jsem zjistil, že si z něho nepamatuji lautr nic. A to se mi u dobrých filmů nestává! Shlédl jsem nyní Director's cut ale i tak je to pouze na slabé tři. Také Hornerova hudba nijak nepřispívá k nějakému silnějšímu zážitku, tento jeho soundtrack považuji za jeden z nejslabších - ale alespoň si tam vyzkoušel motiv, který poté o pět let později rozvinul v Avatarovi (vážně mi ten čtyřtónový motiv v Tróji vadil, páč ho mám spojený právě hlavně s Avatarem, ale to, že Horner vykrádal nejen sám sebe je všeobecně známo). ()

evita_

Tak v prvom rade Parida obesiť, hneď v začiatku filmu...a tú jeho blonďatú pipinu tiež!!! Vlastne, tá mala radšej spáchať rituálnu samovraždu napríklad skokom z lode cestou do Tróje. Akože aby tisícky ľudí umrelo kvôli tomu, že mladý si potreboval dokázať, že má väčšieho ako Menelaos...Nemám slov...A na to všetko doplatíl ako vždy hezounek Achiles a (pre mňa najťažšie stráviteľná smrť) Hector. Moje fanušikovské srdce v prípade smrti tohto mladíka s trošku čudnými uškami dostalo zabrať. Film fantastický, až som bola prekvapená...Neverila som že historický film ma môže takto zaujať. No zaujal. ()

hanavo00

V první řadě, film je inspirován historickou událostí, ale kromě postav a několika stežejních motivů odbíhá od skutečnosti dost daleko. V tom však spočívá kouzlo událostí odehrávajících se před více než 3 000 lety. Nikdo nemůže s jistotou říct, jak to tehdy skutečně bylo. Pokud bych měl něco vyzdvihnout, pak určitě Hornerovu hudbu, Grobanovu "Remember", kostýmy, bitvy, herecké výkony Pitta a Bany a vlastně snad úplně všechno. Tento filmařský majstrštyk nemá chybu. Vše korunuje soubou Achillea s Hectorem, který považuju za nejlepší 1 vs 1 souboj v dějinách filmařství. 95 %. ()

Gordy34

Super film. Nedokážu si představit, že by Hectora hrál někdo jiný než Eric Bana. Sice se tam nějaké věci liší od mýtu, ale to mi nevadí. Ve filmu mi to přijde lepší. Bylo mi líto, že umřel Hector. Kdyby umřel ještě Paris, jako to bylo v mýtu, byl by to pěkně zkurvený konec. Naštěstí si s tím tvůrci poradili velmi dobře, a proto dávám pět hvězdiček. ()

pantokrator odpad!

Nordicko-germánskou Helenu nedokážu překousnout (ale co, v roce 2021 by Helenu hrála nejspíš černoška). Koukatelných je asi deset sekund souboje Achilla s Boagriem. Zbytek je sračka sraček, nemající s předlohou zbla společného, korunovaná neumětelskou hudbou. ()

topol999

Co k tomu dodat.... Antická jatka ve stylu Holywoodu. O tom, že zde hraje tuna skvělých herců asi netřeba hovořit. Paradoxem zůstává, že největší válečník je zabit tím nejmarkantnějším srábkem :) ale život je plný paradoxů, že? Ještě zmíním dobrý dabing, kdy zejména v tomto případě bylo velice dobře, že se nedodržel spjatý hlas Brada Pitta... V této poloze by to vůbec nefungovalo. 90% PS: z hereckých poloh, mě nejvíce oslovil Peter O´Toole. ()

horskejvlk

Krásná řecká krajina, moře, antika, Homér… a božská Helena Trojská krasavice ktero přeloženo do dnešní podoby by musela vypadat jak ?” to je otázka osobního vkusu a chuti každého soudruha”… ale byť mám Dianu Kruger rád a v Parchantech byla kost zde působí tak nějak nevýrazně ()

KellyB

Ale ano, pěkné to bylo. Nakonec jsem přidala čtvrtou hvězdičku za výpravu... a za mimořádně úhledného Brada Pitta, ostatně i Eric Bana a souboj oněch dvou...co ale nepochopím, jak mohl Helenu omámit Blooma, když měla za manžela Hamishe! To byl tedy Přehmat! ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (viac)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (viac)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (viac)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (viac)