Príčinou konfliktu, ktorý prerástol do legendárnej trójskej vojny, bola žena. Paris (Orlando Bloom), syn trójskeho kráľa Priama, mal rozhodnúť, ktorá z troch bohyní (Athéna, Afrodita, Héra) je najkrajšia. Afrodita mu v silnej túžbe po víťazstve prisľúbila najlákavejšiu odmenu - najkrajšiu pozemskú ženu. Paris jej úplatku podľahol a zvolil ju. Na oplátku potom Afrodita v roku 1193 pred n.l. pomohla Parisovi s únosom krásnej Heleny, ktorá bola manželkou Menelausa - kráľa Sparty. Navyše Paris okrem Heleny ukradol Menelausovi aj plnú kráľovskú pokladnicu. Tieto podlé činy sa stali dôvodom desať rokov trvajúcej vojny medzi obyvateľmi Tróje a gréckymi vojskami. Na obidvoch znepriatelených stranách stáli vodcovia a bojovníci, ktorých mená sú opradené slávou i v dnešných časoch. Do čela trójskej armády sa postavil Parisov brat Hector (Eric Bana - Hulk) a Grékov do vojny viedol Achilles (Brad Pitt) s výdatnou pomocou slávneho Odyssea (Sean Bean - Boromir z Pána prsteňov). Práve on navrhol postaviť trójskeho koňa, s pomocou ktorého sa gréci ľsťou dostali do mesta Tróje a otvorili brány svojím vojskám

Legendárny príbeh o príčine, priebehu a výsledku trójskej vojny ako prvý zaznamenal grécky spisovateľ Homér v epose Ilias a čiastočne aj v druhom s názvom Oddysea. Na filmové plátno sa ho rozhodol previesť Wolfgang Petersen (Nekonečný príbeh), režisér nemeckého pôvodu. Okrem hviezdneho hereckého obsadenia nás čakajú vďaka vysokému rozpočtu (135 miliónov dolárov) aj obrovské epické súboje, v ktorých sa naraz objaví až 1.000 lodí a 75.000 bojovníkov. (oficiálny text distribútora)

blackrain

Nebudu rozebírat historické hledisko filmu. Pár historických nepřesností se našlo. No, možná docela dost. Tvůrci celý příběh pěkně překopali. Děj je vystaven na skvěle vytvořených charakterech postav a je dynamický, neztrácí dech. Taky z toho šlo udělat něco úplně jiného, ale proč? Nejpůsobivějším byl souboj Achillea s Hektorem. ()

Bat55

Veľkolepý, pompézny, slávny! Existuje veľa adjektív, ktoré vystihujú neobyčajný staroveký epos o Tróji a jej dobytí s pomocou zákerného nápadu trójskeho koňa. Snáď v každom zábere filmu je cítiť megalománia, film dýcha obrovským rozpočtom, našliapanou dynamickou hudbou a v neposlednom rade úžasnými hviezdami stvárňujúce legendárne postavy. Z môjho pohľadu každý herec hrá úžasne, precítene a je vidno, že svojej postave aj rozumie. Taký Brad Pitt ako Achilles či Eric Bana ako trójsky princ Hector majú navyše ohromnú charizmu, čo atraktívnosť filmu zvyšuje. Kamera poteší. zábery na stovky lodí, č skvostné vylodenie Grékov na pobreží Tróji jednoducho berú dych. Choreografia akčných scén už asi nemohla byť lepšia - súboj Hectora a Achillea je jednou z najpamätihodnejších bitiek v histórii tohto žánru. V jednej knihe som dokonca čítal, že by bolo skutočným megafilmom, keby vo filme bohovia ožili. O to viac na Tróji zamrzí, že sa z nej dalo vyťažiť viac. Na druhú stranu, málo filmov takto na mňa zapôsobilo, všetko je výborné, od výpravy cez akciu, Hornerov soundtrack až po hercov. U mňa rozhodne veľká spokojnosť, ale na plný počet to zatiaľ nie je. /85%/ ()

jajinka

Tak tohle bylo zase jedno velké zklamání.. Brad Pitt v roli Achilla úplně mimo.. V některých částech zbytečně zdlouhavé až nudné, že jsem u toho i krásně klimbala.. no a o histortické stránce raději pomlčet.. ()

René.girl

Brad Pitt v nejvíc sexy roli svého života. Budu naprosto upřímná - tenhle film mám ráda pouze díky všem těm svalnatým zpoceným tělům a testosteronu, kterého je plný. 80% ()

Damiel

66 % - Moc hvězd, málo děje, moc minut, málo dobré akce, moc velký rozpočet, málo emocí, moc slavná předloha, málo vzrušující film. Škoda... ()

Thomassi

Epické podaní Homérovy Iliady v rukou německého megalomana Wolfganga Petersena. Už jen to, že film je z drtivé většiny záležitost Hollywoodu, bylo jasné, že nepůjde doslova o historickou rekonstrukci, ale o film, který všechny legendy o trojské válce skloubí dohromady. Pro někoho to tak může vypadat jako slátanina, která těží jen ze samotné legendy a ve které Američané ukazují svůj styl podání takovýchto filmů. A přiznávám, že se jedná opravdu o tento typ produkce, ale zároveň mě to bavilo. A bavilo mě to takovým způsobem, který jsem od toho očekával, tedy pořádně vypražený popcorn. Herci jako takový nezklamali. A právě oni drží film i v těch slabších pasážích. Fight Eric Bana vs. Brad Pitt je jeden z vrcholů celkově. Krásně se koukalo i na prostředí Malty. Je to film, který nemá z historií takřka nic společného, ovšem jako epický velkofilm působí sympaticky. ()

Helo

K příležitosti naladění na vydání Total War: Troy jsem si pustil DC verzi, se kterou jsem prozatím neměl tu čest a musím říct... sakra, ten film zraje jak víno. Jasně, má to svoje mouchy - hlavně teda v některých hereckých projevech, ale jinak je to epika jak prase. ()

Aiax

Hned na začátku musím říct, že jsem asi ten největší obdivovatel starých řeckých bájí na celém světě. Už od malička je čtu snad třikrát ročně, jejich filmová zpracování miluju a na střední jsem o nich psal v hodinách literatury pro ostatní spolužáky referáty a za jejich znuděného zívání jim je předčítal. A tak jsem se na nejnovější velkolepé zpracování řeckých mýtů těšil jako malý kluk. A Hollywood mě znovu podfoukl. Se svými lety a zkušenostmi jsem si o téhle fabrice na sny už neměl dělat žádné iluze, ale znovu jsem uvěřil a znovu naletěl. Co k tomu dodat? Trójská válka je holt nesmírné, kolosální téma, keré si žádá geniálního režiséra a scénáristu. A těmi Wolfgang Petersena a David Bienhoff rozhodně nejsou. V jejich rukách se zrodil nablejskaný a efektní snímek, plný patosu (chyběla akorát obligátní americká vlajka), vzletných slov a šlechetných činů, ale bez jakékoliv duše, charismatu a schopnosti zaujmout. Ani luxusní herecká suita se moc nepředvádí. Brad Pitt není špatný herec, ale tady působí vyloženě jako načančaná superhvězda a filmem proplouvá jakoby bez zájmu o výsledek. Někteří jsou jeho výkonem nadšeni, ale já mám podezření, že jsou to většinou tzv. skalní, co jím byli nadšeni už dávno před tím, než film vůbec viděli. Ani ostatní herci však zrovna neoslňují. Bloom je děsný, Cox průměrný, Bean nezapadá, Krugerová sice krásná ale unylá až běda a ani tolik vychvalovaný Bana mi nepřijde nějak mimořádný. Inu, jak už to tak u hollywoodských blockbusterů bývá, chudou osobnost filmu milosrdně halí ultimátní technické zpracování, ale jak vidno z tržeb a ohlasů, ani tato jinak spolehlivá taktika tentokrát nevyšla na sto procent. No nic, ale netřeba věšet hlavu, za dveřmi je přece nový Alexander! Nevím, jak vy, ale já už se těším jak malý kluk! ()

runner85

jeden s ďalších historických veľkofilmov no oproti filmom Gladiátor či Statočné srdce tomu dačo chýba ... rolu Achillesa som vôbec nezožral a moc moc dlhé a zbytočne naťahované, možno by to bolo aj za tri ale súboj Achiles Hector jednu pridal ()

Brennos

"Hectore! Hectore! Hectore!..." Film nezklame, ale ani příliš nenadchne. Po zhlédnutí nezanechá výraznější dojem. Zřejmě chybí určitá gradace děje, nebo jeden výrazný hlavní hrdina. Z herců exceluje především Brad Pitt v roli Achilla, jehož linie je nepochybně tím nejlepším na celém filmu, vizuální stránka má úroveň, ale ani ta příliš nepřekvapí, slušná rutina, vrcholem vcelku příjemných akčních sekvencí je pak souboj Achilla s Hectorem, který je doslova vizuální perlou. Pokud jde o zatracovanou hudbu Jamese Hornera, nepřišla mi zase tak špatná... jen... kdybych něco hodně podobného neslyšel už v Dokonalé bouři, co naplat, že tentokrát jde o antický epos, stačí přidat trochu ženských chórů á la Statečné srdce a pochmurné scény podbarvit srceryvným ženským křikem (a to až příliš často), poněkud smutné. Trochu mě překvapilo, že linii Heleny a Parise nebyl dán větší prostor, přecijen oni byli příčinou celého konfliktu, naopak příjemným překvapením bylo ztvárnění smrti Achilla, velmi milé. Celkově 60%. ()

Skip

Tak tenhle film se vůbec nepovedl. Z herců dostál své pověsti jen Peter O´Toole. Ostatní tak nějak odehráli, co měli. Orlando Bloom byl vyloženě trapný. Pouze dvě scény filmu se mi líbily. Útok Trójanů hořícími koulemi a potom souboj Hektor s Achilleem. ()

halogenka

No nevím. Pro mě je to nuda. Stejně jako Král Artuš. Pokud mýtus nebo legendu zbavíte jejich podstatné součásti, tedy nadpřirozena, zbyde suchý pseudohistorický film, sice velice výpravný a vizuálně působivý, ale pro mě nezajímavý. ()

willow666

Film, který zaujme svou velmi dobře vypracovanou vizuální stránkou, bohužel však (jako většina velkofilmů tohoto typu) ničím jiným. ()

L_O_U_S

Zklamání. Film, který stojí na Bradu Pittovi a bitevních scénách ve stylu PÁNA PRSTENŮ. Jako obvykle, i zde jsou vůdci dobyvatelů zobrazeni jako extrémně špatní lidé bez jakýchkoliv skrupulí a i ostatním postavám jako by chyběla hloubka. (339.) ()

kajas

Poprvé jsem byla nadšená (a probrečela celou druhou polovinu) a nešetřila jsem superlativy, po třetím zhlédnutí už to taková nádhera není, ale stopu v dějinách filmu "Troja" jistě zanechá. Syna bohyně si nemohl zahrát nikdo menší než ultramegasexy Pitt, sympatičtí jsou rovněž Bana s Beanem, zato Orlando Bloom mě svým výkonem poněkud zklamal. Aspoň, že mu z Legolase zůstalo to lukostřelecké umění, že? :) ()

Želik

Viac ako desať rokov zhustených do 157 minút s lákavým hereckým obsadením. Chamtivý Agamemnon, mladý a naivný Paris, Achilles túžiaci po večnej sláve, odvážny Hector, lstivý Odyseus a krásna Helena.No nebol to ten pravý historický trhák o trójskej vojne, i keď pár scén bolo dobrých: súboj Achilles - Hector a nasledujúca scéna v stane. ()

Aleee89

Tohle bylo opravdu lákadlo. Vytáhli nás na to ze školy a já se i docela těšila, ale film mě zklamal. Ano, jsou tam dobré efekty, hudba, kostýmy, ale tenhle film nezachrání ani výkony Pitta a jiná lákadla v podobě herců... Prostě Amerika udělala ze starého klasického díla Homéra něco naprosto komerčního, a to se mi rozhodně nelíbí. Film to není špatný, ale k dobrému a dokonalému filmu má daleko... ()

Fanucci

Měl jsem pocit, jako bych sledoval díl antických 90210. Postavy a charaktery jsou průhledné, nezajímavé a herci tak dokonalí, uhlazení a depilovaní. Bylo to místy až směšné...Občas měl film světlé momenty (efektní záběry, souboje Parise a především Hectora), ale když to shrnu, jde o velice průměrný pokus o velkofilm. ()

dee-key

Moc dobře natočený film. Kdybych to měl brát podle knihy, bylo by to TROCHU jinak, ale i přes nepřesnosti jde o výbornou řežbu. Do dneška si pamatuju jak jsem na to prvně viděl trailer v kině, ty stovky lodí rozesetých po celym moři. Epický souboj Hektora a Achilea je perfektní a vůbec vyobrazení Achila Bradem Pittem je celkem úder hlavičkou o hřebíček. Orlando sice opět vypadá jako poněkud...hmm... teplý, ale věřím že projde stejný vývojem jako di Caprio a z hezkého klučiny se stane muž, jakým je třeba Bana. Historická freska krelsená trochu roztřesenou rukou, ale film moc moc dobrý. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (viac)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (viac)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (viac)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (viac)