Príčinou konfliktu, ktorý prerástol do legendárnej trójskej vojny, bola žena. Paris (Orlando Bloom), syn trójskeho kráľa Priama, mal rozhodnúť, ktorá z troch bohyní (Athéna, Afrodita, Héra) je najkrajšia. Afrodita mu v silnej túžbe po víťazstve prisľúbila najlákavejšiu odmenu - najkrajšiu pozemskú ženu. Paris jej úplatku podľahol a zvolil ju. Na oplátku potom Afrodita v roku 1193 pred n.l. pomohla Parisovi s únosom krásnej Heleny, ktorá bola manželkou Menelausa - kráľa Sparty. Navyše Paris okrem Heleny ukradol Menelausovi aj plnú kráľovskú pokladnicu. Tieto podlé činy sa stali dôvodom desať rokov trvajúcej vojny medzi obyvateľmi Tróje a gréckymi vojskami. Na obidvoch znepriatelených stranách stáli vodcovia a bojovníci, ktorých mená sú opradené slávou i v dnešných časoch. Do čela trójskej armády sa postavil Parisov brat Hector (Eric Bana - Hulk) a Grékov do vojny viedol Achilles (Brad Pitt) s výdatnou pomocou slávneho Odyssea (Sean Bean - Boromir z Pána prsteňov). Práve on navrhol postaviť trójskeho koňa, s pomocou ktorého sa gréci ľsťou dostali do mesta Tróje a otvorili brány svojím vojskám

Legendárny príbeh o príčine, priebehu a výsledku trójskej vojny ako prvý zaznamenal grécky spisovateľ Homér v epose Ilias a čiastočne aj v druhom s názvom Oddysea. Na filmové plátno sa ho rozhodol previesť Wolfgang Petersen (Nekonečný príbeh), režisér nemeckého pôvodu. Okrem hviezdneho hereckého obsadenia nás čakajú vďaka vysokému rozpočtu (135 miliónov dolárov) aj obrovské epické súboje, v ktorých sa naraz objaví až 1.000 lodí a 75.000 bojovníkov. (oficiálny text distribútora)

Yodamylove

Pro mě obrovské zklamání. Možná kdybych nic nečekala, dám hvězdičky tři. Čekala jsem dechberoucí velkolepou podívanou, v kině jsem se ale spíš ošívala a čekala, "kdy už to přijde". Brad Pitt se mi zde stál naprosto nechutný a slizký, ale asi to byl záměr. Příběh byl okleštěný a zásahy antického božstva i o větší charakteristiku postav. A celé to tak nějak vyznělo, jako by šlo o několikadenní válku. Snad jedině choreografie bitev se dá cenit vysoko, ale ten film ve mně nakonec vlastně nezanechal nic. ()

johael

Tímto filmem jsem nadšený. Rád si jej tak třikrát do roka zopáknu. Samotný příběh je plný silných osobností a mě, typického pecivála 21.století, inspiruje jejich rozhodnost a odvaha. Vyprávění svižně "odsejpá" a vše snímají dobře nastavené kamery. Vůbec mi nevadí odklon od původního Homéra ani estetická nešikovnost maskérů, kteří jinak pěkné Dianě Kruger podmalovali spodní řasy a ubrali jí tak na kráse. Dokonce i moje původní skepse k výběru Pitta coby Achillea se ukázala být naprosto lichou. Troja je skvělá podívaná! ()

satto66

V žádném případě nemohu souhlat s tím ,že jde o nic moc film.Technicky provedený výborně, výborný Brad Pitt i trojský kůň se líbil,souboje hlavních hrdinů a celkový známy děj.Film velmy vyvážený ,nic důležitého nepřebívá ,ale ani nechybí já jsem se dobře bavil a snímek mě vůbec nenudil.Gladiátor byl ,ale lepším , davám 4* ()

Fujin

Velmi příjemný ikdyž poupravený historický příběh hrdinů, jako byl Achilles či Hector. K čertu s tím, že je to popcorn, nevadila mi ani dlouhá stopáž, ten čas jsem si celý užil. Dlouho jsem váhal mezi 4* a 5 *. Ale ty masové bitvy mohli být skutečně trochu dokořeněné větší akcí a trochou surovosti. ()

Swordmaster

Homérovu eposu se téměř nepodobající rubačka.Přesto však dobrý film.Brad Pitt a Eric Bana jsou dokonalí, z Blooma je mi zle (jako vždy).Dokonalé bitvy ,dokonalé souboje mizerný scénář a slušné herecké obsazení... ()

Dejvidos

Absolútne zle z historického hľadiska, ale z filmového to ušlo. Súboj Achiles vs Hektor bol zvládnutý skvele, takisto sa mi páčilo vylodenie a boj o trójske pobrežie. Veľké nervy som zažíval (ako milovník staroveku ako-takého a najmä starovekých vojen) pri "najlepších lukostrelcoch na svete", ktorý boli isto lepší ako bohovia, keď zabíjali na obrovskú diaľku Grékov po tuctoch (paradoxne v staroveku boli lukostrelci braný ako podpora a nie ako útočný prvok, keďže účinný proti obrovským mykénskym štítom by bol možno každý pätnásty šíp). Paris z tohoto filmu vychádza ako totálny drbo (čo sa mi páči, keďže aj podľa Homéra to bol len nafúkaný frajer a miláčik bohov). Všetko, čoho sa chytí pokazí a ku koncu zbabelo z diaľky zabíja Achilla, a aj to len preto že si zle vyloží situáciu. ()

Decado.

jakozto fanousek recke mytologie jsem moc filmem jako takovym ozaren nebyl. moje nelibost k Bloomovi se v jeho roli Parida jeste zvetsila a z "nadherne" Heleny jsem do kolen bohuzel take nesel. ALE. ale vykon Brada Pitta v roli Achillea byl dokonaly. kazdy jeho moment na scene nema chybu a je perfektnim vyobrazenim antihrdiny. proto 80% ()

branchillon

Nuda. Naleštěná, s kopou speciálních efektů, pěkných lidí, ale velká nuda, kdy jsem doufala, že už brzy dorazí kůň a všichni se povraždí a já budu moct opustit kino (nejsem ten typ, co by odešel z kina v polovině...). Podezírám hlavního stylistu filmu, že je gay, protože chlapci jsou všichni tak krásní, ale velice zženštilí... a ona Trojská Helena my nijak krásná nepřišla, ale to jako holka nemůžu úplně ocenit... Škoda, takovou hrůzu způsobit jinak velice atrativnímu Bradu Pittovi a udělat z něj lesknoucího se, plavovlasého, unile hledicího panáka... brr. Již vícekrát zmíněný souboj Achilla s Hectorem je skutečně nejlepší chvílí filmu... aspoň něco. ()

Berris

První věc co mne na filmu zarazilo, je scéna s Paridem a bohyněmi (zaráží tím, že zde není), druhou věcí byl samotný Parid (naprosto nevýrazný a otravný), na druhou stranu Achilleus a Hektor se povedli. Celkově je však film velmi slabý a v porovnání například s gladiátorem působí až směšně. ()

ala777

Nebudu hodnotit film jako celek, na který se vcelku dobře dívalo, avšak celkový dojem v mém případě neuvěřitelně pokazila obvyklá touha amerických scénáristů vylepšovat historii (chcete-li starořecké báje) tak, aby...ja nevím vlastně co. Aby vylepšili cca třemi tisíci lety prověřený příběh? Aby se pobavili i ti, co v životě neotevřeli žádnou knížku? Proč proboha musela Agamemnóna zabít zrovna Bríseovna? Co si pak má doma v Řecku v koupelně počít chudák Klitaiméstra? Pokud vám výše uvedené zrovna nevadí a považujete mě za šťouru, směle do toho. Ostatním důrazně doporučuji ruce pryč. ()

burg

Nečekal jsem od toho moc, ale to, co jsem viděl i tak stálo za prd. Z celé stopáže si pamatuju jen souboj Achilles vs. Boagrius a Achilles vs Hector. I když upřímně by mě zajímalo, jestli by se dokázali Hector s Achillem mlátit takovou dobu. Dle vlastní zkušenosti vím, že souboje na meče trvali většinou pár (desítek) vteřin.. Achilles: Is there no one else? - Vstoupí Chuck Norris. Achilles: Oh, shit!! ()

Incanus odpad!

Moc dobře si pamatuji na dobu, kdy jsem usedal do křesla v kině a doslova se těšil na tento "remake" klasické předlohy................ A také si velice dobře vybavuji ten obrovský pocit zklamání, který ve mně zavládl, když jsem přetrpěl celé dílo do konce. Tenhle film poprvé u mě vzbudil chuť odejít z kina ještě dříve, než film skončí. Homér se musí obracet v hrobě. Je-li něco, co lze moderní americké "provenienci" vyčítat, pak že jejich ty takzvané "nové pohledy" nedopadají vždy na úrodnou půdu, ve smyslu toho, že se jim podaří z původního díla stvořit důstojný remake. V případě filmu Troja jde o doslova znásilnění literární předlohy. Absence onoho magična, které mě tolik láká, když jdu na film podobného ražení, založený na bájích a pověstech, některých postav, zcela překroucená jejich úloha oproti předloze - kupř. kde sakra je v mýtech uvedeno, že Paris přežije zkázu Tróje, mám-li začít od konce. Bohužel tento film nezachrání ani hvězdný herec Peter O'Toole, který se role krále Priama zhostil skutečně na výbornou. Ani jeho výkon si nezaslouží byť jen jedinou hvězdičku, a to proto, že jako celek patří tento film po zásluze k odpadu, který se kdy na stříbrném plátně objevil. Chraň nás sama bohyně Athéna před podobnými pokusy o "remake". Do Tartaru s režisérem, producenty a vůbec celým týmem, že dopustil stvoření tohohle paskvilu. ()

Chaozzak

Trochu chaotické pojetí příběhu a přebíhání mezi scénami. Děj byl opět surově upraven, aby se snažil zalíbit divákům více než historická přesnost (obrovské množství historických chyb). Herecké obsazení perfektní, hlavně Brad Pitt, Eric Bana a klasický Sean Bean. Po technické stránce je film proveden úžasně - výprava, kamera, střih - vše je čisté a dobře zvládnuté. Jen při velkých bitvách občas nastával menší "chaos" při výběru na koho se vlastně majoritně zaměřit. Kromě plytkého příběhu bych vytknul snad pouze čas. Necelé tři hodiny se z větší části opravdu vlečou v podání slabších scén. - 75% ()

TUDYzNUDY

Doteď jsem nepochopila, proč film předstírá, že se drží Homérova eposu, když z něj převzal snad jen jména hlavních hrdinů a trojského koně. Kam se poděli bohové, kouzla, jakási posvátná starobylá mystika? Když na konci prostřelili Achilleovi patu šípem, nevědala jsem, jestli se mám smát nebo plakat nad naprosto nepřesvědčivým ukončením celého příběhu. Nicméně právě postava Achillea a výpravná stránka filmu byla pro mě nakonec důvodem, proč se mi Troja opravdu líbila a shlédla jsem ji s potěšením a absolutním zaujetím (až na časté skřípání zuby při nevědomém srovnávání s původní linií příběhu :-D). Brad Pitt coby Achilleus podal úžasný výkon a ač ho jinak nemusím, fandila jsem mu ze všech sil. Byl charismatický, arogantní, přitom i jaksi citlivý, oduševnělý.. Při souboji s největším kladným hrdinou filmu Ericem Banou jsem dokonce nevěděla, komu vlastně fandit. Bana podal jako vždy perfektní výkon, na rozdíl od jeho filmového bratra Orlanda Blooma, u kterého doteď váhám, jestli opravdu hraje tak mizerně nebo to byl záměr režiséra - snad učinit film přitažlivým pro pubertální diváky či spíše divačky? Vysvětlil by se tím i konec příběhu, kdy zbabělec Paris z dálky prostřílí Achillea šípy a uteče. A tady je další nelogičnost, která mě nemohla netrknout. Proč Paris, který sám tolik riskoval kvůli lásce (spíše jeho rodina a národ, ale nebudu zlá, dobrá), nemá pochopení pro stejnou situaci své sestřenice a jejího milého jí nelítostně (mstivě) zabije před očima, ač ta pláče a žadoní, ať to nedělá? Nu.. obrázek si udělejte sami. A pokud se vám podaří oprostit se od původních Homérových bájí a sledovat Troju s čistou hlavou pouze jako hezky graficky vyvedenou pohádku, myslím, že nebudete zklamaní. :-) ()

Rigel

celkem zklamání. Homérovské osudy film moc nerespektuje, absence bohů také výrazná. co se týká bitev , zdá se mi, že to nejlepší ze soubojů jsem viděla už v upoutávkách . Pokud si chcete užít živé a nové pojetí Iliady, přečtětě si raději Píseň o Tróji od C. McCulloughové ()

henny2010

Možná tento film dobyl některé kinosály a stal se "velkým" a možná Brada Pitta mají holčiny ještě více raději, ale já bohužel jsem zklamán. Historické zajímavosti a všemožné nejasnosti kolem kolébky města Troji byly pro mně vždy zajímavým tématem a leccos jsem o tom četl. Takže na tenhle film, jsem se těšil mimořádně hodně. A výsledek? Přetažená, nudná komerční fikce(z historického hlediska) s velice pohlednou Diane Kruger a velice pro mně nezajímavým Orlandem Bloomem, který byl zasazen do tohoto snímku tak nějak pro holky. Ale co to by se dalo unést, ovšem ty křečovité dialogy a velice bídné výkony hlavních herců, mě bohužel doslova kopali do hlavy. 2** za dva machry O´toola a Eric Bana jakožto král Priam a lídr trojských vojáků Hector. ()

pelegryna

Hloupé triky, osvalený a přifouklý Brad, Nevěrohodné souboje a to převelice. Na to jaký to mělo rozpočet a takřka bezkonkukenční prostředí vzhledemk tématu je to skoro tragedie.Další věcí je obsazení herců z filmu Satečné srdce bez jakéhokoliv jiného hereckého výrazu!!!! Opravdu smutné a přitom taková příležitost.Mirmidoni jako ani nepoznají svého velitele.... No comment. ()

billcarson

Typický konzumní velkofilm hlavně pro americkou klientelu s atraktivními představiteli, jehož hlavním motivem je z toho vytřískat co nejvíc prachů. Nějaký historický základ je odsunut absolutně do pozadí. Na druhou stranu kvalitní souboje, výborný herecký výkon Bany a k tomu kreativní Horner. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (viac)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (viac)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (viac)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (viac)