Pink Floyd: The Wall

• Veľká Británia Pink Floyd: The Wall (viac)

Režisér Alan Parker nakrútil hudobný film Pink Floyd: The Wall podľa scenára Rogera Watersa, speváka a basgitaristu kultovej skupiny Pink Floyd. Snímka je filmovou vizualizáciou rockovej  opery z roku 1979 The Wall, ktorú skupina už predtým niekoľkokrát realizovala vo výpravnej javiskovej verzii. Hudobný námet, hrané pasáže a animované výjavy sú spojené rámcovým príbehom rockera Pinka, Watersovho autobiografického alter ega, ktorého traumy z detstva a frustrácia z úspechu doviedli k úplnej sebadeštrukcii. Počas amerického turné v hlbokých depresiách zostane zamknutý v hotelovej izbe. Vracajú sa mu spomienky na detstvo, poznačené smrťou otca - vojnového hrdinu, ale aj prehnanou materskou láskou a despotickou výchovou sadistických učiteľov. Každý negatívny zážitok sa stal len ďalšou tehlou do múru, chrániaceho Pinka pred okolitým svetom. Postupne sa tak odcudzil nielen fanúšikom, ale aj svojej nevernej manželke. Cestou po špirále depresií a excesov drogovej závislosti upadá do halucinácií, v ktorých vidí sám seba ako nacistického vodcu zástupov. Po precitnutí pred symbolickým súdnym tribunálom skladá účty z  rán i  previnení a musí sa podrobiť rozsudku: zbúrať múr a otvoriť sa svetu. Film bez lineárne budovaného deja a bez tradičných dialógov len prostredníctvom sugestívnych animovaných obrazov Geralda Scarfea a apokalyptickej hudby z albumu The Wall vypovedá o izolácii, šialenstve a skrytých traumách, ktoré z týraného môžu urobiť tyrana. (RTVS)

Flego

Geniálne dielo po filmárskej aj hudobnej stránke. The Wall od Pink Floyd je fenomén, je to hudba, ktorá ma sprevádza životom a stále bude. ()

Jinny

"We don't need no education. We don't need no though control. No dark sarcasm in the classroom. Hey, Teacher, leave those kids alone! All in all you're just another brick in the wall." Povinnost pro všechny filmaře, co se pokouší něco říct obrazem a hudbou. Kde jsou ty časy, kdy se ještě takoví tvůrci neutápěli v nudě a alegoriích o "majáku a díře"? ()

honajz

Představovat britskou rockovou legendu Pink Floyd, by bylo nošením dříví do lesa. Je to jeden z mála přeživších dinosaurů, který má díky veleúspěšnému albu The Dark Side of the Moon (Odvrácená strana měsíce) dokonce i záznam v Guinessově knize rekordů. Na začátku osmdesátých let válcovali Pink Floyd hitparády se svým dvojalbem a potažmo koncertním programem The Wall (Zeď). Na to konto spojil autor námětu a většiny hudby Roger Waters své síly s režisérem Alanem Parkerem, a vytvořili parádní film, který si vysloveně říkal o zpracování na DVD. Snímek nemá nějak jednoznačný a lineární děj, ale v podstatě sledujeme životní etudy hlavního hrdiny jménem Pink (hraje ho zpěvák Bob Geldof). Od dětství přes školní léta a dospělost, kdy se jako rocková hvězda duševně zhroutí na předávkování sexem, drogami a rock'n'rollem. Poslední čtvrtina filmu už je vlastně jen jeho blouznění, trefně ztvárněné výtvarníkem Geraldem Scarfem. Jak je na obalu uvedeno, film byl do digitální podoby převeden novou technologií, zabezpečující vyšší rozlišení obrazu než je běžné. Nevím, ale výsledek nepůsobí tak dokonale, jak bych očekával. Ostrost je celkem dobrá, ale tmavé scény jsou hůře čitelné. Hned na začátku jsou místy dokonce zjevné nečistoty (nebyl-li to umělecký záměr). Třeba se původní filmový materiál zachoval v hodně špatném stavu... Zvuk je naproti tomu supertěžký kalibr. O hudbě Pink Floyd se říká, že je tím lepší, na čím lepším zařízení ji posloucháte. V případě Zdi to platí bezezbytku. Zvuk byl zaplaťpámbu remasterován z originálních pásek, takže když si DVD pustíte, máte pocit, že hudba k obrazu na TV obrazovce vůbec nepatří. Nedá se říci, že by disk obsahoval málo libůstek, ale... jsou - což se dá pochopit - hodně orientované na film. Samotná kapela, s výjimkou Waterse, jakoby neexistovala (zasvědcení vědí proč). Na disku tedy najdeme 25minutový dokument o natáčení "The Other Side of the Wall", který už jsme mohli vidět v televizi a 45minutové retospektivní interview s hlavními tvůrci, jež se někomu asi líbit může, ale mě dost nudilo. Stejně jako Watersovo a Scarfeovo mlčení k filmu, které nazvali komantář. Zklamal mě i vystřižený úsek s písničkou "Hey You", jenž byl vlastně sestaven ze záběrů, které vidíme v jiných částech filmu. Skoro mi to připadá, jako by byl vyroben až následně, pro větší atraktivitu obsahu. Zajímá vás, jak se dělaly videoklipy před dvaceti lety? Hitovka Another Brick in the Wall 2 vám to umožní. Pak zde máme ještě galerii fotografií z natáčení a grafické návrhy, nesmí chybět ani filmová upoutávka. A na závěr nám dévédéčko nabízí průvodce po nastavení zvukové soustavy. Na spoustě stránek uživatelského rozhraní se v rohu objevuje ikona, která není normálně přístupná. Když ale stisknete čudlík "9", přehraje se vám zhruba 3sekundový zvukový klip některé ze skladeb Pink Floyd. Jinými slovy: můj soukromý kandidát na blbost roku. Film 5/5 - Dokonalý film v dokonalé kvalitě DVD 5/5 - Je toho víc než dost, ale pro gurmána dohromady celkem nuda () (menej) (viac)

MM11

"Floydi" na velkým plátně. Funguje to a hodně. Roger Waters poskytl hudbu a o zbytek se postaral Alan Parker. Waters by se sám postavil do čela, ale jelikož dostal do vínku spíše hudební vlohy, hlavní role se ujal Bob Geldof. Zřejmě poslední vrcholové LP Pink Floyd a jedno z mých nejoblíbenějších (lepší už je snad jen Wish You Were Here). Vysoká kvalita hudby je i dnes nezpochybnitelná, stejně tak filmového provedení. ()

HellFire

Pink Floyd neposlouchám a kromě jedné písně žádnou z těch, oc ve filmu zazní, neznám. Zpočátku jsem neztušil, o co ve filmu go, ale pak jsem pochopil, že je to sonda do života zpěváka? Pink Floyd. Jako malý přišel o otce a snažil se ho všude najít, ve škole ho šikanovali učitelé, jak zestárl a oženil se, tak mu zahýbala žena a poněkud se z toho zcvokl, beztak určitě proto, že bral drogy. Na koncertě, kde vypadal jako novodobý Hitler, si pak na publiku vybíjel svoje traumata. ()

Ilicka

Válka je špatná. Áno? A pane učiteli: ... We don't need your education, we don't need your thought control! Ale mašinerie společnosti nás semele a staneme se "...just another brick in the wall".--- Obsahově, střihově i hudebně velmi intenzivní zážitek, těžce stravitelný a strhující. Zajímavé myšlenky, výborná hudba a forma. Jen jsem měla velký problém dokoukat film až do úplného konce. ()

špaček421

Pár dnů jsem nevěděl co s tím. Byla to síla, ale nevěděl jsem, jestli si chci spíš znova pustit film, nebo jenom muziku (ta je geniální sama o sobě). Teď vím, že bych si znova pustil film. Úžasný. ()

becki_tu

Přesto, že nejsem přímo fanoušek Pink Floydů, tuhle muziku fakt uznávám. A pořád přemýšlím, co jsem vlastně viděl. Pink Floyd: The Wall je pozoruhodné hudebně-umělecké dílo s mnoha myšlenkami a vizemi. Jakási vnitřní zpověď v obrazech, které tvoří jeden dlouhý videoklip. Hodně, hodně zajímavá záležitost, nad kterou se dá dumat ještě dlouho. ()

JASON_X

Poprvé jsem tuhle geniální věc viděl ještě coby žák ZŠ v ca pětaosmdesátém na videu u spolužáka, aniž bych přesně tušil, o čem ten film vlastně je. Jediné, co se mi vrylo do paměti byla scéna, ve které žáci zapálí školu a lynčují učitele, to se mi samozřejmě moc líbilo. Pak někdy na střední, ještě stále na VHS a bez titulků už jsem samozřejmě chápal o dost víc, vnímal a užíval si skvělou hudbu a oceňoval i velmi vyvedené animované pasáže. No a něco po dvacítce jsem ten film konečně vstřebal celý beze zbytku, silně ke mně promluvily i texty, kterým jsem konečně díky titulkům pořádně porozuměl (a které vyjadřovaly mnohé moje vlastní pocity) a film se stal jednou z mých stálic, jen v kinosálech jsem ho viděl minimálně dvacetkrát. Silný zážitek. ()

Shaqualyck

Videoklipovitě vizionářský Parkerův režijní styl prokládaný pološílenými animacemi zprostředkovává divákovi v dokonalé symbióze s hudbou Pink Floyd hodně netradiční audiovizuální zážitek plný nanejvýš podivných výjevů. Áda Hitlerů jako rocková hvězda, škola jako továrna na dětskou paštiku, prostě takový roztodivný amfetaminový úlet. Každopádně Boba Geldofa už teď nebudu mít zafixovaného jen jako někoho, kdo "nemá rád pondělky", ale spíš jako chlápka, co dal výrazu "hladce oholen" poněkud nový rozměr:-) ()

ScarPoul

Tento film je surrealistické dielo s neskutočne veľkým množstvom symbolizmov, ktoré pre tých čo sú nezasvetení zostanú skryté. Ten čo je od fachu v nich nájde pravdy, ktoré obohatia zážitok s tohto filmu, zo sveta a hlavne ukáže čo sú vlastne tí pink floyd. Pre nezasvetených to bude len morbídna hlúposť ale pre NÁS zasvätených je to pamätné dielo , ktoré poukazuje na ľudskú demenciu a to všetko s hudbou od legendárnych Pink Floyd. Toto je jeden s tých mála filmov, ktoré sú podla mňa dokonalé. Nemám mu absolutne nič vitknúť. Animácia , ktorá je tam pridaná len na to aby zvýšila morbídnosť, ale zase aby nebola taká poburujúca ako v reáli je skvostná a neskutočne silná. Ide z nej strach a núti myslieť, kedže je toto dielo tak trochu muzikál hudba je hlavná ale dôležitý je aj príbeh a príbeh tu rozhodne není. je to len akoby načtrtnutá osnova a sled udalostí , ktoré boli, sú a budú sprevádzať hrdinu jeho životom. Herecké výkoni sú fantastické a réžia Alana Parkera je jednoduchá ale pôsobivá, zvolil si vlastný štýl a tým pracuje do konca- u neho je vidno záľuba v detailoch a v pozadí. Klobúk dole. Jeden z najlepších filmov aké som kedy videl. ()

rawen

Jak napsal Melies - tenhle film (a před ním vydané album) je pouštění žilou Rogera Waterse. Jako fanoušek Pink Floyd si tenhle počin užívám pokaždé - pokaždé stejně intenzivně - pravda, někde něco malinko zaskřípe, ale to jsou jen detaily, které se mi odhalují proto, že to znám skoro nazpaměť .) Ještě poznámka, kdosi tady psal, že si hlavní hrdina prošel válkou, to není pravda, Pink (Roger) ve válce ztratil otce - všechny válečné záběry (a obžaloby) pak směřují k válce obecně - nejsou to nějaké vzpomínky, nebo něco podobného. Celý film graduje ve dvou místech - v kultovní skladbě "Comfortably numb" a v "The trial". V první z nich je vlastně pointa - objekt celého příběhu - člověk, který se nechá okolím zavřít do krychličky (zdí) se dostává do stavu, kdy je sice uvnitř zranitelný a poškozený, ale navenek nedává nic znát a nijak se neprojevuje, je pevný jako skála, obalen zdí. V "the trial" si to Pink uvědomuje a sám se odsoudí k rozbití této zdi. No ale na to si beztak každý příjde sám :) Zuřivě doporučuju a jsem rád, že v ČSFD je The wall hodnocen tak vysoko - američani na IMDB tomu zřejmě nerozumí... 9/10 ()

erl

Album The Wall se mi páčí o něco méně než předešlé floyďácké desky ale ve spojení s tímto filmem tvoří působivé dílo. ()

Litsarch

Pink Floyd jsou jednou z kapel, na kterých sem vyrůstal... Skvělý děj, hezky zahrané a spracované, některé až brutální scény do filmy sedli parádně a to celé proloženo naprosto dokonalou animací! Krásná hodinu a půl trvající podívaná s výtečnou hudbou... Pro mě nezapomenutelný žážitek... ()

murakamigirl

There must have been a DOOR there in the WALL.......... Dočerta. Nie. Dočerta! Pred nejakými dňami som si dala The Wall prvý raz, v blbom rozpoložení a navyše bez tituliek textov songov mi množstvo významov odplávalo do diaľav. Celé sa mi to zdalo nejaké okaté, prehnane snaživé vychyľovať do extrémov. Hm. Raz za dlhočizný vek mám podobne hnusný splín a odskáče si to chudák Pinky! Pretože Wall je BOMBA. Ste voči nej bezbranní, nemáte sa kam skryť, dostane vás, exploduje vo vás, rozpráši vás, na prach. Mnohonásobne. Ohromne. Nijaká prehnanosť ani prázdne balamutenie obrazmi a zvukmi. Všetko je plnovýznamové. Jasné?! Poučenie: ak vás- nedajbože- chytí splín a budete sa ho chcieť striasť filmom, vyberajte poctivo. A ja siahnem napr. po Carlitovej ceste alebo Forrestovi alebo Večnom svite, to ma vylieči zaručene.......... Na MÚRY a STENY odteraz hľadím celkom inak. Zaujímavé komentáre: Djkoma, kitano, wipeout, Legas, venus ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker