Star Trek

• USA Star Trek (viac)
USA, (1966–1969), 65 h 51 min (Minutáž: 50–51 min)

Tvorcovia:

Gene Roddenberry

William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, Nichelle Nichols, James Doohan, George Takei, Walter Koenig, Majel Barrett, Grace Lee Whitney, John Winston (viac)

Posádka hvězdné lodi Enterprise pod velením kapitána Kirka se noří hluboko do vzdálených koutů vesmíru, aby objevila nové světy a civilizace. (Netflix)

Recenzie používateľa sirien k tomuto seriálu (83)

Jablko (1967) (S02E09)

Jakože... má to... nějaké zajímavé motivy. Koncept té společnosti a otázka toho co se stane s takto řízenou společností zestárl dobře - minimálně pokud jste viděli Person of Interest až k Samaritánovi. Bohužel to je něco, co tam původně je spíš mimochodem a nic to nerozvádí. Motiv ráje a jeho konce dobře koresponduje s dílem "Vyhnání z ráje" z předchozí série, resp. má to podobnou pointu, ale pohled z jiné strany. Cením si toho ironického podtextu úvahy o Ďáblovi v kontextu toho celého sdělení. Ale, bohužel, ten díl samotný je spíš slabý - domorodci nic moc, děj se spíš vleče, různé scény s Čechovem, "láskou" atp. spíš skřípou. ()

Zrcadlo, zrcadlo (1967) (S02E10)

Tahle epizoda je legendární právem. Zajímavý, že jedna z archetypálních předloh epizod s paralelními vesmíry se zvládá vyhnout všem ohraným klišé těchto epizod. Spokova luxusní výhra v průběžné soutěži lidsko-vulkánského přítelského urážení se je jen milá perlička na závěr. Plus Nimoyův alter-Spok byl excelentní - přesně ideální mix stejného a odlišného. ()

Smrtící roky (1967) (S02E11)

Jako... jako je to na 2*, dávám 3 za ten akčnější závěr, ale je to slabý. Vtipy se začnou opakovat a to drama tam je naroubované dost násilně. Téma je možná zajímavé, ale vlastně kromě humoru dost nevyužité. ()

Já, Mudd (1967) (S02E12)

Začátek vypadá super. Pak se objeví Mudd a klesne to na "ucházející". Pak tam je ten twist a... objeví se super klasické SF téma...a je to zas dobrý, jen tam bohužel je ten Mudd, se kterym mi to nějak nejde dohromady :/ To téma je teda bohužel dneska už, minimálně v téhle podobě, přežité, takže si ho člověk užije spíš jako procházku SF historií, ale zpracované je dobře. Plus další trochu jiná ukázka toho jak si v šedesátkách představovali budoucnost počítačů, která je opět zároveň zajímavě trefná a zároveň zábavně naivně úplně mimo. ()

Trable s tribbly (1967) (S02E13)

Excelentní epizoda, přesně tak, jak má odlehčený díl vypadat - s nadsázkou, ale stále se smysluplným dějem. Samozřejmě, nemá smysl od toho čekat zázraky, není to nic dokonale geniálního, ale je to velmi dobré. Plus samozřejmě DS9 díl Další trable s tribbly v němž se posáda DS9 propadne časem přímo do této epizody (a děj je technicky velmi povedeně vložen přímo do scén a záběrů z této původní epizody) tomu pak dodá krásný rozměr navíc. Takže těch 5* je možná i za tu navazující epizodu. ()

Chléb a hry (1968) (S02E14)

Ehm - tentýž námět i se zápletkou (byť s drobnou odlišností) dvakrát v jedné sérii, jen jednou s náckama a jednou s Římanama? Obecně mi to přišlo takové jakože asi ok, ale ne moc využité. A ta náboženská pointa na konci trochu na facku. ()

Cesta k Babylonu (1967) (S02E15)

Není to 5* jako "must see", ale je to velmi solidní epizoda ve všech směrech - drama, konspirace, akce... Dvě příběhové linky, obě silné, první větší popis toho co vlastně je Federace, jak funguje, co v ní je Starfleet... Dobré tempo. Škoda že věci v ní nemají návaznost, ale holt dobové seriály byly striktně stand alone epizody. ()

Malá soukromá válka (1968) (S02E16)

Jako... nebylo to špatný, ale z nějakýho dost nejasnýho důvodu mě to vlastně nijak moc nebavilo. Možná sem to jen sledoval v blbý náladě. Přišlo mi, že tam je dost nevyužitého prostoru pro nějaké mezihry s Klingony, které se v podstatě nekonaly (myšleno "špionážní", v rámci té planety, ne že by se rozstříleli na orbitě) 3* v podstatě hlavně za ten vcelku odvážnej závěr. ()

Hráči z Triskelionu (1968) (S02E17)

Bylo tohle téma vůbec kdy originální nebo zábavný? Závěrečná pointa se snaží o cosi sci-fi, ale ve skutečnosti to jen odhaluje že jde o hrozně lacinou a blbě udělanou kopii "Feasibility study" z Outer Limits (Krajních mezí), která měla premiéru asi o 4 roky dřív. Obě (dost slabé) hvězdičky v podstatě jen za Spoka a dění na samotné Enterprise. ()

Posedlost (1967) (S02E18)

Jakože... dobrý, no - až do toho fakt doslova směšně blbýho momentu kdy na konci dělaj co dělaj... a řešej vzdálenost na metry (zvlášť potom, co přímo řeknou o zamýšlené výkonosti věci). Plus teda - jako fakt hezký "first" contact řešení, velmi "diplomatický" - něco mi řiká, že Picardovi by vstaly vlasy hrůzou na hlavě, a to tam žádný nemá. Ale drama hezký, akce po většinu dílu vcelku taky, ten moment s "hrdinstvym" na konci byl hezkej cliche-breaker, mělo to i dobrej SF námět a bavilo to, takže proč ne. ()

Imunitní reakce (1968) (S02E19)

Hodně silné 4*, velice solidní "klasický" SF díl. Námět není úplně originální, ale je zabalený do takové podoby, že se originálním může poměrně snadno zdát, plus má velmi dobré zpracování a postupný vývoj. ()

Podíl z akce (1968) (S02E20)

Na mě to bylo nějaký... přetahovaný. Paralela s gangsterkou je vtipná chvíli, ale brzo se ohraje. Kromě toho tenhle typ dílů nějak nemusim obecně. Jinak to jako bylo udělaný dobře - má to příběh, vtipy, nějaký interakce, je to sebe-uvědomněle odlehčený a celkově to docela funguje. ()

Byť zvána jinak (1968) (S02E21)

jako... provedení mi přišlo místy... ne tak hladké, jak být mohlo, ale celkově docela solidní adventure procedurálka. V porovnání s jinými díly s variací na motiv "pod něčí kontrolou" ve skutečnosti velmi dobré. ()

Návrat k zítřku (1968) (S02E22)

excelentní námět - kulhající provedení. Těch pár předložených dilemat moc nefungovalo, dějově to bylo předvídatelné, ty MZáci až moc OP (takže další super-OP godlike emzáci, tentokrát navíc zbytečně, díl by fungoval i bez toho). A popravdě, tady autorům poněkud selhala představivost - jakože byosti vyvinuté do existence ve formě čisté energie, ale vrcholně vytvoření androidi neschopní smyslového vnímání - možná kdyby tam bylo míň keců o Bohu a víc SF, fungovalo by to líp. ()

Principy moci (1968) (S02E23)

Jakože... dobrý, ale tyhle epizody návštěv v historii pro návštěvy v historii mě nějak prostě nebavěj. Že to je s nějakou backstory zasazený na jinou planetu to moc nemění - kdyby tam aspoň rozvinuly nějaký téma kolem Prime directive, ale ani to ne. Bez té averze k věci by to asi bylo za 4*. ()

Absolutní počítač (1968) (S02E24)

Konečně po delší době solidní hard-SF téma, tentokrát velmi Asimovovské (a jako - znalost Asimova by Federaci neškodila; popravdě by možná stačilo znát koncept bezpečného betatestu...) Dokážu si představit, že to možná svého času bylo na 5*, ale tím jak se věci vyvinuly a jak to téma bylo později mnohokrát rozpracované mnohem hloubějc se do toho na těch 5* nějak nezvládám vcítit. I tak a i přes určitou předvídatelnost velmi hezké. (Opět zábavné srovnat jak mimo a zároveň trefné byly dobové představy o počítačích - tentokrát dokonce víc trefné než co jiného, když se srovná tenhle '60s koncept počítače s např. dnešními neurálními sítěmi atp.) ()

Sláva Omegy (1968) (S02E25)

Hm. Tady Roddenberryho někdo HODNĚ nepochopil. Dám tomu ty 2* za to téma té nemoci a léku, ale jinak - co kurva dělá Americkej patriotismus (navíc s totálně WTF ne-vysvětlenim) ve Star treku? Navíc s tou jejich podělanou vlajkou a dementně zastaralou ústavou? Nejzábavnější sou ty kecy v závěru když si člověk uvědomí, že to běželo v době stále silné segregace černochů, systematické státní šikany hispánců atd. ()

Místo přidělení: Země (1968) (S02E26)

jako... spin-off by to možná nebyl úplně špatnej, i když teda podobnost s o pět let starším Doctorem Who je bolestivě zřejmá. Díl to je dost v pohodě, takový dobový komentář k aktuální situaci, ale místy tomu trochu chybělo tempo. ()

Série 3 (1968) (S03)

Tyhle 3* dávám bolestivě, chtěl jsem dát 4... ale prostě to na ně už nemá. Pořád tu jsou excelentní díly - ale je jich míň. Naopak se objeví pár vysloveně špatných. Průměr série je dojeem o hvězdičku (fakticky o půl, ale...) níž, než předchozí série. Scénáristům a tvůrcům obecně jakoby místy docházel dech, jak co do námětů tak co do provedení - v téhle sérii teprve Kirk dostojí své pověsti macho sex-magneta, obvykle dost křečovitě a i zbytečně a zvýšený počet sexy Kirk-girls jakoby se snažil zakrýt slábnoucí obsah. Nicméně pořád musím nechat, že seriál končí velmi se ctí a možná že dobře, že právě tak. ()

Přízračná přestřelka (1968) (S03E01)

Simulátorová epizoda před "vynalezením" simulátoru. Přesně takovej opruz, jakej bych čekal - až budu chtít vidět western, pustim si něco s Eastwoodem :/ . Jakože ok, nějaká krajně předvídatelná (a tipuju že už ve své době krajně předvídatelná), ale přesto sci-fi-ish pointa tam byla, ale jako dost slabý 3* ()

Star Trek má nového Pikea

27.02.2015

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (viac)