Star Trek

• USA Star Trek (viac)
USA, (1966–1969), 65 h 51 min (Minutáž: 50–51 min)

Tvorcovia:

Gene Roddenberry

William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, Nichelle Nichols, James Doohan, George Takei, Walter Koenig, Majel Barrett, Grace Lee Whitney, John Winston (viac)

Posádka hvězdné lodi Enterprise pod velením kapitána Kirka se noří hluboko do vzdálených koutů vesmíru, aby objevila nové světy a civilizace. (Netflix)

lukano

Úplně první původní Star Trek sice papndeklový, ale téměř bez digitálních iluzí a animace a s herci, kteří udělali Star Trek Star Trekem.. Proto tu klasiku Star Trek: The Original Series mám rád. Je to dnes už více, jak padesát let a Star Trek je stále oblíbený. Originál je jenom jeden. ()

G900

Je to tak, jsem Trekkie, shledl jsem vsechny dily a opravdu objektivne hodnotim takto: 1. serie - ma to spat, ma to plno dobrych napadu, posadka je skvela a chemie mezi ni funguje na vybornou. Spock je jedinecny a nenahraditelny. 90 % ***** 2. serie - opakuji se scenare z prvni serie, ale stale je tu par novych a dobrych dilu, posadka stale dobra + ze zacatku serie neokoukany Cechov. Cele je to ponekud odlechcene o vtipne pasaze, ktere vetsinou obstara Spock svymi nemistnymi poznamkami. Presto to uz u konce trosku skripe. 75 % **** 3. serie - To uz opravdu ne, v podstate neuvidime nic noveho. Herci hraji na svou dobu velice dobre, ale cele serii uz chybi jakykoliv napda. Stale se opakujici scenare zacnou velice brzy nudit a cele je to moc ukecane a naprosto bez akce. Neustale snazeni se o ponauceni a jakousi vychovu je prilis okate a neprijemne. 50 % ** a 1/2* = celkem 4 * ()

JoSte

Neuvěřitelné, jak nízko čeští diváci hodnotí. Snad je to vinou jejich přílišné konzumnosti a krátkozrakosti. Star Trek: TOS je zakladatelem filmové vesmírné sci-fi. To je samo o sobě úžasný počin, který nikdo jiný dříve nedokázal. Nezapomenutelný a nenahraditelný tým v čele lodi Enterprise se v osmdesáti epizodách dotkne obdivuhodného množství filosofických otázek a v podstatě definuje pojem lidství a oslavuje pravé lidské hodnoty. Tak silné náměty má opravdu jen málokterý seriál či film. Skvělá hudba je jen třešničkou na dortu. Mimochodem, český dabing je, nutno říct, také hodně povedený. ()

sirien

VELMI milé překvapení. Šel jsem si pro křečovitě-úsměvný starý seriál a místo toho jsem dostal obsahově kvalitní pravověrné sci-fi staré školy. Samozřejmě, pár dílů z dnešního pohledu ulítlo a je potřeba je brát s rezervou - ale mnoho jiných zkoušku časem naopak obstálo až nečekaně dobře. Zajímavé je, že ikonické díly (popř. scény z nich) co "zná každý" nejsou moc reprezentativní pro seriál jako celek, takže člověk k seriálu přistupuje s ne úplně správnými očekáváními. Dost věcí je i jinak, než jak to "všichni vědí" - Kirk není děvkař (ve 3. sérii má až moc sex-appealu, ale to je o něčem trochu jiném), Uhura a Čechov vlastně nemají tak velkou rli, McKey je spíš hysterik než moralista, produkce je zpravidla lepší, než gumové masky a trapné kartony atd. Plus ikonické u tohoto seriálu neznamená nutně "dobré" nebo "nejlepší". Dost věcí funguje ve filmech líp, než v seriálu - např. vztah Spocka a McKoye ve skutečnosti žádný zázrak není (a to i stranou epizodnosti seriálu, která brání vývoji) a díly které stojí na interakci Spocka a Scottyho nebo i Spocka a Kirka jsou ve skutečnosti o dost silnější. Bohužel, kvalita postupně klesá - první série je excelentní, druhá je pořád velmi dobrá, ale už trošičku ztrácí a třetí je pořád dobrá, ale je vidět, že seriál šel dolů - jak produkčně, tak ale i kvalitou námětů a scénářů. Fanoušci co litují, že nebyla s04, by se možná měli zamyslet, jestli by jí skutečně chtěli. ()

J. T. Kirk

TOSka mě dostala stejně jako všechny treky.. Neústupný a bojovný kapitán James T. Kirk si nenechal nic líbit, nesměl chybět při žádném výsadku a nechal se políbit od každé krásné dívky. TOS je prostě základ a kdo neviděl nemůže mluvit o Star Treku. I když zde nejsou žádné speciální efekty je to i po té době pořád bomba. Jediný kap. Kirk všech dob je pro mě Shatner stejně tak Spock-Nimoy, Kostra-Kelley a Scott-Doohan. ()

Elyon

Zatím je to za pět, sice jsem viděla jen pár epizod, ale líbí se mi to. Moje nejoblíbenější postavy jsou Nyota Uhura a pan Spock. On je prostě ÚŽASNÝ! Sice mám radší nového Spocka z posledního filmu, ale i tenhle má něco do sebe. Seriál má na svou dobu slušné efekty a chápu co to muselo pro fanoušky znamenat, museli z toho být stejně nadšeni jako třeba my z Avatara. Moje nejoblíbenější epizoda je Platonovi nevlastní děti, kde se Uhura líbá s Kirkem, poté Trabble s Tribbly , ti chlupáčci jsou fakt sladcí a poté Čas amoku, kde je Spock suprovej:). Škoda že tahle série má jen tři řady, mohlo jich být alespoň pět. ()

Akana

Je to legrační, naivní a dobové. Ale taky svým způsobem okouzlující. Ale pak taky s přibývajícími díly nepřekvapivé až nudné. Jenže taky je to začátek něčeho v pozdějších letech opravdu velkého. Jak to sesumírovat? Je dobré první série vidět a napoprvé i zábavné. Těžko za tím ale hledat víc než studijní materiál na téma kouzlo nechtěného. 70% ()

Eluin

Pro mě osobně velmi zajímavý seriál, který doceňuji až po letech (jaký malý jsem preferoval Star Wars...:-) a Star Trek mi přišel velmi nudný). Původní série se mi líbí dokonce více, než následující novější seriály ze světa Star Trek. Nejde o efekty (ty jsou imho dost "zvláštní" i v novějších seriálech), ale o příběh (který může být až pohádkově naivní) a o myšlenku, kolem níž se to celé točí. ()

JohnnyBane

Nebudu kritizovat papundeklové kulisy.Třeba první sovětský Soljaris 1968 je měl taky, spíš zbytečnost tohoto seriálu. Každý díl běží podle stejné šablony díl co díl. V podstatě je to totožné ze Stargate, co do povrchnosti a plochosti. Je sice hezké, že se tvůrci snaží používat jakési pseudo-odborné výrazy, které si pěkně vymysleli, jenže stejně tak jako technologie tak jejich užití je absurdní a slouží spíše k zalepení scénáře, který chybí. Celý seriál (zejména NG) je v podstatě taková roztomilá sociologická výchovná učebnice pro haranty ze školky, ve které se divák má učit vycházet s cizím etnikem, chovat se dobře k přírodě a podobně. ()

Bohnice05

Star Trek je něco, čemu jsem se skutečně dlouho vyhýbal. Ještě na střední jsem začal s Červeným trpaslíkem a naprosto mě uchvátil. V jednom z bonusových obsahů byl přitom Patrick Stewart, který na můj vkus dost arogantně mluvil o tom, jak se mu prvně Červený trpaslík nelíbil, protože mu vadilo, že si dělá legraci ze Star Treku a že ho paroduje. Tehdy mě to tak popudilo, že jsem se rozhodl na Star Trek nikdy nepodívat. Později přišly nové filmy od Abrahamse, které se mi hodně líbily, ale ani to mě nepřesvědčilo začít s originální sérií. Nakonec jsem se k ní přeci jenom dostal ve svých 27 letech a jsem nadšený. S vědomím tehdejší obrazu Světa a situace v USA, myslím tím téměr neskrývaný rasismus, špatné postavení žen, již dlouho probíhající studenou válku se Sovětským svazem či v té době dost aktuální válku ve Vietnamu a pacifistické hnutí hippies, jsem se konečně začal dívat a byl jsem ohromen. ST je na svou dobu vlastně neskutečně progresivní dílo. Jistě se najdou i dost ubohé díly, ale v některých šli naopak tvůrci myšlenkově mnohem dál a ten přesah se mi vážně líbí. Na druhou stranu nemohu s čistým svědomím napálit plné hodnocení, protože ten koncept je už zkrátka hodně zastaralý a některé scény skutečně působí až směšně. Proto jsem došel ke kompromisu. Už teď se těším na filmy a New Generation. Toho obsahu je vážně hromada, což je paráda. ()

RedDuck

Původní seriál Star trek má některé výborné epizody, většinu průměrných a pár otřesných. Nicméně nastavil standardy a často se jimi další série inspirují. Nejvíce se mi líbili diplomatické díly, kde bylo minimum akce a více dialogů a myšlenek. Posádka byla fajn, nadčasovou se stala postava Spocka. Další hlavní protagonisty byl většinou kapitán Kirk, Spockův protipól, doktor "Kostra" McCoy a trochu níž inženýr Scotty. Do srdce se mi z vedlejších zapsala hlavně Uhura. Je tu několik společných známek originální série. Vedle dobově přehnaného herectví a papundeklových kulis, téměř v každém díle zařve nějaký červený, v každém dílu je vedle hlavních chlapů nějaká nová krásná ženská v minisukni a umělá romance...Nejlepší díly podle mě: The Trouble with Tribbles, Journey to Babel, Is There in Truth No Beauty? Nejsilnější je 2.série. ()

svobodas

V dnešní době je to již na houby, vizuálně a dějově neatraktivní, ale bez tohoto by prostě takové sci-fi jako je dnes nebylo, tehdy to usělalo převrat a když se na to dívám z tohoto pohledu, tak se mi to líbí. ()

chaotic

Ok, ok umírněně. +++Pozitiva: Old crew, charismatický James T. Kirk, Triblové, nenamaskovaní klingoni :), lhář Scotty, Warp 10+, Spock, Chekov, Uhura, Sulu, úsměvný námět, scénář, dialogy, postavy, kostýmy, atd... ---Negativa: Některé 5x obměněné zápletky jsou už nuda, Andoriané (nemám je rád). Ano je to staré, ale zábavné, nejzábavnější mi přišel Kirkův postoj "Nejdřív střílej, pak se ptej." :) ()

Dimo

Ne, nedalo se. Téměř všechny Star Treky měli "něco", čím si mě chytly. Originální série ne. Příliš mnoho diplomacie = plků a nezajímavých dějů. Pravda, už je to delší doba, co to ČT1 dávala, viděl jsem toho málo, ale právě i to málo mě nudilo a nemám chuť zjišťovat, jestli by se to změnilo. Po zhlédnutí prvního filmového Star Treku, který je docela dobrým obrazem seriálové úrovně tu chuť asi už nikdy nenajdu. Jedna hvězda za to málo a druhá za vznik série, díky níž spatřilo světlo světa mnoho jiných skvělých StarTrek filmů a StarTrek seriálových epizod. ()

Star Trek má nového Pikea

27.02.2015

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (viac)