The Wire - Špína Baltimoru

• USA The Wire
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvorcovia:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (viac)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

Nekgro

" Drogy tě vždycky zavedou k dealerům a feťákům, ale nikdy nevíš, kam tě zavedou prachy. "Další z řad kriminálek, ale jiného gusta. Neuvidíte tu vyfešákovaný policajty, kteří vyřeší případ během jedné epizody za využití takovejch metod, o kterých si můžete nechat jen zdát (přenosnej "čuchometr" fakt ne nebo milionkrát zvětšíte fotku a žádný rozmazání). No jako oddechovka je to dobrá. Ale The Wire ukazuje, jak to asi chodí doopravdy. Hodiny mravenčí práce v kanceláři, odposlechy, atd. Každej polda, resp. dealer vás něčím zaujme, protože charaktery jsou dobře rozpracovaný a působí na vás, jako lidi z masa a kostí. Maj svý osobní problémy, prostě maj svý klady i zápory.. Odpudivý navíc bylo, že si každej hýčkal svou pozici na sluníčku a jednalo se o politikaření, čímž hlavně nadřízení podkopávaly vyšetřování, aby se náhodou nezjistilo, že maj něco s pěnězma z drog nebo aby se dostaly na kandidátku. Tohle "vlezdoprdelkování" nesnáším. 3. série: Zatím jednoznačně nejlepší série. Odevšad na vás padá ten pocit, jak je west Baltimore uplně ztracenej, války gangů na pořádku dne. Dál to morální dilema, z toho jestli nechávat prodávat drogy pod dozorem, když je zbytek okrsku v bezpečí. A navíc rozepře mezi dvojicí B a B. Meisterstück ()

PAVEK

Musím říct že neznám seriál, který by byl 1) takto mimořádně autentický, zcela reálný, prostě takový, kdy si říkáte: jo, takhle nějak to asi vážně bylo. 2) se jedná o seriál, který nemá slabý díl. Ano, je to naprosto neuvěřitelné, zvláště při hodinové stopáži každého dílu, ale po celých 5 sérií jsou všechny díly naprosto fantastické a slabý díl prostě neexistuje. Pro mě osobně jediný seriál, který se kvalitativně vyrovná a občas možná i předčí pro mě nepřekonatelý seriál Oz. ()

maty39

The Wire je přesně takový seriál, jak ho popisují ostatní uživatelé ve svých komentářích. Se všemi klady i zápory. S nějakou politickou korektností si hlavu neláme a vykresluje Baltimorské prostředí ve vší jeho krutosti, zkorumpovanosti a především beznadějnosti. Policie není schopná udělat nic se zločinem, ať už vlivem vlastní neschopnosti nebo vlivem neochoty nadřízených a politiků, a obyvatelé nejchudších čtvtí berou zločin jako běžnou součást svých životů. Toto vše je dokonale vykresleno a je znát, že tvůrci zřejmě ví, o čem mluví. Na druhou stranu seriál neoplývá žádným závratným tempem (na někoho to může působit až hypnoticky, jiné to může uspávat) a po dobu těch pěti sériíí se toho zase až tak moc nestane (zdánlivě). Některé dějové linky jsou zajímavější než jiné, ale přesto musím uznat že tvůrci nám předložili fascinující mozaiku představující svět který je tomu našemu vzdálený světelné roky. 90% ()

Maslord

Keď na obrazovku nabieha logo HBO so šumiacim obrazom, vždy ma zamrazí. Ani tentokrát nezávahali a HBO ponúka obstojný (v porovavní so Sopranovcami, ktorí nemajú konkurenciu) seriál o černošskom gangu. Drsné a husté. ()

Illy

Rozhodně špička - jeden z nejlepších žánrových seriálů. The Wire zasouvá "Kriminálky Las Vegas apod." hluboce do rekta. První serie shlédnuta za tři dny a dávám 100%. Jedeme dál.... 2 serie - 100% Reálné postavy a osudy. Když se něco vyšetří, je to jen kapka v moři, hlavouni jedou dál a všichni se snaží přežít. Proti tomuhle jsou všechny CSI jen trapnou parodií na krimi seriály. 3 serie opět v ulicích a opět za 100%. 4 serie dětičky ve školách, dětičky na ulicích, dětičky v penálech, dost smutná věc..100%. Jedeme dál.... ()

Maryinka

Určitě kvalitní, propracovaný a poučný seriál, přesto můžu dát jenom 3*, protože jsem se prostě nudila. Příběh, postavy, prostředí i zpracování mě jednoduše nebavily, nezajímaly, a to jsem se The Wire opravdu snažila dát šanci a zhlédla jsem 4 díly. Nějak mi to nesedlo, to se bohužel stává... ()

Kulhoso

Neuvěřitelně realistický seríál s dechabroucí atmosférou. Nedivim se, že tento seriál Empire označil za nejlepší všech dob. P.S. Opravdu se na to chce dívat z titulkama (minimálně s anglickými...) ()

kubyno

Jeden z nejlepších seriálových počinů vůbec - tvrdý, drsný, krásně plynulý a dokonale propracovaný. Skvělý protiklad dnešní "svižné" tvorbě. Nikde jinde nejsou ulice, korupce, drogy a všechna tato svinstva tak cítit jako tady. The Wire se mi postupně vryl hluboko do paměti. ()

Čajka

fuckin addiction....tento seriál na mňa čakal pomerne dlho, ale hneď po prvých dvoch častiach z neho mám extatické stavy. Proste výborná drobnokresba postáv, ktoré sa vyvýjajú, hrajú, presúvajú sa, menia názory. Žiadna primitívna hra na dobrých a zlých - červených a čiernych. Výborný scenár a chytré dialógy, veľmi netradičná kamera na seriálovú tvorbu HBO. Perfektné prostredie o nekonečnom boji zo zločinom, o Baltimore som už čo to počula a tento series to mesto ukazuje v novej dimenzii. Koho by zaujímalo, ako je to naozaj z dnešnou kriminalitou v týchto končinách prehľadné štatistiky s mapami prináša Baltimore Sun: http://data.baltimoresun.com/news/police/homicides/index.php?range=30&show_results=SEARCH+MAP ()

Oliveris

Všetko, čo je zlé na dnešnej kapitalistickej demokracii, to je krásne v The Wire popísané, so všetkou gráciou a úctou k rozprávaniu obrazom, seriálovo. Dostane sa vám teda napätie, prekvapenie, premyslený príbeh aj psychológia postáv, až zvrátene nádherný vhľad do komplexného systému ako taký zločinecký svet funguje a vyzerá. To všetko neuveriteľne uveriteľné, až úplne tej vykonštruovanej realite uveríte, čo je jedine dobre, protože tvorca Špíny Baltimoru, David Simon, tento seriál až tak úplne od detailov nevymyslel len zo svojej hlavy. Nechal se totiž inšpirovať zo skutočných udalostí, zo skutečných prípadov, incidentov a životných osudov, pretože 12 rokov pracoval v Baltimore ako kriminálny žurnalista. ()

icoico

zatim jsem v pulce 2.sezony a porad si drzi fantastickou uroven! temer realisticky serial (az na jednu "umeleckou metodu", kterou je serial pribarven - mluva, docela dost pochybuji, ze v dnesnni hyperkorektni americe by na sebe detektivove mluvili takhle hrube), nepouzivajici zadne "zkraslovaci" prostredky pro zvyseni dramaticnosti - zadne tahle smycce na pozadi, zadne totalni vitezstvi, zadna totalni prohra, zadne neuveritelne zmeny charakteru, zadne genialne detektivni finty, zadna rychla reseni - proste jenom tuny naprosto obycejne, tuctove a pomalu se odvyjejici mravenci policejni prace. presto, nebo mozna prave proto, naprosto neodolatelne. kde Rambo musi rozstrilet alespon pluk, abychom verili, ze ho to stalo nejake usili, ve Wire je obrovskym vitezstvim uz jenom to, ze si drogovy dealer na moment uvedomi dusledky sveho zivotniho stylu. vernost realnym charakterum, presne tohle dela Wire unikatnim. vubec nepochybuji, ze nekdo jako Dee, Stringer nebo treba Rowls existuje. jen varuji babicky, ze tohle neni inspektor Derick, tohle neni zadna klasicka detektivka, kde co dil, to uzavreny pripad. tohle dokonce neni ani co sezona to uzavreny pripad. presne jako v zivote, minulost se neustale vraci a znova zasahuje. vrele doporucuji. ()

KOZEL84

(O)Je celkem důležité říct,že to (M) co tu píše lesumir je pravda.Akorát jimbo (A) udělal tu chybu,že to po těch dvou (R) dílech vzdal.Já si do 3. dílu taky říkal,že se na to vyseru,ale věřil sem své (J) doporučovatelce ;) a taky tomu,že tady ty pětky z vrchu dolů nejsou (E) ze srandy.No a dobře sem udělal,protože já možná (K) nikdy nic lepšího neviděl!Postavy sou jedna úžasnější (I) než druhá a vybrat si nejlepší je (N) jako říct,které své dítě máte nejradši.Ale kdo (G) hledá najde;).Omar?Stringer?Bunk?McNulty?Avon?Snoop?Michael?Ziggy?DeAngelo?Bunny Colvin?Jay?Bubles?PropJoe?Lester?Carver?Frank Sobotka?Randy?Bodie?Chris?Marlo nebo řada dalších ?Můžu ale říct,která je má nejoblíbenější scéna.Je to Bodieho výbuch vzteku nad tím co dělá Marlo na konci 4.série.Tu miluju a ten názor žeru.Nevím jestli tohle je skutečná policejní práce,páč fízl nejsem (a už z principu bych nikdy být nemohl),ale jestli ano tak je to bud' paráda anebo katastrofa.Tohle je chytrý seriál ve kterém je všechno a sem rád,že sem ho viděl.Určitě ne naposled.Kdybych měl doporučit jen jednu věc,je to tohle!Koukněte na to.Tuhle můžu ()

Vlče

The Wire je svědectvím míst, lidí a situací na které se "normální" příslušníci střední vrstvy snaží usilovně nemyslet. Drogový dealeři, policisté, novináři, soudci a státní zástupci jsou vypravěči mozaikovitého příběhu lidí ze slumů města Baltimore. V celých pěti sezónách není hluché místo a i když seriál stále řeší důležité problémy a ne nadarmo je srovnáván s díly Charlese Dickense, stále dokáže zároveň bavit a do vší vážnosti neustále proniká hluboce lidský (a občas dost černý) humor. ()

El-Barto

Asi je The Wire reálnej, jak jen to je možný a vystihuje problémy Baltimoru víc než dobře. Ale nebaví mě to. EDIT po kompletní první sérii. Asi jsem se trochu unáhlil, když jsem The Wire zabalil po čtyřech dílech a dal 6/10. Protože tohle je ta nejpromyšlenější kriminálka, kterou jsem kdy viděl. Je těžký popsat, co všechno se v první řadě stane, protože těch zásahů do vyšetřování a zvratů je tolik a každej má jinou motivaci a důvod, že to z hlavy nedám. Seknout s tím po pár dílech nejde, divák si musí vychutnat celou sérii a to nejlíp nepřerušovaně. Druhá série kvalitou navazuje tam, kde první skončila. Změní se ale prostředí a hlavní postavy minulý série na tom jsou jinak. Poznáme Franka Sobotku, je to dobrák, kterej chce jen to nejlepší pro svoje lidi a ve srovnání s hlavním cílem minulý série, Avonem, vlastně ani neni takovej gangster. Ale je kolem něj rozehraná perfektní kriminální zápletka, kterou zase neni jednoduchý rozplést. Po třetí sérii zvedám na pět. Třetí řada je snad ještě promyšlenější než první dvě a tu první dokonale doplňuje. Avon je zpátky, chlapci z doků pryč, Stringer Bell a Omar Little jsou jednoznačně nejzajímavějšími postavami na jedný straně barikády. Na druhý straně je stará známá parta a Bunny Colvin se svým odvážným experimentem. Poslední scéna, kdy se u Hamsterdamu potká Colvin s Bubblesem, je geniální sama o sobě. Čtvrtá série je opět výborná. Školství je dostatečně zajímavý téma, zvlášť v tomhle prostředí. Pátá série je dokonalý zakončení. The Wire je vyjímečnej seriál a vedle Breaking Bad nejlepší dramatickej seriál všech dob. Taky jsem tomu na začátku nevěřil (u prvních dílů jsem se brutálně nudil), ale prozřel jsem. ()

sebo9629

Medzi seriálmi absolútna špička, len ťažko nájdete niečo čo je lepšie napísané a natočené. Zopár sériám síce trvalo nejaké 3,4 epizódy kým ma úplne vtiahli do deja, ale to je najväčšie negatívum čo k tomuto seriálu mám. Hodnotenie sérií: prvá - 9.7/10, druhá - 9.7/10, tretia - 9.6/10, štvrtá - 9.1/10, piata - 9.4/10Celkové hodnotenie seriálu: 9.6/10 ()

Aere

Co na to říct, jsou dvě ráno a já mám za sebou poslední epizodu páté, poslední řady a to, co teď cítím, bych definoval asi tak, že mě hřeje u srdce ta čirá preciznost a genialita 60 dílů tohoto eposu, který jsem měl tu čest shlédnout. Byl jsem tam, byl jsem tam s nimi, strávil jsem několik desítek hodin v Baltimoru, viděl jsem, CÍTIL jsem, co se děje na ulicích, co se děje za zavřenými dveřmi a miloval jsem to... Rád bych se nějak smysluplně vyjádřil, ale čím víc o tom přemýšlím, čím častěji si přehrávám v hlavě to, co jsem za těch 5 sérií zažil, tím víc mám pocit, že je to prostě nepopsatelné. Skutečně asi nejlepší, nejvěrnější, nejpřesnější krimiální seriál všech dob. Nevím, co by kdo musel udělat, aby toto překonal. Je to zkrátka něco ojedinělého a já tleskám tvůrcům za jejich odvahu, ale i tvůrčí genialitu, jejich vhled do dané problematiky (pánové David Simon, novinář, a Ed Burns, bývalý kriminální vyšetřovatel) a že něco takového byli schopni dát dohromady tak, aby to nejen fungovalo, ale aby vás to přikovalo k obrazovce na dlouhé hodiny. Když k tomu ještě přidáte, že tvůrci vychází velmi často ze skutečných událostí a jsou inspirováni skutečnými postavami, tak vám to prostě vykouzlí úsměv na tváři a všechny postavy daleko víc ožijí. Nejedná se o výmysl, it's real, je to portrét Baltimoru, jaký byl, je a možná i bude. Nebudu lhát, The Wire není žádný strhující seriál, nejsou zde prvoplánové vygradované momenty, přímočaré wow efekty se nekonají. Ne, tenhle seriál vás pomalu vcucne, omotá si vás kolem prstu a vy až později pochopíte, že ten The Wire wow effect není ten typický, chvilkový, ale je roztažený do několika hodin. U tohoto seriálu musíte mít mozek zapnutý a musíte si všímat detailů, a pokud to zvládnete, odměna je sladká. S radostí jsem sledoval, jak si Wire drží svoje tempo, neuhne, nepoddá se žánrovým klišé, a systematicky vás pevnou rukou dovede do konce. Každá série jako taková funguje jako vybroušený diamant a ve finále to všechno krásně zacvakne. S lehkostí nám bylo sděleno všechno, co bylo potřeba, drogy, školský systém, sociální problémy, novinařina, politika, pohled na obě strany barikády a jak už jsem říkal, obzvlášť finální zacyklení celého koloběhu života si zaslouží potlesk i proto, že bez celkového konceptu seriálu by to nefungovalo, jenže ono to funguje parádně. Děkuji tvůrcům, děkuji hercům, děkuji všem, kdo přispěli ke vzniku tohoto seriálu. Klenot. ()

warrenur

Vyborna zalezitost. Zvlast tretia a stvrta seria. Plna autentickych a zaujimavych charakterov. A to od poulicneho corner-boya predavajuceho drogy az po skorumpovanych politikov najvyssieho rank-u. Posledny diel piatej serie je jedno z najpremakanejsich uzavreti celej serie, ake som videl. Po niekolko tyzdnovom maratone pri tejto spinavej kriminalke mozem vrelo odporucit. Ziadna naivna cierno-biela blbostka, ale dost premakana a uveritelna vec. Blizsie prispevky a dojmy som sa snazil uviest priamo k jednotlivym epizodam. (90%) ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

07.09.2021

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (viac)