Bratstvo neohrozených

• Česko Bratrstvo neohrožených (viac)
Veľká Británia / USA, 2001, 9 h 54 min (Minutáž: 49–70 min)

Predloha:

Stephen Ambrose (kniha)

Hudba:

Michael Kamen

Damian Lewis, Scott Grimes, Ron Livingston, Donnie Wahlberg, Shane Taylor, Rick Warden, Michael Cudlitz, Neal McDonough, Frank John Hughes (viac)

javak810i

Desetidílná série zhruba hodinových snímků, které zrvárňují osudy jedné divize od počátku jejího výcvyku, přes vylodění v Normandii až po konec války. Výborné spojení dokumentu (úvodní vyprápění a titulky na koncích) a válečné akce. Velmi emotivní a až surově reálné. Nejlepší válečný seriál vůbec, lepší, než Saving Private Ryan. ()

ArsenalEagle

Nyní mohu říct, že se jedná o jedno z nejlepších (ne-li vůbec nejlepší) ztvárnění prostředí 2. světové války. HBO nám naservírovalo cca 10 hodin skvěle, ale opravdu skvěle natočené válečné ságy, mapující život amerických parašutistů od samotného výcviku, přes výsadek D-Day, Bastogne, až po konec války. Bravo.. a děkuji. Vůbec bych se nedivil, kdyby se někde kolem 2.-3. dílu zastavil Tom Hanks s otázkou, zda někde neviděli mladíka Ryana, že prej pojede domů. Fantastický miniseriál. ()

Džejkop

Je jasné, že vynaložené peníze nebyly zbytečnou investicí. Každý díl se zabývá něčím jiným, přesto jsou všechny na vysoké úrovni. Dívák tak může být svědkem nefalšovaného amerického výcviku nebo zděšeným pohledem vojáků, kteří osvobodí koncentrační tábor. Jinak se většina děje samozřejmě odehrává na západní frontě a líčí postup jednotek napříč Francií a Německem. Vše končí budoucností hlavních a především přeživších hrdinů. V každém díle je jiný hlavní hrdina, ve všech dílech jsou věrohodně vylíčeny válečné útrapy, je kladen značný důraz na psychiku vojáků. Celkově vzato je to pětihvězdičková práce. ()

Vojcl

Vynikající válečný seriál z produkce Toma Hankse a Stevena Spielberga. Škoda, že podobných věcí v seriálové tvrobě moc nevzniká! Silný příběh, skvělé bojové scény a solidní herecké výkony (hned v prvním díle mne mile překvapil David Schwimmer,kterého znám převážně jako roztržitého ňoumu z Přátel a tady si střihl roli naprosto protikladnou.) Líbily se mi i prostřihy s rozhovory se skutečnými členy Bratrstva!!! ()

Ender66

Ťažko sa mi hľadajú slová na opis geniality tohto seriálu. Vynikajúci casting, skvelý vizuál a hudobný doprovod (najmä skvelá úvodná melódia). Hlavne však hlboko ľudská óda na nezmyselnosť vojny (bez zbytočného pátosu), hrdinstvo obyčajných ľudí a silu priateľstva, vzniknutého za situácie keď človek vie, že to či sa dožije ďalšieho dňa záleží rovnako ako od neho aj od kamarátov bojujúcich po jeho boku. " Když se mě jednou vnuk zeptal", "Dědo, byl jsi hrdina"? "Odpoveděl jsem": "Ne, ale sloužil jsem se samými hrdiny". ()

Orlau32

Vynikající seriál, nevím, jak jsem mohla na něj v hodnocení zapomenout. Musím to napravit. Každý díl je zakončen tím, že se promítne skutečná osoba a její osud, která se této operace zúčastnila. Je jedno jestli voják přežil nebo padl a tím je dána v tomto seriálu pocta všem, kteří se velké bitvy v ARDENÁCH zúčřastnili. ()

erased

Za realismus ve filmu jsem vždy jen rád. Ani Bratrstvo v tomto není výjimka. Nejlépe hodnocený 'vážný' seriál mě hned v prvních minutách nadchl. U sérií už beru působivou úvodní znělku jako samozřejmost, ale zdejší 2 minutový opus je ještě o úroveň nad jakoukoli konkurencí. Co se obsahu týče, mé prvotní nadšení bohužel postupem času spíše upadalo. Paradoxně jsem si ve válečném seriálu mnohem víc užíval ty nepříliš časté chvíle klidu, radosti a přátelské pohody, než samotné scény z bojiště. A ani to, že jsem měl v obličejích a jménech většiny postav prakticky až do konce prostě a jednoduše bordel mému nadšení zrovna nepřidalo. Kromě tohoto však nemám co vytknout a objektivně mi nezbývá, než pozici a hodnocení Bratrstva neohrožených schválit. ()

Macejko

Profesionálne po každej stránke. Mám s tým však jeden problém - ani raz sa mi nestalo, že by som mal vyslovené nutkanie alebo chuť pozrieť si ďalšiu epizódu. ()

gogos

Perfektně vybraná parta herců v dokonalých vizuálních orgiích s výborným scénářem a fantastickou hudbou nás provede životem parašutystické roty E (a nejen jí) ve druhé světové válce. Jeden z nejlepších (možná nejlepší) válečných seriálů všech dob! ()

Makky

Poznám ďalší seriál, ktorý môžem zaradiť do toho najlepšieho. Žiadne vymyslené postavy, žiadny vymyslený príbeh, ale krutá realita a skutočnosť s vojakmi, ktorí v 2. svetovej vojne naozaj bojovali. Tento seriál je totiž o vojakoch. Je o pocitoch, emóciách a prežitkoch každého jednotlivca. Hudba Michaela Kamena je úžasná, kamera robí zázraky a herci pod vedením všetkých režisérov hrajú perfektne. Všetko pod palcom mal Tom Hanks a Steven Spielberg a nielen vďaka nim bolo vdýchnuté Easy Company niečo nezvyčajné. 1. Currahee, 4 1/2 * Počas výcviku sa zoznamujeme s postavami, ktorých neustále buzeruje ich veliteľ v podaní Davida Schwimmera (neho som teda v podobnej úlohe ešte nevidel).... Financie napráskané do tohto seriálu je vidieť už od úvodu a tvorcovia robia divákovi chúťky na ďalšie diely. 2. Day Of Days, 5 * Deň D. Prílet na francúzske pobrežie a dychberúce zábery, kde nemecká protilietadlová defenzíva útočí na americké lietadlá a následne na parašutistov, sú vskutku úžasné... Pomaly sa stotožňujeme s postavami a všetko prežívame s nimi 3. Carentan, 4 1/2 * Zatiaľ najslabší diel, ale lepšie povedané, je skôr najmenej dobrý z tých najlepších. Je tu vidieť časté striedanie akcie a umierania s pocitmi vojakov 4. Replacements, 4 1/2 * Tento diel už ničím neprekvapí, ale ani nezklame. Ponúka nám presne to, čo môžeme očakávať. 5. Crossroads, 4 1/2 * Piaty diel je naozaj nezvyčajný. Neukazuje nejaké prevratné historické fakty ani udalosti, no má neskutočnú hodnotu práve vďaka réžii. Hanks nezvyčajnými (ale vynikajúcimi) pohybmi kamery a zaujímavými prelínačkami časových línií potvrdzuje svoje režisérske kvality a výnimočnosť. 6. Bastogne, 4 1/2 * Dejová lína sa po tomto dieli v podstate nikam nepohla, ale tak či tak som bol spokojný. 7. The Breaking Point, 5 * Udalosti zobrazené v tomto diely správne vystihol nadrotmajster Lipton vetou: „Útok 3. januára a delostrelecká palba 9., bolo to najhoršie, čo muži z roty E zažili, ale len máloktorí sa zlomili.“... Po krátok odmlčaní sa opäť vraciame k starým známym postavám, čomu som rád. Tento diel je fakt dokonalý. Zachytáva zúfalosť niektorých vojakov a zároveň silu tých, ktorí sa nenechali položiť. 8. The Last Patrol, 4 1/2 * Dej sa nám trošku zabrzdil, no akcie tu je dostatok. Dúfam však, že záverečné dva diely ponúknu o čosi viac. 9. Why We Fight, 4 1/2 * V tomto diely je skrytá veľká myšlienka. Nebudem nič prezrádzať, ale bolo to skutočne silné. Aj keď bol toto asi najsilnejší diel, čo sa týka istého posolstva, ani zďaleka nebol najkvalitnejší. 10. Points, 4 1/2 * Dôstojná rozlúčka. Myslím si, že tvorcom sa podarila preniesť na diváka jedna myšlienka. A to tá, že aj keď sa seriál skončil a my (diváci) na neho časom zabudneme (niektorí nezabudnú), tak ľudia v ňom skutočne existovali a ich život pokračoval ďalej aj po skončení vojny. Winters, Malarkey, Lipton, jednoducho hrdinovia 2. svetovej vojny, sa mohli opäť vrátiť do svojich domovov a prežiť kľudný život... Ani jeden diel si nezaslúži tak nízke hodnotenie ako sú 4 *, ale bohužiaľ len 2 diely si podľa môjho názoru zaslúžia 5 *. Nastolené tempo z úvodu seriálu sa totiž nepodarilo celkom udržať. No aj keď mi to zabilo cca 10 hodín života, neľutujem to. Skutočne je toto jeden z najkvalitnejších a asi aj najreálnejších zobrazení 2. svetovej vojny. Na záver by som si dovolil citovať skutočné slová Dicka Wintersa, ktoré povedal v závere seriálu: „Povedz mi dedo, bol si vo vojne hrdina? „Niee, ale slúžil som v rote plnej hrdinov.“ () (menej) (viac)

Alementina

Vynikajici, i kdyz samozrejme to má i male nedostatky. Prestoze jsem vsech deset dilu shledla behem tri dnu, tak jsem se casto ztracela v postavach, casto jsem si vracela dej zpet, abych registrovala, kdo je jaka postava a co se vlastne stalo. Nevim, jak bych to pobrala videt jeden dil za tyden, na druhou stranu chapu, ze udelat to prehlednejsi by asi nebylo ono, co se tyce autenticity a celkoveho vyzneni rychleho sledu valecnych scen. Trochu mi vadilo obsazeni Davida Schwimmera, kterého mám až příliš zažitého jako Rosse z Přátel a to i přestože svoji roli zahral perfektně, naopak potěšila malá a krátká role Jamese McAvoy v díle 4 . /// 8.12.2023 takže během posledních 3 tydnu jsem si to dala podruhé jako přípravu na tzv 3. Řádu, tentokrát o pilotem. Už to není tak silně, ale porad dobre ()

blackrain

Velmi kvalitní válečný seriál. Úplně mě ohromil. Lepší sérii s podobnou nebo dokonce stejnou tématikou jsem neviděla a zřejmě asi nikdy neuvidím, protože Bratrstvo nemá žádnou konkurenci. Sledovala jsem osudy parašutistické jednotky, která se do světových dějin zapsala pod jménem Easy Company, tedy Roty E. Příběh začíná výcvikem nováčků, kteří přišli jako dobrovolníci a teprve se učí vojenské disciplíně a drilu. Po té přichází výsadek na francouzské území. Tady muži poznají hrůzy válečného pekla, které uchvátilo Evropu do svých spárů. Realita je děsivá a odpudivá. Přežili strašlivou zimu v ardenských lesích. Mnoho jich bylo raněno. Ale oni postupovali dál. Prošli Holandskem, Belgií a dorazili do Berchtesgadenu. Osvobodili koncentrační tábor. Na vždy je spojovalo jedinečné přátelství. V seriálu se objevuje asi 500 různých postav. Denně bylo na place 750 lidí. Dalších 10.000 lidí se podílelo na natáčení. Filmaři si do slova vyhráli i s těmi nejmenšími detaily, od knoflíků přes způsob utkání látky na uniformy vojáků až po použití a výrobu zbraní. Kostýmní návrhářka dokonce navštěvovala vetešnictví a bleší trhy v různých koutech Evropy, aby se jí podařilo najít originální oděvy z tehdejší doby, zkrátka a dobře aby se docílilo co největší autenticity. To už samo o sobě svědčí o dokonalé propracovanosti seriálu. Takže mi nezbývá nic jiného, než smeknout. ()

Tirion

Naprosto úžasné! Jedna z nejlepších věcí, které jsem za 25 let života viděl. Nemůžu snad nic vyčíst. Občas se sice člověk ztrácí v tom, kdo je kdo, ale to je spíše jen piha na kráse, která ještě více umocňuje dokonalost. Neuvěřitelně zemitý a lidský pohled, který bere dech. Jen málo věcí mě dokáže dojmout a Bratrstvu se to povedlo. ()

Tony.cs

Rota E 506. pluku 101. vzdušné výsadkové divize- Pokud se dělá něco podle knihy tak obsáhlé na příběhy a dojmy jako je právě Bratrstvo neohrožených, tak potom je seriál nejlepší volbou. Samozřejmě řeknu, že kniha je lepší, ale tato filmová adaptace se jí snaží být natolik věrnou a snaží se být natolik realistická, že nemůžu mít námitky. Bratři v krvi, síla přátelství, důvěra ... Roto E ...klaním se vám! "Dědo, byl jsi za války hrdina?" "Ne, ale sloužil jsem v rotě plné hrdinů." ()

SarumanKo

Úchvatný desaťdielny vojnový epos natočený, napísaný, ozvučený a zahraný v tom najlepšom duchu, aký dokáže filmárske remeslo ponúknuť. Tie divácke orgie, ktoré každá jedna epizóda na akčnej i emočnej úrovni ponúka, sa hravo vyrovnajú celovečerným trhákom. Proste pecka! (100%) ()

Žralok

Seriál od tvůrců filmu ,,Zachraňte vojína Ryana" . V průběhu deseti epizod sleduje Rotu E, 101. výsadkové divize, 506. výsadkového praporu, amerických ozbrojených sil za 2. světové války. Od seskoku při invazi v Normandii. Přes debakl v Holandsku (Market Garden) a obklíčení u Bastogne po boje v Německu a konec války. Tento seriál je založen na vyprávění skutečných účastníků. Všechna jména jsou autentická a herci byly vybíráni i podle podobnosti s vojáky které hrály. Někteří veteráni roty E se aktivně účastnili natáčení a schvalovali scénáře. Naprosto autentický a dokonalý seriál. ()

rt12

Profesionálně odvedená práce, vede k jednomu z nejlepších válečných filmových zpracování. Přesnost faktů, umocněné předmluvou skutečných aktérů, nemá chybu. výborně vybrané herecké typy, dokonalé zpracování válečných scén. SKVOST mezi válečnými filmy natož seriály. Za shlédnutí stojí i dokument k tomuto seriálu ,,Společně vytrváme - členové bratrstva neohrožených" ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (viac)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (viac)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (viac)

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn

04.05.2012

Nutno uznat, že Robert Pattinson se docela úspěšně snaží setřást nálepku pobledlého hezouna se slabostí pro podstatně mladší pasivní holky. Nebo má prostě dobrého agenta. Po adaptacích slavných… (viac)