Večný svit nepoškvrnenej mysle

• Česko Věčný svit neposkvrněné mysli (viac)

Život osamělého a nesmělého Joela se od základu změní, když potká excentrickou a temperamentní Clementine. Ta je výstřední ve všech směrech a k bláznivým kouskům stále úspěšněji vyzývá i Joela, jenže je rovněž nevyrovnaná a výbušná a jednoho dne se rozhodne Joela zbavit a začít znovu. Na experimentální klinice se podrobí vymazání paměti, a jelikož pokus dopadne úspěšně, rozhodne se zdrcený Joel pro stejné řešení. Nemá ale štěstí, tentokrát se zákrok vymkne lékaři z rukou a dílo zkázy dokoná jeho asistent, který se místo pečlivého monitorování mozkové činnosti klienta nechá svést k divokým erotickým hrátkám. Režisér umí mistrovsky rozrušovat časoprostorovou kontinuitu a nahrazovat ji asociativním spojováním útržků, jež pocházejí z různých vrstev paměti, a zde se tento princip uplatní při rekonstrukci celého vztahu ústřední dvojice. Odvíjí se pozpátku, k některým zážitkům se film opakovaně vrací, mnohé deformuje v závislosti na Joelových rozjitřených emocích. (oficiálny text distribútora)

Kaka

Nejneobvyklejší romantický film co jsem zatím viděl. Chytrý, inteligentně natočený, ale chvílemi dost matoucí a ne úplně sympatický (v rámci romantických kolejí). Od romantické komedie přece jen očekávám trochu více osobního přístupu a možnosti proniknout celku pod kůži, což se tady díky zběsilému tempu a zamotanosti scénáře nestalo. Film je to poměrně chladný, odtažitý a svým způsobem i dost nesympatický (ve vztahu k divákovi). Nicméně pointa a celá konstrukce příběhu je pojata velice originálně. Pro fanoušky klasicky laděných, konzervativních romanťáků to rozhodně plný počet a film roku nebude ani náhodou. ()

Spiker01

Tohle je naprosto geniální film. Těžko věřit, že Jim Carrey nechá svůj komediální talent ve skříni a vrhne se na vážnou roli. Spolu s Kate Winslet tvoří harmonický pár, který vám dá ze začátku najevo jasný pocit blaženosti, aby vás vzápětí uvedl v omyl. Nevim, jak to Gondry (kdo to sakra je!? :D) dokázal, ale připravil mírně nevyzpytatelný film s mnoha skoro neuvěřitelnými zápletkami, které si budete užívat po celou stopáž snímku. PS : Toto bych vážně nečekal (https://www.youtube.com/watch?v=KNihHGBjwvI)...90% ()

sud

Na téma nešťasné lásky a všelijakých milostných vztahů bylo natočeno nepřeberné množství filmů snad ve všech filmařských zemích a snad každý filmový režisér jej do jednoho ze svých filmů zakomponoval. Ovšem vyvstává otázka, lze na toto téma natočit originální film, jaký tu ještě nebyl? Odpověď zní ano! Scénárista Charlie Kaufman a režisér Michel Gondry nás o tom přesvědčí svým "Věčným svitem neposkvrněné mysli". Mazání pamětí tu asi už bylo (nevím), ale ne takto. Žádný film se nezaobírá touto procedurou, která dokáže člověku pomoci, ale rovněž mu i ublížit. Jim Carrey, představitel povětšinou rozchechtaných týpků s neuvěřitelnými grimasami, velice mile potěšil naprosto civilním a nádherně lidským výkonem. Kate Winsletová byla taktéž skvělá, nejen se svými barevnými vlasy. Velice příjemné překvapení, hlavně v dnešní době, důkaz že lze natočit plnohodnotný film, který neničí komerce a tučné honoráře. Nádhera, pohlazení po duši a zamyšlení se nad svým vlastním nitrem a milostnými zkušenostmi. ()

Eddard

Tady budu stručný... Tedy chci být. Charlie napsal scénář- bezesporu skvělý - který byl odsouzen k smrti, kdyby se ho chopil někdo méně schopný než svěží Gondry, k tomu přidali Jim Carrey a Kate Winslet možná nejlepší výkony svých kariér. To co z toho vzniklo nebudu komentovat jinak než: MŮJ NEJMILEJŠÍ FILM. TOP 1. ()

Falko

Velmi zaujimavy, zvlastny film, ale chvilkami aj nudny alebo chaoticky, pricom uvodne titulky zamerne zacali az v 20-tej minute filmu:-) Jim Carrey ma vo svojej vaznej ulohe prekvapil rovnako, ako aj Adam Sandler v drame VOLANI O POMOC (2007), skutocne mi ani na chvilu nenapadla myslienka, ze je to ten blaznivy komik, ktoreho som prvykrat videl v komedii ACE VENTURA: ZVIERACI DETEKTIV (1994) a potom este v mnohych dalsich. Kate Winslet je tentokrat uplne ina, ako som na nu zvyknuty, asi to bolo povahou jej postavy a zafarbenim vlasov, ale to ma skor potesilo, pretoze mohla ukazat v sebe takeho hereckeho chameleona. Elijah Wood sa po PANOVI PRSTENOV straca vo vedlajsich ulohach, alebo v nevyraznych postavach, jedine v HOOLIGANS (2005) mi zostal v pamäti, kde hral hlavnu ulohu. ____ Jim Carrey - (Joel Barish) +++ Kate Winslet - (Clementine Kruczynski) +++ Elijah Wood - (Patrick) +++ Kirsten Dunst - (Mary) +++ Mark Ruffalo - (Stan) +++ Tom Wilkinson - (Dr. Howard Mierzwiak) +++ Jane Adams - (Carrie) +++ Hudba: Jon Brion +++ ()

viperblade

Zajímavý film o tom, co by se stalo, kdyby někdo chtěl na někoho zapomenout, ale v průběhu mazání paměti si to rozmyslí… co teď?? Mrkněte na film. :-) ()

castor

Tahle uznávaná Britka jednou pronesla: „Doufám, že se budu s postavami, které hraji, trápit a ničit po zbytek života, protože v okamžiku, kdybych si řekla, že něco lehce zvládnu, nemá smysl, abych v tom pokračovala. Když se člověk uchýlí k podobnému postoji, přestane se zlepšovat a učit se.“ V případě Kate Winslet by to byla sakra škoda. Tady se objevuje v jednom z nejneobvyklejších romantických filmů, které jsem kdy viděl. Její postava nechává zasahovat do nejkřehčích zákoutí své mysli, divák si může lehce zanadávat nad některými lehce matoucími scénami, ale hlavně se kochat nejen jí, ale i Jimem „tehdy hodně v kurzu“ Carreym a inteligentním příběhem. ()

Niktorius

Nač se sáhodlouze dohadovat, jestli u (chválihodně originálního) scénáře převažuje obyčejnost milostného vztahu, nebo rafinovanost vyprávění, když se vše co se trochu týká děje v počátku filmu ztrácí v totálním bordelu unvitř Joelovy hlavy? Nutně potřebuji další projekci, abych mohl vznášet nějaké soudy, berte proto prosím mé hodnocení jako prozatimní....Raději to, než žádné, co kdby mi někdo potom z hlavy vymazal vzpomínku na tento film? ()

freddy

To se prostě musí vidět, to nelze snad ani slovy ohodnotit. Geniální Jim Carrey, stále se lepšící Kate Winslet a k tomu úžasný a bravurní scénář a neméně kvalitní a jedinečná režie Michela Gondryho. Když jsem byl na tomhle veledíle v kině, tak mne film naprosto uhranul a už po prvním zhlédnutí jsem věděl, že jsem měl možnost vidět jeden z nejgeniálnějších filmů celé kinematografické éry. Tohle není normální film. Tohle je skvost, který když pochopíte a dokážete se mu naplno oddat a vcítit se do něj, tak vás potká nevšední filmový zážitek, který vám utkvěje v hlavě na hodně dlouhou dobu. Pro mne jeden z naprosto stěžejních filmů a možná dokonce jeden z nejlepších filmů celého 21. století (to ukáže budoucnost). Bez debat uděluji pět hvězdiček! ()

PinokKio

Nespočetněkrát by mě lákalo služeb společnosti Lacuna Inc.využít a s pomocí jejich plně vyškoleného personálu (snad tam Kirsten Dunst ještě pracuje) si nechat bezbolestně odstranit z hlavy všechny ty smutné vzpomínky, jenže pak bych se stejně jako Joel všemožně jejich vymazání bránil a ukrýval se, jen ať mi zůstanou napořád. Jsem totiž jako puzzle .. jeden dílek mi vezmete a nikdy už nebudu sám sebou .. ()

2Pac

UZ prvy zaber a prvy ton hudby vas vtiahne do neskutocne zaujimavej a jedinecnej atmosfery Vecneho svitu. Briliantny herecky koncert v podani Carreyho a Winslet. Carry u mna uz totalne prelomil svoj obraz "gumenej tvare" z Masky, Kate zase uz u mna nikdy viac nebude Rose z Titanicu, ale blazniva Clementine. Vecny svit ma vsetky esencie uzasneho filmu. Dokonalu hudbu, vybornu kameru, zaujimavy pribeh, vynikajuce herecke obsadenie a dovolim si napisat miestami az Lynchovsku atmosku, ktora v kombinacii s romantikou vytvara velmi zaujimavy feeling. ()

Davies182

Asi se u mne tento film dost minul účinkem, a bohužel po druhé to zkoušet nehodlám. Skvělý Carrey, vynikající Winslet, ale jinak Nuda. Při dalším náznaku podobně laděného filmu si raději přečtu knihu. ()

venus

Na poprvé se film určitě nedá prožít naplno... Až když ke všem scénám najdete klíč, tak teprve pak začnete příběh skutečně prožívat, ale zrovna v té době film skončí! Takže doporučuji repete... ()

pepo

Charlie Kauffman bol vždy podivín a blázon, ale aj tvorca, ktorý dokázal vždy prísť s niečím novým. Filmy podľa jeho scenárov tak aj vyzerajú. Originálne, nepredvídateľne a pod pravým režijným dohľadom pôsobivé a vizuálne fantastické. To je aj prípad tohto počinu, ktorý dokáže bodovať na rôznych úrovniach. Je skvelý, rovnako ako existencionálna dráma, zaujímavá sci-fi aj dojímavá love story. To všetko okorenené skvelými hereckými výkonmi Jima Carreyho, Kate Winslet, Elijaha Wooda, Marka Ruffala alebo Kirsten Dunst. Oscar za najlepší scenár je v tomto prípade absolútne zaslúžený. ()

FlyBoy

Anotácia. Večný svit nad touto nemalichernou súhrou (obrazotvorné šalamúnstvo/naskicovanie vnemových úskalí) je na toľko uhrančivý, že na tých 100 min. zaslepí aj slepého. Kaufmann-Gondry. Dve mená, dva drahokamy. Gravitácia je fuč, nechajte sa uniesť na ich planétu, majú tam zákony nebeské. ()

Xmilden

K snímku si stále opatrněji nacházím cestu, kdysi jsem jej vůbec nepochopil, podruhé se mě líbil přece jen více, ale dostavila se nuda a dneska to vidím tak, že sice to nebude nikdy můj kdovíjaký favorit, je třeba vidět obrovskou kvalitu a to ať myšlenkovou, vizionářskou, tak skvělé Carreyho herectví. Určitě by si tento film zasloužil od většiny lidí druhou šanci, protože je toho v něm ukrytého spousty a je požitek ty věci nacházet. 80% ()

Arbiter

Jak blažený vestálčin úděl je, na svět zapomene, a na ni zase svět. Neposkvrněné mysli věčný svit! Modlitby její vyslyšeny, přání umí se zbýt. ___ Krásné by bylo zapomenout. Pro klid duše. Nejde ale vyrvat jen to špatné. Bohužel neexistují jen dvě barvy. Na co by nám byla zdravá duše bez obsahu. Bolest je důležitá. Protože je vášnivě zaklesnutá do krásných věcí, kterých se zbavit nechceme. Bolest je důležitá. Hýčkejte tu svini. ___ Překrásná ukázka filmařské práce. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

23.02.2011

Michel Gondry, jeden z nejosobitějších současných režisérů, dokázal Zeleným sršněm, že dokáže svůj originální rukopis odstavit na vedlejší kolej a natočit zcela standardní „hollywood“. Máme jej ale… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz