Večný svit nepoškvrnenej mysle

• Česko Věčný svit neposkvrněné mysli (viac)

Život osamělého a nesmělého Joela se od základu změní, když potká excentrickou a temperamentní Clementine. Ta je výstřední ve všech směrech a k bláznivým kouskům stále úspěšněji vyzývá i Joela, jenže je rovněž nevyrovnaná a výbušná a jednoho dne se rozhodne Joela zbavit a začít znovu. Na experimentální klinice se podrobí vymazání paměti, a jelikož pokus dopadne úspěšně, rozhodne se zdrcený Joel pro stejné řešení. Nemá ale štěstí, tentokrát se zákrok vymkne lékaři z rukou a dílo zkázy dokoná jeho asistent, který se místo pečlivého monitorování mozkové činnosti klienta nechá svést k divokým erotickým hrátkám. Režisér umí mistrovsky rozrušovat časoprostorovou kontinuitu a nahrazovat ji asociativním spojováním útržků, jež pocházejí z různých vrstev paměti, a zde se tento princip uplatní při rekonstrukci celého vztahu ústřední dvojice. Odvíjí se pozpátku, k některým zážitkům se film opakovaně vrací, mnohé deformuje v závislosti na Joelových rozjitřených emocích. (oficiálny text distribútora)

Hamaradža

Zhliadnuté druhýkrát tak po piatich rokoch. Tentokrát ma to dostalo. Minulý rok som mal do školy napísať rozbor tohto filmu a dnes mi ho bolo ľúto vymazať z pracovnej plochy, tak ho aspoň priložím sem: Z pera dnes už takmer legendárneho scenáristu Charlieho Kaufmana vyšiel príbeh, ktorý je nielen neotrelým naratívnym experimentom, no zároveň nie je samoúčelný, veľmi presne slúži idei diela, ktorou je akási forma eseje na tému romantických vzťahov ako súčasti našich životov. Dosahuje tým nielen tradičnými kolíziami charakterov, ktoré tak dobre poznáme, ale do romantického žánru nenápadne primiešava i žáner sci-fi. Centrom diania je tu spoločnosť vymazávajúca spomienky na nášho bývalého partnera. Hlavný hrdina Joel sa dozvedá, že si tento netradičný zákrok dala urobiť jeho bývalá priateľka Clementine. Veľmi ho to zranilo a tak nad rovnakým riešením uvažuje aj on. Až pri divokej ceste, ktorou si prechádza vo svojej hlave, si začína uvedomovať, že napriek tomu, že bolesť, ktorú zažil, je neúprosná, prináša nám i veľa múdrosti, vzťahy nám nedávajú iba bolesť, ale aj mnoho životných skúseností, učia nás o sebe samých aj o našom vzťahu k ľuďom ako takým. Joel sa procesu začne neúspešne brániť a chce si jednu, dve, či tri spomienky uchovať, vzhľadom k tomu, aké dôležité pre formovanie jeho osobnosti boli. Čoskoro sa teda dozvedáme, že Joel a Clementine, ktorí na začiatku sujetu predstavujú dvoch neznámych ľudí, ktorí si pripadajú trochu povedomí, sú v skutočnosti bývalí partneri, ktorí obaja úmyselne prišli o svoje spomienky na toho druhého. Dozvedáme sa teda až spätne, že film je rozprávaný retrospektívne. Táto chytrá slučka v rozprávaní (vďaka ktorej je film jednoznačne silnejší druhým zhliadnutím) nám umožňuje prežiť si záverečnú katarziu, kedy sa Joel s Clementine dávajú znova dokopy, obaja s vedomím, že im vzťah vysoko pravdepodobne i tentokrát nevyjde – avšak tentokrát už bohatší o uvedomenie, že i tak stojí za to sa niekomu odovzdať a niekoho naplno milovať, napriek tomu že to môže kvôli osobnostným rozdielom skončiť a že tento koniec prináša aj veľkú mieru bolesti. Podobne obohatený je teda v závere divák, ktorý si neraz prešiel podobnou skúsenosťou a môže si ju viac vážiť, napriek jej ťažobe. Pretože práve nekončiaca bolesť zo zlomeného srdca nám dokáže vyvrátiť prchavosť lásky a zdôrazniť jej jedinečnosť. ()

Brennos

Příběh na téma osudové lásky a toho, že nikdo není dokonalý. Zní to jak z telenovely, ale to by nesměl psát scénář Charlie Kaufman. Ten z provařeného tématu udělal opět osobitou podívanou, navíc s perfektními hereckými výkony a zajímavou vizuální stránkou. ()

Skip

Pro mě poněkud náročnější kousek. Měl jsem nějaký čas problém sledovat, co se to vlastně děje. Nakonec to do sebe ale přeci jen zapadne a jestli existuje osudová láska, tak tohle je bezesporu nejoriginálnější film o ní. Dvojice Carrey - Winslet byla perfektní. ()

Vědma

Já jsem tomuhle filmu dala šanci po druhém zhlédnutí mu zvednout hodnocení na pět hvězdiček. Hodně lidí tady to udělalo. Ale nemůžu si pomoct. Režijně a herecky skvělé. Ale nevím, proč mi je celý tenhle film nesympatický, včetně skoro všech postav, snad mimo Joela, ale ani to není úplně jisté. Jisté je, že Jim Carrey hraje výborně, jak ho nemám ráda. Nepřehrává, je uvěřitelně šťastný i nešťastný. Moc hezké jsou scény z dětství a vůbec záblesky vzpomínek. Ale jinak celý ten nápad v duchu - když tě někdo omrzí, no tak si ho vymaž, je ve své podstatě zrůdný a to co se děje v reálném čase během mazání je dost odporné a nějak mě ta láska mezi Jimem a Kate nepřesvědčila. ()

Phetronius

Tohle je film na který se dokina jde znovu ne, protože _jen_ chcete, ale protože ho potřebujete vstřebat na několikeré podívání. Suprová věc, doporučuju. ()

willow666

Jeden z nejvíc přeceňovaných filmů určený pro milovníky poameričtělého pseudointelektualismu, který se prvoplánově snaží ukázat něco, co v něm ve skutečnosti není. ()

Kuzlo

Už veľmi dlho sa mi nestalo, že by som sa pri tak dobre hodnotenom filme toľko nudil. Nebyť toho, že som to pozeral s priateľkou, tak to asi nedopozerám :( ()

L_O_U_S

"Pro zamilované a poznamenané vztahem silná káva - bacha na to," pravil mi můj známý, když jsem mu oznámil, že si hodlám pustit Věčný svit. Nu, při sledování jsem se rozhodně neutápěl v depresích, ale párkrát jsem zauvažoval, jaké by to bylo "pustit to úplně z hlavy". No, pořád si myslím, že zachovat si alespoň nějakou vzpomínku je vždycky lepší i se vším špatným, co to obnáší. A film to byl zajímavý, dobře zahraný a tak nějak pěkný. Kate Winslet je zejména v úvodní poloze velmi příjemná. Z masově oblíbených snímků na ČSFD mě oslovil daleko více než taková Láska nebeská, kterou jsem viděl nedávno a která mě iritovala. (655., 6. VII. 2011) ()

Dont

Hodně nevšední zážitek tenhle film. Před projekcí jsem vůbec nevěděl do čeho jdu (nečetl jsem obsah, komentáře ani neviděl trailer). Ještě teď si třídím všehcny myšlenky a dojmy z filmu. Námět a scénář byly opravdu originální. Kate Winslet kralovala hereckým výkonům, i když film je celý zaplněn výbornými herci - potěšila mě jiná herecká poloha Jima Carreyho, Kirsten Dunst vypadala skvěle, Mark Ruffalo a Tom Wilkinson taky bezchybní. Napoprvé je to na asi tak 4,5 hvězd, ale myslím, že podruhé si především scénář užiju ještě víc a půjdu asi na pět hvězd. Ale nebudu je dávat dopředu. Po druhé projekci zvyšuji na plný počet, je to opravdu krásný film. ()

kajas

První otázka, kterou jsem si po skončení filmu musela položit, byla samozřejmě: "Nechala bych si vymazat vzpomínky na člověka, kterého jsem milovala?" Rozhodování by asi bylo složité, ale zřejmě bych takový zásah nedopustila. Těch krásných vzpomínek je přece jenom taky dost... Teď ale k filmu. Jim udělal od dob "Masky" a podobných komedií neskutečný herecký pokrok, na Oscara bych spolu s Kate nominovala i jeho. Příběh je velice komplikovaný a já se ve všech těch časových skocích úplně neorientovala, ale třeba po příštím setkání s Joelem a Clementine ještě přitlačím ;). ()

Aleee89

Jima Carreyho nemám jako herce ráda, tady mě svou netradiční polohou umu překvapil, ale že bych ho žrala, to rozhodně ne. Naopak Kate Winslet mám z těch mladých hereček spolu s Cate Blanchett nejraději, ale že by to byla bůhvíjaká role, to podle mě ne. Kirsten Dunst taky nemusím, Elijah Wood - no kdyby nebylo Pána prstenů, tak po něm asi ani pes neštěkne. Na to, jak je to cenami ověnčený a vychvalovaný film, to žádné terno není a zklamal mě. Musela jsem se dívat natřikrát, protože jsem se celkem nudila. Ono nápad to je krásný, hlubší myšlenku to taky má, ale co z toho, když vás to nudí a zpracování se prostě nepovedlo? ()

marleyy

100% Mocný příběh, s výtečným obsazením, krásným scénářem, vizuálem a silnými dialogy, který si zaslouží vícero zhlédnutí. Viděl jsem jej jenom jednou a vím, že další shlédnutí bude ještě silnější - těším se na to. Nádherný film o lásce. ()

Frenegonda

Je to geniální. Ujety naprosto ujetý. Ale on je to vlastně sen. Smyčkou se někam pak vracíme a nevíme proč. Dostalo mě to napoprvé. Chodil jsem pak sem a tam a byl jsem spokojeně prázdný a nic víc... a to stojí za to ()

Chrysopras

Geniální záležitost!!! Dost jsem se v tomhle filmu našel. Carrey je PAN HEREC a KATE jakbysmet. A režie s kamerou ten film posouvají ještě dál. O scenáři ani nemluvě. Kvůli takovým věcem se vyplatí ještě sledovat filmovou scénu. Jen mě mrzí, že tady je tenhle kousek níž než si zaslouží, imdb je "hebší". ()

Parlay

Zdravotně nezávadný a působivý filmový "trip" :-) Velmi originální dílko s výborným Jimem Carreyem, který opět dokazuje, že pokud dostane šanci i v dramatičtějších vodách, tak rozhodně nezklame. Taktéž musím ocenit scénář, režii, audiovizuální zpracování a zejména ORIGINALITU. ()

Petfruf

Napoprvé chaotické a trochu málo pochopené. Napodruhé s odstupem šesti let získaných zkušeností je to neskutečná podívaná, inteligentní, vtipná, nápaditá, všechno do sebe tak krásně zapadá. Carrey a Winslet jsou naprosto vynikající, nápady dvojice Kaufman - Gondry brilantní, navíc i příjemná a citlivá hudba. Prostě geniální kousek... Těším se na další shlédnutí, co dalšího ve mě film probudí, co já nového najdu... ()

Huntelaar

Jako, Mě by docela nasr*lo, kdyby se se mnou moje dcérka rozešla tak, že by si mě nechala vymazat z paměti a nějakou zahadou by ji ani nebylo blbé mi o tom říct. Jěště blbější by bylo, kdybych do ní byl pořád zamilovanej, to by snad i bylo logické si ji smáznout taky. A tak tedy, děkuju ti Charlie za fantastický nápad, děkuji ti Michele, za neobyčejnou režii a možnost vidět i v dnešní době filmovej trik vzniknuvší bez pomocí jedniček a nul, děkuji ti Jimbo, za to že si zas jednou opustil svou škatulku "týpka s gumovým ksichtem" a investoval čas a energii do dramatu, děkuji ti Katey, že sis něj nechala smazat a nakonec děkuju ti Dave, že si byl tak drzej a tendenční a udělal si cover Korgisů. ()

GILLWANDER

Zabudnúť na niekoho, na kom nám veľmi zaleží, len preto, že to občas vo vzťahu praská, je mierna pošahanosť. Ale akým excelentným a krásnym spôsobom bol celkovo film vyrozprávaný túto chybičku krásy bez problémov zakryje. Nápadovo úchvatne natočený, scenáristický úúúžasne napísaný a hereckými výkonmi total - brutal zahraný FILM... Nemám žiadne výhrady. Po prvej projekcií som mal, a nebol som určite sám, kto ich mal, ale druhá (dosť odkladaná) projekcia mi ukázala čo vlastne tento film v sebe schováva. To nevšedné čaro zimy, lásku, ktorá i (keď bláznivý) výmaz spomienok prekoná, a momenty, ktoré mi budú ešte hodnú chvíľku v hlave kolovať, ako tok najpriezračnejšej vody. Nesmiem zabudnúť na hudbu, ktorá hrala veľmi dôležitú rolu. Momenty, v ktorých bola dokonale vsunutá. ako keby boli v celku, ma chytili nečakane za srdce. Nemyslím teraz všetky momenty z filmu, ale väčšina áno. Po skončení filmu som bol prekvapený z konečného výsledku, kedže prvá projekcia nevzbudila vo mne WOW pocity. Ale tá druha ich dokázala zdvojnásobiť. Pekný film. Ľudský a svojím spôsobom očistný. 90% ()

Had6

Rozpolcenost. To je pocit, který bezprostředně po zhlédnutí filmu zachvátil mou mysl. Očekával jsem od tohoto filmu trochu víc. Takže zatím hodnotím pouze ***. Ovšem to je pouze prozatímní. Tento film si budu muset pustit ještě jednou, abych si utvořil lepší názor. Jedno, ale můžu říct už teď. Jim Carrey dokázal, že dokáže zahrát i vážnější roli a není to pouze komik se schopností pitvořit se na počkání....DOPLŇUJI...je to vážně skvělý film. Potřeboval jsem prostě více času na to, abych ho ocenil. Takže dávám ***** ()

zipexx

Co k tomu říct. Kaufman je genius, to víme všichni. Carreyho výkon je minimálně dokonalý, Kate je nadherna. Poctivých pět hvězd! ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

23.02.2011

Michel Gondry, jeden z nejosobitějších současných režisérů, dokázal Zeleným sršněm, že dokáže svůj originální rukopis odstavit na vedlejší kolej a natočit zcela standardní „hollywood“. Máme jej ale… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz