Machři a šprti

• USA Freaks and Geeks (viac)
USA, (1999–2000), 13 h 24 min (Minutáž: 43–48 min)

Tvorcovia:

Paul Feig

Linda Cardellini, John Francis Daley, James Franco, Samm Levine, Matt Czuchry, Martin Starr, Joe Flaherty, Busy Philipps, Samaire Armstrong, Seth Rogen (viac)

Na střední škole McKinley v americkém státě Michigan se píše rok 1980. Místní, intelektuálně poněkud pomalejší sportovní hvězdy si vyznávají lásku s překrásně povrchními roztleskávačkami... ale v téhle show nás osudy této „zlaté kasty“ nezajímají. Kamera sjíždí pod tribuny, kde právě Daniel (James Franco) a Ken (Seth Rogen) aplikují rockovou filozofii na křesťanskou americkou morálku a jejich kamarád Nick (Jason Segel) se vyznává ze své víry k božstvu jménem John Bonham a skupině Led Zeppelin. Docela jiná, o dva roky mladší trojice kluků – Sam (John Daley), Neal (Samm Levine) a Bill (Martin Starr) – kteří stojí mimo společnost naopak proti své vůli (už jenom proto, že viděli Hvězdné války ne jednou, ale sedmadvacetkrát) jsou opodál šikanováni proto, že si stojí za svým názorem, že Bill Murray je skvělý komik. Mimo pomyslný střední proud stojí také Samova starší sestra Lindsay (Linda Cardellini), nejchytřejší studentka školy, která však po smrti jediné osoby, která ji v životě rozuměla ztrácí víru ve staré hodnoty a hledá nové, mezi novými přátely, kteří pro ni reprezentují opak jejího starého života.

Nejen pro svou dobu-vystihující atmosféru, skvělý soundtrack a sofistikovanost, která jej na první pohled odlišuje od seriálů typu Beverly Hills, má dnes seriál Freaks and Geeks (český překlad je poněkud zavádějící) v Americe téměř kultovní post a na imdb neuvěřitelné hodnocení 9.6 hvězd z desíti. Proto je fakt, že byl přes úpornou snahu jeho tvůrců (Paul Feig a Judd Apatow) pro nízkou sledovanost zastaven hodně nešťastný – naděje na natočení další série se rozplynuly. (Eddard)

Paul_cz

Tosimův komentář to vystihuje, já jen dodám, že nejenže nejsou Freaks and Geeks dementní, ale oni jsou přímo boží! Po dokoukání posledního dílu jsem smutnej že je konec...18 dílů je málo :(. ()

vozihnoj

Bohužel se utopil v tunách dnešních průměrných seriálů pro mladé. Freaks and Geeks to na vás nevybalí hned v pilotním dílu. Nezasype vás miliony hlášek a gagů. Dokonce ani spoře oděné roztleskávačky a fotbalisti,co se jim snaží dostat pod sukni. Není zde žádná podbízivost,ale i přesto si vás hlavní hrdinové (a že jich není málo) díl po dílu získají. Co jsem ještě velice ocenil byl fakt, že postavy nejsou černobílé. Nejsou tu "ti dobří" a "ti zlí", všichni mají své pohnutky a vy často chápete i ty největší lotry. ()

Rondell

Moc mě to nenadchlo. Jsem už nasycenej seriálů / filmů o problémech spojených s dospíváním. Zejména postava Lindsay je mi odporná. Dospívající dívka, která se z prominetky dává na zcestí, aby byla mezi mladými trochu víc cool, tak to je odporný cliché. Z hlediska chronologie si nezaslouží být tím, kdo mě přesytil, bohužel tomu tak bylo. ()

Yokolobuna

Tak tohle nám zařízli po první sérii a obludnosti jako "Růžovka" mají stovky dílů. Na první pohled se sice může zdát, že jde o takový obyčejný teen seroš, Freks and Geeks však v sobě skrývají mnohem víc. Má díky své "obyčejnosti" totiž naprosto neodolatelné kouzlo a strasti i radosti středoškoláků se seriálu daří předávat i s pořádnou dávkou emocí. Tady se prostě najde každý, kdo ještě pamatuje svá středoškolská léta a zasazení seriálu do 80. let tomu ani v nejmenším nebrání. Plnému počtu brání jen jistá trochu patrná násilnost, se kterou se tvůrci snažili pokrýt snad všechna možná témata spojená s dospíváním a prvními láskami. ()

Noomi

Pohodový seriál, ktorý sa na nič nehrá a ktorý má len jednu vadu a síce že nemá viac častí. Kam sa oproti tomu hrabe akési Glee... ()

Jeremiah

Seriál, který si na nic nehraje a ukazuje, čím si prochází valná většina pubertální mládeže . Škoda, že nebylo natočeno více řad, ale na to je tento seriál moc "obyčejný" - tj. málo sexu, násilí - myšleno samozřejmě ironicky :-) Z mého pohledu se jedná a nejkvalitnější ukázku reálného života na amerických a potažmo i na ostatních středních školách. Proto z klidnou hlavou dávám 4 * . ()

Kochanski

Povedený serial pro nás mladšího věku! Nechápu, proč nemá alespoň 10 řad... Dala bych 4* , ale za úvodní hudbu musím přidat ještě jednu!!!! ()

HyneX

nevím, zda to tady už někdo nepsal, ale přišlo mi velmi originální, zasadit děj do osmdesátých let, protože takhle ten seriál tolik nezestárne. ()

hazaba

Nevím, asi jsem se dívala na jiný seriál než ostatní zdejší uživatelé, ale popravdě mi zas tak zázračný nepřišel - ani jsem nedokoukala do konce. Herci mi přišli toporní, příběhy nic moc. Nejhorší byli rodiče hlavní sourozenecké dvojice - jakmile se objevili na scéně, říkala jsem si: to má být karikatura? Snad jen hudba byla docela dobrá. ()

Hapretor

V porovnání s Debily Debils 902 10 a Mrdkou Place (1992) by toto bylo suverénně na 5*. Hodnotím však celkově. Tento seriál mi ukázal několik aspektů. Ne každý seriál o teens, kde hrajou hlavní roli teens herci, je stupidní a nekoukatelný. James Franco je přeci jen dobrý herec a role v tomto seriálu mu byla šitá na míru. Natož Seth Rogen byl už tehdy prasoidní bukvice a to mu dodnes zůstalo, ne-li se to ještě zhoršilo. I když jeho role měla taky své místo ("kouzlo"), mám na něj šílenou averzi. - Velmi mě překvapilo, jak seriál celkově působil úplně přirozeně. Od nejstarších herců až po nejmladší, každá role byla tak svá a uvěřitelná - to se vidí opravdu vzácně. ()

rekkky

Jedná se o velmi povedený projekt a troufám si tvrdit, že je to jeden z příkladů chybně pozastavených seriálů. Jedna série je málo a i konec avizoval pokračování v určitých dějových liniích. Prostředí americké střední školy kolem roku 1980 velmi dobře doplňuje soundtrack a scénáristům se perfektně povedlo dát mladým nadějným hercům tu pravou teenagerskou tvář. ()

Destinytte

Komediální drama o typické americké střední škole na začátku 80. let. Žactvo by se zde dalo rozdělit na dvě skupiny "freaks" a "geeks". My sledujeme jejich všední problémy se vztahy, přátelstvím, rodiči, spolužáky a školou celkově. Nedokázala jsem si tu najít takovou tu nejoblíbenější postavu, protože mě pokaždé dostal někdo jiný. Výkony herců jsou briliantní a celý seriál je pojat velmi příjemně. Objevila se zde spousta skutečně kvalitního humoru. 5* ()

Olík

Kdyby nic jiného, tak nám Machři a šprti dali jména jako Linda Cardellini, John Francis Daley, James Franco, Busy Philipps, Seth Rogen, Samm Levine, Martin Starr nebo Jason Segel. Už tohle samo o sobě není vůbec málo. Ale tady jde taky snad o jediný u nás v té době dostupný středoškolský seriál (pokud jsem na nějaký zapomněl, tak se omlouvám), který stejně jako ostatní (namátkou Škola zlomených srdcí, Dawsonův svět, BH 90210) podlézavě netlačil na správňáckou pilu a není svým způsobem úplně hloupý. Školní chodby osmdesátých let, herci přirození, hlavní hrdinové nehrdinští, zápletky klasické, ale neřešené podle zavedených šablon. Jen když zavzpomínám, tak mne polévá příjemná nostalgie a jdu hledat tužku, abych se mohl podepsat pod petici za reprízování tohoto kultovního seriálu na některé z našich televizí. ()

candy_daze

Tenhle seriál sleduju už po třetí a pořád baví. Čím to asi je? Je to jeden z mála dobře udělaných seriálů z prostředí teenagerů. Je vtipný. Navíc má fajn herecké obsazení a dobře napsané hlavní postavy. Lindsay, Kim, Daniel, Ken a hlavně Nick mi za tu dobu přirostli docela k srdci. Šprti jsou taky super. Hlavně Bill, to je snad nejgeniálnější role. Tenhle seriál ukazuje problémy normálních teenů, navíc se mi líbí prostředí, do kterého je děj zasazený. A soundtrack snad ani nemusím komentovat. Ten je sakra perfektní! ()

muskcz

Během asi dvouměsíčního amatérského překládání titulků mi tento seriál přirostl k srdci jako žádný jiný a ať se snažím, jak chci, nenacházím na něm žádný nedostatek. :) Vynikající obsazení, scénář, režie, kamera, hudba.., prostě luxus. Absolutní špička mezi teenage seriály. Kultovní záležitost, kterou hned tak něco nepřekoná. 100%. ()

derewi

Vtipný, místy ironický seriál o mladých, konvencích, jejich vztazích a temperamentech. Ukazuje život „machrů“ a „šprtů“ bez zbytečných urážek nebo vyhrocování postav. ()