Machři a šprti

• USA Freaks and Geeks (viac)
USA, (1999–2000), 13 h 24 min (Minutáž: 43–48 min)

Tvorcovia:

Paul Feig

Linda Cardellini, John Francis Daley, James Franco, Samm Levine, Matt Czuchry, Martin Starr, Joe Flaherty, Busy Philipps, Samaire Armstrong, Seth Rogen (viac)

Na střední škole McKinley v americkém státě Michigan se píše rok 1980. Místní, intelektuálně poněkud pomalejší sportovní hvězdy si vyznávají lásku s překrásně povrchními roztleskávačkami... ale v téhle show nás osudy této „zlaté kasty“ nezajímají. Kamera sjíždí pod tribuny, kde právě Daniel (James Franco) a Ken (Seth Rogen) aplikují rockovou filozofii na křesťanskou americkou morálku a jejich kamarád Nick (Jason Segel) se vyznává ze své víry k božstvu jménem John Bonham a skupině Led Zeppelin. Docela jiná, o dva roky mladší trojice kluků – Sam (John Daley), Neal (Samm Levine) a Bill (Martin Starr) – kteří stojí mimo společnost naopak proti své vůli (už jenom proto, že viděli Hvězdné války ne jednou, ale sedmadvacetkrát) jsou opodál šikanováni proto, že si stojí za svým názorem, že Bill Murray je skvělý komik. Mimo pomyslný střední proud stojí také Samova starší sestra Lindsay (Linda Cardellini), nejchytřejší studentka školy, která však po smrti jediné osoby, která ji v životě rozuměla ztrácí víru ve staré hodnoty a hledá nové, mezi novými přátely, kteří pro ni reprezentují opak jejího starého života.

Nejen pro svou dobu-vystihující atmosféru, skvělý soundtrack a sofistikovanost, která jej na první pohled odlišuje od seriálů typu Beverly Hills, má dnes seriál Freaks and Geeks (český překlad je poněkud zavádějící) v Americe téměř kultovní post a na imdb neuvěřitelné hodnocení 9.6 hvězd z desíti. Proto je fakt, že byl přes úpornou snahu jeho tvůrců (Paul Feig a Judd Apatow) pro nízkou sledovanost zastaven hodně nešťastný – naděje na natočení další série se rozplynuly. (Eddard)

ywo666

Veľmi zaujímavý seriál. Už len z pohľadu, kam to predstavitelia dotiahli. Franco sa lajdáckeho frajírka stal eleitným hercom, ktorý hrá v komédiach, blockbustroch aj nezávislých filmoch. Rogen, hráva 1. komediálnu ligu. Jason Segel má za sebou HIMYM a už sa presadil aj na striebornom plátne. Ben Foster to tiež vytiahgol vyššie ako len na retardovaného Eliho. Lizzy Caplan a Linda Caredelliny majú tiež obstojnú kariéru. Levine a Starr sa nestratili. Režiséry Apaptow a Feig patria medzi špičku romantických komédií. Plus cameo Bena Stillera. Anonymné all stars. K seriálu. Škoda, že som to nevidel 10 rokov dozadu. Ale aj takto som sa bavil. Celkom cool je, že to dali roku 1980 a obalili to dávkou rock'n'rollu. Občas je to skutočne vtipné. Pár krát som vrieskal od smiechu. Občas je to vážne, občas je to trápne a nudné. Občas je to romantické. A všetky tieto hodnoty sa kľudne vystriedajú behom 5 minút. Moja obľúbená postava je Joe Flaherty v úlohe tatka. Inak veľmi ma zaujal vek postáv. V situácií tabula rasa, keby mi niekto povie, že Rogen a Levine sú rovnako starí, vysmejem ho do hlúpych chujov. 4* ()

Linka2

jenom škoda, že jsem to neobjevila když mi bylo sedmnáct... nebo spíš patnáct. a ten táta je nejlepší! nevim čim to je, ale trochu mi to celý připomíná americkou verzi Bylo nás pět.... ()

anusha

Súdiac podľa toho čo som doteraz videla si myslím, že je zrejme veľmi ťažké natočiť seriál odohrávajúci sa na strednej, ktorý by nebol zbytočne moralizujúci , trápny a patetický. No freaks and geeks takto nepôsobí. Postavy sa správajú celkom reálne tj každý sa niekedy správa ako dement okrem millie :). Epizódy majú vtipné zápletky a niekedy veľmi prekvapujúcu pointu (falošné ID). Pri sledovaní som sa výnimočne bavila (Všimla som si ,že Jason Segel sa už vtedy vyžíval v hraní zlomeného srdca:). Veľká škoda ,že seriál tak skoro zrušili. No vďaka tomu zvládnete celý seriál rýchlo zhliadnuť a obľúbiť si všetky (!) postavy. PS: JohnnyD :-* ()

Philoun1

Hodně dobré 4* a kdyby se našla nějaká dobrá duše, která by udělala titulky tak by to mohlo být ještě lepší, protože nejsem perfektní angličtinář a některé vtipy mi unikají, ale i tak je to příjemný seriál, nechtěl bych vidět kdyby se s tímhle námětem měli vypořádat naši režiséři. ()

Firebug

Kouknul jsem na všechny díly znova po několika letech a je neskutečná škoda, že seriál nepokračoval dál. Opravdu hodně povedený a "tak trochu jiný" seriál o dospívání, který je navíc bezchybně obsazen! Hlavně freaks v čele s Francem, Rogenem a Segelem jsou k sežrání a Lindsay jsem si zamiloval stejně, jako před lety. Být tam o něco více vtipu a méně moralizování, přihodím i poslední hvězdu. Přesto pár dílu je skutečně božích. Disco sucks! ()

M.Niccals

Proč došlo ke zrušení tohohle seriálu, nikdy nepochopím. Podle mě je to jedna z největších chyb v historii televize. Stále fungující fanouškovská základna a čas od času probleskující restrospektivní články na internetu mluví samy za sebe. Zajímavá je diskuze Setha Rogena s producentem seriálu, avšak hledání pravého viníka už dnes stejně nemá smysl. Seriál má zdánlivě tuctové téma (pohled do života teenagerů na jedné americké střední škole), ale přece jen má v sobě jakousi esenci jedinečnosti. Je skvěle napsaný, jednotlivé postavy jsou brilantně vyprofilované, má úžasný soundtrack. Odstartovalo zde spousta nových hvězd. Epizody nekončí klišovitými happyendy, ale prostě tak, jak to v životě chodí. A navíc je vtipný, čímž myslím opravdu nepodbízivě a sofistikovaně vtipný, což se o valné většině podobných seriálů říct nedá. Škoda, ale tentokrát americké publikum selhalo a producenti se nechali moc rychle vystrašit nízkou sledovaností. Kdyby seriál pokračoval, myslím, že by se svým významem mohl hravně vyrovnat legendárním Báječným Létům. PS: Závěrem bych ještě chtěl říct, že jsem 100% na holky, ale kdyby takhle někdy večer zazvonil mladý James Franco u mých dveří... ()

Billie777

Když jsem byla malá, dávaly to odpoledne na České televizi a občas jsem na to se ségrou mrkla. Ale protože jsem byla hodně malá, spíš mě bavily praštěný telenoveli a tak jsem neviděla všechny díly. Proto jsem si mnohem později stáhla všechny díly a musím říct, že ačkoliv se to ze začátku nemusí zdát (protože kvalita seriálů a filmů o teenagerech pro teenagery je dost ošemetná), seriál je vtipný a inteligentní (což je, zvlášť v současnosti, naprosto nedostatkové zboží), má sympatické postavy, které jsou naprosto normální (navíc v 80. letech neexistoval Facebook v podobné nesmysly) (i skvělé herce) a je poutaví. Velká škoda je, že dílů je tak málo, na druhou stranu si možná díky tomu seriál po celou dobu udržel skvělou kvalitu. ()

wooozie

Bylo natočeno mnoho a mnoho teenagerovských seriálů různých kvalit. A pak je tu Freaks and Geeks. Absolutně dokonalá záležitost s perfektní atmosférou a soundtrackem, co nemá konkurenci. Seriál, co se nebojí žádných témat, co nemá jenom šťastné konce a který pro Hollywood objevil naprosto absurdní množství budoucích filmových hvězd. Rozumím tomu, proč to má dnes v USA doslova už kultovní status. ()

Rssa

Povedený generační seriál, který není čistě komediální, ale i správně dramatický a rozhodně není k smíchu (lépe řečeno "vysmívání") ani dnešní generací teenagerů. Slušných 75 %. Franco skvělý, stejně tak Starr, Daley se Segelem jsou na ránu, nepovedené postavy. ()

XdanteX

Nezapomenutelný kus dětství. Na tenhle seriál jsem prostě nezapoměl a nezapomenu:) Rozhodně nejlepší kousek od NBC...škoda jen že to zrušili po první sérii. Člověk si říká: Lidem se to líbilo, kritikům se to líbilo, bez ocenění to nezůstalo, ale zrušili to hned ze startu....tak kde sakra byla chyba? Holt kvalitou neoslovíte masy...a když nejsou masy...nejsou prachy a o ty tu vždycky šlo no né? Smutný osud báječné a konečně nenucené podívané... ()

Gogo333

Nedávno jsem si dával opáčko a i po skoro 20 letech to pořád baví. Poznával jsem herce, které nyní už znám díky jiným seriálům nebo filmům a čučel, že tam hraje tolik známých tváří. Nejvíc baví asi příběhy kluků, hlavně jejich debaty o seriálech, filmech a hrách. Ale i příběhy starší skupiny jsou fajn. Seriál krásně balancuje mezi komedií a dramatem a každý díl přinese něco nového, i po těch letech jde o moc povedený seriál, který nemá prakticky žádnou konkurenci mezi seriály ze školního prostředí. Ve finále zamrzí, že má jen 18 epizod. ()

jasiska

Nechápem, ako mohol tento seriál tak dlho unikať mojej pozornosti. Úplne netradičný seriál z prostredia high school s parádnym obsadením. Ale prečo len jedna séria? ()

kornitko

Proč, když má Beverly Hills nebo Melrose Place snad milion dílů, má tohle jen 18 dílů? Tenhle seriál je opravdu velmi, ale velmi vtipný a neskutečně člověka vtáhne do děje. Ale úplně nejlepší jsou dětské herecké výkoný. Oni to snad ani nehrajou, ale skutečně v tomto seriálu prožívají svoji střední školu. Žádný seriál ze střední není lepší. K tomu skvělá hudba. Jediná chyba je již zmíněných 18 dílů. ()

santiamén

86% ... Tuhle záležitost jsem objevila úplnou náhodou a aniž bych tušila něco o obsazení, pustila se do prvního dílu. Potěšující odhalení :). Prvních pár dílů mi trvalo přizpůsobit se teenagerovskému seriálu, kde se všechny postavy chovají lidsky, snesitelně, žádné černobílé charaktery, žádné afektované scény. Je to jako sledovat dokument, všichni působí opravdově, jako by jen byli sami sebou. Ve výsledku jsem nejvíc zklamaná z počtu epizod - budou mi chybět. ()

DarkKnight

Seriál, ve kterém začínalo plno skvělých herců jako James Franco nebo Seth Rogen. A přesto že posléze hrály ve skvělých filmech, Freaks and Geeks zůstává nepřekonáno. Nejoblíbenější postava: Sam. Nejoblíbenější epizoda: S01E01: PILOT. ()

Fryštok

Má někdo chuť na středoškolský seriál z osmdesátek s mladým Jamesem Francem a Seth Rogenem? Oh, hell yeah man, boii, you can bet on that. Né fakt, tehle seriál má vše co byste od typikcého středoškolského seriálu čekali - místní šikanátor, holka co chce zapadnout mezi "frajery", kluk co se zamiluje do idiotky, oslavy Halloweenu, Disco Sucks, problémy s rodinou, popkulturní reference a spoustu dalšího. Freaks and Geeks není nějaké geniální intelektuální pohlazení duše, je to jen příjemný americký středoškolský seriál a to úplně stačí. Na závěr sem hodím dialog z mé oblíbené scény. - Jean Weir: "Nobody is home. You wanna have a little sex?" - Harold Weir: "Sex? Well... ok." ... Kontext si hledejte sami, grrrrrr. ()