Policajný odznak

• Česko Policejní odznak (viac)
USA, (2002–2008), 87 h 14 min (Minutáž: 44–72 min)

Tvorcovia:

Shawn Ryan

Kamera:

Rohn Schmidt

Michael Chiklis, Walton Goggins, CCH Pounder, Catherine Dent, Jay Karnes, Benito Martinez, Michael Jace, Kenny Johnson, David Rees Snell, Cathy Cahlin Ryan (viac)

V nejhorším policejním okrsku v L. A. šéfuje drsný Vic Mackey, velitel jednotky proti gangům. Ve světě, kde neplatí hranice mezi dobrem a zlem, se řídí vlastními pravidly a neváhá se zločinci obchodovat a zároveň je podrazit. Nový kapitán Aceveda chce situaci změnit, ale brzy zjistí, že proti němu stojí skupina zkorumpovaných, ale výkonných policistů, bez jejichž pomoci se neobejde. (oficiálny text distribútora)

Luckyboy

Nelze nesrovnat. Druhý The Wire? Ne, bohužel i bohudík. The Wire je mnohem ucelenější, kompaktnější a méně barevnější. Přesněji, obrázek má vyšší kontrast a není tak rozmazané. The Shield je umazanější (od krve) a sympatie (mimo Lema, Dutche, trochu Claudette) se hledají těžko. Co by mělo každému rozumnému divákovi zůstat v hlavě, je nikdy nelhat, nekrást (doplnil bych nezabít, ale tak daleko naštěstí nejsme), protože díky "collateral damage" se to vždy vymstí. A všechno se Vám vrátí a je jedno z jak dobrého důvodu jste to chtěli udělat. A když jsme u důvodů. Náhodnost postavy Tonyho Soprana (The Sopranos) s Vickem Mackeym čistě náhodná? Vůbec ne. Oba psychopati, sociopati, kteří si vše omlouvají tím, že musí zabezpečit a ochránit rodinu, aniž by si uvědomovali, že dělají naprostý opak. Čiré zlo, ač obě postavy často vypadají a dělají sympatické věci. A tak jsou schopní udělat cokoli a klidně zabít svého kolegu, kamaráda, kohokoli. The Shield není jen 7 sérií depresivní podívané o temných věcech. Moc pozitivních událostí není, ale moc lepších kriminálních seriálů člověk nenajde. Hlavně proto, že jsou skvěle zahrané. To si možná ani neuvědomíte, protože při sledování máte neustále pocit, jako kdyby Vám někdo přehrával scény nahrané na videokameru náhodným kolemjdoucím. V průběhu sledování jsem kolísal mezi 4 a 5 hvězdičkami. Po konci poslední série jsem se ustálil na slabších pěti. Za brilantní herecké výkony bych herce nižším ohodnocením urazil. Na The Wire to nemá, ale o moc horší seriál nejde. ()

Hernano

Neuvěřitelnej nářez, realistickej krimi seriál s nepříliš hodným hlavním hrdinou. Ani chvíli se nenudíte a narozdíl od spousty dalších ostatních vynikajících seriálů tenhle seriál nepotřebuje rozjezd, baví hned od prvního dílu! ()

Peťko

Priame porovnanie s The Wire sa v prípade Shieldu vnucuje od prvej minúty. Po dlhšej úvahe však Wire predsa len vyhráva a to vo všetkých hlavných parametroch s výnimkou jedného. Komplexnosť, autenticita prostredia, scenár a výkony hereckého týmu sú jednoznačne vypilovanejšie v prípade The Wire. Jediným výrazným plusom Shieldu je Michael Chiklis, ktorého sa výkon sa dá porovnať len so špičkami ako Laurie, alebo Cranston. Ale päť hviezdičiek si určite plným právom zaslúži. ()

ElFifo

1.sérka 4*, 2.sérka 4*, 3.sérka 4*, 4.sérka 4*, 5.sérka 4*, 6.sérka 4*, 7.sérka 4*. Dost drsnej seriál z policejního prostředí, který se točí okolo dost zkorumpované speciální jednotky, které velí dost drsnej polda s dost neortodoxním přístupem a nadšením jak ke své práci tak osobnímu životu. I když je to občas dost přitažené za vlasy (a tím rozhodně nemyslím za kštici Vica Mackeyho), dost dobře se na to kouká a rozhodně se člověk nenudí. ()

Speedzor

Krimi seriál, který vám nabídne netradiční pohled na věci a to z pohledu zkorumpovaného poldy. Jedná se o velice akční kousek s poměrně hodně nečekanými zvraty, které vás donutí s napetím sledovat každou epizodu až do konce. ()

JoKKeR

Každá serie má poskromnu 10 - 13 dílů které vůbec nenudí ba naopak na sebe vzajemně navazují a vytváří skvělou atmosféru po celý běh seriálu..první serie nam ukazuje nekompromisního velitele jednotky Vica Mackeyho a čeho je všeho schopen udělat pro blaho svého týmu..jenže po celý seriál se namačí postupně do dalších a dalších špinavostí..partáci Shane,Ronnie a Lem společně s Vicem se den co den potýkají s drogovýmy dealery,kartely a nebezpěčnýmy gangy...seriál ma naprosto skvělé tempo...a psoeldních 5-6 dílů závěrečné serie je opravdu dechberoucí...vynikající seriál:-) ()

Judhisthira

Oblíbený Shield jsem si schovával na "horší" časy, kdy nebude co sledovat. Bohudík jsem to nakonec nevydržel a šel do něho dříve než jsem plánoval, což se v budoucnu vskutku vyplatilo, protože The Shield je silně atraktivní a napínavou podívanou s proklatě nabušeným tempem. Vše zabaleno do kapku kontroverzního kabátku, který ukazuje policejní práci, jak by opravdu neměla vypadat. Seriál tlačí často silně na pilu a nebojí se ukázat cokoliv z násilného a drogového soudku. Jádrem je prohnilá zásahová jednotka, v čele s divochem Vicem Mackeym, který se evidentně neštítí ničeho a jak píšou mnozí, opravdu postrádá určité limity a hranice. Tento poněkud zvrácený detektiv je sice trnem v oku mnoha kolegů či nadřízených, ale nedá se mu upřít vysoká efektivita vyšetřování. Což se rozhodně počítá, v kriminalitou zmítaném okrsku obřího L.A. Ale vše se netočí pouze kolem této buranské jednotky, máme tu také několik zajímavých postav, které si jedou svůj vlastní příběh a určitě stojí za zmínku. Horlivý chytrolín Dutch, kapku prospěchářsky kapitán Acaveda či buzík Jullian toho mají do budoucna hodně co nabídnout. Technická stránka Shieldu jde ruku v ruce s kvalitou obsahu. Ruční kamera je opravdu trefa do černého. Hudba zahraje pouze zřídka, ale vždy je velice vhodně vybraná.-----Několik průměrnějších dílu střídají díly perfektní, ovšem vše je vynahrazeno skvělým závěrem první řady. Jak koukám dole, tak kvalita s přibývajícími díly roste. Mě "stačí" již toto.-----Takže druhá řada lehce překonává tu první. Money train rulez. Začíná se přiostřovat-----Mám čerstvě za sebou třetí řadu a jen se usmívám. Seriál se stává stále více a více napínavou zálěžitostí, jako např. mistr v oboru Dexter. Události kolem osudového peněžního vlaku či Acevedovy kuřby byly nebývale mocné. Předposlední díl série s mnoha zvraty a nezapomenutelnou scénou za spalovny byl tak hutný, že jsem musel projekci místama přerušovat, abych plně pobral co se děje na obrazovce. Shield má našlápnuto stát se velkou srdcovkou, srovnatelnou třeba s The Wire.-----Po třetí řadě jsem ještě netušil, jak seriál poroste dalšími díly. Čtvrtá řada se odehrává po menším časovém posunu a nastaly vskutku velké změny. Aceveda se pakoval a přicházi nová kapitánka(skvělá Glenn Close) s poněkud revolučním nápadem, který mi trochu připoměl kontroverzní řešení policie s The Wire. Zasvěcení ví, o čem mluvím, Hamsterdam rulezz. Do toho Shane a jeho špinavosti s nevypočitatelným Antwonem Mitchelem. Ach ach, v té době se ještě nevědělo, jaký dopad bude mít tato špinavá korupce.....-----Pátá řada: Netřeba mnoha slov, je třeba rozdýchat ten proklatě silný a smutný konec. Jasné je už to, že 5. řada je dosavadní top a Forest Whitaker předvedl mistrovské herectví a fantasticky okořenil tento kultovní seriál. EDIT Shield mám již pár týdnů za sebou, ale pocity jsou stále čerstvé. Myslím, že dlouho budu hledat tak intenzivní a pohlcující seriálovou podívanou. Poslední dvě řady už jen dovršili smutné osudy zásahovky. Tvůrci se rozhodně s ničím nepárali a naservírovali nám až nečekaně tragický a nepříjemný závěr. Chyběla už jen mrtvá rodinka....A tak si říkám, opravdu dostal každý co zasloužil? Názory se asi budou různit. Ono není lehké zkousnout konce některých postav, když na ně člověk kouká nějakých 90 dílů a má k nim pochopitelně nějaký vztah. Ještě bych zdůraznil poslední scénu seriálu s litujícím a uvědomujícím si Vicem, která je hodně napěchována emocemi a slova tam opravdu nebyly třeba. Takové pesimistické zakončení si teda nechám líbit. Když to tak zhrnu, tak musím říct, že Wire je top převážně díky své propracovanosti, uvěřitelnosti a vůbec svým poslaním, ale Shield zase dokáže diváka totálně vyluhovat a krásně zabrnkat na emoce a to nikoliv laciným způsobem. Další z malé řady seriálů, které už jen tak někdo nepřokoná. Díky za tohle, hodně to dalo. () (menej) (viac)

Runchair

Na hrubý pytel, hrubá záplata! Los Angeleský detektiv Vic Mackey a jeho kolegové roztáčejí na předměstí LA divokou ruletu, která se jim začíná vymykat z rukou. Seriál bez kladného hrdiny, kde se postavy rozlišují jen na špatné a horší. Přesto budete Mackeyho a jeho kumpány postupem času milovat a do vás se bude vkrádat pocit, že vlastně v širším kontextu konají dobro. Že kdo se tře o špínu, nemůže zůstat čistý. Sedm řad seriálu si drží standardně vysokou kvalitu (někdy sem se přesto nemohl vyhnout pocitu až příliš přefabulované zápletky), některé episody pak představují svou kvalitou velmi nadprůměrné počiny v rámci novodobých kriminálních seriálů. Svět zkorumpovaných policajtů, politiků, drogových dealerů a šmejdů různého ražení ještě nikdy nebyl tak zábavný. Dávám plusové body za výkony hlavních aktérů v čele s Michaelem Chiklisem a Waltonem Gogginsem, dále za neskrývané podání rasismu, které se dnes jen tak nevidí a přimhouřím očko nad několika málo slabšími díly. ()

da-a

O původu druhu lidské chamtivosti, chtíče a falešné morálky, ale také odvaze, cti a hodnotě přátelství. Vlastnosti policejním odznakem chráněné pro různé typy různých poldů nebo dohromady v jednom nebezpečném spletnenci zvaném Vic Mackey. ---------- Svět policejní práce nikdy nebyl komplikovanější. A nejednoznačnější. V momentě, kdy armády gangů zaplivaných čtvrtí žhavé americké metropole útočí kvérem, drogami a prostitucí, kdy zločin prorůstá do lokálních politických sfér a kde právo má jen omezený dosah účinnosti, dává nám The Shield průraznou představu člověka, schopného se o problémy za naším "bezpečným" prahem účinně a rázně postarat. Jaký by takový člověk ale měl být? Slavný scenárista Shawn Ryan si odpovídá: neohrožený, do akce jako dělaný, povahou přímo buldočí, přitom ochranářský pro lidi na nichž mu záleží, se smyslem pro víru ve svůj tým. Jednaje se spodinou (která, jak ukazuje druhá linie seriálu, pohybující se v zakletém kruhu nelegálních kšeftů a násilí stává se ochromenou drsnými zákony vlastní džungle) však nemůže být charakteru čistého, nezkaleného ni upřímného. Brodí se svinstvem a stává se svinstvem, při snaze vymezit hranici mezi námi a "těmi venku" uzavírá smlouvy s ďábly a byl by v tom čert, aby si ze všeho nevzal víc než jen tenkou výplatní listinu a permanentku na krchov .Je chytrou, mazanou a prudce efektivní nápodobou lůzy, kterou stíhá. Seriál zachycuje dobrovolný sestup z žebříčku diváckých hodnot hrdinů a vzorů už od pilotního dílu, aby nám dal ihned najevo, co je Vic Mackey doopravdy zač. A přeci mu nelze nefandit - má ráznou vyřídilku, jeho akce bývají úspěšné a z kontextu je cítit, že on i jeho tým mají moc zachránit spoustu životů. Črtají se tu skicy komplexních osobností, z nichž se každá vyvine jak jí náleží bez sebemenšího náznaku archetypálního zjednodušení. Díky tomu nám na postavách opravdu záleží a bereme a chápeme postoj každé z ních. Charaktery se ve svých činech opakovaně ovlivňují a díky brilantnosti scénáře zamezujícím vziku slabých dílů nikdy nevyjdeme z eskalujícího tempa a napětí. I když má Policejní odznak na začátku silnou epizodickou úroveň, nosný centrální příběh nikdy nezapomene obalovat páteř seriálu a s nástupem detektiva z vnitřního oddělení ve výrazném podání Foresta Whitakera přijde chvíle, kdy jsme jí zcela pohlceni a události naberou konec strmým spádem, kde zlo zplodí strašně zrůdné zlo a na povrch vyplavou hříchy minulosti s až nečekanou razancí. A právě v těchto chvílích si divák uvědomí, že není mnoho lepších seriálu než právě The Shield - takových, co vás nechají na pochybách o vaší vlastní morálce a s otázkou cest z vlastních problémů v nějak nastaveném systému, kde odchod se ctí a s hlavou vztyčenou nemusí být ničím než jen zborceným snem a marným přáním . 1. Série: 80% * 2. Série: 80% * 3. Série: 100% * 4. Série: 100% * 5. Série: 90% * 6. Série: 90% * 7. Série: 100% . ()

Dacsus

Prvých šesť sérii je ok, i keď, na The Wire to nemá proste. Ovšem siedma séria, záverečná, to bol des. Tie dejové línie písal hádam dvanásťročný chlapec (borec z mexického karetlu verí Vicovi asi po dvoch dňoch natoľk, že mu vyzradí aj kľúčové informáacie, napr. kam a kedy príde obrovská zásielka drog - k smiechu), dialógy tiež retardované. Siedma séria takmer na odpad. ()

Saxos

Všech 7 sérií/všechny díly. Policejní špinavce budete milovat až do jejich zákonitého skonu. Závěr: doporučuji!!! ()

jopal

tych skoro 90 casti utieklo ako voda. Snad jedina vytka, SPOILER: perfektne znaly policajt 88 dielov dokaze pomerne logicky bravurne lavirovat a prekonavat vsetky mozne aj nemozne nastrahy a nakoniec sa necha nachytat ako maly chlepec... ()

Chlastající superhrdina se vrátí

Chlastající superhrdina se vrátí

27.08.2009

Ano, Hancock 2 bude. Přestože se loňská letní „smithovka“ nesetkala s jednoznačně vstřícným přijetím diváků a kritiků, její komerční výsledky byly pozoruhodné. S celosvětovými tržbami 624 milionů… (viac)

Předělávky a pokračování útočí

Předělávky a pokračování útočí

09.08.2009

Jistě, útočí už odpradávna (když se v tom začneme vrtat, zjistíme, že i Ben Hur byl vlastně remake), ale poslední dobou jakoby jejich nápor sílil a válcoval všechno ostatní. Až má člověk dojem, že… (viac)