Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Akčný
  • Dráma
  • Komédia
  • Krimi
  • Sci-Fi

Obľúbené seriály (10)

M.A.S.H.

M.A.S.H. (1972)

Podla mna najkomplexnejsi serial, ktory ma dokazal pobavit, rozplakat, donutit k zamysleniu, ponaucit ale s citom bez toho aby som mal pocit, ze to robi nasilne. Proste vyvolat vsetky mozne emocie. Postupom casu s tym jak ziskavali tvorcovia väcsiu volnost, sa serial staval vaznejsim a komedialna stranka sa upozadovala, takze rozdiel medzi prvymi a poslednymi seriami je dost zretelny. Vidno to jak na style, tak aj na postavach, ked tie jednorozmerne postupne nahradili ich mnohovrstevnejsie verzie. Najradsej mam serie, ked uz prisli B.J., Potter, Winchester, ale este tam bol Radar a Klinger bol stale magor. V tom obdobi bola komedialna stranka najvyvázenejsia s dramatickou. Pochvalu si zasluzi CZ dabing, ktory je fantasticky obsadeny a daberi podavaju este lepsi vykon ako v originale. Len skoda, ze ruchy su skoro uplne potlacene. Serialu u nas mohli uskodit nekonecne reprízy, ale mne sa to nastastie nestalo. Pokial nie ste bezcitny cynik, tak tento serial musite milovat. 10/10.

Majster Tim

Majster Tim (1991)

Ukážkový príklad dokonalého rodinného sitcomu v ktorom sledujeme príhody rodičov pri výchove ich nezbedných detíi. Nie je tu jediná postava, ktorá by ma nebavila. Ťahúňom je Tim Allen ako hlava rodiny a absolútne neschopný kutil napriek tomu, že má show o kutilstve. V show mu je perfektným nahrávačom bradatý Al s jeho suchou hláškou: Myslím, že ne Time. S problémami v manželstve Timovi zakaždým poradí sused Wilson, ktorého tvár nikdy neuvidíme a vynaliezavé spôsoby ako ju pred kamerou schovať sa stali vtipným trademarkom seriálu. Timova žena Jill je taký ten ideálny typ manželky. A ich traja synovia vystrájajú množstvo vtipných huncútstiev. Najviac ma bavil ten prostredný Randy. Škoda, že v poslednej sérii už neúčinkoval. Vďaka tomu bola táto séria slabšia. To je jediný kaz na tomto inak dokonalom seriály. Neskutočne sa vydaril aj CZ dabing zo zlatej éry dabingu. Bohužiaľ ale len prvých štyroch sérií v ktorých Tima daboval Postránecký. Dabing zvyšných sérií, ktoré dodabovali až po dlhých rokoch s Mahdalom sa nedali počúvať. Našťastie solídnou útechou je SK dabing Jojky, ktorý je kvalitou niekde medzi. Dobre obsadili Tima alebo Ala a najstaršieho syna, ale dabéri mladších detí a hlavne Jill mi až tak nesadli. 10/10.

Priatelia

Priatelia (1994)

Genialna pohodova klasika. Miestami sa sice nasli slabsie chvilky a vztah Rossa a Rachel bol ku koncu uz otravny, ale napriek tomu sa jedna o jeden z najlepsich sitcomov ake som kedy videl. A aj ked mam rad jak slovensky tak cesky dabing Priatelov, tak je holou pravdou, ze bohuzial zabil velke mnozstvo vtipov a v originalnom zneni su Priatelia ovela zabavnejsi.

Beverly Hills 90210

Beverly Hills 90210 (1990)

Klasická soap opera odohrávajúca sa v školskom prostredí. Nič viac, nič menej. Dodnes si občas nejaký teenage seriál pustím, ale na pôvodné BHčko nič nemá. Zo vsetkych tych parov, ktorych sa tu objavilo neurekom ma paradoxne najviac bavilo kamaratstvo medzi Brandonom a Dylanom a to najviac v siestej serii v ktorej Dylan patral po vrahovi svojho otca. Vtedy mi ich vztah pripominal kamaratstvo na zivot a na smrt ake maju postavy vo filmoch Johna Woo. Strasne ma nasralo, ze ked sa Dylan do serialu konecne vratil, tak to bolo tesne potom, co Brandon odisiel. Prve 4 serie bol serial v nejakych tych relativne prirodzenych medziach. Od piatej serie a prichodu zaporacky Valerie to bolo cim dalej tym viac prekombinovanejsie, ale stale tam boli skvele momenty vdaka ktorym som to vydrzal sledovat do konca a prezil som aj nejake tie absurdne zmŕtvyvstania postav. Z dievcat ma vzdy najviac pritahovala Donna a ked konecne prisla o panenstvo, tak to bol skoro vrchol serialu. Z podobnych serialov by som dal na 2. miesto Školu zlomených sŕdc. Na treťom je u mňa Opposite Sex, ktorý síce zrušili po 8. dieloch, ale bola to pecka s veľkým potenciálom a skvelým hereckým obsadením. Zemiaková medaila sa ušla Dawsonovmu svetu. Prve dve série sú fantastické. Potom to začalo pomaly upadať a posledná séria za veľa nestojí. No a potom tu sú všetci ostatní. Napríklad O.C. California, ktoré dosť pripomína BH, ale príliš rýchlo zdegenerovalo, My So-Called Life z dievčenského pohľadu, komediálnejší Freeks and Geeks, prekombinované nové 90210, povrchný ale občas zábavný sitcom Saved by the Bell.

Star Trek: Nová generácia

Star Trek: Nová generácia (1987)

Milujem Space opery jak vo filmovom prevedení, tak aj v televíznom. Svojím spôsobom sú zápletky na jedno kopyto ako u krimi seriáloch, takže koho to nechytí behom ktorejkoľvek jednej epizódy, tak ho to nechytí nikdy. Mňa ale na rozdiel od nudných krimi, v ktorých sa pátra po vrahovi, baví pátranie po rôznych vesmírnych a vedeckých záhadách. No a v Star Treku naviac dostaneme aj nejaké morálne podnety na zamyslenie, ktoré v detskom veku pôsobia nenásilne a ani v dospelosti neobťažujú. Posádku TNG mám zo všetkých Trekových posádok najradšej. Picard je najcharizmatickejší kapitán. Trochu introvert, ale postupne si svoju posádku pusti k telu. Riker spoľahlivý zástupca kapitána, android Data je zdrojom vtipných situácií a zároveň neustále analyzuje ľudské správanie. La Forge je klasický nerd bez úspechu u žien, čo je podľa zlých jazykov typický divák Star Treku. Drsniak Worf, ktorého epizódy boli vždy plné akcie a Klingonská mytológia bola fascinujúca. Starostlivá doktorka Crusherová a jej iskrenie s Picardom. Konzultantka Troi bola síce absolútne zbytočná postava telepatky/psychologičky (zakaždým keď sa na obrazovke objaví nasratý hrôzostrašný mimozemšťan, tak zahlási, že cíti, že ten hrôzostrašný mimozemšťan je určite nasratý), ale zato zo všetkých Trekovských bimbo postáv je rozhodne najviac sexy, takže som jej dialógy aj tak nikdy nevnímal a užíval si pohľad na jej postavu. Wesley Crusher mi za detských čias nevadil. Keď som seriál videl pred par rokmi znova, tak už som trochu chápal tú nenávisť voči nemu u časti fanúšikov Treku. Pán geniálny, ktorý na počkanie opraví Enterprise bolo miestami prehnané. Ktovie ako by sa vyvinula postava Tashy Yarovej, keby sa jej po prvej sérii nezbavili, ale jej epizódne hosťovanie ako úplne novej postavy bolo oveľa zaujímavejšie ako v jej pôvodnej úlohe. Nová doktorka, ktorá na jednu sériu nahradila pôvodnú ma vždy srala. Z epizódnych postáv ma bavila inteligentná Guinan ku ktorej aj Picard chodil po radu, sympaťák Miles O'Brien, ktorý sa neskôr presunul do DS9, nezbedný parchant Q, rebelka Ro Laren, roztržitý Barclay alebo akože otravná Lwaxana Troi. Po technickej stránke seriál už zastaral, ale našťastie sa všetko točilo na filmový pás a triky boli väčšinou praktické modely, takže nič nebránilo nádhernému remasteringu vo vysokom rozlíšení v ktorom seriál aj po rokoch vyzerá bohovsky a triky cool. Čo sa týka dabingu, tak prvých 5 sérii uprednostňujem v SK dabingu, keďže sa v tom českom ešte menili dabéri a všetci mi k postavám nesedeli. Našťastie od šiestej série je CZ dabing perfektný, takže ma až tak veľmi nemrzí, že SK dabing k posledným dvom sériám neexistuje. Ale samozrejme som videl komplet seriál aj v origináli. 10/10.

Star Trek: Vesmírna stanica DS9

Star Trek: Vesmírna stanica DS9 (1993)

Môj druhý najobľúbenejší Star Trek. Zatiaľčo TNG bolo epizódne, tak DS9 obsahoval veľký príbeh, ktorý sa ťahal naprieč celým seriálom. Ešte prvé dve série sa celkom podobali TNG. Mali epizódny charakter a riešili sa podobné záhady, ale od tretej sa naplno rozbehla línia s Domíniom, ktorá bola neskutočne napínavá a na Trekovské pomery temná. Ukázalo sa, že aj vo Federácii sú zloduchovia a organizácia, ktorá slúži na kontrolu občanov. Nečudujem sa, že to niektorí pravoverní trekkies nerozdýchali a tomuto seriálu neprišli na chuť. DS9 je veľmi podobný seriálu Babylon 5, ktorý vznikal v rovnaký čas a dodnes sa fanúšikovia obidvoch seriálov hádajú kto od koho viac odpisoval. Mne to je jedno a vychutnal som si obidva seriály. Babylon bol k postavám nekompromisnejší a aj keď tam postava nezomrela, tak ju nejaká veľká trauma, ktorú zažila, nadobro zmenila do konca seriálu. To je síce prirodzenejšie, ale práve to, že sa postavy v DS9 radikálne nemenili aj keď zažili krušné časy mi bolo milšie. Tento viacmenej reset vývoja postáv mi vadil len v jednej epizóde s Milesom, v ktorej prežil virtuálne roky vo väzení, čo by človeka poznačilo navždy. Ale inak mi to nevadilo. Z postáv sa vydarili skoro všetky. Benjamin Sisko ako spravodlivý veliteľ s pekným vzťahom k synovi. Len ma u neho trochu sralo ako vydával rozkazy, ktoré neboli úplne v rámci predpisov. Picard v takých prípadoch povedal naplno, že nariadenie poruší, lebo je nespravodlivé. Sisko to vždy podal tak dvojzmyselne, že rozkazy treba plniť za každú cenu. Ale možno, že ten posledný sa niekdy stratil. Najzábavnejšia bola dvojka meňavec Odo a podvodník Quark, ktorá sa neustále špičkovala. Diely s Ferengami patria k mojím obľúbeným. Podobne sa naťahovali zo začiatku nemastný neslaný doktor Bashir a tajomný Garak. Zo žien som totálne žral drsniačku Kiru Nerys. Z TNG tu máme sympatických prebehlíkov O'Briena a Worfa. Ale Worf mi paradoxne do DS9 príliš nepasoval. Pôsobil ako piate koleso u voza, keďže dupľoval Odovu pozíciu. Asi najmenej zaujímavá bola Jadzia Dax kvôli jej predstaviteľke, ktorá mi nesadla a jej náhradníčka z poslednej sérii Ezri Dax, ma nadchla oveľa viac. Výnimočne sa v Treku vydarila aj detská postava, keďže Jake Sisko nebol žiadny génius, ktorý na počkanie opraví Enterprise, ale obyčajný chlapec. Keďže zápletky na seba dosť nadväzovali, tak tu bolo veľké množstvo pravidelných vedľajších postáv. Spomeniem aspoň skvelého záporáka Gul Dukata, najväčšiu mrchu seriálu Kai Winn, zábavných Ferengov Noga, Roma, nagus Zeka, Weyouna a samozrejme nesmiem zabudnúť na najukecanejšiu postavu seriálu štamgasta Quarkovho baru Morna, ktorý sa zakaždým mihol v pozadí a nakoniec sa dočkal aj vlastnej epizódy. Okrem hlavnej línie ma bavila ešte temná alternatívna realita, ktorej venovali jednu epizódu skoro v každej sérii a naše obľúbené postavy tam hrali poriadnych parchantov. Finále, ktorému venovali celých 10 dielov, je dojímavé a strhujúce zároveň. CZ dabing tentoraz príliš nepoznám. Z obidvoch verzií som videl len pár dielov a nepáčil sa mi ani jeden. DS9 má skvelý SK dabing, ale bohužiaľ len prvých troch sérií. Najskôr je ale tak nadobro stratený v archíve Markízy. Dúfam, že sa niekedy dočkáme nádherného remasteru aký má TNG a TOSka. Hneď by som si potom pustil celý seriál znova. Takéto Space opery sa už netočia. 10/10.

Tretia hliadka

Tretia hliadka (1999)

Seriál, ktorý sa venuje policajtom, hasičom a záchranárom. Čiže tým, ktorí sa objavia ako prví na mieste, keď sa stane nejaká nešťastná udalosť. Či už nejaká nehoda, výbuch alebo zločin zakončený prestrelkou. Policajná línia sa kľudne vyrovná špičke typu Shield, záchranárska zase Pohotovosti alebo Chicagu Hope a hasičská v TV nemá obdoby a schová do vrecka aj väčšinu filmov o hasičoch ako je Backdraft. Prve štyri série sú dokonale vyvážené. Potom hasičskú líniu dosť upozadili a do popredia sa dostali policajti. No a posledná séria mi už pripadala dosť slabá, keďže v nej dlho absentovala najlepšia postava seriálu a to policajt Bosco, ktorý tvoril so škaredou ale sympatickou Yokasovou dokonalú parťácku dvojku. Ďalšia skvelá dvojka policajtov je Davis a Sullivan. Chudák Sullivan mal celý seriál smolu v osobnom živote. Seriál je dosť nekompromisný k postavám a keď už nejaká zo seriálu odišla, tak to bolo nadobro bez možnosti návratu. Veľkým plusom seriálu je technická stránka. V každej sérii sa objaví minimálne jedna grandiózna havária, ktorá obsahuje ohromujúce kaskadérske kúsky a je prehľadne natočená. Vlastne komplet celý seriál má prehľadnú akciu. Policajné epizódy ponúkajú skvelé prestrelky a na TV pomery aj dostatočne krvavé. Dodnes nechápem ako im to v TV prešlo. Asi vďaka tomu, že to je mix lekárskeho seriálu, tak si mohli dovoliť aj explicitné krvavé scény v ktorých vidíme následky zranení, ktoré sú v lekárskych seriáloch povolené. Akcia ma baví viac ako v akomkoľvek čisto akčnom seriály. Keďže sa seriál odohráva v New Yorku, venuje sa hasičom a natačal sa v období, keď zničili WTC, tak musel obsiahnuť aj túto tému a robí to bez štipky otravného pátosu, ale venuje sa praktickým problémom s ktorými sa museli hasiči vysporiadať. Udivuje ma jak málo hodnotení tu táto pecka má. Asi je to fakt klenot, ktorý väčšine divákov doteraz uniká. Jak SK tak aj CZ dabing sa znova vydarili. Akurát v CZ dabingu som si dlhšie zvykal na obsadenie niektorých komediálnych dabérov ako je Carda alebo Petr Rychlý do serióznych úloh. Celkovo je to seriál, ktorý skvele funguje aj po rokoch a každému ho odporúčam. 10/10.

Policajný odznak

Policajný odznak (2002)

Nie som fanda kriminaliek, ale Shield je jedna z mala vynimiek, ktore mi sadli. Jednak tu je velka hlavna linia ohladom skorumpovaného Vica a jeho timu, ktora sa tiahne celym serialom a potom tu su fantasticke epizodne zapletky u ktorych ma fakt zaujimalo ich vyustenie a neraz ma prekvapilo. Samozrejme velkym plusom je spinave a nekompromisne prostredie gangov. No a cely serial korunuje najgenialnejsie, najpôsobivejsie a najemotivnejsie finale ake som kedy videl. S postavami sa serial nemazli, ale zaroven vyustenie osudov postav pôsobi prirodzene a logicky. Najlepsia mi pripadala piata seria, ktorou sa tiahne superenie titanov. Chiklis vs. Whitaker. Obidvaja herci zo seba vydali maximum a najironickejsie je, ze divak fandi zloduchovi Vickovi a praje smrt kladnemu Whitakerovi z vnutornych zalezitosti, ktory ide po Vickovi. Najslabsou mi pripadala stvrta seria v ktorej pôsobi divne, ze Vic je celu seriu za polepseneho spravnaka a jeho dovtedy bezuhonny protivnik Aceveda padne do riadnych sraciek. Velkym kladom tejto serie je nova velitelka v podani Glenn Close, ktoru som neznasal, ale v Shielde si ma ziskala. Z postav mi bol najsympatickejsi Lemansky, ktory ako jediny z toho skorumpovaneho timu mal svedomie. Najtragickejsi osud schytal Shane Vendrell a Walton Goggins sa behom serialu poriadne herecky vypracoval. Dvojica Wagenbach + Wymsova tam boli na tie epizodne detektivne zapletky. Slabsia mi pripadala len dvojka Danni Sofer + Julien Lowe. Hlavne Lowe potom, co sa vyriesila jeho gay linia, bol uz skoro zbytocny. Jak CZ, tak SK dabing sa vydarili. 1-3. seriu som videl v CZ dabingu, 4-5. v SK a 6-7. v origináli. 1. séria: 90%, 2. séria: 100%, 3. séria: 100%, 4. séria: 80%, 5. séria: 100%, 6. séria: 90%, 7. séria: 100%.

Sopranovci

Sopranovci (1999)

Milujem mafianske filmy, takze serial o mafianoch je splneny sen. A v prevedeni od HBO aj kvalitny. V hlavnej ulohe kraluje uchvatny Gandolfiny, ktory je zmesou nemysliaceho buldoga utrhnuteho z retaze a chlapika, ktory si vie premysliet strategiu na niekolko tahov dopredu. A k tomu tu ma nevyjasneny vztah s matkou az mu z toho zacina hrabat a musi chodit k psychologicke. Proste nikdy neviete, co od neho cakat. Preto je tak nebezpecny a charizmaticky zaroven. Scena v ktorej by sa stretli Tony a Vic so Shieldu by bola snom, ktory sa uz nikdy nesplni. Kazda seria ma vlastnu hlavnu zapletku. Ladenie serialu je casto dost komedialne. Serial je zaplneny mnozstvom skvelych postav. Najlepsie na serialy je, ze ukazuje aky zbytocni paraziti mafiani su. Uz to nie su ani tak dobrodinci, ktori poskytuju ludom sluzby, ktore su zakazane, ale stale vo väcsej miere paraziti na legalnych obchodoch, ktory otravuju majitelom zivot a predrazuju tovar. V tomto ohlade je vtipna epizoda, ktora sa venuje bezradnosti lokalnych mafianov pri vyberani vypalneho od velkych retazcov. K majitelovi sa nedostanu a radovy zamestnanec pri pohrozeni da hned vypoved a pride druhy. Dalsou mojou oblubenou epizodou je ta, ked dvaja mafiani nahanaju jedneho cloveka v zime v lese. Stratia sa a takmer umrznu. To zase nazorne ukazuje, ze sice dokazu bez mihnutia oka zabit cloveka, ale inak su uplne neschopni. Jedinym sklamanim serialu je posledna seria. Jednak ma stvalo, ze sa Carmela vratila k Tonymu a ze sa nedozvedela kto zabil Adrianu. A potom cele to finale ani nepôsobi ako finale serialu ale len koniec jednej z mnoha epizod. Na jednej strane sa da vytusit ako to vsetko bude pokracovat dalej a nic pekne Tonyho necaka, ale zaroven to vyzera jak predposledna seria a ja by som si tu poslednu rad vychutnal na vlastne oci. Proste rozpacity dojem a nenaplneny pocit z finale mi brani dat plny pocet hviezdiciek. Ale aj napriek tomu to je najlepsi mafiansky serial. Sk dabing je perfektny, ale znova sa Markiza vyjebala na poslednu seriu. Ten cesky je az na poslednu seriu tiez kvalitny, ale aj tak mi uplne nesadol. Original s pisklavym Tonyho hlasom je najlepsi. 9/10.

Mestečko Twin Peaks

Mestečko Twin Peaks (1990)

Dalsi krimi serial, ktory mi sadol, ale to bude tym, ze je vsetko mozne, len nie je normalny. Proste Lynch. Vdaka TV mantinelom musel svoju blaznivu fantaziu krotit a hlavne pribehu musel dodat aj nejaky zmysel, vdaka comu je podla mna vysledok jeden z najstravitelnejsich Lynchovych pocinov. Jak velmi sa krotil najlepsie ukazuje filmovy prequel v ktorom sa utrhol naplno a aj pri znalosti serialu to je prilis WTF, ktory asi nechape ani Lynch. Nastastie serial dava zmysel a zaroven obsahuje kopu absurdnych situacii a postav, ktore clovek nemôze nemilovat. Neraz to skoro pôsobi jak parodia. Zoberiete si tie najklisovitejsie postavy a postavite ich do absurdných situacii a vysledok je poeticky, bizarny, zabavny ale aj plny emocii. Najlepsia postava je jednoznacne agent Cooper. Nezabudnutelna je hudba a hlavny motiv Angela Badalamentiho. Cz dabing je uchvatny. Nedokazem si predstavit pokracovanie po dlhych rokoch, ktore nas caka. Snad bude dôstojné a hlavne tam bude tak dobre vyvazena Lynchova bizarnost a zmysluplny dej ako v tomto serialy.

Ovládací panel
104. naj používateľ Slovensko
46 bodov