Mestečko Twin Peaks

• Česko Městečko Twin Peaks (viac)
Dráma / Mysteriózny
USA, (1990–2017), 42 h 53 min (Minutáž: 46–94 min)

Tvorcovia:

Mark Frost, David Lynch

Kyle MacLachlan, Michael Horse, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Harry Goaz, Michael Ontkean, Lara Flynn Boyle, Warren Frost (viac)

Seriál od kultového režiséra Davida Lyncha. Malé americké mestečko Twin Peaks je na prvý pohľad normálne, no v jeho vnútri niečo hnije. Po smrti mladej Lauri Palmrovej príde jej vraždu objasniť agent Cooper (Kyle MacLachlan), ktorého vyšetrovanie vedie k temnej pravde... David Lynch natočil seriál na protest pre vtedajšie ľahkovážne seriály typu Melrose Place a Beverly Hills 902 10. Chcel do žánru seriál priniesť niečo viac, ako jednoduchú zápletku a ešte jednoduchšie vysvetlenie. (oficiálny text distribútora)

pago

Zhruba prvé dve tretiny seriálu sú absolútne bezchybné. Potom úroveň seriálu poklesla, akoby stratil na dynamike a napätí. S blížiacim sa záverom začínal príbeh opäť naberať na obrátkach a nepreháňam, ak poviem, že záverečná časť bola jedným z mojich najväčších zážitkov, čo sa kinematografie týka. ()

Maagggdddda

"The owls are not what they seem." Tak tenhle seriál jsem zkoukla za tři dny. Neuvěřitelně mě totiž pohltil. Napínavá detektivka, která se postupně stává čím dál tím víc mysteriózní. Co se týče případu vraždy Laury Palmer, několikrát jsem byla přesvědčená, že vím, kdo ji zabil, ale pak se ukázalo, že to je úplně jinak-mistrnost Davida Lynche. A charaktery postav jsou skvělé, každá je jedinečná, něčím zajímavá. Kdo zapomene na gesta Dalea Coopera? Já osobně jsem si nejvíc zamilovala Audrey Horne (její provokování, její tanec na skvělou hudbu Angela Badalamentiho, její boty, její proměna v dámu), pro mě je to jedna z nejlepších seriálových postav vůbec. Konec bych si sice představovala trochu jinak (bohužel televize abc z komerčních důvodů seriál utnula), ale stejně se těším, až se jednou budu opět dívat na osudy městečka Twin Peaks, tentokrát už ale s tím, že budu vědět, co jsou všichni zač. ()

dANo

Nikdy nezabudnem na 3-dňový víkend, keď sme s partiou tých správnych ľudí pozerali celý tento mysteriózny seriál + film a dokonale sme si to "užili"... ()

creeper

Twin Peaks je pro mě platonickou dětskou láskou. Jako dítě jsem seriál tajně sledoval pootevřenými dveřmi obýváku, když u něj sedával můj otec. Nedocházel mi moc kontext, ale byl jsem již tenkrát uhranut. V dospělosti se s opakovaným zkouknutím naše láska jen prohloubila. Twin Peaks je zaslouženým fenoménem, který v oblasti seriálové tvorby nemá (až na výjimky, viz Riget) významnou konkurenci. ()

zdenny

Tři hvězdy - toť můj nesmlouvavý verdikt. A to jen díky závěru, přičemž celý seriál stál minimálně za hvězdy čtyři. Tolik dílů člověk absolvuje, tolik hodin, tolik nocí. Za celý ten čas člověk doslova sroste s nejednou postavou tohoto bezesporu unikátního díla. A v momentě, kdy si divák říká "chtělo by to ještě nějakou další porci dílů", to David Lynch po lynchovsku utne. Nezlobte se na mě, že jsem skutečně rozezlen. Ale tomu já říkám totální barbarství. Já prostě nejsem schopen připustit slova o mistrovství nebo jiné takové ekvivalenty. Proboha, já jsem si ty postavy fakt zamiloval! A co Lynch udělal? Celé to zazdil. Nebo, jak říká s oblibou má dcera, zabil. To si tento seriál vůbec nezasloužil, opravdu ne. Co se týče mystery, David Lynch umí navodit tak nádherně zvláštní atmosféru, že si divák i ve svém obýváku připadá jako "tam". Co ale David Lynch neumí, to jsou závěry. Které tak nebetyčným způsobem zmrví, že to pokládám za zločin na divákově duši. Připadá mi, že mu producenti řekli "už to nemá sledovanost, ukonči to". A on to sejme tak podvodným způsobem, že mu na to většina diváků skočí jako na majstrštyk. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale toto je zkurvenost největšího kalibru. V tajmném seriálu, kde postavy byly tak lidské, až to bylo magické, kde dabing byl tak amatérský, až jsem si ho oblíbil. Kde agent Cooper v podání Kylea MacLachlana byl tak úchvatně roztomilý... Že se mi chce plakat z toho, jak neskutečnou šaškárnu z toho všeho krásného a tajemného dokázal "mistr závěrů" David Lynch udělat. ()

Angelic-77

Agent Dale Cooper a všichni obyvatelé Twin Peaks vám zkrátka musí přirůst k srdci, i kdybyste nechtěli. Skvěle natočený seriál, který se vymyká naprosto všemu, na co jste byli ve světě seriálů až doposud zvyklí. Bezkonkurenčně nejlepší a nejoriginálnější seriál všech dob. ()

Yoda sama

Originálne dve série sú "OG" medzi mysterióznymi mindfuckmi v televíznej sfére, desiatky rokov pred tým, než televízia začala prebíjať filmové kvality. Od totálne nepredvídateľne nejasnej zápletky, kde divák neverí nos medzi očami ani jednej postave, cez podivné snové sekvencie, nádherne kulisy mesta a dokonalý koktejl temnoty a humoru až po geniálnu Badalamentiho hudbu a kultové hlášky (privedené na svet instantnou srdcovkou, sympatickým Agentom Cooperom, s ktorým zdieľam lásku ku káve). Ťažko opísať tú radosť, čo som pri sledovaní tak nekonečne prapodivného a od tohto sveta odtrhnutého diela zažíval. ()

Eleanor05

Kde končí uměleckost a originalita a začíná samoúčelná exhibice výstředností? Kde končí příběh a začíná jeho zdržování šíleným chováním postav a neopodstatněné, nikam nesměřující dějové odbočky? Kde končí úsměvnost a začíná neustále násobená trapnost? Kde končí surrealismus a začíná úmyslné rozmělňování děje? Podle zdejšího hodnocení je zjevné, že odpovědi na mé otázky nejsou jednoznačné a každý vnímá hranici mezi genialitou a uměle protahovanou blbostí zkrátka jinak. Twin Peaks, podle mého názoru, není geniální, jak se tu o něm dobrá polovina uživatelů vyjadřuje. Twin Peaks je jen a pouze originální v tom, že jeho scénáristé měli dostatek sebevědomí a drzosti vymýšlet „ulítlé“ (ne)dějové linie, které nikam nevedou a v nic neústí a diváci jim to zkrátka sežrali i s navijákem. Chápu, že na samém začátku devadesátých let to mohlo být filmové zjevení a neupírám Twin Peaks jisté kouzlo a zábavnost, která je u takhle starého seriálu skutečně výjimečná, ale genialitu v něm nevidím. Je to obyčejná mysteriózní detektivka s absurdně/šíleně/směšně se chovajícími postavami, které zdržují a nesmyslně protahují děj. Detektivka, která si místo pečlivého a složitého sbírání fyzických důkazů každou chvíli vypomáhá Deus ex machina zjeveními a sny hlavního hrdiny, což ve mně zanechává ovšem jenom pocit, že si to Lynch a Frost zase usnadnili. Nechápejte mě špatně, Twin Peaks je rozhodně originální seriál, s originální hlavní postavou a dobře hrajícím Kylem MacLachlanem, ale nic víc. A co je horší, u druhé série, po vyšetření smrti Laury Palmerové, jsou už epizody jenom natahovaná absurdní nuda, do níž se musíte nutit a jako bonus - otevřený konec. Všem se zaujetím pro devadesátkové seriály vzkazuji - podívejte se raději na o tři roky mladší Akta X, která prapodivné městečko bravurně smetla i s jeho bizarními obyvateli, výbornou kávou a skvělým třešňovým koláčem. ()

fabecc1222

Dokonalost sama! Twin Peaks je nepřekonatelný klenot televizní tvorby, jehož příběh je extrémně nadčasový, a nikdy nezestárne. Příběh o Lauře Palmerové a o tom, co se stalo po její smrti je vrcholem televizní tvorby, který sice nezaujme každého, ale kdo se do něj dokáže ponořit, tak bude nad spletitým systémem postav, zvratů, vztahů přemýšlet ještě dalších 25 let. Nedílnou součástí je výborná Badalamentiho hudba, která je v podstatě samotná uměleckým dílem a skvěle podtrhuje jednotlivé scény a postavy. Jeden z malá seriálu, které jsem během jednoho roku vícekrát, ale zrovna tady je to potřeba, protože pochopit všechny střípky v Twin Peaks na jeden pokus, to se vážně nedá... Nedovedu si ani představit, jaké to muselo být, čekat 25 let na pokračování. https://www.youtube.com/watch?v=khMlcTE7lw8&t=154s | https://www.youtube.com/watch?v=Z30zg9a5M5k | https://www.youtube.com/watch?v=0kv0gvFWgSs | https://www.youtube.com/watch?v=yBZYRl90bos | https://www.youtube.com/watch?v=_ztFSbMb9-w | ()

LEGACY

Právem kult a legenda, na kterou mě nalákal jeden jihoafrický učitel po odvyprávění docela nedávné dvojnásobné vraždy ve městě Svitávka. Vlastně jsem kdysi Twin Peaks zkusil, po pár minutách vypnul, ovšem hlodalo mě svědomí, pak je to oblíbená show frontmana kapely Bastille, takže jsem to zkusil znovu. Výsledek? Dechberoucí, strhující podívaná ospalého městečka, kde je každý ulítlý, kde je každý charakter, kde je každý potenciální pachatel, či hrdina. Děj je napínavý, jsou zde vynikající dialogy, začínají ztřeštělost podivnosti Lynchova kina, ale právě to činí tento seriál tak bohatý, trochu experimentální, ale to vylíčení bylo prostě na potlesk ve stoje. Agent Cooper s diktafonem, půvabná a zvídavá Audrey, bláznivý psychiatr, či Log Lady - to jsou všechno věci u vodopádu, které má generace dost možná prošvihla. Jsem tedy rád, že já jsem se k této přes 30 let staré náladovce dostal. ()

Jacob23

Nejzajimavejsi a nejnapjatejsi serial..uplny zaver-me uplne dostal..Sovy nejsou tim cim se zdaji byt-Diano Kyle MacLachlan predvadi netradicni vykon,Audrey Hornova je opravdu nadherna-jediny(hrany)serial na ktery se muzu divat do nekonecna-mno skoro jediny.) ()

homerr

Dal bych si šálek té božské černé kávy a k tomu ten vynikající třešňový koláč... Není co dodat, svělý seriál - nejlepší postavy agent FBi Albert a plukovník... Skvělý komentář sepsal Eddard, prakticky není co dodat ()

David Lynch chce natočit animák

David Lynch chce natočit animák

09.04.2024

Ono to s tím jeho důchodem možná nebude tak horké. Když se slovutný filmový tvůrce David Lynch (Mulholland Drive, Zběsilost v srdci) v roce 2017 vracel ke kultovnímu Městečku Twin Peaks, nechal se… (viac)

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

25.07.2022

Spielberg obsadil Davida Lynche

Spielberg obsadil Davida Lynche

05.02.2022

Režisér Steven Spielberg (Ready Player One, West Side Story, Čelisti) už je pilně v procesu příprav svého dalšího filmu. Ten ponese název The Fabelmans a měl by do velké míry být režisérovou… (viac)