Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiálny text distribútora)

adamix

Retrospektívna Nolanovka snažiaca sa každým záberom zaviesť diváka do slepej uličky a následne ho ďalším nasmerovať tým správnym smerom až mu nakoniec predložiť posledný kus skladačky a popritom stále nechať diváka na pochybách. Perfektná práca so strihom, nezabudnuteľný zážitok. U mňa 5*. ()

johnny01

Příběh je zajímavý, ale je velice obtížné stíhat film sledovat vzhledem k tomu, že se odvíjí pozpátku. Tomu nepřidává ani prolínání dvou rovin (barevné a černobílé). Snaha vnímat jen sled příběhu znemožňuje si film dostatečně užít. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 8,4/10 | Rotten Tomatoes - 93%, Audience Score - 94% (!) | FDb.cz - 82,6% (?) | Osudový film Ch. Nolana, který ho vytáhl z výborného režiséra (Doodlebug, Following) na režisérskou špičku. Přímo dokonalý scénář i režie, skvělý výkon Guye Pierce, originální a velmi povedené zpracování, velmi zvláštní, o to zajímavější styl vyprávění, takže divák musí dávat celou dobu velký pozor - není to žádná oddychovka k vypnutí mozku ;-), vše mystické a proplétající a zatímco hrdina stále tápe, diváci krůček po krůčku dochazí k překvapivému závěrečnému (nebo spíše úvodnímu :) rozuzlení. Jedním slovem - pak určitě GENIÁLNÍ, k tomu ale i výborné, mistrovské, napínavé, originální, zajímavé a prostě dokonalé.... :) 100% ()

Rayen1

Kultovní klasika. Styl vyprávění opravdu dá člověku pocit, že si s hlavním hrdinou nepamatuje to, co se stalo před minutou. Plnej počet, jak to nejde. ()

vvaalleerr

Je to extrémne prepracovaný a domyslený film, ktorý Vás donúti rozmýšľať, či to chcete alebo nie. Guy Pearce mi extrémne sadol. Spôsob akým si zaznamenáva poznámky ma veľmi pekne prekvapil. Všetky vedľajšie postavy boli super, ale najviac ma bavil Teddy. Pri tomto filme som sa vôbec nenudil, a dúfam, že ani Vy nebudete. Pre mňa je to dosť výnimočný film. Rozprávanie príbehu tohto filmu je dosť jedinečné a dokáže dosť prekvapiť. Pre ľudí, ktorí sú zvyknutí na jednoduchšie filmy, by som to veľmi neodporúčal. Pripravte si paralen a šup pozerať. 10/10. ()

Honzimir67

11/10 - JO! Tohle je ten film, na který jsem čekal! Tu propletenost příběhu jsem si extrémně užíval a to, co samozřejmě nechybělo, bylo překvapení na konec, které bych nikdy nečekal. Jo, není tu žádný extra herecký výkon, který by vyčníval, nebo soundtrack či ikonické scény, což je škoda, páč kdyby tohle vše film měl, dám mu nekonečno z deseti :D. Nicméně mně tyto věci nescházeli, jelikož film se soustředil na úplně jinou věc než na "fešnost". To, v čem příběh vyčnívá, je jeho poskládání. Prakticky hned jako první scénu, vidíte konec příběhu a počas sledování se snažíte přijít na to, proč se konec stal, tak jak se stal. A hlavně se mi líbí uspořádání, kde jedna scéná končí tam, kde začínala předchozí. Pro některé to je možná trošku oříšek, ale když si uvědomíte, že jdete v příběhu vlastně pozpátku, neskutečně si ho užijete. Škoda že tento film má to kouzlo jen když se na něj podíváte poprvé, jelikož ten pravý trik je v tom, jak se celý děj postupně odkrývá, a jakmile se odkryje celý, není už co odkrývat. Proto jde fakt o JEDINEČNÝ zážitek, který by si měl užít každý. ()

hrumsrt

Spolu jsou bráchové Nolanové neuvěřitelní! Memento je typický film svého tvůrce ve znamení filtru a části hereckého obsazení.. Ten koncept hošíka bez krátkodobé paměti je jedním z nejlepších, co jsem ve filmech viděl. Možná, že na Nolana zase až moc jednoduchý snímek, není technologický a hodně rychle vám představuje koncept, kdy namísto odhalování a nějakého twistu si tu premisu Nolan užívá, což není vůbec špatně, jen to on něj normálně nečekám. Zatraceně živý až takový footage projev, který dělá z tak velkého filmu něco specifického, ovšem na druhou stranu i kvůli tomu několikrát vytrhává z tempa. Výborný výkon Guye Pearce, který mi v těch velkých filmech nyní chybí.. Extrémně zajímavý snímek, který mi nepřijde tolik svižný a spíš než nad tím příběhem přemýšlet mi nezbývalo než si to jen užít. Věřím, že s druhém zhlédnutím to bude o ten stupínek poutavější zážitek. Navíc mám u filmu problém s tím, že ta Sammyho linka je pro mě zajímavější a hlavně procítěnější, než vůbec celý zbytek. Rozporuplné, ale tím konceptem si udělalo místo v historii... Baví mě o tom přemýšlet, baví mě se kát za to, že to tolik nedocením.. 75% ()

subic

Zajímavý příběh, kouknul jsem na to po letech a nějak jsem se v tom ztrácel. Já vlastně nevím, co na tom je tak zázračného, že je to tu 127. nej film. ()

MartinTerran

Retrospektivně vyprávěný příběh, může ze začátku být trochu matoucí, ale jak vám to dojde tak se to dá i když je to nezvyk o tom žádná - možná si to dám ještě jednou ale pozpátku. Příběh není originální, ale zpracováním a přidáním vzácné choroby se snímek originálním určitě stává. Herecky dobře obsazeno i zahráno. Zvratů je zde docela dost a jinak bych to ani nečekal, ale i tak mě jsem byl napjatý a některé situace jsem nečekal (ale kdo ví něco mohla být lež). Za mě jednoznačně mohu doporučit. EDIT: Jak jsem napsal tak jsem udělal a pár věcí jsem si doplnil a ujasnil, takže jsem napoprvé nesledovat pozorně. Takže tento postup je přínosný. Hodnocení: 86/100. ()

seba

Neuvěřitelně jednoduchý příběh, který se díky scénáři změnil v něco skoro geniálního. Sledovat tento film a následně Obvyklé podezželé, tak se vám rozskočí palice. ()

missaak

Chce to videt vicekrat a mozna pozadu, ale ten napad je super a zpracovani jeste lepsi. Coze ono to nema Oskara za scenar, pod ven mizero!! ()

Bilky

Tak toto je podla mňa preceňovanie filmu! Úplne súhlasím s r-a-d-y-o-m. Mám tento film na DVD už 2roky a až teraz som si ho pozrel lebo keď som bol na ňom fkine tak som si vravel že som ho asi nepochopil ale pamätám si že som sa cítil pekne podvedený! Výkony super,ale kvôli "puzzlescénam" nebudem mať organizmus! :) BTW: najlepší bol aj tak TOBOLOWSKY - majster vedľajších úloh ako svojho času aj Mr.BUSCEMI. ()

Daves97

Když jsem narazil na profil tohoto filmu, nevěřil jsem tomu, že jsem dal JEN čtyři hvězdičky a okamžitě jsem si slíbil, že si ho v nejbližší době pustím znovu... skvělý nápad, režie, scénář a vůbec vše. Můj kamarád poté co viděl tento film začal přemýšlet dokonce o tetování. :))))) ()

Umpa-loomp

"Všetci potrebujeme spomienky aby nám pripomenuli kto sme"... Tento film je absolútne unikátna záležitosť kinematografie a v mojom osobnom rebríčku zaujal pozíciu na 1. mieste! Perfektne režisérsky, scénaristicky i herecky zvládnutý film. Originálna zápletka podávaná dokonale sediacim prelínaním sa času, geniány Guy Pierce (podľa mňa jeho životná úloha) a skvelá hudba z tohto filmu robia nezabudnuteľný zážitok. Týmto počinom som začal neskutočne "žrať" Nolanovu prácu. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)